7.8

928 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.4 (1.096.168 OY)

KONUSU
Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Oteli’nin bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kışın kapalı kalacağından Jackve ailesi uzun bir süre boyunca mekanın tek misafirleri olacaklardır. Kar fırtınası aileyi dış dünyadan yalıttığında, medyumluk ve telepatik güçlerden nasibini almış ... Devamı
Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Oteli’nin bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kışın kapalı kalacağından Jackve ailesi uzun bir süre boyunca mekanın tek misafirleri olacaklardır. Kar fırtınası aileyi dış dünyadan yalıttığında, medyumluk ve telepatik güçlerden nasibini almış olan Jack’in oğlu Danny otelin "perili" olduğunu ve ruhların babası Jack’i yavaş yavaş çıldırma noktasına getirdiğini farkeder. Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski bakıcısı Bay Grady’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice kızışacaktır. Shining çoğu kişiye göre Kubrick’in gerçek başyapıtıdır. Usta yönetmen bu filmde gerilim ve korkutma sanatını, eşsiz bir grafik anlatımla sıfırdan inşaa ediyor. Filme kaynaklık eden Stephen King’in romanı, ülkemizde de "Medyum" adıyla, bir dönemin en çok satan kitapları arasındaydı.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kyson

11 ay önce

Şahaser. Söylenecek pek fazla birşey yok. Kübrick bakışı, mükemmel oyunculuklar, otelin boş olmasından kaynaklı gerilim...

@kerimonay

1 yıl önce

6.1 / 10

oyunculuklar ''köprü üstü aşkları'' filiminden sonra izlediğim en iyi oyunculuklar ama büyük ihtimal türünün ilk örneklerinden. o yüzden seneryo çok zorlama. verilmek istenen mesajlar bence filmle uyumlu değil.
ama yine güzel, izlenilmesi gereken bir film bu türün gelişimini anlamak açısından.

@paranoidea

2 yıl önce

8.5 / 10

Shelley Duvall'ın bu filmdeki oyunculuğu nasıl beğenilmez aklım almıyor. Karakterin naifliği, sonra o naifliğin gerginlikle iç içe geçmesi ve ardından teröre dönüşmesi iliklere işliyor, oyunculuğunun filme katkısı muazzam bence.

@jinxquinzel

2 yıl önce

Bence bu film kitabı okunduktan sonra izlenmeli. Şahsen ben direkt filmi izleseydim ne düşünürdüm hiç bilmiyorum. Film 2 buçuk saat olmasına rağmen kitapta geçen çoğu şey yoktu. Kocaman kitap tabi ki bir filme sığacak değildi ama dürüst olmak gerekirse senaryoda bu kadar değişiklik olmasını da beklemiyordum. Karakterler hiç hayal ettiğim gibi değildi. Sonu bile değiştirilmiş. Neyse kısacası iyi ki okumuşum. Yoksa bazı şeyler baya havada kalırdı gibi geliyor. Her şeye rağmen Jack Nicholson'un oyunculuğunu çok beğendim fakat film hakkında ne düşüneceğimi hâlâ bilmiyorum. Emin olduğum tek şey Stephen King olsam ben de bu filmden nefret ederdim sanırım. Berbat olduğundan değil fakat alakaları olmamasından. O yüzden ilk başta belirttiğim fikrimi değiştirdim. Bence kitap ve film tamamen ayrı değerlendirilmeli. Öbür türlü ikisine de saygısızlık etmiş gibi hissedeceğim. Evet, Kubrick'e saygı duyuyorum. Çok özgün bir tarzı var. Sahnelerin defala
... Devamı
Bence bu film kitabı okunduktan sonra izlenmeli. Şahsen ben direkt filmi izleseydim ne düşünürdüm hiç bilmiyorum. Film 2 buçuk saat olmasına rağmen kitapta geçen çoğu şey yoktu. Kocaman kitap tabi ki bir filme sığacak değildi ama dürüst olmak gerekirse senaryoda bu kadar değişiklik olmasını da beklemiyordum. Karakterler hiç hayal ettiğim gibi değildi. Sonu bile değiştirilmiş. Neyse kısacası iyi ki okumuşum. Yoksa bazı şeyler baya havada kalırdı gibi geliyor. Her şeye rağmen Jack Nicholson'un oyunculuğunu çok beğendim fakat film hakkında ne düşüneceğimi hâlâ bilmiyorum. Emin olduğum tek şey Stephen King olsam ben de bu filmden nefret ederdim sanırım. Berbat olduğundan değil fakat alakaları olmamasından. O yüzden ilk başta belirttiğim fikrimi değiştirdim. Bence kitap ve film tamamen ayrı değerlendirilmeli. Öbür türlü ikisine de saygısızlık etmiş gibi hissedeceğim. Evet, Kubrick'e saygı duyuyorum. Çok özgün bir tarzı var. Sahnelerin defalarca çekilmesi, filmdeki renkler, detaylar filan müthiş fakat Stephen King'in Kubrick'in kitabını anlamadığını söylemesini çok haklı buldum çünkü yönetmen aşırı derecede başına buyruk davranmış. Bu da onun tarzı ne diyelim.

@mikiteryan

2 yıl önce

8.6 / 10

Harika bir şaheser, gerilim filmi diye buna derim ben filmin temposu gittikce yukseliyor . Yonetmen ve iyi oyuncular birlesince mükemmel bir görsel şölen ortaya cıkmış.

@alchan

2 yıl önce

10 / 10

efsane bir film, izlerken ürpermemek mümkün değil, üstelik bunu anlık korku yaratan efektlerle değil oyuncuların mükemmel oynamasıyla yapıyor ve elbetteki Kubrick, bu filmi çekebilmek için ne kadar sinir bozduğunu bilmeyen yoktur.
S

@semihtzu

3 yıl önce

8.7 / 10

İzlediğim en kusursuz filmlerinden biri zaten kubrickin masterpiecelerinin başında geliyor bana göre. Bu nedenle sırf kubrickin diye abartılmıyor. İliklerime kadar gerilimi hissettim oyunculuklar mükemmeldi uyarlama inanılmaz ve özgündü. Yönetmen kitabın orjinalinden ayrıldığı noktalar ve çok zekice kurulmuş bir alt metni var örneğin kitapta perili oda numarası 217 iken yönetmen 237 olarak değişmiş bunu: 3 Freudyen anlatımda erkeği ve kıskançlığını temsil eder. Freud un kuramlarında Oidipus kompleksi Baba ve erkek çocuk arasındaki anneyi paylaşamamayı temsil eder. Two three seven, to trees heaven. İşte size kubrick zekalarıdan pırıltılar. Ayrıca otelin Kızılderili mezarlığının üzerine inşa edilmiş olması duvarlarındaki Kızılderili motiflerine Jack Torrance ın sinirli top atışlarında simgesel bir anlatım görüyoruz. Shining in devamı niteliğindeki yeni bir yapım olan Dr Sleep i de izlemenizi salık veririm. King’in anlatımına daha sadık bi
... Devamı
İzlediğim en kusursuz filmlerinden biri zaten kubrickin masterpiecelerinin başında geliyor bana göre. Bu nedenle sırf kubrickin diye abartılmıyor. İliklerime kadar gerilimi hissettim oyunculuklar mükemmeldi uyarlama inanılmaz ve özgündü. Yönetmen kitabın orjinalinden ayrıldığı noktalar ve çok zekice kurulmuş bir alt metni var örneğin kitapta perili oda numarası 217 iken yönetmen 237 olarak değişmiş bunu: 3 Freudyen anlatımda erkeği ve kıskançlığını temsil eder. Freud un kuramlarında Oidipus kompleksi Baba ve erkek çocuk arasındaki anneyi paylaşamamayı temsil eder. Two three seven, to trees heaven. İşte size kubrick zekalarıdan pırıltılar. Ayrıca otelin Kızılderili mezarlığının üzerine inşa edilmiş olması duvarlarındaki Kızılderili motiflerine Jack Torrance ın sinirli top atışlarında simgesel bir anlatım görüyoruz. Shining in devamı niteliğindeki yeni bir yapım olan Dr Sleep i de izlemenizi salık veririm. King’in anlatımına daha sadık bir yapım tabi bir cinnet değil.
B

@burak_senel

3 yıl önce

Dünyayı bilemem ancak Türkiye’de bu filmi Emrah Suat Onat’tan kesinlikle dinlemelisiniz diye düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=_KwjPYiuvwo&ab_channel=DijitalFilmAtolyesi
https://www.youtube.com/watch?v=pfXSDpbx4zs&t=2s&ab_channel=DijitalFilmAtolyesi

@denihiszionlevi

3 yıl önce

10 / 10

animasyon ve senaryo işleriyle uğraşıyorum ve hala bile bu filmden bir şeyler öğreniyorum. çekimlerini yaptığım filmlerde sadelik, simetri, oyuncu mimiklerine dikkat etmemin nedeni bu film ve bu filmle ilgili gördüğümüz 3 haftalık özel derstir. ben bir animasyon tasarımcısıyım yani gerçek oyuncular yok. bir gün buna benzer bir şey tasarlamak hayalim.
M

@mervenur94

3 yıl önce

7.8 / 10

Gerilimi bol güzel bir film.

@erdemtekin

4 yıl önce

Kubrick’ten bahsedilecekse katmanlar işin içine girecektir. Standart cinnet hikayesi < Paranormal olaylar silsilesi < Amerika Eleştirisi < Kapitalizm gömmesi!

@ruby

4 yıl önce

Herkesin filme berbat demesi filmdeki alt mesajları kaçırmasından sanırım. Shining’i izledikten hemen sonra Room 237yi izlemek çok keyifli oluyor - bu belgeseldeki bazı teoriler biraz fazla zorlama gelse de kalanı siz de "bu sadece basit bir gerilim filmi olamaz" diye düşünüyorsanız sizi oldukça mutlu edecektir.

Bu en çok filmin Kızılderili katliamını anlattığını fark ettiğimde hoşuma gitti. Mutfaktaki Kızılderili konserveleri, duvarlardaki Kızılderili tabloları, girişte anlatılan otelin bir Kızılderili mezarlığının üzerine yapılmış olması, ve imge olarak görülen kan gölü.

@fugacious

4 yıl önce

all work and no play makes Jack a dull boy

@iamgzde

5 yıl önce

O bir Shining!!

@gizlerprensi

5 yıl önce

Film klasik gerilim ve korku filmi. Mesajları güzel mi? Evet güzel. İzlenmeye değer mi? 80lere göre değer.

Ana mesaj bana göre şu: Çok uzun süren bir yalnızlık insana delice şeyler yaptırabilir.
SPOILER

Cinnet filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Cinnet filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Cinnet filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL