8

1,101 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.4 (1.321.508 OY)

KONUSU
Leonard Shelby (Guy Pearce) ucuz otel odalarında konaklayan, sadece nakit para kullanan ama şık giysiler giyen ve bir Jaguar kullanan, işadamı görüntüsünde biridir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamıştır.

Leonard’ın bu yolda ciddi bir engeli vardır, çok ender
... Devamı
Leonard Shelby (Guy Pearce) ucuz otel odalarında konaklayan, sadece nakit para kullanan ama şık giysiler giyen ve bir Jaguar kullanan, işadamı görüntüsünde biridir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamıştır.

Leonard’ın bu yolda ciddi bir engeli vardır, çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı. Her ne kadar hayatının "kaza"’dan önceki dönemlerini hatırlayabiliyorsa da bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu unutabilmektedir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@dersu_uzala

4 ay önce

8.2 / 10

Bu filmi tek izleyişte çözeni tebrik ediyorum şimdiden. Ben sanırım farklı zamanlarda dört kere izledim. Analizlere baktım anca anlayabildim ama ufak bi şüphem de yok değil .. sayısalcı değildim ondan olabilir. Olayı çözmek isteyen varsa izlesin yoksa hiç uğraşmayın derim.

@matteroffact

8 ay önce

4 / 10

herkes övmüş filmi, ben beğenmedim

@tubiksi

1 yıl önce

çok güzel bi filmdi dönemine göre değerlendirirsek çok kaliteli bir iş. beynimizi parçalara böldü gerek kurgusu gerek zaman algısı.. ULAN ŞEREFSİZ LENNY

@kerimonay

2 yıl önce

7 / 10

türüne göre sıradan bir film. çıkış yılına göre değerlendirilebilir tabii bu durum.

@hrarchon

2 yıl önce

8.6 / 10

Kaybolmuş bir adamın öyküsü... Kendini tekrar tekrar bulan bir adamın öyküsü.

Güzeldi. Güzel film.

@mkarakose

4 yıl önce

8.7 / 10

Nolan’ın underrated kalmış işlerinden biridir. Inception Interstellar falan öv öv bitiremezler ama gel gelelim "kurgu nedir nasıl yapılır?" dersi verdiği şu filme dönüp bakmazlar. Onun dışında alzheimerlı, sigortacıdan para koparmaya çalışan adamın adı neydi?Her neyse işte o adamın Leonard çıkması sağlam bir ters köşeye yatırdı. Katilin mavili eleman olmadığı belliydi ama finalde yine şaşırmaktan alıkoyamadım kendimi.

@yurdagulbogar

4 yıl önce

7.9 / 10

Cerezlik bir film degildir, dinc kafayla izlenmesi gerekir. Gercegin ne oldugu konusundaki algi film icerisinde surekli degiskenlik gostermektedir. Filmin bitisi bile yeni bir baslangictir...
S

@slaaslan

4 yıl önce

en çok beğendiğim anlatılış biçimiydi, en başta çok özgün, ama bunun dışında bizi başrol gibi hissettiriyor. filmi izlerken gerçekten karakterlerle örgüyü takip ediyor gibi hissetmek çok güzel ve her filmde bulunmayan bir duygu.

@klccserkan

4 yıl önce

Bir filim düşünün yapım yılından 20 yıl sonra bile tekrar izletip tekrar ulan noluyor dedirtebiliyor

@filmist

4 yıl önce

8.5 / 10

Beyin yakan türden.
Öyle alelade bir film izleyeyim diye açıp izlenirse emin olun yarısında sıkılır kapatırsınız.Dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekir.
Pişmanlık duymazsınız.

@scwriter

5 yıl önce

Bence sinema tarihinde oluşturulmuş en zor kurgu, en zekice senaryo. Spoiler vermemek için o bilgiyi vermeyeceğim ama izledikten sonra biraz araştırın, ne demek istediğimi anlayacaksınız...

@iamgzde

5 yıl önce

İnce eleyip sık dokuyalım aynı zamanda, öyle izleyelim lütfen.
C

@cagatayaydn

6 yıl önce

8 / 10

Christopher Nolan ' ın baş yapıtlarından yine bir tanesi gerçekten bittiğinde dikkatsizseniz ben ne izledim dedirtiyor insana çekildiği yıla göre çok büyük bir kurgu çok büyük bir yapım değeri kesinlikle hak ediyor.

@hanife08

7 yıl önce

güzel kurgulanmış iyi oyunculukla kotarılmış bir film. kurguda ciddi bir kusur bulamadım. facia olabilirdi çünkü böyle girift anlatımlı filmlerde hep sonunda mantıksız bir sonla karşılaşıyoruz. başından beri şüphelendiğim sammy nin aslında leonard olduğunu sammy karakterinin karısının komaya girdiğinin anlatıldığı sahnede artık kesin olarak ikisinin aynı karakter olduğunu anladım. (zaten adama karısının diyabet hastası olduğunu da söylüyor yanındaki adam filmin sonlarında.) o sahnede 25. kare tekniği mi uygulandı yoksa seyirci 2 saniye bile sürmeyen görüntüyü bilerek mi gösterildi bilmiyorum. aslında ona yardım etmeye çalışan sürekli ordan burdan çıkan karakter de filmin başında kurguya göre sonunda öldü. fotoğrafına yazdığı gibi yalancı biri değilmiş çünkü gerçekleri o bize anlattı. bardaki kız sevgilisini onun öldürdüğünü biliyordu ve onun hastalığından çok iyi yararlandı. aslında ana karakteri
... Devamı
güzel kurgulanmış iyi oyunculukla kotarılmış bir film. kurguda ciddi bir kusur bulamadım. facia olabilirdi çünkü böyle girift anlatımlı filmlerde hep sonunda mantıksız bir sonla karşılaşıyoruz. başından beri şüphelendiğim sammy nin aslında leonard olduğunu sammy karakterinin karısının komaya girdiğinin anlatıldığı sahnede artık kesin olarak ikisinin aynı karakter olduğunu anladım. (zaten adama karısının diyabet hastası olduğunu da söylüyor yanındaki adam filmin sonlarında.) o sahnede 25. kare tekniği mi uygulandı yoksa seyirci 2 saniye bile sürmeyen görüntüyü bilerek mi gösterildi bilmiyorum. aslında ona yardım etmeye çalışan sürekli ordan burdan çıkan karakter de filmin başında kurguya göre sonunda öldü. fotoğrafına yazdığı gibi yalancı biri değilmiş çünkü gerçekleri o bize anlattı. bardaki kız sevgilisini onun öldürdüğünü biliyordu ve onun hastalığından çok iyi yararlandı. aslında ana karakterin en büyük zaafı biraz da anılarını canlı tutmaya çalışması olmuş. ama bunu da replikte dediği gibi" hepimizin bize kim olduğumuzu hatırlatacak hatıralara ihtiyacı var. ben de farklı değilim. " sözü ile açıklıyor. film bu repliğin bir nevi açılımı gibi olmuş. izlediğime hiçbir sahnesi için pişman değilim değişik bir kurguydu. 9/10
H

@hontt

7 yıl önce

şişirilmiş yönetmenin çöp filmi. "nolan abi yeaa"cı orta zekalıları eğlendirir.
SPOILER

Akıl Defteri filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Akıl Defteri filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Akıl Defteri filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL