Rüzgarlı Vadi

(1984)

Nausicaä of the Valley of the Wind a.k.a Kaze no tani no Naushika

Film 1 Saat 57 Dk. Animasyon, Macera Japonya 6 Temmuz 2007

7.8

162 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8 (183.644 OY)

KONUSU
Uzak gibi gözüken ama bir o kadar da yakın olan dünyanın makus kaderi Uçsuz bucaksız, çölleşmiş bir dünyada dimdik, tek başına kalmış bir anıtın üzerinde yazan, buruk ve öğretici bir masal Hayao Miyazakinin yapımı tam on iki yıl süren mangası Rüzgarlı Vadi, endüstrileşmenin getirdiği yıkımla baş baş ... Devamı
Uzak gibi gözüken ama bir o kadar da yakın olan dünyanın makus kaderi Uçsuz bucaksız, çölleşmiş bir dünyada dimdik, tek başına kalmış bir anıtın üzerinde yazan, buruk ve öğretici bir masal Hayao Miyazakinin yapımı tam on iki yıl süren mangası Rüzgarlı Vadi, endüstrileşmenin getirdiği yıkımla baş başa kalmış gelecekteki dünyanın, tükenmek üzere olan insan soyunun masalsı anlatım biçimiyle buruk bir tablosunu çiziyor. Dev böcekler ve zehirli bir ormanlardan ibaret bu dünyada küçük bir prenses hem doğayı hem de hala onu tahrip etmek isteyen aç gözlü insanları korumaya çabalıyor.
Sumi Shimamoto

Nausicaä (...

Ichirō Nagai

Mito (ses)

Gorō Naya

Yupa (ses)

Youji Matsuda

Asbel (ses)

Yoshiko Sakakibara

Kushana (ses)

Iemasa Kayumi

Kurotowa (...

Hisako Kyoda

Obaba (ses)

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@filmist

4 yıl önce

8 / 10

Yıl 1984 ve insanoğlunun doğaya verdiği zararı bir anime ile bu kadar etkileyici şekilde anlatabiliyor olması gerçekten mükemmel.
Çok masum ve sıcak bir yapısı var.

@naksidil

4 yıl önce

9.5 / 10

Karıncayı dahi incitemeyen yüce gönüllü insanlar kurtaracaktı dünyayı.. hesapsız olan o bereketli sevgi kurtaracaktı bizi ama olamadı hiç bir zaman... :( Miyazaki olağanüstüsün, pırıl pırıl bir gözyaşısın sen..
R

@rabiyentur

6 yıl önce

10 / 10

Harika bir Miyazaki klasiği daha. İnsanların kendi sonlarını getirmesi daha iyi anlatılamazdı sanırım. Doğa her zaman dostumuz. Elbette biz asla öyle görmüyoruz. Aksine daha ne kadar zarar verebiliriz diye uğraşıyoruz. Bir arada yaşamak zor olmasa gerek. Gerçekten de bu evrene bizden daha fazla zarar veren başka bir ırk yoktur.

@baris82

8 yıl önce

Tek kelimeyle enfes.Prensesin çocuk halinde çalan müziği çok sevdim ve om'larıda.Kızgın olmayanları tabiki.Doğa her zaman var olacak iyileştirmek veya bozmak tamamen bizim elimizde.Savaş ve barış gibi.Prenses barışı seçti bilmiyorum savaş çığırtkanlığı yapan birileride izlermi bu filmi ders alırmı hiç sanmıyorum ama soruyorum işte peh...

@kaede

11 yıl önce

Tanıdık geldi mi? Dune adlı yapıma çok benziyor (mekanları-yaratıkları) Ayrıca bu animasyon G.İ.T.S ile beraber matrix filminin fikir babalarıdır Şöyle ki:

1-İstila eden böcekler (matrix 1 in sonu)

2-İki dünya arasında barışı getirecek bir mesihin geleceğine olan inanç.

3- Bu aracının barış için kendini feda etmesi, hatta kablolar, antenlerle sarılan beden

4- İsa’nın dirileceği inancını akıla getiren bir yeniden doğuş (Matrix’te bu aşka bağlanırken, Rüzgarlı vadide kendini feda etmenin getirdiği alçak gönüllülüğe bağlanmış)

5- Dünyalar, ırklar arasındaki savaş,

6- yeni, eski dünyalar, bir arada yaşayamayan iki ırk(matrixte bu robot-insan olarak gösterilirken animasyonda böcekler/mantarlar - insanlar olarak gösterilmiş.

7- İki dünyayı bir arada tutacak bir kaynağın olacağına inanç
H

@halliseium

12 yıl önce

9.6 / 10

bir hayao miyazaki klasiği. tabii yine başrolde genç bir bayan. kesinlikle izleyin derim..

@horrorpheliac

12 yıl önce

Ah! Harika bile hakaretmiş gibi geliyor. O kadar güzel bir animasyondu ki! Miyazaki'nin her animasyonunu yüzümde kocaman bir gülümse ile bitiriyorum. Sanki vücudumun içinde organlar yerine çayır çimen, çiçekler, kelebekler var! İzlerken düşündüreni geçin bütün duyguları aynı anda hissettiriyor. Gerçekten hayranım. Sanki bir senfoni dinlemişim gibi. Muhteşem!
SPOILER

Rüzgarlı Vadi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Rüzgarlı Vadi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Rüzgarlı Vadi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL