8.5

723 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8 (55.120 OY)

KONUSU
Aydın emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın o günden sonra başlayan kış uykusu bu gözlerden ırak otelin içerisindeki gündelikleriyle, kah yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak kah her zaman niyetlend ... Devamı
Aydın emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın o günden sonra başlayan kış uykusu bu gözlerden ırak otelin içerisindeki gündelikleriyle, kah yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak kah her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer. Tüm bu süreçte hayatında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda uzak ve soğuk davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@sineperest

2 ay önce

7.4 / 10

biraz fazla uzatılmış bir film ama sinematogrofisi güzel böyle filmlere aşina olmayanlaraa önermem sıkılabilirsiniz

@neuromancer

9 ay önce

Tarantino’nun ayak fetişi gibi Nuri’nin de kokan köylü ayağı fetişi var galiba.

@mertcannn

1 yıl önce

8.5 / 10

Kimi filmler vardır bir buçuk saat geçmek bilmez nezaman bitecek diye bekletir insanı, bunun gibi filmler vardır 3 saat 16 dakika nasıl geçti anlamadım filmin içinde kayboldum sanki oyunculuklar, diyaloglar, sahne arası geçişler, müzikler, beden hareketleri herşey inanılmaz doğal sanki film değilde kendi aralarında konuşurlarken biri gizlice kayda almış izleyin kesinlikle.
Z

@zes

1 yıl önce

Film, kendi noksanlari hakkinda esasen oldukca derin bir icgörüye sahip fakat bununla beraber kendileriyle yüzlesmekten ziyade baskalarinin bilincdislarini parmakla gösterecek kadar kibirli bir grup insanin durum-kesit öyküsünü anlatiyor. Film boyunca sürekli bilincdisiyla yüzlesme umuduyla bombardimana tutuluyoruz, her bir tiradda bu "kis uykusundan" uyanilmasini bekliyoruz fakat nihayetinde tüm karakterler alisageldikleri yöntemlerle bundan kacinmayi ve "uyumaya devam etmeyi" basariyolar. Tüm bu kacisi anlamlandirabilmek adina, karakterlerin bir de kendi kacis yollarini ve varliklarini, aslinda onlari pek de umursamayan dünyaya kanitlama cabalari var. Necla eski kocasinin gözünde tekrar var olmaya calisarak, Nihal bir servet degerindeki aslinda ne talep edilmis ne de kabul görmüs bir yardimi imamin ailesine sunarak ve Aydin da, kendi onurlarini satmis diger tiyatrocularin aksine 25 sene boyunca tiyatroya sagdik kalarak, yardim bagisla
... Devamı
Film, kendi noksanlari hakkinda esasen oldukca derin bir icgörüye sahip fakat bununla beraber kendileriyle yüzlesmekten ziyade baskalarinin bilincdislarini parmakla gösterecek kadar kibirli bir grup insanin durum-kesit öyküsünü anlatiyor. Film boyunca sürekli bilincdisiyla yüzlesme umuduyla bombardimana tutuluyoruz, her bir tiradda bu "kis uykusundan" uyanilmasini bekliyoruz fakat nihayetinde tüm karakterler alisageldikleri yöntemlerle bundan kacinmayi ve "uyumaya devam etmeyi" basariyolar. Tüm bu kacisi anlamlandirabilmek adina, karakterlerin bir de kendi kacis yollarini ve varliklarini, aslinda onlari pek de umursamayan dünyaya kanitlama cabalari var. Necla eski kocasinin gözünde tekrar var olmaya calisarak, Nihal bir servet degerindeki aslinda ne talep edilmis ne de kabul görmüs bir yardimi imamin ailesine sunarak ve Aydin da, kendi onurlarini satmis diger tiyatrocularin aksine 25 sene boyunca tiyatroya sagdik kalarak, yardim bagislarinda isimsiz olabilecek kadar alcakgönüllü (!) olarak ve ufak bir gazetede "kral" kalarak, kendi kacis noktalarinin hakliligini ve önemini ispatlamaya calisiyorlar adeta. Nihayetinde, bu film, kendimizi ve gercekligimizi, rahatsizliktan kacinmak ugruna nasil kis uykusuna yatirdigimizi gösteriyor. Bu, en temelinde, basarisiz olmaya mahkum, bir kendini tatmin etme, baskalarindan ayirma ve kendini dogrulama arayisi.

@bedribera

1 yıl önce

Bu filmle beraber sevdiğim Türk filmlerinde 1. sırayı bu film aldı. Eşkıya 2 oldu. NBC'nin bütün filmlerini zaten seviyoruz. Oldukça kaliteli ve Palm'e Dor'u sonuna kadar hak etmiş bir yapıt. Keyifle izleyin..
Aydın karakterinin her şeyi bilen, kibirli tavırları sinirimi çok bozdu. Aynı şeyi İklimler filminde Nuri Bilge Ceylan’ın karakterinde de hissetmiştim.
Y

@yandan_carkli

3 yıl önce

film izlemekten ziyade bi yaşama tanıklık eder gibiydim. bariz bi olayla başlamadığı gibi -aşk, ölüm, savaş, ayrılık- bi olayla da bitmedi. film, fikirler arası bir zemin üzerine işlenmiş, hatta karakterlerin fikir danslarıydı diyebilirim. birbirleriyle eş değiştiren, çatışan, hatta ayağına basan fikir dansları. necla-aydın hesaplaşmasında sanki ben de yanlarında oturmuş, konuşulanlardan -görünmez pelerinimle -nasibimi alıyordum. oyunculuklar fazlasıyla sahiciydi, yaşama tanıklık etmem bundan kaynaklı sanırım.

@sersak53

4 yıl önce

9 / 10

Filmdeki herkes ya çok haklı yada çok haksız.Film boyunca o kadar çok gerildim ki en iyi gerilim filmlerinde bile böyle olmamıştım.
K

@kunkuruska61

4 yıl önce

defalarca izlediğim, izlemekten de hiç sıkılmadığım, iklimlerden sonra en güzel nbc filmidir. diyolaglar, görüntüler ve özellikle nejat işler’in attığı tirat muazzamdır.

10/10

@isleyenelif

5 yıl önce

Kış Uykusu Üzerinden Nuri Bilge Ceylan Sineması

Kış uykusu, Nuri Bilge Ceylan sinemasını incelemek ve üzerinde derin tahliller yapabilmek adına son derece uygun bir film. Gerek strüktürü gerek atmosferi bakımından, hem ödüllü yönetmenin yeni arayışlarının tezahürünü, hem de geçmiş filmlerinden aşina olduğumuz özgün dokunuşları görebildiğimiz ve bu değerler arasında mukayeseler yapabildiğimiz bir eser.
Nuri Bilge Ceylanın, ilk kısa filmi olan Koza ile inşa etmeye başladığı sinematik dile hkim olanlar için Kış Uykusu hayli cesur tercihler içeriyor. Ceylanın Rus edebiyatına olan düşkünlüğünü tüm çıplaklığıyla gözlemleyebildiğimiz eser, nitelikli diyalogları ile de sıyrılıyor. Ceylan, Çehov esintilerini filmlerinde sıklıkla kullanmasını röportajlarında şöyle açıklıyor: Edebiyat sinema alanında beni filmlerden daha çok besliyor. Bu cümle, Nuri Bilge Ceylanın çeşitli sinematik eleştirilere maruz kaldı
... Devamı
Kış Uykusu Üzerinden Nuri Bilge Ceylan Sineması

Kış uykusu, Nuri Bilge Ceylan sinemasını incelemek ve üzerinde derin tahliller yapabilmek adına son derece uygun bir film. Gerek strüktürü gerek atmosferi bakımından, hem ödüllü yönetmenin yeni arayışlarının tezahürünü, hem de geçmiş filmlerinden aşina olduğumuz özgün dokunuşları görebildiğimiz ve bu değerler arasında mukayeseler yapabildiğimiz bir eser.
Nuri Bilge Ceylanın, ilk kısa filmi olan Koza ile inşa etmeye başladığı sinematik dile hkim olanlar için Kış Uykusu hayli cesur tercihler içeriyor. Ceylanın Rus edebiyatına olan düşkünlüğünü tüm çıplaklığıyla gözlemleyebildiğimiz eser, nitelikli diyalogları ile de sıyrılıyor. Ceylan, Çehov esintilerini filmlerinde sıklıkla kullanmasını röportajlarında şöyle açıklıyor: Edebiyat sinema alanında beni filmlerden daha çok besliyor. Bu cümle, Nuri Bilge Ceylanın çeşitli sinematik eleştirilere maruz kaldığı kitap gibi film yapmak durumunu da açıklıyor.

Ceylanın atmosfer odaklı filmleri için en uygun ortam Kış Uykusu ile oluşturulmuş. Filmin ana karakterleri, eski bir tiyatrocu olan, halkın nispeten entelektüel kesiminde yer alan Aydın, Aydının hayata karşı memnuniyetsiz bir tavrı olan, rasyonel ve geçimsiz kız kardeşi Necla ve Aydının boğucu bir ilişkisi içinde bulunduğu karısı Nihaldir. Temelde bu üç karakterin çatışmalarını ele alan film, ustaca kullanılan görsel bulmacalar ve kompleks diyaloglar ile seyir zevki yüksek bir esere dönüşüyor.

Aydın ve ailesi, babasından kalan bir oteli işletmek için Kapadokyaya yerleşir. Küçük ve kendine has bir köyde yaşamını sürdüren Aydın ve ailesi, Nuri Bilge Ceylanın hemen hemen her filminde üzerinde durduğu yersiz yurtsuzluk hissini yaşamak için gereken tüm koşullara sahiptir.

Nuri Bilge Ceylanın filmlerinde mekn, oldukça önemli bir öğe olarak konumlandırılmıştır. Meknın kişiler üzerindeki etkisinden yola çıkarak oluşturulan çatışmalar, izleyiciye tanıdıklık ve empati hissini yaşatma görevini başarıyla yerine getirir. İstanbulun önde gelen ailelerinden olan Aydın, Kapadokyanın küçük bir köyünde inzivaya çekilip kendini yazmaya adar. Ancak bu durum, kız kardeşi Necla ve karısı Nihal için uzun vadeli buhranların kapısını aralar.

Kış Uykusunda yer alan diyaloglar, ana karakter olan Aydının eski bir tiyatrocu olması ve buna mukabil halkın entelektüel kesiminde yer alması nedeniyle son derece organik bir şekilde gelişmiş izlenimi vermektedir. Bu sahicilik, zaman zaman etrafındaki kişilere küçümseyici bir tavır takınmasına ve bölgenin yerlileriyle arasındaki iletişimin kopukluğuna kadar devam eder. Görmüş geçirmişliğinin getirdiği sakinlik ve babacanlık ile bir yandan insanlara yardım etme gayreti içinde olan Aydın, bu tavır nedeniyle bölgenin imamı Hamdi ile irtibata geçmek durumunda kalır. Aydının, aynı zamanda kiracısı olan imam Hamdi ile yaşadığı olaylar, dini eleştiriler hakkında köşe yazıları kaleme almasına yol açar. Hamdi, Aydına göre İslam dininin temsili için fazlasıyla özensiz, cahil ve pişkin bir adamdır. Bu yoksul ve ısrarcı adama yardım etme gayesi taşıdığını samimiyetsiz bir üslupla aktaran Aydın, aynı zamanda yetersizliği ve ne idüğü belirsizliği hakkında uzun uzadıya eleştiriler yazmaktan da geri durmaz.

Bu gel gitler ile tanırız Aydını. İyi niyetli ancak muhatap aldığı kişiyi her koşulda yetersiz hissettirmeyi başaran bir tiyatrocu. Bu tavrı, uzun zamandır kendi içinde savaşlar veren karısı Nihali bezdirecek ve iki tarafın da yıllardan beri ertelediği kaçınılmaz hesaplaşmanın gerçekleşmesine neden olacaktır.

Mevcut durumlardan memnun olmayan tek kişi Nihal değildir. Kız kardeş Necla da, her şeye bir kulp bularak kişisel huzursuzluğunu yaratmada hayli başarılıdır. Bu nedenle abisi Aydın ile sık sık uzun tartışmalara giren ve bu sırada kendince rasyonel temellere dayanan argümanlarını abisine kabul ettirmeye çalışan Necla, mütemadiyen bir bıkkınlık hali taşımaktadır. Kış Uykusunun en kıymetli diyalogları, Aydın ile Necla karakteri arasındaki tartışmalar sırasında vuku bulur. Bu iki aydın karakterin durağan bir ortamda gerçekleştirdiği hararetli sohbetler, Anton Çehovun yansımalarını en net görebildiğimiz anlardır.

Bazen dakikalarca süren bu tartışmalar, gözünüzü kapattığınız takdirde okunan incelikli bir kitabı dinliyormuşsunuz hissi verir. Bu özellik, kimi izleyiciler tarafından film izlemeyi yorucu bir hale getirse de, çoğu izleyici, sunuluş şekli ile keyifli bir aktiviteye dönüştüğünü savunur.

Kış Uykusu bünyesinde barındırdığı tüm bu özellikler sayesinde Cannes Film Festivalinden ödülle dönmeyi başarmıştır. Nuri Bilge Ceylanın, diyalog ağırlıklı ilk filmi özelliği taşıması hasebiyle de, ayrıca kıymetlidir. Daha sonra çektiği filmlerle de, sahip olduğu başarıyı sürdüren Nuri Bilge Ceylan, yıllanmış birikimiyle üretmeye devam ediyor.
N

@nortonist

7 yıl önce

Bi Uzak’ı bi de bunu ölene kadar her gün izleyebilirim.

@boybey

7 yıl önce

8 / 10

Nadir olarak bir filmde kendimi bulur, filmi yaşarım. İşte onlardan biri. Bu kadar uzun, bu kadar yavaş bir film nasıl sıkmaz insanı. Cevabı izleyip görün derim.
M

@mavidir

7 yıl önce

Ekonomik ferahlıktan vazgeçmeyen kadınların kendini aydın zannneden bir tuzu kuruya katlanmasını iğneleyici olarak anlatan film.
A

@angele

8 yıl önce

Arşivimize çok lezzetli bir film eklemişler ellerine sağlık emeği geçenlerin. Süresini dikkate almadan izlenmesi gereken bir film öyle ki ben bütün akşamımı doldurdum bu filmle daha da bitmesin istedim hele ki yaz aylarına yaklaştığımız bugünlerde.. Diyaloglar,değer,ahlak,din,tecrübe,aşk,yaş almak ve yalnız kalmak birçok şeyi sorgulatıyor insana bu film. Hem de filmi izlerken yapıyorsunuz o karanlık sahnelerde kayboluyorsunuz düşüncelerle camdan süzülen ışıkla tekrar geri dönüyorsunuz hayata. Youtube üzerinden kamera arkası görüntüleri ve Cannes festivali görüntülerine de baktım da gurur verici...Belki yıllar sonra tekrar izlerim.Yaş alınca..
M

@mrs_ozcan

8 yıl önce

Dinleyerek izlediğim tek film. Sanatseverlere duyrulur..
SPOILER

Kış Uykusu filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kış Uykusu filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kış Uykusu filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL