Yok Oluş Yorumları

Yok Oluş filmi detayları

@pikazul

1 ay önce

7.5 / 10

film bilim kurgu sinemasındaki o büyük açığı doldurmuş. son dönemlerde bu tür altında iyi yapımlar izlemek ne yazık ki mümkün olmuyordu ama bu film bu türün sinemasını seven bir kişi olarak bana iyi hissettirdi, ekranın başından doymuş bir şekilde kalktım.

her türlü duygusallıktan, dramdan minimum düzeyde beslen Garland doyurucu bir evren yaratmış, yaratının birinci sebebi de bu bağımsızlık demek yanlış olmaz. esas kadınımız bu işe kocası için girse de bize bunu unutturuyor hatta kendisi bile unutuyor. bilinmezliği bize ilk sahnede aşılamaya başladığından film süresi boyunca verilen hiçbir bilmiyorum cevabı canımızı sıkmıyor. bu açık uçlu filmleri seven arkadaşlar için bulunmaz hint kumaşında bir filmdir.

@birazrockbirazc

1 ay önce

6 / 10

Ursula K Le Guin bilim kurgu hikayeleri gibi gizemli ancak o kadar tatmin edici olmayan bir filmdi.

Kitaptan uyarlamış sanırım, daha düzgün bir kritik yapabilmek için kitabı da okumakta fayda olur sanırım. Hiç spoiler vermeden şunu söyleyebilirim her karakter kendi motivasyon kaynağına göre hareket etti az çok. Karakterler kendi içlerinde tutarlı ve gerçekçiydi.

Klişe noktalar vardı ama klişe olmazsa filmlerle empati kurmak daha da zorlaşıyor zaten. Filmin içine gereksiz konulmuş noktalar da yok değildi. Yine spoiler vermemek için bu konuya fazla girmiyorum. Senarist karakterleri daha yakından tanıyalım diye bazı detaylar eklemişti ama o detaylar karakterler ile empati kurmamız yolunda bir fayda sağlamadı.

Ama filmi izlerken tükenme duygusunu yaşadım. Gittikçe ağırlaşan bir tükenme, ama film sonunda aklımda bir fikir uyandırdı mı? Hayır. Hız trenine binmek ya da paraşütle atlamak gibi bir filmdi, bir duygu yarattı içimde, tükenme duygusu merak duygusu. Yarattığı merakı kesinlikle
... Devamı
Ursula K Le Guin bilim kurgu hikayeleri gibi gizemli ancak o kadar tatmin edici olmayan bir filmdi.

Kitaptan uyarlamış sanırım, daha düzgün bir kritik yapabilmek için kitabı da okumakta fayda olur sanırım. Hiç spoiler vermeden şunu söyleyebilirim her karakter kendi motivasyon kaynağına göre hareket etti az çok. Karakterler kendi içlerinde tutarlı ve gerçekçiydi.

Klişe noktalar vardı ama klişe olmazsa filmlerle empati kurmak daha da zorlaşıyor zaten. Filmin içine gereksiz konulmuş noktalar da yok değildi. Yine spoiler vermemek için bu konuya fazla girmiyorum. Senarist karakterleri daha yakından tanıyalım diye bazı detaylar eklemişti ama o detaylar karakterler ile empati kurmamız yolunda bir fayda sağlamadı.

Ama filmi izlerken tükenme duygusunu yaşadım. Gittikçe ağırlaşan bir tükenme, ama film sonunda aklımda bir fikir uyandırdı mı? Hayır. Hız trenine binmek ya da paraşütle atlamak gibi bir filmdi, bir duygu yarattı içimde, tükenme duygusu merak duygusu. Yarattığı merakı kesinlikle gidermedi. 6/10 verilebilir.

@jonsnow1907

1 yıl önce

Net bir şekilde; Zaman kaybı.

@ravenna

2 yıl önce

3 / 10

Bilim kurgu filmlerini izlemeyi severim.Kim ne düşünür bu film için, kim ne kadar sever bilmem ama ben adeta filmi izlerken can çekiştim diyebilirim.Bir de inatla sonunu bekledim.Belamı arıyormuşum ki onu da bununla buldum.

@siyah_bey

2 yıl önce

İzlemenize gerek yok. Zaman kaybı...

@warmageddon

2 yıl önce

7 / 10

İzleyici için kendi bulunduğu evren içinde film ile ilgili somut bilgiler verip, dinleyince "okey" deyip, filmin sonunu getirebilirsiniz, kurgu-fantezi kısmında bir sorun yok fakat özünde çok soyut bir film o yüzden puanlaması biraz zor. Teknik olarak renklerin kullanımını gayet başarılı buldum, kendi içindeki karışıklığı çok güzel anlatmış ve bununla beraber ses kullanımında yaratmak istenilen duygular çok başarılı işlenmiş.
S

@slaaslan

2 yıl önce

7 / 10

Bilim kurgunun olması gerektiği şeye çok yaklaşmış ama olmamış. Hem uzaydan gelen bilinmeyenlik var ama bu bilinmeyenliği keşfettikçe gerçek dünya ile arasında paralellik görüyoruz film boyunca. Filim gerçekten yok oluş hakkında. Biz insanların nasıl kaybetmeye karşı bir isteğimiz olduğu felsefesine girilmiş filmde. Bu yüzden fikir olarak bir harika.

Fikiri daha çok düşünürsek insan psikolojisi dışında bilim kurgu yönünden de kuvvetli. Uzaylı insan gibi değil, anlayamadığımız ve asla anlayamayacağımız bir "şey" canlı bile değil, bilinmez. Uzaylılara karşı olan bakışı değiştirmiş yapımcı.

Görseller... Çok güzeldi film.. Arkaplanlar, ortamlar, yaratıklar... Gerçekten filmin sanatına bayıldım.

Şimdi kötü yönlere gelirsek, başroldeki kızlar beni yeterince etkilemedi. Natalie portman bile bazı kısımlarda olmamış. Yani oyuncular kötü değil yönetmen yanlış yönlendirmiş. Özellikle beraber konuştukları anlar çok zayıf, doğal değil.

@parfenrogojin

3 yıl önce

Annihilation, bir bilim kurgu filmi gibi ilerleyerek ve onun trüklerini kullanarak aslında bir kadın erkek ilişkisinin kırılganlığını, aldatılmaya verilen tepkiyi ve bu tepkinin yüzleşmeye ve affetmeye ya da bunu aşmaya yönelik gayretini, bir yabancının (yabancı=uzaylı) iki insan arasındaki mahrem bağa dahil olarak o bağın mahremiyetini bozmasını, ilişkiyi sürdüren insanların bu olayı aşmaya çalışmasını ve bir şekilde aşmasını anlatıyor. Annihilation bir bilim kurgu filminden bekleyebileceğimiz şeyleri beklentimizin altında kalacak şekilde veriyor bence. Filmin sıkıcı bulunması doğal, çünkü aslında hareket ve aksiyon değil hareketsizlik ve aksiyonsuzluk var filmde. Bitkinin, hayvanın, insanın dnasının birbirine karıştığı yeni yaşam alanında ise hayatın yeni yollar deneyerek ortaya başka başka canlılar koyduğunu görüyoruz, ama bütün bunlar aslında bir karı kocanın ilişkisi, yaşanan ihanet, ihanetin ilişkiyi sarsması, özellikle kadın karakterin bütün bu olup bitenleri aşmaya çalışmasını
... Devamı
Annihilation, bir bilim kurgu filmi gibi ilerleyerek ve onun trüklerini kullanarak aslında bir kadın erkek ilişkisinin kırılganlığını, aldatılmaya verilen tepkiyi ve bu tepkinin yüzleşmeye ve affetmeye ya da bunu aşmaya yönelik gayretini, bir yabancının (yabancı=uzaylı) iki insan arasındaki mahrem bağa dahil olarak o bağın mahremiyetini bozmasını, ilişkiyi sürdüren insanların bu olayı aşmaya çalışmasını ve bir şekilde aşmasını anlatıyor. Annihilation bir bilim kurgu filminden bekleyebileceğimiz şeyleri beklentimizin altında kalacak şekilde veriyor bence. Filmin sıkıcı bulunması doğal, çünkü aslında hareket ve aksiyon değil hareketsizlik ve aksiyonsuzluk var filmde. Bitkinin, hayvanın, insanın dnasının birbirine karıştığı yeni yaşam alanında ise hayatın yeni yollar deneyerek ortaya başka başka canlılar koyduğunu görüyoruz, ama bütün bunlar aslında bir karı kocanın ilişkisi, yaşanan ihanet, ihanetin ilişkiyi sarsması, özellikle kadın karakterin bütün bu olup bitenleri aşmaya çalışmasını anlatmak amacıyla bilim kurgu öyküsü kullanılarak ilginç bir hale getirilmiş bahaneler, öykü parçaları, vesileler sanki. Ancak ister aslında sadece bir bilim kurgu filmi olsun, isterse bilimkurgu öyküsü içerisinde bir dram olsun, isterse her ikisini anlatmaya çalışan bir film olsun ortaya çıkan sonucun ilgi çekici bir konuya ait olsa bile ilgi çekici bir film olmayı başaramadığını söylemek gerek; bunun sebebi aksiyon eksikliği de değil, anlayamadığım, kendim de tam olarak ne olduğunu çözemediğim bir eksiklik, bir tat eksikliği mevcut filmde, sanki kısa sürede bir sürü şey anlatılmaya çalışılıyor gibi ve bu yaklaşım ilgi çekiyor olsa bile çok fazla keyif veriyor da diyemeyiz. Şekeri eksik kalmış muhallebi gibi. Yediğimiz şey muhallebi, ama şekeri eksik. Arrival'ın üslbuna benzediğini, öykü akış hızının bu filme benzediğini söyleyebiliriz ama iki film arasındaki en önemli fark işte bu şeker farkı. Yine de izlemeye değer diyebilirim.

@dilarakrkmz

3 yıl önce

Yine bir kitap serisinden uyarlanmış bir yapım. Temel şeyler haricinde kitapla neredeyse hiç alakası yoktu. Kendi başına tempo ve efekt açısından güzel buldum ama senaryosu biraz sıkıntı. Bazı şeyleri değiştirmeden bıraksaydılar daha güzel olabilirdi. Ek olarak olayları fazla hızlı geçmişler 5-8 bölümlük bir mini dizi olsaydı karakter değişimine ve olaylara daha iyi altyapı sağlanabilirdi. Film olarak çok kötü değildi ama beklentimi karşılayamadı.

@dexmach

3 yıl önce

7.7 / 10

google > ego-death.

alt metni çok sevdim. self-destruction konuşması geçiyor, o noktaya dikkati gidiyor izleyicinin ama olayda bundan çok daha fazlası olan, çok salt ve özgün bir şekilde işlenmiş olan ego-death var, şaman ögeleri var, daha büyük bir bilincin parçası olmak adına kendini yok etmek var, primat zihinlerimizin ne kadar ilkel olduğu var. bunlar benim gözüme çarpanlar.

kesinlikle kötü bir film değil, sadece yüzeyde kalan senaryo biraz dizi havasında gibi. film değil de bir mini-dizi olsaydı çok güzel ve yerinde olurdu.

ve kitapları okuyan biri varsa, olay ne şekilde devam ediyor, bana bilgi veren olursa sevinirim, spoiler olması çok önemli değil.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL