Parazit

(2019)

Gisaengchung a.k.a Parasite

Film 2 Saat 12 Dk. Komedi, Dram Güney Kore 1 Kasım 2019

VİZYONDA

8.4

225 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.6 (149.900 OY)

KONUSU

Parasite, birbirinden kişilik olarak tamamen farklı olan iki aileyi konu ediniyor. Ailelerden Ki-taek ailesin tamamen işsiz olup geçimlerini parklarla ilgilenerek geçirmektedirler. Ancak bir gün hiç beklenmedik bir olaya karışmalarının ardından hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

FRAGMAN

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@rusyena

13 saat önce

6.3 / 10

Sürükleyiciydi, ilgimi hep üzerinde tuttu ama konusu ne kadar gerçekçi olsa da işlenişte defolar vardı. Bir film izlenme sırasında "evet ben bir filmim, bir kurmacadan ibaretim" diyorsa o film kalbimdeki tahtından pat diye düşüyor. Eski hizmetçi eve döndü bu film de tahtını kaybetti. fazlasıyla abartılmış. Oscara aday olabilir ama oscarı kazanan olur mu? Olursa daha iyisi yoksa iyi olur, daha iyiler varsa onlara yazık olur.

@wingsofgod

2 hafta önce

9.7 / 10

ben ilk defa böyle bir film seyreltim ve ilk defa bu kadar ters köşe oldum. yıllardır amerikan kültüründen gelen klişe senaryolardan farklı, kedini her noktasıyla farklı olduğunu hissettiyor. Adeta bir kardelen gibi üstündeki boş havadan oluşan yapıyı yarıp yüzeye çıkmış bir film.
ödül alması gerektiğini düşünüyorum. en iyi senaryo olabilir ya da Song Kang-ho oyunculuğuna ödül gelebilir belki her ikisi de olur. tüm duyguları hissettim ve izlerken son derece gergindim. Sanki yaşıyormuşcasına hissetirdi.

mutlaka izleyin. bu arada cüneyt özdemir'e teşekkürler videolarında o kadar bahsetti ki izlemese olmazdı.
puanım 9,7/10

@mehmetm

3 hafta önce

sığınak, parazit'in "deus ex machina" sıydı; başka bir şey söylemek istemiyorum film hakkında. benim için hayal kırıklığı oldu

@totkymotky

1 ay önce

Sınıf farkı alışılmışın dışında olarak hafif komediyle tatlandırılmış bir film. "Vaaaoovv, efsaağneee, kesinlikle başyapıııııt" diyemem ama güzeldi, beğendim.
homo homini lupus daha ne kadar güzel anlatılırdı bilemeyiz. insan insanın parazitidir. izlediğinizde parazit isminin neden kullanıldığını anlıyorsunuz. bong joon-ho usta dokunuşu ile aslında bir haklının olmadığı hatta doğrunun dahi olmadığı. en temel içgüdümüz olan fırsatçılığın kendisine imkan bulduğu ilk delikten nasıl fırladığını dengeli bir şekilde aktarıyor. gereksiz marksist okuma abartısına kaçmadan, fularlı olacağım derken şizofrene bağlamadan kritiğine geleceksek;

ilk başta masanızdaki bir böceği öldürüyorsunuz. ilaçlamaları daha da fazlasının ölmesi için kabul ediyorsunuz. derken sürpriz bir şekilde hediye olarak bir kutu içerisinde manzara taşı geliyor. yönetmen ne demek istediğini zaten ki-woo ile bize göstererek perdeyi açıyor. "ne kadar metaforsal" yani bir kaç kere bunu dile getirip film diline dair ipuçlarını bırakıyor. ki-woo'nun arkadaşı ilk parazitliği yapıp işini arkadaşına
... Devamı
homo homini lupus daha ne kadar güzel anlatılırdı bilemeyiz. insan insanın parazitidir. izlediğinizde parazit isminin neden kullanıldığını anlıyorsunuz. bong joon-ho usta dokunuşu ile aslında bir haklının olmadığı hatta doğrunun dahi olmadığı. en temel içgüdümüz olan fırsatçılığın kendisine imkan bulduğu ilk delikten nasıl fırladığını dengeli bir şekilde aktarıyor. gereksiz marksist okuma abartısına kaçmadan, fularlı olacağım derken şizofrene bağlamadan kritiğine geleceksek;

ilk başta masanızdaki bir böceği öldürüyorsunuz. ilaçlamaları daha da fazlasının ölmesi için kabul ediyorsunuz. derken sürpriz bir şekilde hediye olarak bir kutu içerisinde manzara taşı geliyor. yönetmen ne demek istediğini zaten ki-woo ile bize göstererek perdeyi açıyor. "ne kadar metaforsal" yani bir kaç kere bunu dile getirip film diline dair ipuçlarını bırakıyor. ki-woo'nun arkadaşı ilk parazitliği yapıp işini arkadaşına yıkıyor. pizzacıda işe girmeye çalışıp, wifi kullanmaya çalışıyorlar. olayları başlatanın taş olması ile bir fransız mizahı tadında olayların sarpa sarışını görüyoruz. tüm aile kendi maaşını almak için yalanlarla biribirlerini tavsiye edip işlerini görme planı kuruyorlar ardından ilk fırsatta burjuva aile kampa gidince de evi diledikleri gibi kullanıyorlar. alt gelir grubundan kimseleri film başında masum zannederken woo'nun ailesi teker teker fırsatçılığa ve ayak oyunlarına başvuruyor. ancak bunu iyi niyetleri ile yaptıklarını düşünürken, aslında hayatta tutunmak için burjuvazi evinin diğer çalışanlarının da hayatlarını gözlerini bile kırpmadan yıkabildiklerine şahit olup joon-ho yorumunda "bir haklının" olmadığını görüyoruz. evet film vahşi kapitalizm hicvi taşıyor. dahası ev hizmetçisi de aileyi kullanıyor. burjuvazi aile de daha güvenilir imkanlar adına çalışanlarını çıkartmaktan da çekinmiyor. filmde kimse memnun değil herkes şikayetçi. kimse tatmin olmuyor açgözlülük var. filmde hiç kimse masum değil. filmde herkesin bir sırrı var sanıyorum ki dikkatlice izlesek burjuvazi karı-koca diyaloglarından bir şeyler çıkarabiliriz.

genelde insanlar tablolara bakıp sanatsal analizi veya o hissi yaşamaya çalışır bunu filmlerde sık yaşayamazsınız. ama parasite hem akademik hem de öznellik açısından çok örnek teşkil edici sıradışı bir film. bu kadar karanlık atmosferi ilk bir saat mizahi neşeli bir dille anlattı. hiç birimiz yaşananları korkunç kabul etmedik, hizmetçinin ve şoförün kovulmasını görmedik bile. bu görmemek önemli yönetmen bunu yakalamak istiyor zaten. kovulduğunu düşündüğümüz eski hizmetli eve geri geldiğinde film aksiyon moduna geçip tarzını değiştiriyor. bu şekilde giderek yükselen tempolara bayılırım bana orkestra hazzı veriyor ki film o noktadan sonra sadece yükseliyor.

evin içinde hiç bilmediğimiz merdivenaltı klostrofobik odaya girdiğimizde aslında film dilinin değişmesi ile birden insanların pislik yüzünü görüyoruz. insan doğasının içindeki gerçek dışarı çıkıyor. 5 dk önce acınası yüz ifadesi ile kocasını besleyen kadın şantaja başlıyor ve insanın içindeki vahşet kendisini bırakıyor. sonrasında tamamen bir vahşet ve şiddet ile olaylar sarpa sarıyor bizim aile hizmetçi ve kocasını neredeyse öldürmekten çekinmiyor. bolca merdiven yukarı- aşağı sistematiği kullanılarak sahnelerde bizim aile yatak altında saklanarak her daim burjuvazinin altında kalıyor.

mahsende tutulan adam mors alfabesi ile ışığı açarken ev sahibinin yolunu aydınlattığını görebilirsiniz. kriz geçiren evin küçük çocuğunun çizdiği tablo aslında o mahsendeki adamın yüzü. yönetmenin manzara taşı, baba-oğul dışında gizlediği bir görülme olayı var. bunun için ışık ampül ve mors iletişim simgesi güzel. görülmeyenler vurgusu. çünkü yatakta burjuvazi karı koca sevişirken önce adam kokunun iğrençliğinden şoför babayı anlatırken aynı koku karısına geldiğinde "çekici" olup sevişiyor. yağmur bizim ailenin evini yok ederken, burjuvazi kadın telefonda "iyi ki yağmur yağdı party hazırlıyoruz" diyebiliyor. birisinin kırıntısı bir başkasının ekmeğidir sonuçta.

manzara taşı'na gelecek olursak. taş ile hikayemiz başlıyor. senaryonun ikinci kırılma noktası evi su basması zaten ki-woo taşı su bastığında buluyor. taş neden taşınır? ağır olduğu için yükü temsil ediyor. .evleri telef olduğunda, ailesini bu işe bulaştırdığı için o yükü taşımak zorunda taş bu yüzden yanında. hatta neredeyse ölümüne sebep oluyor. zaten ki-woo merdivenden inerken taş ağır geliyor ve elinden düşürüyor olaylar sonuçlandığında taşını uyumlu bir yere bırakıyor. ki-woo kendisini burjuvazide huzursuz hissettiğini oraya ait olmadığını kız arkadaşına bahsetmişti. macera sonlanıp geleceğini planladığında o taşı benzerlerinin olduğu nehire bırakıyor.

filmdeki bir başka güzel nokta. ki-woo babası ile konuşurken "planlar yapma. hep aksilik çıkar" diyor. filmin sonunda görüyoruz ki babasını kurtarmak için plan yapan ki-woo gene hayaline kavuşamıyor ve bir aksilik çıkıyor.

@ravenna

1 ay önce

9.4 / 10

Bong Joon-ho'nun sihirli ellerinden yayılan bu muhteşem 'koku'üzerime sinmeyi başardı.Başımı döndürdü.Çok beğendim.

@senakaymak

1 ay önce

8.5 / 10

Sınıf çatışmasını genelde acıma ile hislerimize sunarlardı. Parazit bu noktada da sarsıcı bir film. galiba ancak dönemine bu kadar hakim biri başka bir pencere açabiliyor duvarda. karakterleri ve olayları sınırlarda gezdirmesine rağmen olağan dışı ya da günlük yaşantımızdan kopuk dedirtmiyor. Joon-ho Bong bulunduğumuz bu gerçeklik zeminine o kadar güzel ve hayran bırakıcı bir şekilde taşları döşüyor ki, yarattığı labirentte kendi isteğimizle onun getirdiği yerde yığılıp kalıyoruz. Joon-ho Bong reis sen bize ne yaptın o koku neydi öyle?

@siyahtuval

1 ay önce

8 / 10

ımmm ben koyu bir Song Kangho hayranıyımdır. Bir kere o adam varsa filmde izlenilir.Hele yönetmen Bong joonho ise kesinlikle izlemeye şans verilir. Aile babasını (lee sun kyun) bilen bilir Korenin bay sesi olarak bilinir :) Keşke daha çok konuşsaymış:)) zira özemiştik my mister dizisinden sonra neyseee Dürüst olmak gerekirse çok çok güzel filmler daha var ama konunun dolu olması ve insana açıktan mesajı iletiyor olmasıyla başarılı bir film. ben beğendim. oyunculara zaten lafım yok filmin ismi -koku- olabilirmiş alında :D

@ozan-taylan

1 ay önce

Az kalsın ilk yarım saat sonunda bırakacaktım. Ya ne büyük kayıp olurdu... İyi yırtmışım.

@sabiha

1 ay önce

8 / 10

Geçtiğimiz perşembe günü Saat 21:00 seansı Kadıköy Sinemasına gittik PARAZİT filmini izlemeye yer kalmamış üzülsem mi sevinsem mi bilemedim vizyonda Recep İvedik lağımı varken bir festival filminin kapalı gişe olmasına sevinmeye karar verdim ve Capitole geçtik 21:45 seansına, ders çalışırken artık gideyim ya vizyondan kalkarsa korkusuyla gittim iyi ki de gittim.

Gidin izleyin; festival filmi izlemeyene de uyar gişe filmi olur, metaforları anlamayana kara mizah olur, action arayana gerilim, sosyal sınıf farklılıklarını, burjuvaziyi, kapitalizmi okuyana politik film türünde olur üstelik bunu yaparken çok basite indirgeyip anlatsan türk filmlerindeki yalı çalışanlarının günümüz türk tv dizilerindeki yalı çalışanlarına dönüşen skandallara karışan tiplemeleriyle karıştırabileceğin bir senaryoyu öyle bir sunar ki alkışlatır kafam hala yerinde değil dağınık yazdım, sinemayı sanat olduğu bili
... Devamı
Geçtiğimiz perşembe günü Saat 21:00 seansı Kadıköy Sinemasına gittik PARAZİT filmini izlemeye yer kalmamış üzülsem mi sevinsem mi bilemedim vizyonda Recep İvedik lağımı varken bir festival filminin kapalı gişe olmasına sevinmeye karar verdim ve Capitole geçtik 21:45 seansına, ders çalışırken artık gideyim ya vizyondan kalkarsa korkusuyla gittim iyi ki de gittim.

Gidin izleyin; festival filmi izlemeyene de uyar gişe filmi olur, metaforları anlamayana kara mizah olur, action arayana gerilim, sosyal sınıf farklılıklarını, burjuvaziyi, kapitalizmi okuyana politik film türünde olur üstelik bunu yaparken çok basite indirgeyip anlatsan türk filmlerindeki yalı çalışanlarının günümüz türk tv dizilerindeki yalı çalışanlarına dönüşen skandallara karışan tiplemeleriyle karıştırabileceğin bir senaryoyu öyle bir sunar ki alkışlatır kafam hala yerinde değil dağınık yazdım, sinemayı sanat olduğu bilinciyle yapanlar çok yaşasın...

Ölümü anlamayanlar olmuş halbuki baba aslında öldürdüğü adamla paylaştığı kaderi biliyordu "koku" yoksulluğun nişanı gibiydi ve Bay Park o kokuyu aşağılayıcı hareketiyle babanın üzerinden söküp atamadığı kokunun ağırlığıyla geçirdiği cinnetin anlamı oldu

@poormf

1 ay önce

5 / 10

Anlatım biçimi birbirinden kopuk, iki öykünün birleştirilmesiyle kotarılmış gibi görünen, temel birtakım çelişkilere dokunuyor olsa da sınıf farklılığını anlatma iddiasıyla yola çıkan film fazlasıyla karikatürize ve yüzeysel... 50/100

@sonuncuadam

2 ay önce

9.4 / 10

İlk kısmında çok güldürüp sonrasında elinde ne varsa üstünüze salan, yılın en iyi filmlerinden çok sevdim.
F

@fthgzl79

2 ay önce

7 / 10

Sırf ''plan'' diyaloglarını duymak için bile,bu filmi izlemeyi ertelemeyin..Müthiş bir hayat dersi..Tokat gibi cümleler..
Zenginlerin/burjuvanın yoksulları aşağıladığı bir gerçek..Anlamayanlar arkadaşlar,bu filmde işlenen ana konu bu..Filmin sonunda yaşananları tahmin etmek zor..Bu bakımdan da çok başarılı bir film..Biraz abartı bulduğum konu,bir ailenin komple bir aile içerisinde çalışmaya başlaması..Burası biraz abartı olmuş..!
W

@whatever

2 ay önce

9.1 / 10

***yer yer spoiler içerir***

müthiş bir film.

4 kişinin bu kadar büyük bir evi kontrol etmesi mümkün değil, o ortamı kontrol edemezsen o ortam seni kontrol eder. Paran var diye illa böyle manyak bir evde yaşaman gerekmiyor. Dört kişiysen 150-200 metre kare bir ev al işte, ne gerek var bu kadar?

Hakikaten bu izole evlere yerleşmekte hiçbir mantık göremiyorum. Gidip sosyal statü olsun diye 25. kattan daire alıyorsunuz; yalnızlıktan kibirden delirip sonra oranın camından insanları aşağı sallıyorsunuz.

Evet tabii ki fakir ailenin eve sızdıktan sonra azgınca davranmak yerine sabırlı olması gerekirdi, zira ev sahibi ailenin fazlasıyla ödediğini görüyoruz. 4 kişi böyle kazanarak 3-5 senede normal bir hayat sahibi olabilirlerdi.

Öte yandan Güney Kore gelişmiş bir ülke ama ne kadar gelişirsen geliş birileri fakir kalmaya devam ediyor. Herhalde bu yardım burs vb işlere biraz daha fazla ağırlık vermek gerekiyor.

Zengin aileler böyle havalı
... Devamı
***yer yer spoiler içerir***

müthiş bir film.

4 kişinin bu kadar büyük bir evi kontrol etmesi mümkün değil, o ortamı kontrol edemezsen o ortam seni kontrol eder. Paran var diye illa böyle manyak bir evde yaşaman gerekmiyor. Dört kişiysen 150-200 metre kare bir ev al işte, ne gerek var bu kadar?

Hakikaten bu izole evlere yerleşmekte hiçbir mantık göremiyorum. Gidip sosyal statü olsun diye 25. kattan daire alıyorsunuz; yalnızlıktan kibirden delirip sonra oranın camından insanları aşağı sallıyorsunuz.

Evet tabii ki fakir ailenin eve sızdıktan sonra azgınca davranmak yerine sabırlı olması gerekirdi, zira ev sahibi ailenin fazlasıyla ödediğini görüyoruz. 4 kişi böyle kazanarak 3-5 senede normal bir hayat sahibi olabilirlerdi.

Öte yandan Güney Kore gelişmiş bir ülke ama ne kadar gelişirsen geliş birileri fakir kalmaya devam ediyor. Herhalde bu yardım burs vb işlere biraz daha fazla ağırlık vermek gerekiyor.

Zengin aileler böyle havalı evlerde ve mahallelerde oturarak kendilerini iyiden iyiye açık hedef haline getiriyor, oldukça anlamsız bir hareket.

evet Nathan Park züppe değildi ama her zaman hak edenin ölmesi gerektiği fikri de gerçekçi olmaktan öte romantik bir fikir, hayatta her zaman hak edenler mi ölüyor? Bir de Nathan sürekli haddini bil, haddini biliyor vs gibi söylemlerde bulundu, bunlar çok hatalı söylemler.

insanları hiyerarşinin varlığı değil hiyerarşinin gözlerine sokulması delirtir.

Çok toparlayamadım şu an baya etkileyici ve düşündürücü bir film olmuş. Oscar'ın sağlam adaylarından biri. Leopold Kohr ğstadın mükemmel sözüyle bitirelim, uyduğunu düşünüyorum:

"Whenever something is wrong, something is too big."

@parfenrogojin

2 ay önce

10 / 10

Filmi çok beğendim; çünkü son derece yalın bir dille meramını anlattı: sömürü insan toplumunun bir parçasıdır. İnsan, istismar eder. İnsan ama, itiraz da eder. Hikayenin bol diyaloga dayanmasını beğendim, konuşan karakterleri seviyorum ve filmin ilk yarısındaki iyimser ve neşeli, ve elbette ki gerçek olmayan, pırıltılı haline de çok uyuyordu bu durum: kendi hakikatlerinden bihaber ya da bu hakikat konusunda yarı uykulu yarı boşvermiş bir hal sergileyen karakterlerin hayatta kalmak, yolunu bulmak için uyguladıkları çakallıkların aslında saf bulup da dadandıkları insanların hayatlarıyla kendi hayatları arasındaki hakiki, gerçek şeylerin, yani sınıfların yani o taşın farkına varmasını anladıkça o diyalogların bozulması, çökmesi, tökezlemesi oldukça etkileyiciydi. Film ilerledikçe aslında kimin veya kimlerin gerçek parazitler olduğunu anladıkça filmin iyimser, neşeli tonu da irkiltici bir hal alıyor. Filmin birden fazla zirve anı ya da anla
... Devamı
Filmi çok beğendim; çünkü son derece yalın bir dille meramını anlattı: sömürü insan toplumunun bir parçasıdır. İnsan, istismar eder. İnsan ama, itiraz da eder. Hikayenin bol diyaloga dayanmasını beğendim, konuşan karakterleri seviyorum ve filmin ilk yarısındaki iyimser ve neşeli, ve elbette ki gerçek olmayan, pırıltılı haline de çok uyuyordu bu durum: kendi hakikatlerinden bihaber ya da bu hakikat konusunda yarı uykulu yarı boşvermiş bir hal sergileyen karakterlerin hayatta kalmak, yolunu bulmak için uyguladıkları çakallıkların aslında saf bulup da dadandıkları insanların hayatlarıyla kendi hayatları arasındaki hakiki, gerçek şeylerin, yani sınıfların yani o taşın farkına varmasını anladıkça o diyalogların bozulması, çökmesi, tökezlemesi oldukça etkileyiciydi. Film ilerledikçe aslında kimin veya kimlerin gerçek parazitler olduğunu anladıkça filmin iyimser, neşeli tonu da irkiltici bir hal alıyor. Filmin birden fazla zirve anı ya da anları var: sonlara doğru, karakterlerin felaketin yaşandığı evden çıkarak yağmurda kendi evlerine dönmeye çalıştığı bölümün tamamı filmin tamamından bile daha güzel; görüntü yönetmenliği, kurgu kesinlikle çok çok iyi, muazzamdı gerçekten, "Jessica"nın evleri sel basmış halde klozet kapağında sular fışkırırken oturduğu sahne burada aklıma gelen bir çok sahneden ilki, en etkileyicilerinden bir tanesi. Filmin ilk finali olan doğum günü partisi de en az bu bölüm kadar hem çok iyi kurgulanmış, çok etkileyici bir bölümdü. Filmin kapanış kısmı olan ikinci finalde de yönetmen hayaller, aldatmalar, oyunlar dışında geriye eksik ve kayıplarla kalmış ve artık nerede yaşadığını, ne olduğunu bilen, haddi bildirilmiş karakterleriyle sona eriyor.Filmin ana mekanı olan ev ise dikkat çekmemesi imkansız bir görsellikle karşımıza çıkıyor: kahverengi ve tonları ağırlıklı, oldukça konforlu, güzel bu evin seçilmesi raslantı olamayacak kadar dikkat çekici.

Parazit'in çok yeni bir şey söylemediğini düşünebiliriz: ama bu yeni olmayan şeyler, eğlencelik iki saatlik bir film içerisinde seyircisine oyun oynayarak bu kadar güzel anlatıldıysa önceden, o filmi ya da filmleri de izlemek isterim. Bu anlamda bu film bana ILS adlı Fransız korku/gerilim filmini de çağrıştırdı: korkmak, eğlenmek için geldiğin bir filmde kanaya kanaya kangren olmuş bir yara gösteriyorlardı o filmde. Burada da benzeri bir şey var. Kendi adıma çok çok beğendim. Mutlaka öneririm.
SPOILER

Parazit filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Parazit filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Parazit filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL