7.6

697 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.4 (792.032 OY)

KONUSU
Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Oteli'nin bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kışın kapalı kalacağından Jackve ailesi uzun bir süre boyunca mekanın tek misafirleri olacaklardır. Kar fırtınası aileyi dış dünyadan yalıttığında, medyumluk ve telepatik güçlerden nasibini almış ... Devamı
Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Oteli'nin bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kışın kapalı kalacağından Jackve ailesi uzun bir süre boyunca mekanın tek misafirleri olacaklardır. Kar fırtınası aileyi dış dünyadan yalıttığında, medyumluk ve telepatik güçlerden nasibini almış olan Jack'in oğlu Danny otelin "perili" olduğunu ve ruhların babası Jack'i yavaş yavaş çıldırma noktasına getirdiğini farkeder. Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski bakıcısı Bay Grady'nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice kızışacaktır. Shining çoğu kişiye göre Kubrick'in gerçek başyapıtıdır. Usta yönetmen bu filmde gerilim ve korkutma sanatını, eşsiz bir grafik anlatımla sıfırdan inşaa ediyor. Filme kaynaklık eden Stephen King'in romanı, ülkemizde de "Medyum" adıyla, bir dönemin en çok satan kitapları arasındaydı.
Jack Nicholson

Jack Torrance

Shelley Duvall

Wendy Torr...

Danny Lloyd

Danny Torr...

Scatman Crothers

Dick Hallo...

Barry Nelson

Stuart Ullman

Philip Stone

Delbert Grady

Joe Turkel

Lloyd the ...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@manuks

9 ay önce

O bir Shining!!

@gizlerprensi

10 ay önce

Film klasik gerilim ve korku filmi. Mesajları güzel mi? Evet güzel. İzlenmeye değer mi? 80lere göre değer.

Ana mesaj bana göre şu: Çok uzun süren bir yalnızlık insana delice şeyler yaptırabilir.
A

@aborikante

1 yıl önce

0.1 / 10

Ready player one filmini izledikten sonra merak edip baktığım, baktığıma pişman olduğum rezil bir film. Zamanına göre iyiymiş diycem ama o zaman da iyi değilmiş. En kötü film, senaryo, yönetmen ve kadın oyuncu dallarında altın ahududu adayı olmuş. Kesinlikle hakettiği ödülleri vermeyerek ayıp etmişler bence. Bu kibrit midir nedir, herifin 3 filmini izledim, üçü de berbattı. Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en kötü yönetmeni kesinlikle. İzlemeyin, izlettirmeyin!

@refikerdal

1 yıl önce

8.9 / 10

Gerildiğim sahneler vardı.
Q

@queenly

1 yıl önce

7 / 10

korku falan zannedip fişme kötü diyenler ötede oynasın. kitabını okuduktan sonra izlenmesi gereken efsane film. gerilim konusunda oldukça başarılı bence. çocuğun koridorlarda bisiklet sürdüğü sahnelerde kağıtların yırtılmasında falan sinir bozucu bir gerilim var. film hakkında tek sevmediğim şey sonu oldu. kitabın sonuna bayılmıştım efsaneydi filmde de bu sonu bekledim ama olmadı

filmin sonunda kazan dairesine bakmayı unutacaktı kazan dairesi sahnesinde de gerilecektim ben sonra otel havaya uçacaktı ama ne oldu? sessizce donarak öldü Jack yani beklediğim hazza ulaşamadım film sonunda

@tendopain

2 yıl önce

0 / 10

Eski film olduğundan galiba bu puanı.Konu leş.Anne ve çocuğun oyunculukları yüzünden kendimi iple asıyordum evde.
O

@onrfilm

3 yıl önce

8.4 / 10

"Gerçekten" geren sayılı filmlerden...jack nicholson sinema tarihinin en iyi oyuncularından biri. İyi ki var.

Yalnız afişe spoiler yazmaları gerekirmiş. Afiş filmi özetliyor adeta!

@starrynight

4 yıl önce

İzledikten sonra iyi film diyorsunuz ama bir de çözümlemesini okuyun işte o zaman tek kelime karşılıyor durumu; muazzam!

Her ne kadar gerilsem de kadının otelin ortasında elinde çiçek tutar gibi bıçakla kaçışmasına uzun bir kahkaha attım. Abi çok iyi yaaa...

@scarletcarson

4 yıl önce

1.7 / 10

Sevgili kardeşimin ısrarı üzerine izlediğim ve imdbsine aldandığım iğrenç derecede rezillikte bir korku filmiydi. Korku filmi bile demeye bin şahit ister. Komedi filmi bile daha iyi oturup güldüm çünkü. Ayrıca o kadar sıkıcıydı ki 2 günde izledim. Ve burdan Esra ya sesleniyorum. Kızım şurda bi film keyfimiz var onu da böyle saçma sapan şiylerle mahvediyosun. Hayvan gibi şiy yapıyosun yaa. Bu kadar.

@pinarskywalker

4 yıl önce

9.5 / 10

Korku filmi sandığım için başta önyargılıydım ama üst düzey bir gerilim filmi çıktı. Bayıldım. Çekimler ve müzikler şahaneydi. Oyuncular da öyle. Ama Jack Nicholson'ın burada kariyerinin en iyi oyunculuğunu sergilediği kesin.

@mkumsalerem

4 yıl önce

İzlediğim pek çok korku, pek çok da gerilim filmine dayanarak da bu filmin efsane bir film olduğunu söyleyebilirdim. Gerek soundtrackleri, gerek efektleri, gerekse gerilimli sahnelerde Nicholson'ın sergilediği efsane oyunculuk sayesinde bu film (hele de çekildiği yıla istinaden) mükemmel bir gerilim filmidir. Yalnızca film bittikten sonra sizi içerisinde daha fazlası olduğuna dair dürtüyor. Filmin hemen ardından Room 237'i izlediğimde ise tüm parçalar birleşti. Filmin nasıl bir detaycılıkla ve ne kadar manalı bir gayeyle çekildiğini görmek beni çok etkiledi. Ama ben de filmin asıl konusunun Amerkan yerlileri olduğunu, Nazilerden ve tarihin kanlı soykırımlarından parçalar barındırdığını filmi izlerken elbette anlayamadım. Kubrick bu filmle; subliminal mesajın, iyi manada nasıl kullanılabileceğini hepimize göstermiş sanırım. Mutlaka izleyin, dikkatli izleyin, kült-eski-uzun gibi yorumlara aldırmadan izleyin. Nereden bakarsanız bakın, içinde fazlası var.

@frigg

4 yıl önce

Kitabını daha çok beğendim müthiş bi hayalgücüyle daha da gerilimli oluyor.Filmi de güzel

@dr-hugo-strange

4 yıl önce

Adam eski itfaiyeci olduğu için kapıyı pek güzel darmaduman etti..

@filmdahi

5 yıl önce

8.7 / 10

Kesinlikle Yılına Ve Efektlerine Göre Bir Başyapıt Stanley Kubrick Filmi

Jack Nicholson Mimiklerin Efendisinin Mimiklerini Nasıl Kullandığını Göreceksiniz.

Puanım:8.9

En İyi Gerilim Filmi Seçilmiş Bunu Bilin Gerilmezseniz Eski Filmleri Sevmiyorsunuz Anlamına Gelir.

Stephen King Yaptığı var o güzel değil Önermem.

@serkan-aydemir

5 yıl önce

7.1 / 10

Bir film neden iyidir?

1. Sorular sorular... Millet film en fazla 6 puanlık. Bunu söyleyim de ona göre okuyun yorumu. Bu ne ya. Millet yok kült yok harika... Belki de bu yüzden film bana baya bir kötü geldi. 8 küsür puan alan bir filmden beklenti doğal olarak o yönde oluyor. Korku filmi değil gerilim de yok yani. Anlamsız bir son sahneyle biten ilginç,bence yönetmen yüzünden millet beğenmiş, abartılan bir yapım Cinnet. Bilmiyorum ben hiç beğenmedim. Kubrick deyince daha iyi şeyler bekliyor insan. S. King romanları da zaten gereksiz bir saçmalık barındırır. Bu filmde de onu görüyoruz. İyi değil, abartılan bir film.

2. Eveeeet şimdi gelelim filmin kendi içindeki mantık incelemesine. Öncelikle ilk yorumumu sıradan bir seyirci olarak yaptım. O açıdan baktım. Bu yorumumda filmin asıl hak ettiği değerin nedenini yazıyorum. Öncelikle film S. King romanından uyarlama alarak S. King'e küfür eden bir yapım. Romanla ilgisi yok diyenler zaten Kubrick romanı paravan bir amaçla kullanıyor. Kubrick
... Devamı
Bir film neden iyidir?

1. Sorular sorular... Millet film en fazla 6 puanlık. Bunu söyleyim de ona göre okuyun yorumu. Bu ne ya. Millet yok kült yok harika... Belki de bu yüzden film bana baya bir kötü geldi. 8 küsür puan alan bir filmden beklenti doğal olarak o yönde oluyor. Korku filmi değil gerilim de yok yani. Anlamsız bir son sahneyle biten ilginç,bence yönetmen yüzünden millet beğenmiş, abartılan bir yapım Cinnet. Bilmiyorum ben hiç beğenmedim. Kubrick deyince daha iyi şeyler bekliyor insan. S. King romanları da zaten gereksiz bir saçmalık barındırır. Bu filmde de onu görüyoruz. İyi değil, abartılan bir film.

2. Eveeeet şimdi gelelim filmin kendi içindeki mantık incelemesine. Öncelikle ilk yorumumu sıradan bir seyirci olarak yaptım. O açıdan baktım. Bu yorumumda filmin asıl hak ettiği değerin nedenini yazıyorum. Öncelikle film S. King romanından uyarlama alarak S. King'e küfür eden bir yapım. Romanla ilgisi yok diyenler zaten Kubrick romanı paravan bir amaçla kullanıyor. Kubrick demek her işte bir bit yeniği var demektir. Filmin içinde gördüğünüz her karede bir açıklama gizli yani. Bu yönden film 10 numara. Tarihi bir başyapıt. Millet gerçekten bazen o saçma dediğiniz sahne sırf saçma olduğu için muhteşem bir zekaya sahip. Anlatmakla olmaz tabi. Film incelemesini okumanızı öneririm. Özellikle Room 237 adlı filmi izleyin. Tabi önce bu filmi sonra o filmi ve göreceksiniz ki bu film tamamen şaheser. Bu yönden filmi iki farklı açıdan izleyin. Puanlamam da iki açıdan olacak tabi :)

İyi seyirler

1. P: 5

2. P: 8.1
SPOILER

Cinnet filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Cinnet filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Cinnet filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL