@zorba yazdı...

Per, 06 Ara 2018, 23:28 (1 hafta önce)

7.8 / 10

uzun diyalogları akıcılığı ve ahengi bozmadan verebilmesi üstelik bunu imgesel anlatımla güçlendirmesi bakımından başarılı bir film olarak ifade edilebilir. Ayrıca Murat Cemcir standardın çok üzerinde bir performans sergilemiş.

@godot yazdı...

Çar, 05 Ara 2018, 00:19 (1 hafta önce)

8.8 / 10

ben nbc filmografisini ikiye ayırıyorum. kasaba-mayıs sıkıntısı-uzak ilk dönemi, şaheseri uzak'ı barındırıyor. minimalizm ön planda, yalın görüntüler ve sembolik anlatım ön planda. öz hakiki nbc bunlardı bana göre. ikinci dönem üç maymunla başlıyor, eski iran sinema geleneğinden rus sinema geleneğine kayıyor nbc. üç maymun geçiş filmi. artık daha fazla şiir ve edebiyat giriyor filmlere ve filmler ağırlaşıyor, minimalizmden uzaklaşıyor. bergman sorgulamaları uzayıp gidiyor. bu iki yollu anlatım, dozu kaçırınca filmde verilen ve çok kıymetli olan metaforların da anlaşılmasını engelliyor bana göre. bir mayıs sıkıntısındaki yumurta metaforu filmi taşıyan en önemli öğeydi belki de, uzak'taki fare metaforu da aynı şekilde. bza'daki yuvarlanan elmaya gelince, sahne çok konuşuldu ama altı boştu sadece görüntü ağzımıza bir parmak bal çalmıştı. ahlat ağacındaki köpeğin suya atlama sahnesi ise görülmedi bile. öylesine geçiştirildi. nbc sinemasındaki metaforik anlatımın nasıl yozlaştığının bir göstergesi. yani hem bergman hem tarkovski olamazsın. ya anlatımcı olacaksın, ya gösterimci. nbc sanki ikisini birden yapmak istiyor son üç filminde. tarkovski anlatımını şiirle yapıyorken bizi rahatsız etmiyordu, ama nbc kalıp halinde edebi metinlerle yapıyor anlatımını. bence özgünlüğünü yitirdiği nokta bu. yeni iran sinemasından pek farkı kalmıyor böyle olunca.

@birduman yazdı...

Pzt, 03 Ara 2018, 13:07 (2 hafta önce)

8.5 / 10

Nuri Bilge Ceylan yine film çekmemiş, bizi, bizim hayatlarımıza konuk etmiş, hiç bir sahnede film çekmek için yazılmış bir diyalog yoktu, nefisti..

@ugrkytz yazdı...

Paz, 02 Ara 2018, 21:08 (2 hafta önce)

kış uykusu ve bir zamanlar anadolu'nun yanında zayıf kalan film.

@mhmet yazdı...

Paz, 02 Ara 2018, 01:18 (2 hafta önce)

8 / 10

Filmin çok gerçek olduğunu düşünüyorum.Aynı coğrafyada büyümemin ve mekanların çok tanıdık olmasınında belki bunda etkisi vardır.İmam rolünü oynayan arkadaş filmin starı bence çok iyi oynamış.Filmin çok şey söylediği de bir gerçek.Katılabilirsiniz katılmazsınız ama nbc bize bişeyler anlatmış ve bize düşünmeye sevk eden bir film yapmış ben beğendim.

@quijote yazdı...

Cmt, 01 Ara 2018, 15:44 (2 hafta önce)

sinan ve süleyman arasındaki diyalog uzun süre unutulmayacak cinsten. süleyman'ın sinan'ı tokatlamasından muazzam haz aldım .
H

@halit-selim-don yazdı...

Cum, 14 Eyl 2018, 19:21 (3 ay önce)

9.5 / 10

Son derece "edebi" bir film olmuş. Gayet de güzel olmuş. İzlediğim en kaliteli filmlerdendi. Tebrikler.

@dursun-duran yazdı...

Pzt, 02 Tem 2018, 09:56 (6 ay önce)

Benim için filmlerde fazla diyalog kullanımı sinemasallığı öldürür ve çoğu zaman sıkıcıdır. Uzun diyaloglu filmlere girerken sıkılıcağıma dair endişeli olurum. Ama bu filmde uzunca ve fazlaca diyaloğa rağmen bir ferahlık ve yoğun bir sinemasallık vardı. Benim için sanki yeni bir sinema biçimi gibiydi. Fazla diyaloğa rağmen sinemasallığını koruyan duygularını seyirciye geçirebilen bir film. Roman duygusunda saf sinema filmi. Kendini sinema sever olarak niteleyen biri mutlaka izlemeli.

@naksidil yazdı...

Paz, 24 Haz 2018, 12:57 (6 ay önce)

9.6 / 10

Bu kadar gerçek ve Cesur işlenen perdeleri olmayan bir toprak filmi. Sevgili Nuri Bilge Ceylan kuyu imgesiyle içimizi dağlayıp nasıl ikilemler yaşattı:(
Filmi baltalayan hoşgörüsüz ciddi bir izleyici kitkesi var. Üzgünüm ki " anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az " .. Gerçeğin ötesinde kaybolanlar ..

"İdeallerin, hayallerin, kültürün alanına geçmeye her çalıştıklarında ayaklarına bağlı coğrafya tarafından aşağı çekilen bir baba-oğul." Nuri Bilge Ceylan seviyorum sizi .. Diyaloglar , yerinde ince espriler , görüntü hakimiyeti kusursuzdu. İyi seyirler olsun..

@neferneferura yazdı...

Sal, 19 Haz 2018, 09:05 (6 ay önce)

10 / 10

hiç mi hiç sıkmadı. doğu demirkol bu dünyanın adamı değil.. içtenliğe olan inancım tazelendi ve özde iyiliği illa ki kazandıracağız. hasılı kelam ön yargılarımdan yine darbe yediğim, güzel anların eşlikçisi filmdir.
SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL