7.2

156 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.5 (324.758 OY)

KONUSU

Filmin ana kahramanı, alacakaranlığın içinde, gerçek zamanın ötesinde açığa çıkarılabilecek, uluslararası bir casusluk görevindedir. Bütün dünyayı kurtarabilmek adına, çıktığı yolculukta tek sahip olduğu donanımı bir kelimeden oluşur: Tenet.

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@thorne_zytkow

1 ay önce

7 / 10

NAMI DEĞER ŞALTER ATTIRAN GERİ DÖNDÜ.Christopher Nolan’ın senaryosunu yazıp yönetmeliğini yaptığı Tenet filmi izlemiş bulunmaktayım.Şunu belirtmek isterim ki film beni benden aldı. Nolan, hikayenin eşsiz olması gerektiği bununla kalmayıp hikayenin işlenişinden tutun da oyuncu seçimine kadar bir filmin nasıl olması gerektirdiğini bir kez daha gözler önüne seriyor.Bir yerde okumuştum İnception’ın devamını yapmayan Tenet’i hiç yapmaz doğru ama 2 filmin sonuna ve oyuncu kadrosu baktığımızda çok farklılar.Tenet’in sonu yeni bir seri işaretini verdi ama en nihayetinde bunun kararını Nolan verecek.Tenet filmi hiç şüphesiz bu pandemi döneminde sinemaseverlerin açlığını giderdi.Şalteriniz sağlam olup olmadığından mı korkuyorsunuz? Hiç sorun değil gerçekten filmi izleyince atan şalteriniz muhakkak eski haline geri dönecektir.

@patrickjane

2 ay önce

8.2 / 10

Filmi anlamak için: https://youtu.be/e_PEhrp_CRU

@rinustalarin

2 ay önce

6.5 / 10

Film kendi zaman algısı ve entropi olgusu ile ilgili sunduğu ve SADECE kendi çapında bilimsel olan verileri, olağanüstü bir çekim tekniğiyle beyaz perdeye aktarmış. Son zamanlarda bu kadar karmaşık bir konunun, bu kadar kusursuz bir kamera yönetimi ile sunulduğunu görmemiştim.

ANCAK (!!!!) Bu senaryonun tutarlı olduğunu ya da filmin en başından vermiş olduğu ’ben bilimsel bir olayı size çok güzel ve gerçekçi anlatacağım" sözünü tuttuğu anlamına gelmiyor. Entropi kavramını salağa anlatır gibi anlatmaya başlayan film sonrasında bu konuyu zenginleştirmek ve anlatımı daha da ilginç kılmak için türlü türlü kılıklara giriyor. Bunları yapmasının sonucu da daha film sonuna yaklaşamadan senaryonun ölmesine sebep oluyor. (Hele hele patlama-donma hadisesi... Yahu Interstellar’daki donmuş buluta ne laflar edilmişti böyle saçmalık mı olur diye ama, bu tam saçmalıktı artık. Science of Interstellar belgeselinde de zaten fizikçiler bu konuya özellikle
... Devamı
Film kendi zaman algısı ve entropi olgusu ile ilgili sunduğu ve SADECE kendi çapında bilimsel olan verileri, olağanüstü bir çekim tekniğiyle beyaz perdeye aktarmış. Son zamanlarda bu kadar karmaşık bir konunun, bu kadar kusursuz bir kamera yönetimi ile sunulduğunu görmemiştim.

ANCAK (!!!!) Bu senaryonun tutarlı olduğunu ya da filmin en başından vermiş olduğu ’ben bilimsel bir olayı size çok güzel ve gerçekçi anlatacağım" sözünü tuttuğu anlamına gelmiyor. Entropi kavramını salağa anlatır gibi anlatmaya başlayan film sonrasında bu konuyu zenginleştirmek ve anlatımı daha da ilginç kılmak için türlü türlü kılıklara giriyor. Bunları yapmasının sonucu da daha film sonuna yaklaşamadan senaryonun ölmesine sebep oluyor. (Hele hele patlama-donma hadisesi... Yahu Interstellar’daki donmuş buluta ne laflar edilmişti böyle saçmalık mı olur diye ama, bu tam saçmalıktı artık. Science of Interstellar belgeselinde de zaten fizikçiler bu konuya özellikle değinmişlerdi Nolan da biliyor onun olmayacağını ama hoş sahne olsun diye koymuştu falan gibisinden...)

Filmin karmaşık bulunmasını kesinlikle anlamıyorum. Nolan’ın anlatım biçiminden gelen bir takım karmaşalar var ancak sadece Inception’ı bile izleyerek bunu aşmak mümkün. (Dunkirk aslında anlatım biçimi olarak çok daha yakın) Dolayısı ile buradan gelen karmaşa zaten film biter bitmez yok oluyor. İlk paragrafımda da dediğim gibi bu kısımda ne havada kalan bir soru işareti, ne bir tutarsızlık, ne de bir kusur bulunamamış olması gerekiyordu. Bulunuyorsa, film izlenememiş. Telefon ile falan oynanmış ya da başka işle uğraşılmış sevgili ile falan gidildiyse...

Filmin cevaplamadığı bir takım sorular var ancak bunlar zaten 20 kere de izlense net sonuca varılabilecek şeyler değil. Bunlar zaten klasik Nolan hamleleri (Örn. Cobb eve döndü mü dönmedi mi şimdi yoksa rüyada mı hala)

Kısacası film genel olarak gayet basit bir film. İzlemesi kolay demiyorum ancak karmaşık görünen ne varsa hepsini kusursuzca toparlıyor. Neredeyse hiç nefes kesmeyen aksiyon ile de yalınlığını ne örtebilmiş, ne de gizleyebilmiş, daha doğrusu bence böyle bir çabaya da girmemiş. Hatta bana zamanında çok da beğenmediğim Memento’yu anımsattı bu yönüyle.

Sanki Nolan için bu yorumu bir yerde yapmıştım. Nolan son derece basit ve anlaşılır bir temayı senaryolaştıran biri. Özgün anlatım tekniğiyle de (ki bunu zaman kavramını evirip çevirerek yapıyor her zaman) bunu çok güzel süslüyor. En azından ben böyle görüyorum.

Film’in gerçek bilim sözü verip, sonlarına doğru iyice fantazya evrenine kaçmasını bir kenara bırakırsak, beni en en en çok rahatsız eden şey, Hint abla ile, baş roldeki abimizin "i am the protagonist of this story" geyiği idi. Düşünsenize bir kitap okumaya başlıyorsunuz, karakterleri mekanları falan tanıtıyor size tanrısal anlatımla, işte ahmet şöyleydi, seval burada yaşardı falan diye. Sonra birden bire seval ahmet’e "sen bu hikayenin kötü adamısın" diyor. Ahmet de "hayır! ben bu hikayenin kahramanıyım!" diye cevap veriyor sanki yazar tanrısal anlatımını ansızın terk edip, okuyucuya doğrudan bilgi vermiş gibi. Her şeyi geçtim, Nolan gibi oldukça özgün anlatıma ve derin bir altyapıya sahip birinden böylesine saçma bir şey beklemezdim.

Deadpool çekmiyorsun kardeşim. Entropi mentropi bilmem ne diye ciddi ve gergin bir film çekiyorsun. 15. dakikasında filme Nolan kendisini koyup orada "Bu bir filmdir." dese daha iyiydi.

Buna çok fena takıldım haklısınız :P

@gunerakdemir

3 ay önce

5 / 10

Film inanılmaz yorucu. O kadar çok aksiyon var ki izleyici anlamasın diye sürekli bir şeyler oluyor. Klişe olarak ruslar kötü biz amerikalılar dünyayı kurtardık konusunu ele almış. İzleyiciyi yok saymış ve izleyiciye hiç bir şey vermemiş zaman kaybı bir film.

@linquter

3 ay önce

7.1 / 10

Ulan acaba İngilizce altyazıyla izlediğim için mi çoğu şeyi anlamadım diyordum da Türkçe izleyenler de anlamamış güzel. Şakası bir yana ritmi çok yüksek bir film. Zaten zamanda yolculuk, alternatif evren gibi kafa karıştıran bir konu işliyor bir bıraksaymış da sindirseymişiz iyi olurmuş sanki. Filmin bir noktasında ne olduğunu anlatmaya çalışırken "Does your head hurt yet?" diye sorulduğunda sanki izleyiciye sorulmuş gibi geldi bana. Evet. Yine de buna rağmen izlediğim şeyden keyif aldım mı? Buna da evet.

@fthgzl79

4 ay önce

6.7 / 10

Filmden zevk almadım, beğenmedim açıkcası ama bir Nolan hayranı olarak şunu söylemem lazım. Nolan çıtayı hep yükseltiyor. Yaptığı filmleri beğenmeseniz de, sinemaya yaptığı katkıyı görmezden gelemezsiniz.
Niye beğenmedim?
1-İnanılmaz hızlı başlıyor film ve aynen öyle devam ediyor. Bu kadar hızı takip etmek imkansız. Biraz yavaş çekilmeliydi film ya da bazı sahnelerde bir dinginlik/durgunluk olmalıydı.
2-Bu kadar hızlı filmi takip etmeye çalışırken, altyazı okumaya çalışmak ve filmin konusunun da ’ters entropi’ gibi acayip bir şey olması, benim gibi sıradan insanların beynini yaktı işte. Kafadan buhar çıkıyor. Dil bilseydik, daha kolay olurdu sanki.
3-Oyuncular iyi ama bazı sahnelerde şov görmek isterdik açıkcası. Tersten dövüşmek şov mu, tartışılır ama çok acayip bir şey olduğu kesin.!

@martiuctu

4 ay önce

7.5 / 10

Yapımcıların ısrarına rağmen filmin gösterim tarihini değiştirmeyerek bizi bilgisayar ekranına maruz bıraktığın için teşekkürler Nolan amca!! :/ Sinema böyle filmler için var zira.

@darkscream

4 ay önce

bu herifin her filminde beynim yanıyor.

@kartalpusat

4 ay önce

5.5 / 10

Karmaşık bir şey yapalım da kimse anlamasın diye film mantığından uzaklaşılmış. Bu gizem ile de bir hava yakalarız denilmiş. Neden izledim acaba diye sorguluyorum şu an. Filme ait hiçbir özellik ilgimi dikkatimi çekmedi. Şu yönü çok iyiydi dediğim bir kıstas olmadı. Yönetmen adından dolayı overrated hale gelmiş bir film. Bu kez olmadı Nolan

@olanzveins

4 ay önce

1.5 / 10

Döngüsel zaman diliminde lineer hareket eden kahramanlarıyla başarısız bir kurgu yapmış kısaca. Modern teorik fizik tartışmaları artık zaman fiziksel midir? Yoksa varlıksal mıdır? sorusu ekseninde dönmeye başladı. Film açıkçası alfa male ajan filminin ötesine geçememiş.

@maverick16

4 ay önce

7.5 / 10

Beklentimi yükseltmediğimden epey keyif aldım.
İzlediğim 888. şey olması ise hoş bir tevafuk mu acaba

@serkanaydemir

4 ay önce

5 / 10

Christopher Nolan yönetmen olmasaydı bu film 5 puanı geçemezdi.

Diyeceğim ilk şey: Fazla abartılan ve sırf farklılık olsun diye araya mantık hatalarıyla doldurulan bir senaryo var elimizde. Paradoks filmleri bu nedenle hep saçma sapan bir anlatıma sahiptir. Ha paradokstan çıkmayan her döngü yine de izlenilir de bu film bunu hiç başaramıyor. Hani olayı anlatma sanatı ne yazık ki berbat. Şimdi izleyicinin ben anladım ben daha zekiyim, Nolan’ı anladım oley demek yerine, Nolan ne saçmalamış demesi daha akıl işi bana kalırsa. Elli tane inceleme izleyince biraz anlaşılan bir basitlik var elimizde. O kadar bölünüyor ki olaylar bir yerden sonra film bitsin de bari sonu görelim diyorsunuz.

İnception gibi bir film beklemeyin. Yanından bile geçmeyecek kopukluklar var yapımımızda. Nolan’a yakışmayan bir anlatım kısacası. Yukarıda da dediğim gibi filmin aynısını başka bir yönetmen çekseydi bu kadar puan alamazdı. Ha bir de başrolün oyunculuğu da ç
... Devamı
Christopher Nolan yönetmen olmasaydı bu film 5 puanı geçemezdi.

Diyeceğim ilk şey: Fazla abartılan ve sırf farklılık olsun diye araya mantık hatalarıyla doldurulan bir senaryo var elimizde. Paradoks filmleri bu nedenle hep saçma sapan bir anlatıma sahiptir. Ha paradokstan çıkmayan her döngü yine de izlenilir de bu film bunu hiç başaramıyor. Hani olayı anlatma sanatı ne yazık ki berbat. Şimdi izleyicinin ben anladım ben daha zekiyim, Nolan’ı anladım oley demek yerine, Nolan ne saçmalamış demesi daha akıl işi bana kalırsa. Elli tane inceleme izleyince biraz anlaşılan bir basitlik var elimizde. O kadar bölünüyor ki olaylar bir yerden sonra film bitsin de bari sonu görelim diyorsunuz.

İnception gibi bir film beklemeyin. Yanından bile geçmeyecek kopukluklar var yapımımızda. Nolan’a yakışmayan bir anlatım kısacası. Yukarıda da dediğim gibi filmin aynısını başka bir yönetmen çekseydi bu kadar puan alamazdı. Ha bir de başrolün oyunculuğu da çok kötüydü. Seçe seçe bu kişiyi seçmeleri de ayrı başarısız bir durum.

İzlemesen de olur.
Abartılan bir yapım.
5 puan bile yüksek puan.

@ecegurbuz

4 ay önce

christopher nolan çok çok sevdiğim, neredeyse her işine bayıldığım bir yönetmen. tenet’e de ba-yıl-dım. tabii izlediğimin ertesi günü filmi tekrardan izlediğimi belirtmeliyim. oldukça karışık, beyin yakan bir film. kafamın alev aldığını hissettim. bu hissi ve izledikten günler sonra bile film hakkında düşünmeyi, analiz okumayı çok seviyorum. tenet bu açıdan beni bütünüyle tatmin etti.

filmde tempo neredeyse hiç düşmüyor, aksiyon hiç kesilmiyor. sinematografi nolan’ın diğer filmlerine kıyasla düşük seviyede. kurgu konusunda da eleştirilerim olabilir, bir bakıyoruz hindistan, norveç... çat çat ülke değişiyor.

fakat filmdeki fikir & bu fikrin sinemaya aktarılma şekli beni büyüledi.
son savaş sahnesinde zaman kıskacı denilen bir yöntem kullanılarak askeri birliğin yarısı zamanda ileriye, yarısı geriye gönderiliyor ve eşzamanlı gerçekleşiyor her şey.
opera binasındaki olaylarda baş kahraman evrilt
... Devamı
christopher nolan çok çok sevdiğim, neredeyse her işine bayıldığım bir yönetmen. tenet’e de ba-yıl-dım. tabii izlediğimin ertesi günü filmi tekrardan izlediğimi belirtmeliyim. oldukça karışık, beyin yakan bir film. kafamın alev aldığını hissettim. bu hissi ve izledikten günler sonra bile film hakkında düşünmeyi, analiz okumayı çok seviyorum. tenet bu açıdan beni bütünüyle tatmin etti.

filmde tempo neredeyse hiç düşmüyor, aksiyon hiç kesilmiyor. sinematografi nolan’ın diğer filmlerine kıyasla düşük seviyede. kurgu konusunda da eleştirilerim olabilir, bir bakıyoruz hindistan, norveç... çat çat ülke değişiyor.

fakat filmdeki fikir & bu fikrin sinemaya aktarılma şekli beni büyüledi.
son savaş sahnesinde zaman kıskacı denilen bir yöntem kullanılarak askeri birliğin yarısı zamanda ileriye, yarısı geriye gönderiliyor ve eşzamanlı gerçekleşiyor her şey.
opera binasındaki olaylarda baş kahraman evriltilmiş kurşundan kendini birinin kurtardığını görüyor, filmin sonunda da kapalı olan kapıyı açan kişi aynı kişi. ikisi de neil’mış. çantadaki süs ilk izlediğimde dikkatimi çekmemişti mesela. kimbilir 3. izleyişimde neler fark edeceğim.
kat’e verilen ve ne zaman kendisini tehlikede hissederse sesli mesaj atacağı telefonun filmin en sonunda kat’in hayatını kurtarması çoookk iyiydi. filmin başlarında da kayda geçen her mesajın, mailin geleceğe bir mesaj olduğundan bahsedilmişti zaten.
bir de başrolle neil’in aslında gelecekte tanışacak & birlikte çalışacak olmaları... biri için hikayenin sonu, diğeri için başlangıcı. bu senaryo izlerken & okurken bile beynimi yakıyor. nasıl bir zekanın ürünüdür bu?


son olarak minik bir teori :d

neil’ın kat’in oğlu olduğu teorisini düşünüyorum ve uzaklara bakıyorum......... vay be

@cruachan

4 ay önce

6 / 10

Filmi az önce bitirdim ruhum patladı resmen ve beynim yandı sanırım, Şu 2 buçuk saatle neler yapmazdım oysaki, sevgili bulup ayrılırdım bile gereksizce uzatılmış, bir yemek düşünün içine bütün malzemeden koymuşlar karabiber tuz kuru soğan filan derken mayonezi ketçapı limonuda fazla sıkıp katınca lezzet vereceğiz diye tadını kaçırmışlar işte sanki, beğendim mi beğenmedim mi onu bile bilmiyorum bir şeyler oldu sanki ama ne olduğu belirsiz kaldı umrumda değil artık ne zamandır izlicem aradan çıkmış oldu bu yönden iyi oldu, bir daha izleyip beyni iyice tutuşturamam ve zamanımı paspas gibi balkondan silkemem o kadar film varken 2 buçuk saat değerli benim için, 2 buçuk saatte 12 buçuk metal albümü bitirirdim zamanımı geri ver hey Kılıçdaroğlu pardon Nolan:)
A

@awsedr

4 ay önce

7.5 / 10

Nolan efsanelerinden biri
SPOILER

Tenet filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Tenet filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Tenet filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL