8.2

194 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.3 (9.408 OY)

Vizyon Tarihi

1 Haziran 2018

Süre

3 Saat 8 Dk.

Tür

Dram

Senaristler

Ebru Ceylan

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Sinan (Aydın Doğu Demirkol) oldum olası edebiyatla ilgili bir genç adamdır ve yazar olmak istemektedir. Anadolu'da doğduğu köye dönen genç adam kitabını bastıracak parayı bulmak için tüm enerjisini harcamaya başlar ancak babasının geçmişten kalan borçları başına dert olacaktır.

YORUMLAR

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (22)

@eski-takvim yazdı...

Pzt, 14 Oca 2019, 17:51 (1 ay önce)

Filmi izlerken kafamda sürekli coğrafya kader midir olgusu dönüp durdu, sahi çekip gidebilmek bile coğrafyanın baskısı ile olmuyor mu? Film öyle acayipti ki üzerinde düşündükçe güzelleşiyor.

@yigittpasa yazdı...

Per, 03 Oca 2019, 22:18 (1 ay önce)

7 / 10

Filmin iyi yanlarını çoğu kişi açıklamış zaten. Beğenmediğim kısımlarını yazacağım. Kamera geçişlerinde beni çok rahatsız eden sahneler oldu. Sürekliliğin koptuğunu sık sık hissettim. Özellikle kumcu ile Sinan'ın konuştuğu sahnede belirgin bir hata var. Bunun dışında yörenin sıradan görünen insanlarına felsefik, şiirsel konuşmalar bazı sahnelerde fazla kaçmış. Bazı sahnelerde karakterler doğallıktan uzaklaşıp kağıttan okur gibi oynamışlar.

@eski-takvim yazdı...

Pzt, 14 Oca 2019, 17:48 (1 ay önce)

aynen, Sinan ile imamların konuştuğu sahne de aynı, çayların oranı bir azalıyor, bir artıyordu, konuşurken elinde bardak yokken repliğin ikinci yarısında birden elinde bardak beliriyor, o kadar uzun muhabbete o çay bir türlü bitmiyordu:)

@manuks yazdı...

Per, 03 Oca 2019, 01:54 (1 ay önce)

Bana kendi babamı hatırlattı. Böyle savrulup giden bir hayatı mı var yoksa ben mi onu öyle görüyorum diye sürekli düşündüm. Filmi beğenmeyenler olmuş, edebiyatı yorumlayan kişinin köylü biri olduğu için diline yakışmadığını düşünenler olmuş. Sağlık olsun, hangimiz köylü değiliz ki?

@zorba yazdı...

Per, 06 Ara 2018, 23:28 (2 ay önce)

7.8 / 10

uzun diyalogları akıcılığı ve ahengi bozmadan verebilmesi üstelik bunu imgesel anlatımla güçlendirmesi bakımından başarılı bir film olarak ifade edilebilir. Ayrıca Murat Cemcir standardın çok üzerinde bir performans sergilemiş.

@birduman yazdı...

Pzt, 03 Ara 2018, 13:07 (2 ay önce)

8.5 / 10

Nuri Bilge Ceylan yine film çekmemiş, bizi, bizim hayatlarımıza konuk etmiş, hiç bir sahnede film çekmek için yazılmış bir diyalog yoktu, nefisti..

@ugrkytz yazdı...

Paz, 02 Ara 2018, 21:08 (2 ay önce)

kış uykusu ve bir zamanlar anadolu'nun yanında zayıf kalan film.

@mhmet yazdı...

Paz, 02 Ara 2018, 01:18 (2 ay önce)

8 / 10

Filmin çok gerçek olduğunu düşünüyorum.Aynı coğrafyada büyümemin ve mekanların çok tanıdık olmasınında belki bunda etkisi vardır.İmam rolünü oynayan arkadaş filmin starı bence çok iyi oynamış.Filmin çok şey söylediği de bir gerçek.Katılabilirsiniz katılmazsınız ama nbc bize bişeyler anlatmış ve bize düşünmeye sevk eden bir film yapmış ben beğendim.

@quijote yazdı...

Cmt, 01 Ara 2018, 15:44 (2 ay önce)

sinan ve süleyman arasındaki diyalog uzun süre unutulmayacak cinsten. süleyman'ın sinan'ı tokatlamasından muazzam haz aldım .
H

@halit-selim-don yazdı...

Cum, 14 Eyl 2018, 19:21 (5 ay önce)

9.5 / 10

Son derece "edebi" bir film olmuş. Gayet de güzel olmuş. İzlediğim en kaliteli filmlerdendi. Tebrikler.

@dursun-duran yazdı...

Pzt, 02 Tem 2018, 09:56 (8 ay önce)

Benim için filmlerde fazla diyalog kullanımı sinemasallığı öldürür ve çoğu zaman sıkıcıdır. Uzun diyaloglu filmlere girerken sıkılıcağıma dair endişeli olurum. Ama bu filmde uzunca ve fazlaca diyaloğa rağmen bir ferahlık ve yoğun bir sinemasallık vardı. Benim için sanki yeni bir sinema biçimi gibiydi. Fazla diyaloğa rağmen sinemasallığını koruyan duygularını seyirciye geçirebilen bir film. Roman duygusunda saf sinema filmi. Kendini sinema sever olarak niteleyen biri mutlaka izlemeli.

@fruit-fly yazdı...

Paz, 17 Haz 2018, 23:32 (8 ay önce)

film bende kış uykusu tadı bıraktı hafiften temas ettiği başlıklar benzer gibiydi. -serkan keskin karakteri- .Başarı, yaşam, seçimler, inanç,edebiyat ve bir çok şey hakkında güzel dialoglar da var filmde. yine nbc nin hareketli fotoğraflarını izliyoruz. sonra toparlarım ama güzel film ben beğendim bu adamı beğeniyorum.
V

@venediktaciri yazdı...

Pzt, 04 Haz 2018, 22:01 (9 ay önce)

8.5 / 10

Teşekkürler Nuri Bilge Ceylan! Sadece şu kadar söylüyorum: GİDİN İZLEYİN, İZLETTİRİN.

@olanzveins yazdı...

Pzt, 04 Haz 2018, 00:19 (9 ay önce)

1.2 / 10

Eleştirdiğim noktalar :
Sinematoğrafi Nuri bilge'nin diğer filmlerine göre çok geride. Diyaloglar son derece yapmacık ve gerçekçi değil. Ağırlıklı olarak diyaloglar üzerine dönen bir filmde bu kadar yapay duran ve aniden pat diye karşımıza konuşmalar dikkat çekiyor maalesef. Bela Tarr filmi olur anlarım, onda bir edebi derinlik olur fakat Nuri bilge bunu başaramamış. Yabancılaşma konusunu işlemeye çalışmış fakat bu konuda Zeki Demirkubuz kadar başarılı olamıyor. Yapay bir dil kuruyor. Gerçektende hiç inandırıcı diyaloglar değil. Komedi filmine benzeyen fakat günlük dili ortaya çıkarmaya çalışan diyaloglar, Varoluşsal sıkıntıların önüne geçiyor. ana karakter farkederseniz bazı diyaloglarda filozof bazı diyaloglarda Rasim Ozan Kütahyalı kesiliyor. Filmde karakter konuşurkenki hali ile yüz ifadesi arasında uçurum sayılabilecek kadar fark var. Oyunculuklar başarılı değil.

Müzik kullanımı ve çeşitliliği rezalet ötesi. Klasik müzik koyalım ama tek parça olsun bölüm bölüm veririz mantığı artık işlemiyor. İyi güzel de uyumlu olması gerek sahne ile. Duyguları yansıtmalı.

@luis-bunuel23 yazdı...

Paz, 03 Haz 2018, 21:16 (9 ay önce)

9 / 10

sinema diye buna denir.Muazzam bir filmdi.diyaloglar çekim açıları renkler ve karakterler insanı büyülüyor Nuri bilge bizlere yine bergman ve tarkovski tarzında müthiş bir şiirsel film sunmuş. 3 saat olmasına rağmen diyaloglar çok akıcı hiç sıkmıyor.gerek dini ve politik göndermeleri çok yerindeydi. özellikle baba rolündeki murat cemciri çok beğendim.
gerçek bir sine-masal her sinemaseverin izlemesi gereken bir başyapıt.
puanım 10/9

@bgrksy yazdı...

Cum, 01 Haz 2018, 19:57 (9 ay önce)

9.3 / 10

Film, değerler ve bu değerlere inanan insanlar ve bu inançları eylemleriyle suya düşürenler arasındaki duygusal sirkülasyon üzerinde dönmekte. Sirkülasyon öylesine yoğun ve akıcı ki kamera açılarının geçişlerindeki seriliği sanki bu sirkülasyonla özdeşleştirmek istemiş Nuri Bilge.

Filmin geneli adına iyi veya kötü bir şey yazmak istemiyorum şimdilik (belki gösterimin üzerinden bir süre geçtikten sonra editleyebilirim,) yalnızca gidip izlemenizi tavsiye ediyorum.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Ahlat Ağacı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ahlat Ağacı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ahlat Ağacı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL