6.5

379 OY
PUAN VER
5

Imdb: 6.8 (293.778 OY)

KONUSU
Mike Enslin, doğaüstü olaylar üzerine kitaplar yazan başarılı bir yazardır. Yine doğaüstü olaylara odaklanan son kitabı için araştırma yaparken Dolphin Oteli’nin 1408 numaralı odasında bir takım gizemli olayların olduğunu keşfeder.

Geçmişte kitapları için yaptığı çalışmalardan elde ettiği bilgilerd
... Devamı
Mike Enslin, doğaüstü olaylar üzerine kitaplar yazan başarılı bir yazardır. Yine doğaüstü olaylara odaklanan son kitabı için araştırma yaparken Dolphin Oteli’nin 1408 numaralı odasında bir takım gizemli olayların olduğunu keşfeder.

Geçmişte kitapları için yaptığı çalışmalardan elde ettiği bilgilerden, 1408’in önemli bir mit olduğunu anlayacaktır. Otel yöneticisi Mr. Olin’in de olaylara karışması ile herşey ürkütücü bir boyuta varır. 1408’in korkutucu geçmişini çözmeye çalışmak, hiç de kolay olmayacaktır.

Stephen King’in 1408 isimli kısa öyküsünden uyarlanarak beyazperdeye aktarılan film, John Cusack ve Samuel L. Jackson gibi güçlü isimleri barındırıyor. 1408’in, ünlü korku romancısının en beğenilen öykülerinden biri olduğu düşünülürse filmin nasıl olacağı da merak konusu... Şeytana Karşı ve Raydan Çıkanlar gibi etkileyici gerilim filmlerinden sonra yönetmen Mikael Hafström’ün kesinlikle güven yarattığını söyleyebiliriz.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@furkandgn9

3 yıl önce

6.9 / 10

Stephen King’in o kadar çok film adaptasyonu var ki 5 tanesinden 3 tanesi iyi veya vasat çıkıyor ve bu yüzden adaptasyonlarını gözüm kapalı izlediğim tek yazar. 1408 adaptasyonu da korkak ama iyi.

King mekanlara ürkütücü ruhlar eklemeyi çok sever. Bunları hayaletlerle değil, evlerin, odaların yataklarına, duvarlarına ruhlar ekleyerek yapar. 1408 de bir otel odasını canlandırıyor. Kızının ölümü ardından bunalıma giren bir adam, günümüzde Nova Prospekt gibi aptalca Youtube kanallarının yaptığı şeyi oteller üzerinden yaparak, bir rehber yazarak hayatını kazanıyor. John Cusack’ın fena canlandırmadığı karakterimiz zor da olsa otelin sahibini 1408 numaralı oda da kalmasına ikna ediyor. Film bu noktadan sonra gerçekliğin inadını ve hayalin inkarını çok iyi kullanarak seyirciyi korkutmayı başarıyor. Muhteşem bir görsellik ve klişe olsa da ayakları yere basan bir kurguyla ilerliyor. Ancak bariz olanı aşırı geciktirip uzatmasıyla bazen aşırı sık
... Devamı
Stephen King’in o kadar çok film adaptasyonu var ki 5 tanesinden 3 tanesi iyi veya vasat çıkıyor ve bu yüzden adaptasyonlarını gözüm kapalı izlediğim tek yazar. 1408 adaptasyonu da korkak ama iyi.

King mekanlara ürkütücü ruhlar eklemeyi çok sever. Bunları hayaletlerle değil, evlerin, odaların yataklarına, duvarlarına ruhlar ekleyerek yapar. 1408 de bir otel odasını canlandırıyor. Kızının ölümü ardından bunalıma giren bir adam, günümüzde Nova Prospekt gibi aptalca Youtube kanallarının yaptığı şeyi oteller üzerinden yaparak, bir rehber yazarak hayatını kazanıyor. John Cusack’ın fena canlandırmadığı karakterimiz zor da olsa otelin sahibini 1408 numaralı oda da kalmasına ikna ediyor. Film bu noktadan sonra gerçekliğin inadını ve hayalin inkarını çok iyi kullanarak seyirciyi korkutmayı başarıyor. Muhteşem bir görsellik ve klişe olsa da ayakları yere basan bir kurguyla ilerliyor. Ancak bariz olanı aşırı geciktirip uzatmasıyla bazen aşırı sıkıcı oluyor. Öte yandan ilk paragrafta söylediğim gibi yönetmen Mikael Hfström aşırı korkak davranıyor. Belki de bir tanecik çok cesur sahneyle filmi kültler arasına sokabilecekken sürekli 3. viteste gidiyor.

Tam Stanley Kubrick’lik senaryo bu arada. King bundan memnun kalmazdı ancak yaşasaydı şu filmin The Shining gibi bir ünü olabilirdi.

@rorschachv1

6 yıl önce

Korku ve gerilim filmlerini sevmeyen birisi olarak kolay kolay bu tarz filmleri izlemem, ama hem oyuncu kadrosu hem de yorumlar sayesinde izledim ve pişman değilim. Çok mu üst düzey, hayır. Oyunculuklar iyi ve film sizi düşündürebiliyor mu, evet. Ayrıca film biraz da psikolojik çıkarımlar içeriyor.

@linquter

6 yıl önce

Kolay kolay korku gerilim filimlerinde gerilen bir insan değilimdir ancak beni bile gerdi. Mükemmel bir film değil ama konu gerilim olunca seviyeyi biliyorsunuz, o yüzden gayet başarılı buldum.

Filmin en uyuz olduğum noktası sonu, zira alternatif sonları var ve alternatif sonlardan nefret ediyorum. Bkz: The Mist.

@roverandom

9 yıl önce

Filmi konusunu okumadan afişine bakarak izlemek istemiştim. Afişteki anahtarı görmemişim. Western bi film sanmıştım Oysa, kapalı alanda geçen bi film olduğunu filmi izleyince farkettim.

İki sene önce izleme listeme eklemiştim. İki sene sonra izlediğimde western filmi değilmiş olduğunu anladım.

Ben ne kadar salakmışım oysa.

Film, insana merak saldığı kadar klişeden de ölücek. imdb notunu hakediyo.
P

@psychoist

10 yıl önce

5.3 / 10

Değişik bir senaryosu olduğu için izlenebilir. Biraz geriliyim iyi gelir diyenler için güzel bir film. Çok korkutmuyor ama adrenalini arttırıyor.

sonuna kadar hayaletler gerçekten var mı, yoksa film aslında psikolojik film miymiş, anlamadım.

@serkanaydemir

10 yıl önce

8 / 10

Korku filmi kısırlığında elinize geçecek en iyi film diyebilirim. Fazla da beklentiye girmeyin, ama gerçekten iyi bir film.
B

@blondesoul

10 yıl önce

Büyük heveslerle oturdum başına sonunda şöyle sahne var böyle sahne var bu kadar övgüye değmezmiş açıkçası. Farklı bi senaryo olsa bile vasatlıktan kurtaramamış.
D

@doris

10 yıl önce

Tek mekanda çekilmiş filmlerin en iyisi!

@denizindelisi

11 yıl önce

stephen king'in everything's eventual adlı romanından uyarlanmış film.

sarıyor.. geriyor... korkutuyor yer yer.

john kusack'in oyunculuğu muhteşem.

halisünasyonlar filme ayrı bi tat katıyor ayrıca.

filme 10 üzerinden 10 kurukafa veriyorum. (son sahneyi hatırlayan anlar)

@mrsdance

11 yıl önce

Sadece bir otel odasında geçen bir film heralde bundan daha fazla geremezdi beni. Filmden sonraki psikolojim çok karmaşıktı hala filmi düşünüyordum. Çok etkilendim.
M

@massima

12 yıl önce

9 / 10

Psikolojik gerilim deyince aklıma ilk gelen filmlerden biridir.Çok iyi filmdi.Başarılı kurgusu çok etkileyici.

@ferhad

12 yıl önce

7.2 / 10

enteresan ve güzel bir film kaçırmayın. Hele o sigara olayı fena :)

@pnarpnar

12 yıl önce

işte en sevdiğim film türü. prsikolojik gerilim, gizem, kafa karıştıran ilerleyiş ve sürpriz son. korkutmaktan ziyade sizi acayip geriyor bu film.

@ibodirector

12 yıl önce

Mikael Hafström'ün en sevdiğim filmidir 1408. Bir otel odasına girdikten sonra o odanın içinden çıkamama fikri yeterince orijinal diye düşünüyorum. Kaldı ki, sadece bir odanın içerisinde sayısız gerilim unsuru yaratabilmek de bir yönetmen başarısıdır. John Cusack'in oyunculuğunu normalde beğenmememe rağmen çıkardığı tek kişilik dev kadro misali oyun, kariyerinin en iyi performansıdır ve filmin gerilimini yansıtmasında en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Finalini çok severim, efsanedir benim için. O son bakış çıkmaz bir türlü hafızamdan. Bir ara director's cut versiyonunda alternatif bir final yer alıyordu. İşte o final basbayağı kötüdür, iyi ki orijinal finalde karar kılmışlar dedirtir.
U

@uygunmudur

13 yıl önce

cok bunaltici bir hikayesi var, sirf korku filmi yapalim demisler diye cekilmis bir film. tavsiye etmem
SPOILER

1408 filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

1408 filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

1408 filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL