8

627 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.9 (40.781 OY)

KONUSU
Nuri Bilge Ceylana 64. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazandıran film, bir doktorla savcının bir gecede geçen gerilimli hikayesini anlatıyor.

Kasabalarda hayat, bozkırın ortasında sürdürülen yolculuklara benzer. Her tepenin ardında "yeni ve farklı bir şey" çıkacakmış duygusu, ama her za
... Devamı
Nuri Bilge Ceylana 64. Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü kazandıran film, bir doktorla savcının bir gecede geçen gerilimli hikayesini anlatıyor.

Kasabalarda hayat, bozkırın ortasında sürdürülen yolculuklara benzer. Her tepenin ardında "yeni ve farklı bir şey" çıkacakmış duygusu, ama her zaman birbirine benzeyen, incelen, kıvrılan, kaybolan veya uzayan tekdüze yollar...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@fruit_fly

1 ay önce

en sevdiğim türk yapımı bu film. filmdeki her kare filmin genel duygusuyla o kadar uyumlu ki hayran kaldım. karakterlerin sahiciliği, aslında baya trajik bi olayın hayat şartları ve ortam koşulları gereği yüzeysel anlatılması, karakterlerin -aslında hayatta da olduğu gibi- kendi içlerinde yaşıyor olduğu gerçeği nbc nın eline sağlık. kamera arkalarını izledim şimdi ercan kesal ın film çekilme sürecinde yazılmış ’evvel zaman’ kitabını okuycam. siz de izleyin gençler

@mathiviolet

1 ay önce

8.2 / 10

harika bi filmdi üzerine konuşacak bi arkadaşa sahipseniz hele de

çok güzel bi replik bırakıyorum buraya

"Ya doktor, bir insan bi başkasını cezalandırmak için hakkaten kendini öldürebilir mi doktor? Olabilir mi böyle bir şey ya, he?"
+ "Zaten intiharların çoğu başka birini cezalandırmak için yapılmıyor mu, savcı bey?"
S

@stuart

3 ay önce

inanılmaz sembolizasyonlara sahip bir film. izleyiniz.
B

@basakakpinar

5 ay önce

9.3 / 10

Muhammet Uzuner (doktor karakteri) oyunculuğu çok iyi.

@erdemtekin

5 ay önce

Bu filmi bu kadar iyi yapan ne biri bana anlatsın. Evet, bir şeyler çok güzel ama ne? Lütfen... :D

@ecegurbuz

3 ay önce

yorumunuz sinemaya hakaret resmen.

@ganimeunsal

7 ay önce

8.2 / 10

Görünmez bir kamera, tüm olan biteni kaydetmiş gibi doğal ve çarpıcı

"şimdi sıkılırsın edersin de, bir gün gelir belki burada yaşadığın şeyler hoşuna bile gidebilir. çoluk çocuk sahibi olunca anlatacağın bir hikayen olur, fena mı?
bir zamanlar anadolu'da dersin"
A

@asimgunaydin

11 ay önce

8.4 / 10

Sinema sanatından,kameradan,kurgudan,senaryodan vs anlamayan sinema izleyicisi biri sonradan eleştirmek için değil sadece film tutkusuyla izlediği bir film hakkında yorum yaparsa ne olur? Kanımca bu filme dair en gerçekçi değerlendirmeyi yapmış olur.Zira çok defa şahit oldum ki ne yönetmenin şöhretini,ne filmin prodüksiyonu,ne oyuncuları,ne sinema tekniklerini bilen birileriyle seyrettiğimiz çoğu film eğer onların beğenisini almışsa sonrasında hep büyük filmler olarak karşıma çıkmıştır.Bir misal olarak Babam ve Oğlum bizden,Children of Men dışarıdan verebilirim.Children of Men'deki araba sahnesini hepsi neden olduğunu izah edemeden çok beğenmişler;ben ise önceden kurgusuz çekilen oldukça uzun sahnenin zor ama etkileyeci,farklı bir teknik içerdiğinden öyle olduğunu ifade etmiştim.Babam ve Oğul'da en katı arkadaşımı bile ağlatan dramatik yapı , güçlü senaryo ve başarılı oyunculuklar tüm film eleştirmenlerinin üstünde bir yorumdur kanımca.
... Devamı
Sinema sanatından,kameradan,kurgudan,senaryodan vs anlamayan sinema izleyicisi biri sonradan eleştirmek için değil sadece film tutkusuyla izlediği bir film hakkında yorum yaparsa ne olur? Kanımca bu filme dair en gerçekçi değerlendirmeyi yapmış olur.Zira çok defa şahit oldum ki ne yönetmenin şöhretini,ne filmin prodüksiyonu,ne oyuncuları,ne sinema tekniklerini bilen birileriyle seyrettiğimiz çoğu film eğer onların beğenisini almışsa sonrasında hep büyük filmler olarak karşıma çıkmıştır.Bir misal olarak Babam ve Oğlum bizden,Children of Men dışarıdan verebilirim.Children of Men'deki araba sahnesini hepsi neden olduğunu izah edemeden çok beğenmişler;ben ise önceden kurgusuz çekilen oldukça uzun sahnenin zor ama etkileyeci,farklı bir teknik içerdiğinden öyle olduğunu ifade etmiştim.Babam ve Oğul'da en katı arkadaşımı bile ağlatan dramatik yapı , güçlü senaryo ve başarılı oyunculuklar tüm film eleştirmenlerinin üstünde bir yorumdur kanımca.Bu bağlamda Bir Zamanlar Anadolu'da filmi için en büyük handikap kazandığı ödüller,yükselen değer/ başarılı bir yönetmen,yüksek medya desteği gibi yan unsurlardan bağımsız bir değerlendirmeye tutulmaması olabilir.Sonuçta bunlardan bağımsız bakarak diyorum ki bir baş yapıt ,bir şaheser değil ama çok iyi bir film olmuş.(Doktor Cemal) Muhammet Uzuner'in yıldızlaştığı bir film olarak oyunculuklara alkış tutuyor Nuri Bilge Ceylan'ın ileride yapacağı çok daha iyi filmlerle bu filminin sıradan bir film olarak anılmasını umut ediyorum.

@mg28

1 yıl önce

8.5 / 10

Yeni izlemiş olmam tam bir şaçmalık,izlemek için daha fazla geç kalınmaması gereken yapımlardan

@asevilk

2 yıl önce

8.6 / 10

Nuri Bilge Ceylan müthiş bir gözlemci. Türk halkını çok iyi gözlemlemiş, kimin nerde ne şekilde tepki verebileceğini sinema sahnesine mükemmel şekilde yansıtıp seyiriciye de bunu hissettiren bir yönetmen.

Ben hiçbir köy muhtarının, ilçenin ileri gelenlerinin de içinde yer aldığı, evindeki yer sofrasında bulunmadım. Ancak şunu söylemeliyim ki filmde bu sahneyi izlerken evet ancak bu şekilde olabilir o ortam dedim.

Bu sahne Bir Zamanlar Anadoluda filminin kültleşmiş sahnesi, ki bu noktada Ercan Kesalın oyunculuğunun altını çizmekte de fayda var, ancak Nuri Bilge Ceylan bunu her filminde yapıyor. İliğinize kadar o gerçekliği hissettiriyor. Bu gerçekçiliğin yanı sıra o dakikalarca izlenecek fotoğraf karesi minvalindeki görüntülerle filmlerini izlemek bir duygusal şölen halini alıyor. Türk sineması adına Nuri Bilge Ceylan iyi kidir.

@godot

2 yıl önce

8.5 / 10

bir bilgi verelim. bu filmde doktorun giydiği kıyafetlerin aynılarını kış uykusu filminde Aydın giymiştir.

@rohrshack

2 yıl önce

9 / 10

Nuri Bilge Ceylan'ın mükemmel bir filmi daha, karakterlerin iç dünyasını ustaca bizlere gösterebilen nadir yönetmenlerden. Seyirciye gösterirken de daha çok filmin çekildiği alanlardan yararlanması onu diğer yönetmenlerden ayrı bir yerde tutuyor ki Bir Zamanlar Anadolu'da filminde de bunu görebilirsiniz. Sanatsal filmlere ilgisi olanlara tavsiye ederim, 9/10.

@rectangularr

3 yıl önce

Yine yıllar geçecek

Ve geride benden bir iz kalmayacak

Yorgun ruhumu

Karanlık ve soğuk kuşatacak.

Filmde, neredeyse hiç kadın karakter yok gibi görünmesine rağmen kadınların aslında erkeklerin her anına nasıl nüfuz edebildiğini, onlarsız pek de bir şey başaramadıklarını ve fakat onları çevremize göstermekten utandıklarını, onlarla konuşurken sıkıldıklarını, onlarla ilgili gerçekleri açık edemediklerini, etmek istemediklerini öne çıkarılmış.

Örneğin; muhtarın evinde yemek yenilirken o yemeği hazırlayan, o kalabalığa gece vakti sunan kadındır. Kimse görmez o esnada ilk etapta, biz izleyiciler dahil. Bu noktada, kadın o çevredeki insanların düşüncesine göre ikinci plana atılmış görünüyor. Ama gelgelelim sofrada olan ve aslında belki oradaki en değersiz (!) görünen erkeğin ve kadına göre "herhangi" bir erkeğin, belki hiç önem verilmemesi gereken birinin kola isteğini, uzakta da olsa duyuyor ve onun bu belki özgür olarak geçireceği son
... Devamı
Yine yıllar geçecek

Ve geride benden bir iz kalmayacak

Yorgun ruhumu

Karanlık ve soğuk kuşatacak.

Filmde, neredeyse hiç kadın karakter yok gibi görünmesine rağmen kadınların aslında erkeklerin her anına nasıl nüfuz edebildiğini, onlarsız pek de bir şey başaramadıklarını ve fakat onları çevremize göstermekten utandıklarını, onlarla konuşurken sıkıldıklarını, onlarla ilgili gerçekleri açık edemediklerini, etmek istemediklerini öne çıkarılmış.

Örneğin; muhtarın evinde yemek yenilirken o yemeği hazırlayan, o kalabalığa gece vakti sunan kadındır. Kimse görmez o esnada ilk etapta, biz izleyiciler dahil. Bu noktada, kadın o çevredeki insanların düşüncesine göre ikinci plana atılmış görünüyor. Ama gelgelelim sofrada olan ve aslında belki oradaki en değersiz (!) görünen erkeğin ve kadına göre "herhangi" bir erkeğin, belki hiç önem verilmemesi gereken birinin kola isteğini, uzakta da olsa duyuyor ve onun bu belki özgür olarak geçireceği son vakitlerindeki son isteğini gece yarısı usulca karşılıyor. Bunu yaparken diğer yorgun, üşümüş, çökmüş, bezmiş tüm erkeklere o saf güzelliğiyle çay sunarak, hatta sadece varlığıyla onların içini ısıtmayı başarıyor. O kadar geri plana atılmasına karşın, bunları başaran yine kadın deniliyor filmde neredeyse hiç gösterilmeyerek yapılıyor bu üstelik.

Ve bunun yanında Savcı Nusret’in karısının ölümüyle ilgili gerçeği yavaş yavaş öğrenmesi, çözmesi ile söylediği laf şu; "kadınlar ne kadar acımasız olabiliyor." hatta önce karım diye kaçırıveriyor ağzından; ama o kişinin karısı olduğu gerçeğini, aslında bence doktor tarafından anlaşılmış olsa dahi, açıklayamıyor. Ve karısının ölmesinin büyük ihtimalle tek sebebi kendisi, kendi yaptığı hata olmasına rağmen yine kendi gururuna yediremiyor ve ölen karısını suçlayabiliyor kendini öldürmesinden ötürü. Bu noktada konuyu kendi açısından çözüme kavuşturduğu bölümlerde son bölümlerde savcının durup durup doktora bakarak gülmesi, bence; "olaya bak, ben savcıyım, benim gibi üst düzey birisi burnunun dibindeki böylesi basit çözümü olan bir olayı çözemiyor ve doktorun iki kelamı ile gerçekler açığa çıkıyor." diye düşünmesinden kaynaklanıyor.

Ayrıca bazlama yapan teyzemizden tok olmasına rağmen alan Arap Ali karakteri de mesela kendi karısının köyünü beğenmiyor ama oradaki kadınlar sayesinde karnını doyurabiliyor. Yoksa sadece ağaçtan topladığı elmayla ve topraktan çaldığı kavunla ayakta durabilir. Kaldı ki o kavunları bagajındaki ölünün dibine bile koyabiliyor kendisi.

Naci’nin her şeyi biliyor tavırlarına rağmen telefon melodisinin "love story" film müziği olması ve telefondayken, diğer atıp tuttuğu bütün "erkekler" arasında son derece rahatsız konuşması ve karısından fırça yemesi, hatta telefonun yüzüne kapanması da aslında kadın-erkek ilişkilerinde yaşanan gerçeklerden bir tanesi.

Yani kadın-erkek birbirine bağlı ve iki taraf da onlarsız yapamıyor. Hatta Naci’nin Antep’teki cinayet masasında çalıştığı günlerde amirininin kendisine söylediği "bütün cinayetler dönüp dolaşıp kadına varıyor. Konunun altında hep kadın olayı yatıyor demişti ve hep haklı çıktı." diye anlattığı durumda da hayatta her olayda kadın ve erkek gerekli, birbirine bağlı anlamı çıkarılabilir.

@themnp

4 yıl önce

******************************spoiler**************************************

filmin sonundaki cesedin kesilme seslerinin çocuk seslerine karışma anısanırım filmin tamamındaki hayattaki içiçeliğe atfen genelde filmin sonundaki alışıldık müziklerin yerine bizlere dinletildi uzun uzun.sahi filmde hiç müzik yoktu değil mi? Çok bilmem Nuri Bilge Ceylan’ın tarzını ama hep mi böyle filmleri müziksiz ve sade?

@ocaptainmycapta

4 yıl önce

10 / 10

Yorumum sürpriz bozan kelimeler içermektedir.

Arabada katil arka koltukta arada sıkışarak oturmaktadır. Memurlar yoğurt muhabbetine girerler, bir tarafta hayatın ölümünü ararlarken çıkılan yolculuk ve diğer tarafta son derece maddi gündelik bir konu olan görece çok daha basit yoğurt konuşulmaktadır. Katil tüm bunlara yabancı bir şekilde bakmaktadır. Benzer bir tema bir başka sahnenin diyaloğunda da kendini göstermektedir.

Arap: Size fazla mesai veriyorlar değil mi doktor?

Doktor: Bilmem verirler herhalde.

Arap: Verirler, verirler. Ölü parası iyidir. Bak Teyfik'e ölü parasıydı diri parasıydı her işe atlıyor.

Cesedi ararlarken çıktıkları bozkır yollarında doktor bir diğer çeşme başında arkeolojik açıdan değer taşıyabilecek bir kabartma görür. Bu yontmayı emniyet şoförüne sorar

Doktor:Ya arap, şurada kabartmalar falan var?

Arap: Kabartma? He, bizim buralarda çok olur.

Bu sahnede o coğrafyanın her bir noktasını tanınmışlığını bilme
... Devamı
Yorumum sürpriz bozan kelimeler içermektedir.

Arabada katil arka koltukta arada sıkışarak oturmaktadır. Memurlar yoğurt muhabbetine girerler, bir tarafta hayatın ölümünü ararlarken çıkılan yolculuk ve diğer tarafta son derece maddi gündelik bir konu olan görece çok daha basit yoğurt konuşulmaktadır. Katil tüm bunlara yabancı bir şekilde bakmaktadır. Benzer bir tema bir başka sahnenin diyaloğunda da kendini göstermektedir.

Arap: Size fazla mesai veriyorlar değil mi doktor?

Doktor: Bilmem verirler herhalde.

Arap: Verirler, verirler. Ölü parası iyidir. Bak Teyfik'e ölü parasıydı diri parasıydı her işe atlıyor.

Cesedi ararlarken çıktıkları bozkır yollarında doktor bir diğer çeşme başında arkeolojik açıdan değer taşıyabilecek bir kabartma görür. Bu yontmayı emniyet şoförüne sorar

Doktor:Ya arap, şurada kabartmalar falan var?

Arap: Kabartma? He, bizim buralarda çok olur.

Bu sahnede o coğrafyanın her bir noktasını tanınmışlığını bilmekle övünen yöre insanının saklı bir çok şeyle iç içe, bir çok şeyin farkında olmadan topraklar üzerinde yolculuk yaptığını anlayabiliriz. Aslında hiçbir şey o kadar da saklı değildir bu coğrafyada, filmin sonlarına doğru savcı beyin karısının ölüm sebebinin doktorun basitçe bir tahminiyle ortaya çıkması örneğin.

Muhtar sahnesinde kuzu etinin lezzetinden bahsediliyor. Belki burada ölüm, ceset ve vejetaryen bağlantısı yapılıyor olabilir.

Film boyunca erkekleri izliyoruz Anadolu topraklarında. Bu çorak, ıssız, dertli coğrafyada yuvarlanıp giden, ezilen bir elmayızdır ancak ve ancak. Her bir karesi karanlıktır. Sonra muhtarın evinde elektrikler kesilir ve kadın elinde ışığı tutarak gelir. Bütün erkek karakterlerin suratını gerçek bir mucize kaplar. Hepsinde coğrafyaya, insana, hayata dair bir umut parlar. Çare ve ışık kadındır.

Film Anadolu'yu bir de coğrafya üzerinden insan hayatını da kapsayarak anlatıyor: rüzgar, yağmur, toz, çoraklık. Bu bakımdan Abbas Kiarostami'yebenziyor.

Neticede olan çocuklara oluyor doktor, herkes yaptığının cezasını çekiyor; çocuklarsa büyüklerin günahını.

Savcı:Ya doktor, bir insan başka bir insanı cezalandırmak için kendini öldürebilir mi? Olabilir mi böyle bir şey?

Doktor: Zaten intiharların çoğu, başka bir insanı cezalandırmak için yapılmıyor mu savcı bey?

Filmin sonunda doktorun yüzüne cesedin otopsisi sırasında kan sıçrar. Fakat bu kan doktorun bir şeyi sakladığı sırada sıçrar; cesedin ölüm nedenini. O da yabancı olduğu Anadolu toprağının bu saklı gerçeklerine bulaşmıştır artık.
SPOILER

Bir Zamanlar Anadolu'da filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir Zamanlar Anadolu'da filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir Zamanlar Anadolu'da filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL