Prenses Mononoke

(1997)

Princess Mononoke a.k.a Mononoke-hime

Film 2 Saat 14 Dk. Animasyon, Aksiyon Japonya 11 Mart 2021

8

337 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.3 (435.053 OY)

KONUSU
Üzerindeki laneti kaldırmak için bir yolculuğa çıkan Prens Ashitaka kendisini Tataraba ve orman arasındaki savaşta bulur. Doğayla insanın bu savaşında karşısına Prenses Mononoke çıkacaktır.

Çizgi film dünyasının Star Wars’ı olarak yorumlanan yapım, Amerika’da ünlü oyuncular tarafından seslendirildi
... Devamı
Üzerindeki laneti kaldırmak için bir yolculuğa çıkan Prens Ashitaka kendisini Tataraba ve orman arasındaki savaşta bulur. Doğayla insanın bu savaşında karşısına Prenses Mononoke çıkacaktır.

Çizgi film dünyasının Star Wars’ı olarak yorumlanan yapım, Amerika’da ünlü oyuncular tarafından seslendirildi, İngilizce’ye adaptasyonunu ise Neil Gaiman gerçekleştirdi.
Youji Matsuda

Ashitaka (...

Yuriko Ishida

San (ses)

Yūko Tanaka

Eboshi Goz...

Kaoru Kobayashi

Jikobo (ses)

Masahiko Nishimura

Kouroku (ses)

Tsunehiko Kamijô

Gonza (ses)

Akihiro Miwa

Mrs. Moro ...

Mitsuko Mori

Mrs. Hii (...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

1 yıl önce

7.5 / 10

Miyazaki'den yine "doğayı katlediyoruz" temalı bir anime. İnsanların ormanları tahrip etmesiyle birlikte artık doğanın başka çaresi kalmamış ve kendisini savunabilmesi için şeytani varlıklar üretmiştir. Bununla mücadele eden çeşitli topluluklar vardır ve Ashitaka bunlardan birinin Prensidir. Ashikata, bir mücadele sonucu yaralanır ve şeytanlıklardan bir damlası vücuduna girer. Buna çözüm bulabilmek için bir yolculuğa çıkar ve fahişeler + cüzzamlılardan oluşan bir topluluğun lideri olay leydi ile tanışır. Sonrada ormanın ruhuna uzanan macerası başlar. Eleştiriler ve benzetimler muhteşem olmakla birlikte kısmen kötü görünen bir karakterin bile kendi içinde birçok iyiliğe sahip olabileceğini de anlatmaktadır. Sıkılmadan izlenebilecek ve her zamanki Hayao kalitesinde bir anime.

@filmist

4 yıl önce

8 / 10

Mitolojik olgular barındıran, insan ve doğanın bitmek tükenmek bilmeyen savaşı ve Miyazaki hayal gücü birleşince ortaya böyle mükemmel bir anime çıkmış.
İnsanın doğaya ve hayvanlara olan savaşını en güzel şekilde izleyiciye aktarmayı başarmış ve vermek istediği mesajı tam olarak net biçimde vermiş.
Yine Miyazaki eseri olan Rüzgarlı Vadi animenin benzeri olmuş ama izleyin pişman olmazsınız.

@selmass

6 yıl önce

8.1 / 10

İnsan ve doğanın savaşını çok iyi betimlemiş bir film. İçinde bir çok mesaj barındıran güzel, izlemesi keyifli ve sonu ile umut vadeden bir Miyazaki. Ama bu sefer karakterlerimiz sıcakkanlı, sevimli ve hoyrat değiller daha ciddi, cesaretlerini daha soğukkanlı biçimde gösteren, olgun karakterler diğerlerinden biraz farklılar.

@rorschachv1

6 yıl önce

Çok fazla anime izleyen birisi değilimdir ama konu olarak oldukça iyi bir yapım Mononoke-Hime, tema olarak tabiat anayla insanoğlunun bir arada yaşayabilmesi gerektiği anlatılıyor. Sıkılmadan izleyebileceğiniz bir yapım olmuş.

@cosmos

11 yıl önce

miyazaki sende nasıl bi hayal gücü var, bu nasıl bi anime. ayakta alkışlanacak bir baş yapıt

@otlu_kek

11 yıl önce

Kendisinden yıllarca önce yapılmış yine miyazaki yapımı olan rüzgarlı vadi kanımca daha güzeldir ki ikisinin konuları hemen hemen aynı.

@yorgun_nihilist

11 yıl önce

9.1 / 10

senaryosuna,hayalgücüne hayran kaldığım film,üstelik 1997 yapımı,anime tarzıyla çok aram olmadığı halde zevkle izlettirdi film kendini,başucu filmlerindendir artık,izlesem mi acaba deme muhakkak izle!

@rinustalarin

13 yıl önce

10 / 10

İzleyin görün.... Yalnız Lost, Carnivale gibi dizileri ya da The Fountain gibi filmleri izlerken kullandığınız kurnazlıklarınızı (hani şu şöyledir bu böyledir, burda bunu kastetti bence falan diyoruz ya :)) burada da kullanmanız gerekecek haberiniz olsun.

İyi veya kötü farketmez...

Herhangi bir başka yorum Miyazaki'nin dünyasına, mükemmelliğine, kişiliğine hakaret olabilir.

Ben buna cesaret edemem, hele bu filmde hiç edemem.

İyi seyirler.

@rinustalarin

13 yıl önce

10 / 10

Anime sevmeyenlerin bile denemesi gereken bir film.

Miyazaki'nin ekrana taşıdığı bu hikaye gene bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor.

Umarım anladığımızda çok geç olmaz.

İzleyin ve anlayın dostlar ;)

Saygılar
S

@smokebender

14 yıl önce

daha yeni izlediğim için utandığım inanılmaz güzel bi film.konusu zaten dehşet izlemeyenlere tavsiye ederim

@cnkymn

15 yıl önce

10 / 10

Filmden sonra Miyazaki'yi bulup elini öpmek isteyebilirsiniz. Gerçekten de destansı bir film.

@prensesinuykusu

15 yıl önce

5.3 / 10

toplumsal mesajlarda veren bu hikayeyi Miyazaki müthiş hayalgücüyle yine çok güzel işlemiş. Bu sefer kol ve bacakların havada uçuşmasıyla , yer yer ürkütücü ses ve görüntülerle izleyeni farklı bir havaya sokuyor ,hikayeyi saf bir aşklada taçlandırıyor... Ormanın ruhları çok güzeldi bayıldım , filmin müzikleri ayrıca arşive eklenmelik .. bütün bu olumlu şeylere rağmen filmi niye çok sevmedin derseniz... Atmosferi hoşuma gitmedi diyebilirim. bana hitap etmedi.
I

@irishcoffee

16 yıl önce

Ashitaka, öldürdüğü domuz tanrısının lanetinden kurtulmak için uzak doğuya yolculuğa çıkar ve kendini San\'ın peşinde bulur. San kurt kolonisinin prensesidir. Yönetmen Miyazaki öncellikle filmin ismini Ashitaka koymak ister ancak daha sonra içerisinde \'no\' geçen isimlerin daha dikkat çekici olduğunu düşünerek filmin ismini değiştirir. \'Mononoke\' nin de japoncada ruhlar ve canavarlar için kullanılması bir tesadüf değildir. Filmde dikkatimi çeken en önemli nokta ise Tataraba kabilesinin hanımının- Emishi- fahişelere ve cüzzamlılara verdiği önemdir. Toplumdan dışlanmış bu insanları himayesine alan Emishi ormanın ruhunu öldürmek istemesine rağmen ister istemez seyircinin semparisini kazanıyor. Filmde dikkat çeken bir diğer tema ise birbiriyle savaşan tarafların olaylara tamamen kendi açılarından bakmalarının dünyaya nasıl zarar verdiğidir. Böyle bir ortamda beraber yaşanılabileceğini öne süren Ashitaka olaylarının çözümünün de anahtarı
... Devamı
Ashitaka, öldürdüğü domuz tanrısının lanetinden kurtulmak için uzak doğuya yolculuğa çıkar ve kendini San\'ın peşinde bulur. San kurt kolonisinin prensesidir. Yönetmen Miyazaki öncellikle filmin ismini Ashitaka koymak ister ancak daha sonra içerisinde \'no\' geçen isimlerin daha dikkat çekici olduğunu düşünerek filmin ismini değiştirir. \'Mononoke\' nin de japoncada ruhlar ve canavarlar için kullanılması bir tesadüf değildir. Filmde dikkatimi çeken en önemli nokta ise Tataraba kabilesinin hanımının- Emishi- fahişelere ve cüzzamlılara verdiği önemdir. Toplumdan dışlanmış bu insanları himayesine alan Emishi ormanın ruhunu öldürmek istemesine rağmen ister istemez seyircinin semparisini kazanıyor. Filmde dikkat çeken bir diğer tema ise birbiriyle savaşan tarafların olaylara tamamen kendi açılarından bakmalarının dünyaya nasıl zarar verdiğidir. Böyle bir ortamda beraber yaşanılabileceğini öne süren Ashitaka olaylarının çözümünün de anahtarı olur.
SPOILER

Prenses Mononoke filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Prenses Mononoke filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Prenses Mononoke filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL