Bir Zamanlar Anadolu'da Yorumları

Bir Zamanlar Anadolu'da filmi detayları

@fruit_fly

1 ay önce

en sevdiğim türk yapımı bu film. filmdeki her kare filmin genel duygusuyla o kadar uyumlu ki hayran kaldım. karakterlerin sahiciliği, aslında baya trajik bi olayın hayat şartları ve ortam koşulları gereği yüzeysel anlatılması, karakterlerin -aslında hayatta da olduğu gibi- kendi içlerinde yaşıyor olduğu gerçeği nbc nın eline sağlık. kamera arkalarını izledim şimdi ercan kesal ın film çekilme sürecinde yazılmış ’evvel zaman’ kitabını okuycam. siz de izleyin gençler

@mathiviolet

1 ay önce

8.2 / 10

harika bi filmdi üzerine konuşacak bi arkadaşa sahipseniz hele de

çok güzel bi replik bırakıyorum buraya

"Ya doktor, bir insan bi başkasını cezalandırmak için hakkaten kendini öldürebilir mi doktor? Olabilir mi böyle bir şey ya, he?"
+ "Zaten intiharların çoğu başka birini cezalandırmak için yapılmıyor mu, savcı bey?"
S

@stuart

2 ay önce

inanılmaz sembolizasyonlara sahip bir film. izleyiniz.
B

@basakakpinar

5 ay önce

9.3 / 10

Muhammet Uzuner (doktor karakteri) oyunculuğu çok iyi.

@erdemtekin

5 ay önce

Bu filmi bu kadar iyi yapan ne biri bana anlatsın. Evet, bir şeyler çok güzel ama ne? Lütfen... :D

@ecegurbuz

2 ay önce

yorumunuz sinemaya hakaret resmen.

@ganimeunsal

7 ay önce

8.2 / 10

Görünmez bir kamera, tüm olan biteni kaydetmiş gibi doğal ve çarpıcı

"şimdi sıkılırsın edersin de, bir gün gelir belki burada yaşadığın şeyler hoşuna bile gidebilir. çoluk çocuk sahibi olunca anlatacağın bir hikayen olur, fena mı?
bir zamanlar anadolu'da dersin"
A

@asimgunaydin

11 ay önce

8.4 / 10

Sinema sanatından,kameradan,kurgudan,senaryodan vs anlamayan sinema izleyicisi biri sonradan eleştirmek için değil sadece film tutkusuyla izlediği bir film hakkında yorum yaparsa ne olur? Kanımca bu filme dair en gerçekçi değerlendirmeyi yapmış olur.Zira çok defa şahit oldum ki ne yönetmenin şöhretini,ne filmin prodüksiyonu,ne oyuncuları,ne sinema tekniklerini bilen birileriyle seyrettiğimiz çoğu film eğer onların beğenisini almışsa sonrasında hep büyük filmler olarak karşıma çıkmıştır.Bir misal olarak Babam ve Oğlum bizden,Children of Men dışarıdan verebilirim.Children of Men'deki araba sahnesini hepsi neden olduğunu izah edemeden çok beğenmişler;ben ise önceden kurgusuz çekilen oldukça uzun sahnenin zor ama etkileyeci,farklı bir teknik içerdiğinden öyle olduğunu ifade etmiştim.Babam ve Oğul'da en katı arkadaşımı bile ağlatan dramatik yapı , güçlü senaryo ve başarılı oyunculuklar tüm film eleştirmenlerinin üstünde bir yorumdur kanımca.Bu bağlamda Bir Zamanlar Anadolu'da filmi için en
... Devamı
Sinema sanatından,kameradan,kurgudan,senaryodan vs anlamayan sinema izleyicisi biri sonradan eleştirmek için değil sadece film tutkusuyla izlediği bir film hakkında yorum yaparsa ne olur? Kanımca bu filme dair en gerçekçi değerlendirmeyi yapmış olur.Zira çok defa şahit oldum ki ne yönetmenin şöhretini,ne filmin prodüksiyonu,ne oyuncuları,ne sinema tekniklerini bilen birileriyle seyrettiğimiz çoğu film eğer onların beğenisini almışsa sonrasında hep büyük filmler olarak karşıma çıkmıştır.Bir misal olarak Babam ve Oğlum bizden,Children of Men dışarıdan verebilirim.Children of Men'deki araba sahnesini hepsi neden olduğunu izah edemeden çok beğenmişler;ben ise önceden kurgusuz çekilen oldukça uzun sahnenin zor ama etkileyeci,farklı bir teknik içerdiğinden öyle olduğunu ifade etmiştim.Babam ve Oğul'da en katı arkadaşımı bile ağlatan dramatik yapı , güçlü senaryo ve başarılı oyunculuklar tüm film eleştirmenlerinin üstünde bir yorumdur kanımca.Bu bağlamda Bir Zamanlar Anadolu'da filmi için en büyük handikap kazandığı ödüller,yükselen değer/ başarılı bir yönetmen,yüksek medya desteği gibi yan unsurlardan bağımsız bir değerlendirmeye tutulmaması olabilir.Sonuçta bunlardan bağımsız bakarak diyorum ki bir baş yapıt ,bir şaheser değil ama çok iyi bir film olmuş.(Doktor Cemal) Muhammet Uzuner'in yıldızlaştığı bir film olarak oyunculuklara alkış tutuyor Nuri Bilge Ceylan'ın ileride yapacağı çok daha iyi filmlerle bu filminin sıradan bir film olarak anılmasını umut ediyorum.

@mg28

1 yıl önce

8.5 / 10

Yeni izlemiş olmam tam bir şaçmalık,izlemek için daha fazla geç kalınmaması gereken yapımlardan

@asevilk

2 yıl önce

8.6 / 10

Nuri Bilge Ceylan müthiş bir gözlemci. Türk halkını çok iyi gözlemlemiş, kimin nerde ne şekilde tepki verebileceğini sinema sahnesine mükemmel şekilde yansıtıp seyiriciye de bunu hissettiren bir yönetmen.

Ben hiçbir köy muhtarının, ilçenin ileri gelenlerinin de içinde yer aldığı, evindeki yer sofrasında bulunmadım. Ancak şunu söylemeliyim ki filmde bu sahneyi izlerken evet ancak bu şekilde olabilir o ortam dedim.

Bu sahne Bir Zamanlar Anadoluda filminin kültleşmiş sahnesi, ki bu noktada Ercan Kesalın oyunculuğunun altını çizmekte de fayda var, ancak Nuri Bilge Ceylan bunu her filminde yapıyor. İliğinize kadar o gerçekliği hissettiriyor. Bu gerçekçiliğin yanı sıra o dakikalarca izlenecek fotoğraf karesi minvalindeki görüntülerle filmlerini izlemek bir duygusal şölen halini alıyor. Türk sineması adına Nuri Bilge Ceylan iyi kidir.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL