Tenet Yorumları

Tenet filmi detayları

@bozzoba

2 hafta önce

Diğer izleyicilerin de sözünü ettiği gibi, çok emek harcanmış ve kafa yorulmuş bir film. Fakat ekseriyete katıldığım bir diğer husus da senaryonun; yaratılan fizik kuralları, güzel aksiyon sahneleri ve müzik gibi ögeler kadar çarpıcı olmadığı. Anlamaya çalışırken akışı ıskalama riskim olduğunu filme başlamadan önce bildiğimden, buna izin vermeden izledim. Anlamadığım ama film ilerledikçe çözülen noktalar da, film bittikten sonra bile anlamadığım noktalar da var. Bir şarkının, resmin, heykelin keyif vermesi için onu anlamak çoğu zaman bir kıstas olmadığından; tükettikten sonra genizde bıraktığı koku, damakta bıraktığı tat önem arz eder ve bunun ışığında keyifli, güzel bir film izlediğim yargısına varabilmekteyim. Puanım 7.3.

@naksidil

1 ay önce

Aman yarabbi ! sineğin kanadından yağ çıkarmak misali bilim kurguda iyice kafayı yemişler cozutmuşlar :)) sinirden güldüm. Nolan oldu mu bu şimdi.. ?

@thorne_zytkow

3 ay önce

7 / 10

NAMI DEĞER ŞALTER ATTIRAN GERİ DÖNDÜ.Christopher Nolan’ın senaryosunu yazıp yönetmeliğini yaptığı Tenet filmi izlemiş bulunmaktayım.Şunu belirtmek isterim ki film beni benden aldı. Nolan, hikayenin eşsiz olması gerektiği bununla kalmayıp hikayenin işlenişinden tutun da oyuncu seçimine kadar bir filmin nasıl olması gerektirdiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.Bir yerde okumuştum İnception’ın devamını yapmayan Tenet’i hiç yapmaz doğru ama 2 filmin sonuna ve oyuncu kadrosu baktığımızda çok farklılar.Tenet’in sonu yeni bir seri işaretini verdi ama en nihayetinde bunun kararını Nolan verecek.Tenet filmi hiç şüphesiz bu pandemi döneminde sinemaseverlerin açlığını giderdi.Şalteriniz sağlam olup olmadığından mı korkuyorsunuz? Hiç sorun değil gerçekten filmi izleyince atan şalteriniz muhakkak eski haline geri dönecektir.

@patrickjane

3 ay önce

8.2 / 10

Filmi anlamak için: https://youtu.be/e_PEhrp_CRU

@rinustalarin

4 ay önce

6.5 / 10

Film kendi zaman algısı ve entropi olgusu ile ilgili sunduğu ve SADECE kendi çapında bilimsel olan verileri, olağanüstü bir çekim tekniğiyle beyaz perdeye aktarmış. Son zamanlarda bu kadar karmaşık bir konunun, bu kadar kusursuz bir kamera yönetimi ile sunulduğunu görmemiştim.

ANCAK (!!!!) Bu senaryonun tutarlı olduğunu ya da filmin en başından vermiş olduğu ’ben bilimsel bir olayı size çok güzel ve gerçekçi anlatacağım" sözünü tuttuğu anlamına gelmiyor. Entropi kavramını salağa anlatır gibi anlatmaya başlayan film sonrasında bu konuyu zenginleştirmek ve anlatımı daha da ilginç kılmak için türlü türlü kılıklara giriyor. Bunları yapmasının sonucu da daha film sonuna yaklaşamadan senaryonun ölmesine sebep oluyor. (Hele hele patlama-donma hadisesi... Yahu Interstellar’daki donmuş buluta ne laflar edilmişti böyle saçmalık mı olur diye ama, bu tam saçmalıktı artık. Science of Interstellar belgeselinde de zaten fizikçiler bu konuya özellikle değinmişlerdi Nolan da biliyor onun olmayacağını
... Devamı
Film kendi zaman algısı ve entropi olgusu ile ilgili sunduğu ve SADECE kendi çapında bilimsel olan verileri, olağanüstü bir çekim tekniğiyle beyaz perdeye aktarmış. Son zamanlarda bu kadar karmaşık bir konunun, bu kadar kusursuz bir kamera yönetimi ile sunulduğunu görmemiştim.

ANCAK (!!!!) Bu senaryonun tutarlı olduğunu ya da filmin en başından vermiş olduğu ’ben bilimsel bir olayı size çok güzel ve gerçekçi anlatacağım" sözünü tuttuğu anlamına gelmiyor. Entropi kavramını salağa anlatır gibi anlatmaya başlayan film sonrasında bu konuyu zenginleştirmek ve anlatımı daha da ilginç kılmak için türlü türlü kılıklara giriyor. Bunları yapmasının sonucu da daha film sonuna yaklaşamadan senaryonun ölmesine sebep oluyor. (Hele hele patlama-donma hadisesi... Yahu Interstellar’daki donmuş buluta ne laflar edilmişti böyle saçmalık mı olur diye ama, bu tam saçmalıktı artık. Science of Interstellar belgeselinde de zaten fizikçiler bu konuya özellikle değinmişlerdi Nolan da biliyor onun olmayacağını ama hoş sahne olsun diye koymuştu falan gibisinden...)

Filmin karmaşık bulunmasını kesinlikle anlamıyorum. Nolan’ın anlatım biçiminden gelen bir takım karmaşalar var ancak sadece Inception’ı bile izleyerek bunu aşmak mümkün. (Dunkirk aslında anlatım biçimi olarak çok daha yakın) Dolayısı ile buradan gelen karmaşa zaten film biter bitmez yok oluyor. İlk paragrafımda da dediğim gibi bu kısımda ne havada kalan bir soru işareti, ne bir tutarsızlık, ne de bir kusur bulunamamış olması gerekiyordu. Bulunuyorsa, film izlenememiş. Telefon ile falan oynanmış ya da başka işle uğraşılmış sevgili ile falan gidildiyse...

Filmin cevaplamadığı bir takım sorular var ancak bunlar zaten 20 kere de izlense net sonuca varılabilecek şeyler değil. Bunlar zaten klasik Nolan hamleleri (Örn. Cobb eve döndü mü dönmedi mi şimdi yoksa rüyada mı hala)

Kısacası film genel olarak gayet basit bir film. İzlemesi kolay demiyorum ancak karmaşık görünen ne varsa hepsini kusursuzca toparlıyor. Neredeyse hiç nefes kesmeyen aksiyon ile de yalınlığını ne örtebilmiş, ne de gizleyebilmiş, daha doğrusu bence böyle bir çabaya da girmemiş. Hatta bana zamanında çok da beğenmediğim Memento’yu anımsattı bu yönüyle.

Sanki Nolan için bu yorumu bir yerde yapmıştım. Nolan son derece basit ve anlaşılır bir temayı senaryolaştıran biri. Özgün anlatım tekniğiyle de (ki bunu zaman kavramını evirip çevirerek yapıyor her zaman) bunu çok güzel süslüyor. En azından ben böyle görüyorum.

Film’in gerçek bilim sözü verip, sonlarına doğru iyice fantazya evrenine kaçmasını bir kenara bırakırsak, beni en en en çok rahatsız eden şey, Hint abla ile, baş roldeki abimizin "i am the protagonist of this story" geyiği idi. Düşünsenize bir kitap okumaya başlıyorsunuz, karakterleri mekanları falan tanıtıyor size tanrısal anlatımla, işte ahmet şöyleydi, seval burada yaşardı falan diye. Sonra birden bire seval ahmet’e "sen bu hikayenin kötü adamısın" diyor. Ahmet de "hayır! ben bu hikayenin kahramanıyım!" diye cevap veriyor sanki yazar tanrısal anlatımını ansızın terk edip, okuyucuya doğrudan bilgi vermiş gibi. Her şeyi geçtim, Nolan gibi oldukça özgün anlatıma ve derin bir altyapıya sahip birinden böylesine saçma bir şey beklemezdim.

Deadpool çekmiyorsun kardeşim. Entropi mentropi bilmem ne diye ciddi ve gergin bir film çekiyorsun. 15. dakikasında filme Nolan kendisini koyup orada "Bu bir filmdir." dese daha iyiydi.

Buna çok fena takıldım haklısınız :P

@gunerakdemir

4 ay önce

5 / 10

Film inanılmaz yorucu. O kadar çok aksiyon var ki izleyici anlamasın diye sürekli bir şeyler oluyor. Klişe olarak ruslar kötü biz amerikalılar dünyayı kurtardık konusunu ele almış. İzleyiciyi yok saymış ve izleyiciye hiç bir şey vermemiş zaman kaybı bir film.

@linquter

5 ay önce

7.1 / 10

Ulan acaba İngilizce altyazıyla izlediğim için mi çoğu şeyi anlamadım diyordum da Türkçe izleyenler de anlamamış güzel. Şakası bir yana ritmi çok yüksek bir film. Zaten zamanda yolculuk, alternatif evren gibi kafa karıştıran bir konu işliyor bir bıraksaymış da sindirseymişiz iyi olurmuş sanki. Filmin bir noktasında ne olduğunu anlatmaya çalışırken "Does your head hurt yet?" diye sorulduğunda sanki izleyiciye sorulmuş gibi geldi bana. Evet. Yine de buna rağmen izlediğim şeyden keyif aldım mı? Buna da evet.

@fthgzl79

5 ay önce

6.7 / 10

Filmden zevk almadım, beğenmedim açıkcası ama bir Nolan hayranı olarak şunu söylemem lazım. Nolan çıtayı hep yükseltiyor. Yaptığı filmleri beğenmeseniz de, sinemaya yaptığı katkıyı görmezden gelemezsiniz.
Niye beğenmedim?
1-İnanılmaz hızlı başlıyor film ve aynen öyle devam ediyor. Bu kadar hızı takip etmek imkansız. Biraz yavaş çekilmeliydi film ya da bazı sahnelerde bir dinginlik/durgunluk olmalıydı.
2-Bu kadar hızlı filmi takip etmeye çalışırken, altyazı okumaya çalışmak ve filmin konusunun da ’ters entropi’ gibi acayip bir şey olması, benim gibi sıradan insanların beynini yaktı işte. Kafadan buhar çıkıyor. Dil bilseydik, daha kolay olurdu sanki.
3-Oyuncular iyi ama bazı sahnelerde şov görmek isterdik açıkcası. Tersten dövüşmek şov mu, tartışılır ama çok acayip bir şey olduğu kesin.!

@martiuctu

5 ay önce

7.5 / 10

Yapımcıların ısrarına rağmen filmin gösterim tarihini değiştirmeyerek bizi bilgisayar ekranına maruz bıraktığın için teşekkürler Nolan amca!! :/ Sinema böyle filmler için var zira.

@darkscream

5 ay önce

bu herifin her filminde beynim yanıyor.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL