Çıplak Yorumları

Çıplak filmi detayları

@paspatoloji

2 gün önce

Kent yaşamının yaratmış olduğu anomalileri şiddetin bütün boyutlarıyla beden deneyiminde ritüelleştiren insanları, onların seksüel şiddetini karikatürize etmeyen ve mikro duygulanımları göz ardı etmeyen nefis bir kara psikopatolojik drama.
Bana bu filmi öneren sinema okuryazarı arkadaşıma teşekkür olarak yorumunu alıntılamış olayım :)

"Sıkıldım mı? Hayır hiç de sıkılmadım. Ben hiç sıkılmam. Herkesin derdi bu, herkes sıkılıyor. Doğa size açıklandı ve sıkıldınız, yaşayan beden açıklandı ve sıkıldınız, evren size açıklandı ve siz bundan da sıkıldınız. Şimdi yalnızca ucuz heyecanlar istiyorsunuz; bunlardan bol bol istiyorsunuz. Ve yeni oldukları sürece ne kadar adi, saçma oldukları fark etmiyor. Hakkımda ne söylersen söyle ama ben hiç de sıkılmıyorum."

kitap tadında bir film."

@tiamath

1 hafta önce

9 / 10

İki saat ve on dakikalık sürecin içerisine daha ne kadar konu eklenebilir ve felsefe yapılabilir ki? Hayatta, yalanlarla etrafını sardığımız bir çok şeyin gerçek yüzünü açığa çıkarmaya çalışan bir nevi nihilist bir film. Çıplak ismi düz anladığımız çıplaklıktan değil, düşüncedeki çıplaklıktan geliyor. Birine bağlanma ihtiyacından tutunda gelecekten birşeyler bekleme umuduna kadar bir çok konuyu parça parça ele alıyor film. David Thewlis ve Katrin Cartlidge mükemmel oynamışlar rollerini. Filmin her iki dakikasında bir replik olduğundan işin o kısmına girmiyorum bile. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.

@beratseyda

2 ay önce

6 / 10

1-Sophie karakterinin rahatsız edici konuşma biçimi, sinir bozucu aksanı ve davranış biçimi.
2-Varoluşsal sıkıntılar, bulantı ve bunaltılar.
3-Oradan oraya dolaşıp büyük laflar eden, feylesof havasını sürekli savuran başkarakter.
4-İçine biraz da sadizm koyalım.

...Yüklerinden kurtulsa daha iyi bir film olabilirmiş.

@sersak53

10 ay önce

10 / 10

Sinemada felsefenin nirvanası

@olanzveins

1 yıl önce

9 / 10

Kaos Teorisini, ve hiçlik kavramını diyaloglarla insan hayatı üzerinden işleyen bir başyapıttı. Filmdeki ana karakterin, Kelebek etkisi ile ilgili okuduğu kitap ise aslında güzel bir göndermeydi kaos teorisine. Psikolojik yönü ise tamamen ayrı bir konu filmin. Müziği ve işleyişiyle büyülendim.

Çoğu insanın hayatı boyunca aklını kurcalayan, rahatsız olmamak için boşvermeye çalıştığı ve hayata tutunmak için kendini konumlandırdığı ''ana temellere'' ciddi bir saldırı vardı. Üzerine düşülmeyen varoluşsal sıkıntılardı aslında bu saldırılan kısım. Rahatsızlık duymamak için kendi hiçliğiyle yüzleşmeyenler, yabancılaşmayı yaşamamak için başka şeylerle oyalanarak hayata tutunmaya çalışanlar. Filmdeki derin felsefi temelleri olan diyaloglar, gerek zaman kavramı, geçmiş, gelecek, şuan ve ''sıkıcılık'' ile ilgili olan diyaloglar aşırı derinlikliydi.

@bocckk

2 yıl önce

"Temelde benim söylemek istediğim birkaç yumurta kırmadan omlet yapılamayacağı ve insanoğlu sadece kırık bir yumurta. Omletse iğrenç olmuş."

@vatherian

2 yıl önce

8 / 10

"Sıkıldım mı? Hayır hiç de sıkılmadım. Ben hiç sıkılmam. Herkesin derdi bu, herkes sıkılıyor. Doğa size açıklandı ve sıkıldınız, yaşayan beden açıklandı ve sıkıldınız, evren size açıklandı ve siz bundan da sıkıldınız. Şimdi yalnızca ucuz heyecanlar istiyorsunuz; bunlardan bol bol istiyorsunuz. Ve yeni oldukları sürece ne kadar adi, saçma oldukları fark etmiyor. Hakkımda ne söylersen söyle ama ben hiç de sıkılmıyorum."

kitap tadında bir film.

@besrix

2 yıl önce

Bu dünya ne zaman sona erecek? filmin en son repliğidir. Maruz kalınan gerçekliğe tahammül edememe hissi ekseni etrafında dönen olaylar sorgulatıcı ve sizi düşünmeye zorluyor bir zaman sonra sorulara verilen yanıtlar sizi de tatmin etmiyor ve kendi cevaplarınızı arıyorsunuz. Elinize kağıt, kalem alın ve not tutun. Her replik sizinde cevap aradığınız sorular ve anlaşılamayacağınızı düşündüğünüz yanıtlar

@cancerbuffet

3 yıl önce

"aforizma kasıyorum abieh" kafasında olup da söylenenlerin boş olmadığı bir film izlemek çok makbule geçti, teşekkürler.

@droim

3 yıl önce

10 / 10

Bu film, öyle bir kere izlenecek filmlerden değil önce bunu bir yerleştirelim kafalara. Anlam zorluğu çekilebilir.Vermek istedigi bütünlüğü kavramak isteyen; kişinin hayatı sorgulaması ve benliğini, özünü bulmasını sağlayacak kült bir film. Oyunculuklar kötü, diyaloglar karmaşık vs. gibi yorumlara katılmıyorum. Kendini bulabilme evresinin ötesini anlatıyor başroldeki abimiz. Diğer karakterler de kendilerini ifşa ediyorlar. Zırlak olması, umursamayan başroldeki abiye yakın olan diğeri, içsel dürtüleriyle cinselliği dışavurum yapan bir başka abi, takıntılı bir hemşire abla bla bla. Kendi olabilmeyi kimse öyle kolay kolay beceremez. Bir varoluş hikayesi..
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL