K

@kayratalha

1 ay önce

8.5 / 10

Nuri Bilge Ceylan yine çok iyi bir film çıkarmış.8.5/10

@obirikiuc

1 ay önce

Günümüz imamlarını, öğretmenlerini, yazarlarını ve 3 neslin birlikte yaşayış ve geri dönüşlerini, samimi ve gerçekliklerini ağır ağır içinize işlerken o yuzlerin arkasında harika bir görsellik sunan yönetmen filmi.

@sersak53

2 ay önce

9.6 / 10

Bu kadar gerçekçi olması muazzam. Sindirebilmek için 1-2 hafta üzerine film izlemek istemiyorum. Büyük ustasın Nuri Bilge Ceylan
10/10
X

@xxx

5 ay önce

9.7 / 10

bazı filmler vardır kendinizden birşeyler bulursunuz ya bu film işte o film. orta sınıf anadolu insanının diyalogları, aile hayatı, hayalleri, geçim derdi, pişmanlıkları , olgunlaşması ...tüm bunlar içten bir şekilde dile getirilmiş. nuri bilge ceylan bazen bam teline dokunmuş.oyunculuklar muhteşem doğu demirkol rolüne çok iyi uymuş. sinanın hayat mücadelesi babasına karşı tavrının değişimi çok güzel işlenmiş. hangimiz ailemizle 10 yıl önceki gibi düşünürüz ki. o yüzden kendinizden birşeyler bulursunuz. babasına tepki gösteren , taşrada hayatını çürütmek istemeyen, yaşadığı yerden memnun olmayan sinan, zamanla ailesinin aslında tüm yalnızlığında yanında olduğunu fark ettiğinde eski sinanı öldürüp onlarla beraber bu hayatı yaşamaya başlaması basit birşey gibi ama hayat da böyle birşey değil mi zaten. sinanın babasının da aslında kendisi gibi olduğunu ve hayalleri gerçekleşmeyince kendi gerçeğini yaşamayı kabullenip ahlat ağacının yalnızlığına bürünmesini fark etmesi eski sinanı kuyuda a
... Devamı
bazı filmler vardır kendinizden birşeyler bulursunuz ya bu film işte o film. orta sınıf anadolu insanının diyalogları, aile hayatı, hayalleri, geçim derdi, pişmanlıkları , olgunlaşması ...tüm bunlar içten bir şekilde dile getirilmiş. nuri bilge ceylan bazen bam teline dokunmuş.oyunculuklar muhteşem doğu demirkol rolüne çok iyi uymuş. sinanın hayat mücadelesi babasına karşı tavrının değişimi çok güzel işlenmiş. hangimiz ailemizle 10 yıl önceki gibi düşünürüz ki. o yüzden kendinizden birşeyler bulursunuz. babasına tepki gösteren , taşrada hayatını çürütmek istemeyen, yaşadığı yerden memnun olmayan sinan, zamanla ailesinin aslında tüm yalnızlığında yanında olduğunu fark ettiğinde eski sinanı öldürüp onlarla beraber bu hayatı yaşamaya başlaması basit birşey gibi ama hayat da böyle birşey değil mi zaten. sinanın babasının da aslında kendisi gibi olduğunu ve hayalleri gerçekleşmeyince kendi gerçeğini yaşamayı kabullenip ahlat ağacının yalnızlığına bürünmesini fark etmesi eski sinanı kuyuda asıp öldürmesi çok güzel işlenmiş.

@shamur-musti

5 ay önce

1 / 10

Bu neydi şimdi Allah aşkına? 3 saatimi değil de en az 2 buçuk saatim çöp oldu resmen(ilerlete ilerlete izledim o yüzden 2 buçuk). Film hep iki kişi arasında en az 5 dakikalık diyaloglarla geçiyor. O diyaloglar da o kadar gereksiz ki sorma. Hele ki o yazarla olan arasındaki boş muhabbet. Yazarlar ya sözde aralarındaki gereksiz tasvirler çok abartılı ve sıkıcı olmuş. Yapacaksan 3-5 tane yaparsın da konuşma neredeyse baştan sona tasvir. Murat Cemcir'in gülüşü nedir abi :) sonra imamlar tam bir komedi. Böyle imamlar mı olur? Hadi oldu ulan birine niye r'leri söyletmiyorsun. Bırak adam doğru düzgün konuşsun. Zaten beceremedi arada kaçırdıkları oldu.
SİZE TAVSİYEM UZAK DURUN. BEN YANDIM SİZ YANMAYIN. PUANINA ALDANMAYIN. İNSANLAR NE BULMUŞ ANLAM VEREMEDİM. SANIRIM YAZARIN VE YÖNETMENİN AKRABALARILAR :) BENCE BAŞTAN SONRA VAKİT KAYBI. BİR KERE 3 SAAT DRAM FİLMİ Mİ OLUR YA :)

@cevherdudayev

5 ay önce

6 / 10

dev sıkıldım. 100 dk falan ancak dayanabildim.

@eski-takvim

9 ay önce

Filmi izlerken kafamda sürekli coğrafya kader midir olgusu dönüp durdu, sahi çekip gidebilmek bile coğrafyanın baskısı ile olmuyor mu? Film öyle acayipti ki üzerinde düşündükçe güzelleşiyor.

@yigittpasa

10 ay önce

7 / 10

Filmin iyi yanlarını çoğu kişi açıklamış zaten. Beğenmediğim kısımlarını yazacağım. Kamera geçişlerinde beni çok rahatsız eden sahneler oldu. Sürekliliğin koptuğunu sık sık hissettim. Özellikle kumcu ile Sinan'ın konuştuğu sahnede belirgin bir hata var. Bunun dışında yörenin sıradan görünen insanlarına felsefik, şiirsel konuşmalar bazı sahnelerde fazla kaçmış. Bazı sahnelerde karakterler doğallıktan uzaklaşıp kağıttan okur gibi oynamışlar.

@eski-takvim

9 ay önce

aynen, Sinan ile imamların konuştuğu sahne de aynı, çayların oranı bir azalıyor, bir artıyordu, konuşurken elinde bardak yokken repliğin ikinci yarısında birden elinde bardak beliriyor, o kadar uzun muhabbete o çay bir türlü bitmiyordu:)

@iamgzde

10 ay önce

Bana kendi babamı hatırlattı. Böyle savrulup giden bir hayatı mı var yoksa ben mi onu öyle görüyorum diye sürekli düşündüm. Filmi beğenmeyenler olmuş, edebiyatı yorumlayan kişinin köylü biri olduğu için diline yakışmadığını düşünenler olmuş. Sağlık olsun, hangimiz köylü değiliz ki?

@zorba

11 ay önce

7.8 / 10

uzun diyalogları akıcılığı ve ahengi bozmadan verebilmesi üstelik bunu imgesel anlatımla güçlendirmesi bakımından başarılı bir film olarak ifade edilebilir. Ayrıca Murat Cemcir standardın çok üzerinde bir performans sergilemiş.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL