7.9

359 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (43.883 OY)

KONUSU
Johnny çalıntı bir arabayla geldiği Londra’da ilk önce eski sevgilisi Louise’in evine gider. Bir müddet burada kalsa da, hiçbir yere ait olmayan bu adamı bağlayan hiçbir şey yoktur. Johnny bavulunu alır ve Londra sokaklarında dolaşmaya başlar. Canının istediği yerde canının istediği gibi davranmakta ... Devamı
Johnny çalıntı bir arabayla geldiği Londra’da ilk önce eski sevgilisi Louise’in evine gider. Bir müddet burada kalsa da, hiçbir yere ait olmayan bu adamı bağlayan hiçbir şey yoktur. Johnny bavulunu alır ve Londra sokaklarında dolaşmaya başlar. Canının istediği yerde canının istediği gibi davranmakta, köşe başlarında kitap okumakta ve yeni insanlarla tanışmaktadır. Ama istisnasız şehirde tanıştığı herkes mutsuzdur.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@zett

3 yıl önce

’Film mi izledim yoksa dayak mı yedim?’ diye sorgulatan şahane. David Thewlis sen alelade bir Lupin’din, meğer oyunculugun tanrısıymış kendisi. Filmdeki tum monolog ve diyaloglarını da kendisi yazmış ayrıca. Aşık oldum. Zihnin intihardan epey uzak olduğu bir zaman izlenmeli.
P

@paspatoloji

4 yıl önce

Kent yaşamının yaratmış olduğu anomalileri şiddetin bütün boyutlarıyla beden deneyiminde ritüelleştiren insanları, onların seksüel şiddetini karikatürize etmeyen ve mikro duygulanımları göz ardı etmeyen nefis bir kara psikopatolojik drama.
"Sıkıldım mı? Hayır hiç de sıkılmadım. Ben hiç sıkılmam. Herkesin derdi bu, herkes sıkılıyor. Doğa size açıklandı ve sıkıldınız, yaşayan beden açıklandı ve sıkıldınız, evren size açıklandı ve siz bundan da sıkıldınız. Şimdi yalnızca ucuz heyecanlar istiyorsunuz; bunlardan bol bol istiyorsunuz. Ve yeni oldukları sürece ne kadar adi, saçma oldukları fark etmiyor. Hakkımda ne söylersen söyle ama ben hiç de sıkılmıyorum."

@tiamath

4 yıl önce

9 / 10

İki saat ve on dakikalık sürecin içerisine daha ne kadar konu eklenebilir ve felsefe yapılabilir ki? Hayatta, yalanlarla etrafını sardığımız bir çok şeyin gerçek yüzünü açığa çıkarmaya çalışan bir nevi nihilist bir film. Çıplak ismi düz anladığımız çıplaklıktan değil, düşüncedeki çıplaklıktan geliyor. Birine bağlanma ihtiyacından tutunda gelecekten birşeyler bekleme umuduna kadar bir çok konuyu parça parça ele alıyor film. David Thewlis ve Katrin Cartlidge mükemmel oynamışlar rollerini. Filmin her iki dakikasında bir replik olduğundan işin o kısmına girmiyorum bile. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.

@berat_k

4 yıl önce

6 / 10

1-Sophie karakterinin rahatsız edici konuşma biçimi, sinir bozucu aksanı ve davranış biçimi.
2-Varoluşsal sıkıntılar, bulantı ve bunaltılar.
3-Oradan oraya dolaşıp büyük laflar eden, feylesof havasını sürekli savuran başkarakter.
4-İçine biraz da sadizm koyalım.

...Yüklerinden kurtulsa daha iyi bir film olabilirmiş.

@sersak53

5 yıl önce

10 / 10

Sinemada felsefenin nirvanası

@olanzveins

5 yıl önce

9 / 10

Kaos Teorisini, ve hiçlik kavramını diyaloglarla insan hayatı üzerinden işleyen bir başyapıttı. Filmdeki ana karakterin, Kelebek etkisi ile ilgili okuduğu kitap ise aslında güzel bir göndermeydi kaos teorisine. Psikolojik yönü ise tamamen ayrı bir konu filmin. Müziği ve işleyişiyle büyülendim.

Çoğu insanın hayatı boyunca aklını kurcalayan, rahatsız olmamak için boşvermeye çalıştığı ve hayata tutunmak için kendini konumlandırdığı ''ana temellere'' ciddi bir saldırı vardı. Üzerine düşülmeyen varoluşsal sıkıntılardı aslında bu saldırılan kısım. Rahatsızlık duymamak için kendi hiçliğiyle yüzleşmeyenler, yabancılaşmayı yaşamamak için başka şeylerle oyalanarak hayata tutunmaya çalışanlar. Filmdeki derin felsefi temelleri olan diyaloglar, gerek zaman kavramı, geçmiş, gelecek, şuan ve ''sıkıcılık'' ile ilgili olan diyaloglar aşırı derinlikliydi.

@ayay

6 yıl önce

"Temelde benim söylemek istediğim birkaç yumurta kırmadan omlet yapılamayacağı ve insanoğlu sadece kırık bir yumurta. Omletse iğrenç olmuş."
V

@vatherian

6 yıl önce

8 / 10

"Sıkıldım mı? Hayır hiç de sıkılmadım. Ben hiç sıkılmam. Herkesin derdi bu, herkes sıkılıyor. Doğa size açıklandı ve sıkıldınız, yaşayan beden açıklandı ve sıkıldınız, evren size açıklandı ve siz bundan da sıkıldınız. Şimdi yalnızca ucuz heyecanlar istiyorsunuz; bunlardan bol bol istiyorsunuz. Ve yeni oldukları sürece ne kadar adi, saçma oldukları fark etmiyor. Hakkımda ne söylersen söyle ama ben hiç de sıkılmıyorum."

kitap tadında bir film.

@besrix

6 yıl önce

Bu dünya ne zaman sona erecek? filmin en son repliğidir. Maruz kalınan gerçekliğe tahammül edememe hissi ekseni etrafında dönen olaylar sorgulatıcı ve sizi düşünmeye zorluyor bir zaman sonra sorulara verilen yanıtlar sizi de tatmin etmiyor ve kendi cevaplarınızı arıyorsunuz. Elinize kağıt, kalem alın ve not tutun. Her replik sizinde cevap aradığınız sorular ve anlaşılamayacağınızı düşündüğünüz yanıtlar

@cancerbuffet

7 yıl önce

"aforizma kasıyorum abieh" kafasında olup da söylenenlerin boş olmadığı bir film izlemek çok makbule geçti, teşekkürler.
W

@wersolame

8 yıl önce

zaman kaybı gibi değil gibi bir film

David threwlis'in "bir zamanlar kurtadamdım" demesi azkaban tutsağına bir gönderme gibi duruyordu azkaban tutsağının bundan sonra çekildiğini öğrenmeseydim eğer.

@mavininacigi

8 yıl önce

9.5 / 10

filmi tek kelimeyle özetle deseler şüphesiz ki bu "travma" olurdu. düşünün ki, her şeye muhteşem inanabilen bir insan için hayat kendine "umut et" demekten başka bir şey vermeyecektir. neyin şimdisi, neyin sonrası ve de neyin geçmişi. hepsi bir anda oluyor ve az önce hepsi gitti, birazdan da kalmayacak. şuanın içine bu kadar hapsolmuşken neden sürekli kendimizin yanından geçip duruyoruz?

film her açıdan travma oluşturacak düzeyde. insanı ve ilişkileri hatta tanrıyı teker teker kırıp, döküyor ki hak vermeden geçemiyorsunuz.

@naksidil

8 yıl önce

" Hiç düşündün mü , hiç bilmesen de şu berbat hayatının en mutlu anını çoktan yaşamış olabilirsin ve geleceğinde hastalık ve acılardan başka bir şey olmayabilir " deme cesareti gösteren film. Dünya o kadar sıkıcı bir yer değil ki , eğlenmeyi bilmek lazım. Bazılarımızı zaten sarmış bir ilahi tatminsizlik duygusu . Ne yapsak boş arkadaş diye kendimizi asalım mı yani ? Dünya güzel her şeye rağmen.....

Filmin içine girip şu garip karakterive saçmalıklarını dünyanın dışına bir yere atmak istedim. Bir insan bu kadar karamsarlığını yapıştırmak ister mi ?
J

@josephwhite

8 yıl önce

8.9 / 10

Sartre in varoluşçusu felsefesini okuyup bir de Allah inancı katarsanız; yönetmeni çok daha iyi anlarsınız. Bugüne kadar seyretmediğim için mutlu oldum çünkü daha önce Sartre okumamış olacak ve filmi eksik izleyecektim. Hele ki son sahne :) benim de gözlerimi bantlayıp hayata devam edesim geldi, evrimleşir miyim acaba ?

@broken

9 yıl önce

8.5 / 10

güzel bir kitaptan alacağın hazzın benzerini veren basit ama etkili film. oyunculuklar pek iyi olmasa da tipler ve altmetinleri çok güzel oluşturulmuş. yaratıcısının izlediğim ilk filmi ve diğerlerine de göz atsam iyi olacak. bir de serdar akar behzat ç'nin tipini johnny'e bakarak oluşturmuş sanırım.
SPOILER

Çıplak filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Çıplak filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Çıplak filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL