Kasaba

(1997)

a.k.a The Small Town

Film 1 Saat 25 Dk. Dram Türkiye 28 Kasım 1997

6.9

115 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7 (4.922 OY)

KONUSU
1970’li yıllarda Türkiye’nin batısında küçük bir kasabadayız. Bahar mevsimi yeni başladığında üç kuşak bir arada yaşayan ailenin küçük kızı, okul dönüşü, kendinden küçük erkek kardeşiyle birlikte dolaşmaya çıkar. Onun gözünden doğaya ve doğayla bir arada yaşayan bu insanların yaşantısına göz atma fı ... Devamı
1970’li yıllarda Türkiye’nin batısında küçük bir kasabadayız. Bahar mevsimi yeni başladığında üç kuşak bir arada yaşayan ailenin küçük kızı, okul dönüşü, kendinden küçük erkek kardeşiyle birlikte dolaşmaya çıkar. Onun gözünden doğaya ve doğayla bir arada yaşayan bu insanların yaşantısına göz atma fırsatı buluruz.

Aslen fotoğrafçı olan Nuri Bilge Ceylan, bu ilk uzun metraj filmiyle sonradan uluslararası ödüllerle dolu bir sinema kariyerine adım atıyor. Hayranı olduğunu itiraf edeceği Tarkovski’ye öykünen uzun planlar ve manzaralar çekiyor. Yarı belgesel bir tavır takınıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ustilago

1 ay önce

bu filmin kurgusunu evde yapmış olabilir.

@autumnleaves

1 ay önce

Seslendirmeden, seslendirmenin gerçeklikten kopuk olmasından birçok kişi, ben gibi muzdarip. Ama bunun dışında filmin "Kasaba nedir?"in cevabını çok iyi anlatabildiğini düşünüyorum. Karakterlerin özellikle de ateş başındaki konuşmaları ile kasabanın ne olduğu çok iyi sezdirilmiş. Açıkçası ben bu gözlem gücüne hayran kaldım doğrusu. Bir de filmin başlarındaki sınıf sahnesi belki de öğretmen oluşumdan sebep beni öyle bir tuttu ki ekran başında. Böyle bir gerçekliğin böyle bir duygusallıkla verilebilmesi beni oldukça etkiledi. Bilmem, belki de bu gerçekliğin kendisi başlı başına liriktir.

@oguvencc

1 ay önce

ÖZET
Gözlerden uzak bir taşra kasabasında yaşayan bir ailenin üyeleri, iki çocuğun gözünden, dört mevsimi temsil eden dört farklı bölümde anlatılıyor. İki kardeş, yetişkin dünyasının türlü zorluklarıyla birlikte, doğanın ve yaşamın gizemleriyle tanışıyor.

YORUM
Nuri Bilge Ceylan retrospektifimizin ilk filmi Kasaba, taşra yaşamının kendine has ritmini yansıtan lirik bir şiir. Kırsal bölgedeki bir ailenin hayatını bu şiiri güçlendiren bir siyah beyaz görsellikle takip eden film, sade, dingin bir üslupla, rüyalar ve gündelik hayat arasında gidip geliyor.
filmin ortasında yer alan 40 dk’lık ateş başı sahnesindeki diyalogları Emin Ceylan beyin dublajını yapan bireyin ağız şapırdatarak bir şeyler yeme sesi yapma hevesi yüzünden konsantre olup dinleyemedim. tüm odağım Emin Ceylan beyin ağzı ve ağzı ile asenkron giden şapırdatma seslerindeydi.
İzlediğim ilk NBC filmi. Atmosferi ve senaryosu hoş, lakin dublajı beni kahretti.

@maverick16

10 ay önce

8 / 10

Üstadın bu filmde oluşturduğu karakterleri sonraki filmlerinde de görmek mümkün. Ahlat Ağacı ve Kış Uykusu atmosferi aldım fazlasıyla. Az ama öz bir film, her şey tadında, gerek sinematografi gerek senaryo. Sınıf sahnesindeki gerilimi milyon dolarlık filmlerde bulamazsınız mesela. Ailenin doğada ateş başında yaptıkları konuşmalar, varoluşsal sancılar aslında alelade bir taşra ortamı olmasına rağmen o kadar güzel yedirilmiş ki. Aynı zamanda Nuri Bilge Ceylan'ın ilk uzun metrajı olup diğer filmlerine de üslup ve karakter anlamında çok şey kattığını düşünüyorum. 8/10
S

@sinecihan

2 yıl önce

Tek diyeceğim dublaj izlemeyin sakın.

@olanzveins

2 yıl önce

7.7 / 10

Nuri Bilge Ceylan'ın bu filmindeki sadeliği ve aynı zamanda derinliği yönetmenin hiçbir filminde göremedim. Kasaba filminde 'Saffet' karakterinin derinliğiyle NBC, sinemasının temel taşlarını atmaya başlamış. NBC sinemasını her ne kadar pek beninseyemesemde. Bu filmi izledikten sonra yönetmenin değerini anlamaya başladım. Tüm diğer yapıtlarının yanında bu yapıtı benim için çok ayrı bir yere sahip. Karakterin iç sesi ve filmdeki çatışmaları gerçekliğin bir yansıması gibiydi adeta.

@no_education

6 yıl önce

Berbat bir dublajla mahvedilen bir film. Görüntüler gerçekten güzel ve doğal ancak başarısız dublaj sonucu karantinaya alınmayı hakeden bir film.

@jeanne

9 yıl önce

Güzel bir filmin çok kötü bir dublajla nasıl mahvedilebileceğinin en iyi örneklerinden biri olmuş ne yazık ki. Ayrıca köy okuluna giden çocuklarına (Filmde Emin Ceylan'ın torunlarını oynayan iki çocuk) ve köylü ailesine, üniversitede ders anlatan öğretim görevlisi tadında bilgi veren baba da çok eğreti olmuş.

@karamat

9 yıl önce

Ailede şive kullanan tek kişi nine.Onun haricinde dede dahil şiveli konuşmuyor. Sonuçta küçük bir kasabada geçiyor olay, ve Çanakkale'de şive kullanılıyor. Bu durum mantıksız olmuş.
E

@erdeniz

9 yıl önce

6.9 / 10

Diyalogların gerçekçi bir zemine oturtulamadığı filmdir. Ateş başında yapılan konuşmalar, karakterlerin dünyasında yer edinemeyecek teatral havaya sahiptir. Dublaj konusu da film için büyük eksik olmuştur. İklimler ve BZA’yı çeken yönetmenden böylesi bir film çıkması anlaşılmazdır.
SPOILER

Kasaba filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kasaba filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kasaba filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL