7.8

881 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.4 (940.259 OY)

KONUSU
Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Oteli’nin bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kışın kapalı kalacağından Jackve ailesi uzun bir süre boyunca mekanın tek misafirleri olacaklardır. Kar fırtınası aileyi dış dünyadan yalıttığında, medyumluk ve telepatik güçlerden nasibini almış ... Devamı
Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Oteli’nin bakıcısı olmayı kabul eder. Otel kışın kapalı kalacağından Jackve ailesi uzun bir süre boyunca mekanın tek misafirleri olacaklardır. Kar fırtınası aileyi dış dünyadan yalıttığında, medyumluk ve telepatik güçlerden nasibini almış olan Jack’in oğlu Danny otelin "perili" olduğunu ve ruhların babası Jack’i yavaş yavaş çıldırma noktasına getirdiğini farkeder. Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski bakıcısı Bay Grady’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice kızışacaktır. Shining çoğu kişiye göre Kubrick’in gerçek başyapıtıdır. Usta yönetmen bu filmde gerilim ve korkutma sanatını, eşsiz bir grafik anlatımla sıfırdan inşaa ediyor. Filme kaynaklık eden Stephen King’in romanı, ülkemizde de "Medyum" adıyla, bir dönemin en çok satan kitapları arasındaydı.
Jack Nicholson

Jack Torrance

Shelley Duvall

Wendy Torr...

Scatman Crothers

Dick Hallo...

Danny Lloyd

Danny Torr...

Barry Nelson

Stuart Ullman

Joe Turkel

Lloyd the ...

Barry Dennen

Bill Watson

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@alchan

2 ay önce

10 / 10

efsane bir film, izlerken ürpermemek mümkün değil, üstelik bunu anlık korku yaratan efektlerle değil oyuncuların mükemmel oynamasıyla yapıyor ve elbetteki Kubrick, bu filmi çekebilmek için ne kadar sinir bozduğunu bilmeyen yoktur.
S

@semihtzu

6 ay önce

8.7 / 10

İzlediğim en kusursuz filmlerinden biri zaten kubrickin masterpiecelerinin başında geliyor bana göre. Bu nedenle sırf kubrickin diye abartılmıyor. İliklerime kadar gerilimi hissettim oyunculuklar mükemmeldi uyarlama inanılmaz ve özgündü. Yönetmen kitabın orjinalinden ayrıldığı noktalar ve çok zekice kurulmuş bir alt metni var örneğin kitapta perili oda numarası 217 iken yönetmen 237 olarak değişmiş bunu: 3 Freudyen anlatımda erkeği ve kıskançlığını temsil eder. Freud un kuramlarında Oidipus kompleksi Baba ve erkek çocuk arasındaki anneyi paylaşamamayı temsil eder. Two three seven, to trees heaven. İşte size kubrick zekalarıdan pırıltılar. Ayrıca otelin Kızılderili mezarlığının üzerine inşa edilmiş olması duvarlarındaki Kızılderili motiflerine Jack Torrance ın sinirli top atışlarında simgesel bir anlatım görüyoruz. Shining in devamı niteliğindeki yeni bir yapım olan Dr Sleep i de izlemenizi salık veririm. King’in anlatımına daha sadık bi
... Devamı
İzlediğim en kusursuz filmlerinden biri zaten kubrickin masterpiecelerinin başında geliyor bana göre. Bu nedenle sırf kubrickin diye abartılmıyor. İliklerime kadar gerilimi hissettim oyunculuklar mükemmeldi uyarlama inanılmaz ve özgündü. Yönetmen kitabın orjinalinden ayrıldığı noktalar ve çok zekice kurulmuş bir alt metni var örneğin kitapta perili oda numarası 217 iken yönetmen 237 olarak değişmiş bunu: 3 Freudyen anlatımda erkeği ve kıskançlığını temsil eder. Freud un kuramlarında Oidipus kompleksi Baba ve erkek çocuk arasındaki anneyi paylaşamamayı temsil eder. Two three seven, to trees heaven. İşte size kubrick zekalarıdan pırıltılar. Ayrıca otelin Kızılderili mezarlığının üzerine inşa edilmiş olması duvarlarındaki Kızılderili motiflerine Jack Torrance ın sinirli top atışlarında simgesel bir anlatım görüyoruz. Shining in devamı niteliğindeki yeni bir yapım olan Dr Sleep i de izlemenizi salık veririm. King’in anlatımına daha sadık bir yapım tabi bir cinnet değil.
B

@burak_senel

10 ay önce

Dünyayı bilemem ancak Türkiye’de bu filmi Emrah Suat Onat’tan kesinlikle dinlemelisiniz diye düşünüyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=_KwjPYiuvwo&ab_channel=DijitalFilmAtolyesi
https://www.youtube.com/watch?v=pfXSDpbx4zs&t=2s&ab_channel=DijitalFilmAtolyesi

@denihiszionlevi

10 ay önce

10 / 10

animasyon ve senaryo işleriyle uğraşıyorum ve hala bile bu filmden bir şeyler öğreniyorum. çekimlerini yaptığım filmlerde sadelik, simetri, oyuncu mimiklerine dikkat etmemin nedeni bu film ve bu filmle ilgili gördüğümüz 3 haftalık özel derstir. ben bir animasyon tasarımcısıyım yani gerçek oyuncular yok. bir gün buna benzer bir şey tasarlamak hayalim.
M

@mervenur94

1 yıl önce

7.8 / 10

Gerilimi bol güzel bir film.

@erdemtekin

1 yıl önce

Kubrick’ten bahsedilecekse katmanlar işin içine girecektir. Standart cinnet hikayesi < Paranormal olaylar silsilesi < Amerika Eleştirisi < Kapitalizm gömmesi!

@ruby

1 yıl önce

Herkesin filme berbat demesi filmdeki alt mesajları kaçırmasından sanırım. Shining’i izledikten hemen sonra Room 237yi izlemek çok keyifli oluyor - bu belgeseldeki bazı teoriler biraz fazla zorlama gelse de kalanı siz de "bu sadece basit bir gerilim filmi olamaz" diye düşünüyorsanız sizi oldukça mutlu edecektir.

Bu en çok filmin Kızılderili katliamını anlattığını fark ettiğimde hoşuma gitti. Mutfaktaki Kızılderili konserveleri, duvarlardaki Kızılderili tabloları, girişte anlatılan otelin bir Kızılderili mezarlığının üzerine yapılmış olması, ve imge olarak görülen kan gölü.

@fugacious

1 yıl önce

all work and no play makes Jack a dull boy

@iamgzde

3 yıl önce

O bir Shining!!

@gizlerprensi

3 yıl önce

Film klasik gerilim ve korku filmi. Mesajları güzel mi? Evet güzel. İzlenmeye değer mi? 80lere göre değer.

Ana mesaj bana göre şu: Çok uzun süren bir yalnızlık insana delice şeyler yaptırabilir.
A

@aborikante

3 yıl önce

1 / 10

Ready player one filmini izledikten sonra merak edip baktığım, baktığıma pişman olduğum rezil bir film. Zamanına göre iyiymiş diycem ama o zaman da iyi değilmiş. En kötü film, senaryo, yönetmen ve kadın oyuncu dallarında altın ahududu adayı olmuş. Kesinlikle hakettiği ödülleri vermeyerek ayıp etmişler bence. Bu kibrit midir nedir, herifin 3 filmini izledim, üçü de berbattı. Sinema tarihinin gelmiş geçmiş en kötü yönetmeni kesinlikle. İzlemeyin, izlettirmeyin!
R

@refikerdal

3 yıl önce

8.9 / 10

Gerildiğim sahneler vardı.
Q

@queenly

4 yıl önce

7 / 10

korku falan zannedip fişme kötü diyenler ötede oynasın. kitabını okuduktan sonra izlenmesi gereken efsane film. gerilim konusunda oldukça başarılı bence. çocuğun koridorlarda bisiklet sürdüğü sahnelerde kağıtların yırtılmasında falan sinir bozucu bir gerilim var. film hakkında tek sevmediğim şey sonu oldu. kitabın sonuna bayılmıştım efsaneydi filmde de bu sonu bekledim ama olmadı

filmin sonunda kazan dairesine bakmayı unutacaktı kazan dairesi sahnesinde de gerilecektim ben sonra otel havaya uçacaktı ama ne oldu? sessizce donarak öldü Jack yani beklediğim hazza ulaşamadım film sonunda
T

@tendopain

4 yıl önce

1 / 10

Eski film olduğundan galiba bu puanı.Konu leş.Anne ve çocuğun oyunculukları yüzünden kendimi iple asıyordum evde.
O

@onrfilm

6 yıl önce

8.4 / 10

"Gerçekten" geren sayılı filmlerden...jack nicholson sinema tarihinin en iyi oyuncularından biri. İyi ki var.

Yalnız afişe spoiler yazmaları gerekirmiş. Afiş filmi özetliyor adeta!
SPOILER

Cinnet filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Cinnet filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Cinnet filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL