8

969 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.4 (1.066.185 OY)

KONUSU
Leonard Shelby (Guy Pearce) ucuz otel odalarında konaklayan, sadece nakit para kullanan ama şık giysiler giyen ve bir Jaguar kullanan, işadamı görüntüsünde biridir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamıştır.

Leonard'ın bu yolda ciddi bir engeli vardır, çok ender
... Devamı
Leonard Shelby (Guy Pearce) ucuz otel odalarında konaklayan, sadece nakit para kullanan ama şık giysiler giyen ve bir Jaguar kullanan, işadamı görüntüsünde biridir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamıştır.

Leonard'ın bu yolda ciddi bir engeli vardır, çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı. Her ne kadar hayatının "kaza"'dan önceki dönemlerini hatırlayabiliyorsa da bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu unutabilmektedir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@scwriter

1 yıl önce

Bence sinema tarihinde oluşturulmuş en zor kurgu, en zekice senaryo. Spoiler vermemek için o bilgiyi vermeyeceğim ama izledikten sonra biraz araştırın, ne demek istediğimi anlayacaksınız...

@iamgzde

1 yıl önce

İnce eleyip sık dokuyalım aynı zamanda, öyle izleyelim lütfen.
C

@cagatayaydn

1 yıl önce

8 / 10

Christopher Nolan ' ın baş yapıtlarından yine bir tanesi gerçekten bittiğinde dikkatsizseniz ben ne izledim dedirtiyor insana çekildiği yıla göre çok büyük bir kurgu çok büyük bir yapım değeri kesinlikle hak ediyor.

@hanife08

2 yıl önce

güzel kurgulanmış iyi oyunculukla kotarılmış bir film. kurguda ciddi bir kusur bulamadım. facia olabilirdi çünkü böyle girift anlatımlı filmlerde hep sonunda mantıksız bir sonla karşılaşıyoruz. başından beri şüphelendiğim sammy nin aslında leonard olduğunu sammy karakterinin karısının komaya girdiğinin anlatıldığı sahnede artık kesin olarak ikisinin aynı karakter olduğunu anladım. (zaten adama karısının diyabet hastası olduğunu da söylüyor yanındaki adam filmin sonlarında.) o sahnede 25. kare tekniği mi uygulandı yoksa seyirci 2 saniye bile sürmeyen görüntüyü bilerek mi gösterildi bilmiyorum. aslında ona yardım etmeye çalışan sürekli ordan burdan çıkan karakter de filmin başında kurguya göre sonunda öldü. fotoğrafına yazdığı gibi yalancı biri değilmiş çünkü gerçekleri o bize anlattı. bardaki kız sevgilisini onun öldürdüğünü biliyordu ve onun hastalığından çok iyi yararlandı. aslında ana karakteri
... Devamı
güzel kurgulanmış iyi oyunculukla kotarılmış bir film. kurguda ciddi bir kusur bulamadım. facia olabilirdi çünkü böyle girift anlatımlı filmlerde hep sonunda mantıksız bir sonla karşılaşıyoruz. başından beri şüphelendiğim sammy nin aslında leonard olduğunu sammy karakterinin karısının komaya girdiğinin anlatıldığı sahnede artık kesin olarak ikisinin aynı karakter olduğunu anladım. (zaten adama karısının diyabet hastası olduğunu da söylüyor yanındaki adam filmin sonlarında.) o sahnede 25. kare tekniği mi uygulandı yoksa seyirci 2 saniye bile sürmeyen görüntüyü bilerek mi gösterildi bilmiyorum. aslında ona yardım etmeye çalışan sürekli ordan burdan çıkan karakter de filmin başında kurguya göre sonunda öldü. fotoğrafına yazdığı gibi yalancı biri değilmiş çünkü gerçekleri o bize anlattı. bardaki kız sevgilisini onun öldürdüğünü biliyordu ve onun hastalığından çok iyi yararlandı. aslında ana karakterin en büyük zaafı biraz da anılarını canlı tutmaya çalışması olmuş. ama bunu da replikte dediği gibi" hepimizin bize kim olduğumuzu hatırlatacak hatıralara ihtiyacı var. ben de farklı değilim. " sözü ile açıklıyor. film bu repliğin bir nevi açılımı gibi olmuş. izlediğime hiçbir sahnesi için pişman değilim değişik bir kurguydu. 9/10

@hontt

2 yıl önce

şişirilmiş yönetmenin çöp filmi. "nolan abi yeaa"cı orta zekalıları eğlendirir.

@yakaza

2 yıl önce

8 / 10

Filmi izledikten sonra film hakkında hiç bir şeyi hatırlayamadığım film.

@wersolame

3 yıl önce

beyninizin dolu olmadığı bir zamanda izlenmesi gereken bir film.

evet beynim doluydu.

@kucuk-eniste

4 yıl önce

Fight club kalitesinde olmasına rağmen onun kadar ilgi görmemesi ilginç. Christopher Nolan reyizin askerleriyiz.

@redmullet

5 yıl önce

8.5 / 10

Genel hatlarını anlamama rağmen, hala kafamın içinde soru işaretleri barındıran film. Christopher Nolan'a yeniden hayran eden başyapıt.

"Hepimiz kim olduğumuzu bilmek için anılara ihtiyaç duyarız. Ben de farklı değilim."

@usmcsas

5 yıl önce

8 / 10

film kurgusal açıdan kusur barındırmıyor tabi ama,bunun sayesinde ortaya çıkan gajini daha iyi akıcı hiç sıkmıyor üstelik orjinalinden daha iyi bir yapım ortaya çıkaran ender filmlerden :)

@filmdahi

5 yıl önce

8.2 / 10

Christopher Nolan Bir Başyapıt

Filmde Çok Flashforward's Var Onu Söyleyem yani anlamanızda zorluk çıkabailir.

Ama Sonu İçin İzlencek film

Puan:8.4

@serkanaydemir

5 yıl önce

8.2 / 10

Zaman her zaman şimdiden akmaz.

Yıllar önce izlediğim ve şöyle baktığımda neden çoğu filmi beğenmediğimi anladığım film. Bu filmden sonra sinema bitiyor zaten. Mükemmel bir kurgu. Olayın işlenişi ve sizin hayranlıkla izleyişiniz. Başka bir açıklama yok. İzlemediyseniz sakın kaçırmayın. İlk 10'a girecek filmdir.

İyi seyirler.

P: 8.1

@film-kadini

5 yıl önce

izlemedim ama açıklamasına bakılırsa "Ghajini" yi hatırlatıyor..
A

@asosyal-adam

6 yıl önce

9 / 10

izlediğim en sağlam kurgusu olan filmlerden nolanın kendini belli ettiği film
S

@sekoleyte

6 yıl önce

9.5 / 10

Hepimizin bize kim olduğumuzu hatırlatacak hatıralara ihtiyacı var.
SPOILER

Akıl Defteri filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Akıl Defteri filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Akıl Defteri filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL