Parazit Yorumları

Parazit filmi detayları

N

@neselienginar

6 gün önce

Filmi dün izledim kapattim 2 saat sonra bir daha izledim. Film sadece güzel yani oskarlik nesi var hala anlamis degilim. Zengin fakir arasindaki büyük ucurum, sinif ayriminin insan üzerinde etkisi vs.
Eger anlatilmak istenilen bu ise onlarca daha güzel film önerebilirim mesela Bisiklet Hirsizlari :)

@nomorelies92

3 hafta önce

8.7 / 10

Özgün bir senaryo, fazlasıyla mesaj kaygılı bir film olmuş. Görsel açıdan çok fazla anlam çıkarılacak sahneleri vardı diyaloglarla vermek istediği mesajdan çok görsel olarak verdiği mesajlar güzeldi. Oscarı hak edip haketmedigiyle ilgilenmiyorum Oscar almayan ama efsane olmuş filmler saymakla bitmez. Hak edip etmemesi tamamiyle kendi türleri arasından o sene içinde yapılan kıyaslamalar sonucu veriliyor neticede demek ki daha iyi bir film çıkmamış , sonuç olarak oscar alan film yüzyılın en iyi filmi veya özgün senaryosu seçilmiş olmuyor kafanızı çok takmayın buna :) İzleyin Uzak doğunun bir nebze de olsa tadını almış olursunuz , keske bu tür filmler bizim sinemamızda yapılsa konu oldukça basit ve sade bir şekilde anlatılmış sanıyorum ki buna benzer bir sinemayi bizim yapmamız o
kadar zor degildir. Çoğu sinemaciya bir ilham olduğunu düşündüğüm bir film Oscar alıp duyulması bence iyi olmuş . İyi seyirler.

@yurdagulbogar

2 ay önce

8.5 / 10

Sonu tahmin edilebilir. Fakat yine de genel olarak film ozgun bir senaryoya sahip...Ben begendim...
F

@fatiherol

2 ay önce

9 / 10

Ezbere puan verip yorum yapanlar var film çok kaliteli ve başarılı eksik yok .
T

@tamayrphalange

2 ay önce

7.4 / 10

Oscar'ı Cinayet Günlüğü'yle alsaydı ödül alması bu kadar sorgulanmazdı diye düşünüyorum. Film, sınıf ayrımını anlatmıs da çok mu çarpıcı anlatmış hayır. Çok güzel sahneler vardı lakin sıradanlığın ötesine çok çıkamamış. Yine de izlenilmesi gerekiyor mu evet kesinlikle izlenilmeli.

@socratessagan

3 ay önce

Oscarı hak etmediğini düşündüğüm, biraz alegorik, biraz metaforik 7/!0'luk filmdir.

@stiff

3 ay önce

8 / 10

Oscar'ı hak etti veya hak etmedi diye düşünmeden izledim. Bunu düşünerek izlendiğinde keyif vermeyeceğini düşündüm. Keza ödül sonrası pek çok yorumda da filmden ziyade hak edip hak etmediği tartışılmış. Yönetmenin eleştirel bir tarzı var. Okja'da da bunu göstermişti. Gisaengchung'ta da tarzını en iyi şekilde yansıttığı bir gerçek. -Parazit- olarak adlandırdığımız böcek ezmeden tutun da, sürekli "metafor" göndermesiyle filmdeki olayları birbirine bağlama işi çok iyi yapılmış. Öte yandan şahane bir evde çekilmiş harika bir görsellik sunuyor. Sınıf ayrımına sert bir değinme yapılmak istenmiş, nitekim son bölümde de yapılmış. Ancak filmin geneline bakarsak zengin ailenin aslında gerçekten iyi insanlar olduğu gerçek. Fakir ailenin de kötü insanlar olmadığı, yaşam şartlarının kendilerini bu olaya ittiği ortada. Film Kore filmi olmasa belki bu kadar psikopata bağlamazdı. Ortada "koku" olayı haricinde psikopata bağlanacak bir şey yok gibiydi. Malum sigara içme sahnesi çok vurucuydu, filmin en
... Devamı
Oscar'ı hak etti veya hak etmedi diye düşünmeden izledim. Bunu düşünerek izlendiğinde keyif vermeyeceğini düşündüm. Keza ödül sonrası pek çok yorumda da filmden ziyade hak edip hak etmediği tartışılmış. Yönetmenin eleştirel bir tarzı var. Okja'da da bunu göstermişti. Gisaengchung'ta da tarzını en iyi şekilde yansıttığı bir gerçek. -Parazit- olarak adlandırdığımız böcek ezmeden tutun da, sürekli "metafor" göndermesiyle filmdeki olayları birbirine bağlama işi çok iyi yapılmış. Öte yandan şahane bir evde çekilmiş harika bir görsellik sunuyor. Sınıf ayrımına sert bir değinme yapılmak istenmiş, nitekim son bölümde de yapılmış. Ancak filmin geneline bakarsak zengin ailenin aslında gerçekten iyi insanlar olduğu gerçek. Fakir ailenin de kötü insanlar olmadığı, yaşam şartlarının kendilerini bu olaya ittiği ortada. Film Kore filmi olmasa belki bu kadar psikopata bağlamazdı. Ortada "koku" olayı haricinde psikopata bağlanacak bir şey yok gibiydi. Malum sigara içme sahnesi çok vurucuydu, filmin en akılda kalıcı sahnelerinden biriydi. Büyük gibi gözüken fakat izlerken çok göze batmasa da olur diye düşündüğüm mantık hatalarına rağmen çok beğendim. Hele ilk bölümünde ailenin arsızlığından karnıma ağrılar girdi. "Başkası adına utanmak" duygusu bazen karnımı ağrıtıyor. Sadece Shameless izlerken böyle hissetmiyorum. Benzer bir aile olmasına rağmen Bay Kim'in ailesi karnımı ağrıtmayı başardı. "Bir plan yaparsan hayat o planı mutlaka bozar" yaklaşımıyla da Bay Kim kanıma girmedi değil.

@filmist

3 ay önce

8.5 / 10

Puanını hak eden güzel film olduğu yadırganamaz bir gerçek.
Filmde belirli bir noktaya kadar sıradan düşük tempoda bilindik bir olay örgüsünde ilerliyor ancak kırılma noktasından sonra film başka bir evreye geçiyor.
Ancak sonu itibariyle beni pek tatmin etmedi güçlü bir senaryosu var ancak senaryonun güçlülüğü sona pek işlenmemiş.
Ama yinede filmin geneline bakıldığında her yönüyle çok başarılı.

@hikmetehli

3 ay önce

Zengin fakir çatışması alışılageldik ve zaman zaman mantıksal hataları olsa da filmin senaryosu gayet ilgi çekici. Shamelessvari olan ilk bölüm paramız yok ama eğleniyoruz, saf zenginleri kandırıyoruz katakullide bir numarayız tadında geçerken birden her şey çok gerilmeye başlıyor bir anda o yüzsüz ve numaracı fakirler alıngan ve çözüm üretemez hâle geliyor. Karakter dönüşümleri çok hızlı oldu ama makul sebepleri vardı tabii. Sözün özü, izlenir.

İlk günden de sana iş bulan arkadaşının sevdiğine yan gözle bakma be abi

@delahoya

3 ay önce

9 / 10

Uzun zamandır bir an önce izlesem deyip bugün sonunda izlemiş bulundum.

Gördüm ki bütün övgüleri ve ödülleri sonuna kadar hak eden bir film olmuş...

"bir plan yaparsan, hayat mutlaka o planı bozar" bu replik benim unutulmazlarım arasına girdi bile.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL