Ateşböceklerinin Mezarı

(1988)

Grave of the Fireflies a.k.a Hotaru no haka

Film 1 Saat 29 Dk. Animasyon, Dram Japonya

8.5

513 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.5 (280.768 OY)

KONUSU
II. Dünya Savaşı henüz sona ermiş, Japonya onur kırıcı bir şekilde teslim olmaya zorlanmıştır. Aynı günlerde Seita isimli delikanlı bir tren istasyonunda yere uzanmış son nefesini vermektedir. Seita yaşadıklarını hatırlar. O ve küçük kardeşi Setsuko, savaş başladığında Kobe’de yaşamaktadırlar. Annel ... Devamı
II. Dünya Savaşı henüz sona ermiş, Japonya onur kırıcı bir şekilde teslim olmaya zorlanmıştır. Aynı günlerde Seita isimli delikanlı bir tren istasyonunda yere uzanmış son nefesini vermektedir. Seita yaşadıklarını hatırlar. O ve küçük kardeşi Setsuko, savaş başladığında Kobe’de yaşamaktadırlar. Anneleri Amerikan bombardımında öldüğünde, babaları da donanmada denizci olduğu için teyzelerinin yanına gönderilirler.

Buraya uyum sağlayamayan ve teyzeleriyle tartışan iki kardeş evden kaçıp yollara düşer. Bir yandan özgürlüğün tadına varıp pastoral doğal ortamda kendilerini kaybederken, bir yandan da savaşın dayattığı zorluklara birlikte göğüs germek zorunda kalırlar. Hayatta kalmak başlı başına bir mesele haline geldiğinde Seita büyümenin ne olduğunu da anlamak zorunda kalacaktır.

Akiyuki Nosaka’nın yarı biyografik romanından uyarlanan Grave of the Fireflies (Ateşböceklerinin Mezarı), savaş hakkında yapılmış bir çok uzun metraj filmle denk tutulan, hatta kimi eleştirmenlere göre en iyilerini bile geride bırakan bir anime. Üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen Isao Takahata’nın dehası, ancak Hayao Miyazaki’ninkiyle ölçülebiliyor.
Tsutomu Tatsumi

Seita (ses)

Ayano Shiraishi

Setsuko (ses)

Yoshiko Shinohara

Mother (ses)

Kozo Hashida

Obayashi C...

Masayo Sakai

Woman who ...

Masayo Sakai

Cousin (ses)

Yoshio Matsuoka

Gosaku (ses)

Masahiro Kanetake

Aunt's Hou...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@madamecurry

1 yıl önce

Uzun zamandır listemde duran bir filmdi, bu geceye kısmetmiş izlemek. Nasıl bu zamana kadar izlemedim diye kızdım kendime ağlarken, film bitti ağlamaya devam ediyorum. Savaşlarda kaybeden hep çocuklar oluyor.

@lydia

1 yıl önce

8.9 / 10

Animasyon olupta duyguyu hiç bu kadar hissettiren başka bir film görmedim. Ağlamaktan içim dışıma çıktı.Filmin konusu, müziği herşeyi mükemmel.

@mavimilena

1 yıl önce

10 / 10

Şu sıralar hastalıkla boğuşurken ve zaman hiç geçmezken güne bir filmle başlamak istedim. Seçe seçe de gitmiş nerede en acıklısı var onu seçmişim. Şimdi ise kendimi iyice çökmüş hissediyorum. Ağlamaktan yorgun düştüm. Olan moralim de yerle bir oldu. Savaş ve açlık arasında kimsesiz kalmış iki küçük kardeş. Gerçek bir hikayeden yapılmış sarsıcı ve yakıcı bir anime. Unutulmayacak bir film. İki kardeşin çaresizlikleri , acısı mıh gibi yüreğimde saplı kalacak. Ve ben bu filmi bir daha izlemeye cesaret bile edemeyeceğim.

@sersak53

3 yıl önce

9 / 10

benim gibi korona karantinasinda izlerseniz yerle yeksan olacağınız film
filmi anlatacak söz yok. herkesin izlemesini tavsiye ederim fakat sakin ve huzurlu bir anınızda. zor bir dönemden geçenler için yıkıcı olabilir

@ustunkoru

3 yıl önce

5 / 10

Ömer Seyfettin bunu sevdi...

@ravenna

3 yıl önce

10 / 10

Animasyon deyince hep aklıma cıvıl cıvıl neşeli,eğlendiren mutluluk veren filmler gelir.Her ne kadar arada duygusalları izlemiş olsam da genelde bu şekilde hissederim.Taaaa ki bu filmde ağlamaktan ciğerim sökülene kadar.Filmden sonra Seita ve Setsuko'yu aklımdan çıkaramıyorum. O kadar üzüldüm ki başım ağrıyor hala.Çocukların masumiyeti ve savaşın bitmeyen acısı,acımasızlığı.Film 1988 yapımı ve ben böyle bir filmden bugüne kadar habersiz.Büyük kayıplar içindeymişim.

@bird_one

4 yıl önce

8.9 / 10

Neden ateş böcekleri bu kadar çabuk ölmek zorunda?

@wingsofgod

4 yıl önce

Bu nasıl animasyondur bu nasıl müzik ve yönetmenliktir arkadaş. film bitince ilk sahneyi tekrar izleyin ya da izlemeyin tüm film boyunca kendimi tutmuştum oysaki tekrar ilk sahneyi açıp da meyve şekeri kabını görünce koy verdim kendimi 10 dakikadır
M

@mg28

4 yıl önce

Bu böyle anlatılacak gibi değil, burada hiç vakit kaybetmeden izle karsılaşacaklarına da hazırlıklı ol zira sarsar adamı

@mhakannn

5 yıl önce

9.2 / 10

İzledikten sonra boğazımda yumru oluşturan kendime gelemediğim bir film. Hatırladıkça tuhaf hissediyorum. Bir erkek olarak ister istemez o abilik yapmaya çalışan çocuğun yerine koyuyorum kendimi ve onun çaresizliğini hissediyorum. Küçük şeylerden mutlu olmak, savaş, açlık, bencillik, kardeşlik, kötülük, iyilik, ölüm, yaşam... film bunları o kadar iyi şekilde hissediriyor ki size, filmin bir animasyon olduğunu unutuyorsunuz. Küçük kız ve abisi animasyon olmayan filmlerde göremeyeceğimiz kadar gerçekçi karakterler ve seslendirmeler muazzam. Gerçek bir dram izlemeye hazır olduğunu düşünen herkese tavsiye ediyorum.
R

@rabiyentur

5 yıl önce

10 / 10

Hiçbir masum, hiçbir çocuk kötülükleri hak etmiyor. Savaşı hak etmiyor. Çocuklar oyun oynamalı, şeker yemeli, gülmeli... Savaşın ortasında annesiz ve babasız kalıpta yaşam mücadelesi vermemeli. Güç için masumları hiçe sayan insanlardan, iki çocuğa bakamayan, onları sürekli azarlayan teyzeden, herkesten nefret ettim. Anime deyip geçmeyin mutlaka izleyin. Bunu o çok büyük dünya liderleride izlemeli, böyle kocaman ekranda gözlerine soka soka iyice. Gerçi mesele kalplerine, vicdanlarına sokmakta bunları ama bu ikiside onlar da yok.

@didoasan

5 yıl önce

10 / 10

''Savaş ortasında çocuk olmak...'' ya da olamadan büyümek,oyun oynanılan sokakları kaybetmek,savaşın ortasında şeker yiyemek...

Savaşı,atılan bombaları,sivilleri öldürmeyi öven filmleriniz yere batsın.İzleyin izlettirin.Ben izlemek için geç bile kalmıştım.Yine savaşı çocuklar üzerinden anlatan ve yine kitaptan uyarlama olanThe Boy In the Striped Pyjamas filmine bakabilirsiniz.

@suranur

5 yıl önce

Çok ağladım yaa. Savaş hep çocukları vuruyor.

@mehmetaslan

6 yıl önce

9.5 / 10

Sayısız defa insanın boğazını düğümleyen, gözünü dolduran harika bir fim. izlemek için beklemek bile hata olur.

@apen

6 yıl önce

8.5 / 10

Animasyon diye küçümsemeyin çok etkileyici bir film.7 den 77 ye herkese tavsiye ederim.
SPOILER

Ateşböceklerinin Mezarı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ateşböceklerinin Mezarı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ateşböceklerinin Mezarı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL