8.1

1,015 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.3 (866.413 OY)

KONUSU
Geleceğin Britanya’sında gençlerden oluşan bir çete her gece savunmasız insanlara saldırmakta, dövmekte ve tecavüz etmektedirler.

Gençlerden biri çeteyle zıtlaşınca onu gruptan atıp polisin yakalamasını sağlarlar. Cezasını azaltmak için kendisine bir tür beyin yıkama sayılacak bir terapi yapılmasın
... Devamı
Geleceğin Britanya’sında gençlerden oluşan bir çete her gece savunmasız insanlara saldırmakta, dövmekte ve tecavüz etmektedirler.

Gençlerden biri çeteyle zıtlaşınca onu gruptan atıp polisin yakalamasını sağlarlar. Cezasını azaltmak için kendisine bir tür beyin yıkama sayılacak bir terapi yapılmasını kabul eden Alex, dışarı çıktığında artık şiddetten nefret etmektedir ama geçmişi onu rahat bırakmaz...

Büyük usta Stanley Kubrick’in bu filmi, 1972 yılında en iyi film, yönetim, kurgu ve senaryo uyarlaması dallarında Oscar’a aday olmuş ancak altın heykele ulaşamamıştı.

Ölümsüz ve benzersiz bir kült yapım.
Malcolm McDowell

Alex DeLarge

Patrick Magee

Frank Alex...

Adrienne Corri

Mary Alexa...

Miriam Karlin

Catlady We...

Michael Bates

Chief Guar...

John Clive

Stage Actor

Carl Duering

Dr. Brodsky

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

Daha fazla yanıt göster

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@jessamina

6 ay önce

Alex seni hafızamdan nasıl silerim bilmem. :(

@mavimilena

2 yıl önce

8.3 / 10

Kubrick, aklımı yerinden oynattın. O kadar zorlandım ki izlerken tarif bile edemeyeceğim. Alex için duyduğunuz nefret ve üzüntü iç içe geçiyor. Çok sarsıcı aynı zamanda rahatsız edici bir filmdi. Bitince bir süre kendinize gelemiyorsunuz.

@rei

3 yıl önce

5 / 10

Filmin ahlak ve siyaset felsefeleri dersleri gibi izlenebileceğini düşünüyorum. Bence filmde verilmek istenen ileti; insanın doğasında var olan niteliklerini değiştirmek ya da yok etmek (mümkün olsaydı), insanı iyi ya da kötü bir birey haline getirmeyecektir. Çünkü insan; seçme özgürlüğüne sahip olmasaydı, iyi ya da kötü kavramlarının bir içeriği ya da anlamı da olmazdı.
Her ne kadar filmi verdiği ileti bakımından başarılı bulsam da, filmin anlatım yöntemini beğenmedim. Cinsiyetçi bir ideolojinin ürünü olduğunu düşünüyorum. Film oldukça sıkıcıydı ve bana hiç keyif vermedi.

@mmi

4 yıl önce

9.7 / 10

Sadece Giriş Sahnesi’ni övmeye yetecek kadar bile sinirsel kuvvet yok henüz bende

@taylovski

5 yıl önce

10 / 10

Tam bir Kubrick klasiği.
Filme dair kötü olmuş diyebileceğim hiçbir şey yok.

@iamgzde

5 yıl önce

Kitaptan uyarlanan filmleri izlerken hep tedirgin olmuşumdur ama bugün hala psikolojide ders işlerken bile bu filmden örnekler veririm. Kitabı ayrı filmi ayrı bir zevktir. Neredeyse tam anlamıyla kitaptaki duyguları aktarmayı becerebilen bir film olmuŞ. Stanley Kubrick olmasa cult film izleyemeyeceğiz sanırım. Böyle filmler çekmek herkesin harcı değildir diye düşünmüşümdür hep. İzleyin, izletin.

@pamuksim

6 yıl önce

filmi iki günde bitirebildim, umarım sorun benden kaynaklı değildir. görselliğine, kullanılan müziklere hayran kaldım fakat bittikten sonra uzun süre ekrana bakakaldım...
Q

@queenly

6 yıl önce

9 / 10

Kim ne derse desin kitabını okuyup filmini çok beğendiğim bir film. Mükemmel uyarlama değil diyemem. Çünkü sonundaki ufak bir kısım hariç neredeyse kitapla birebir. Yorumumu kitabın son cümlesiyle bitirmek istiyorum. Amin. Ve bok püsür.

@aleynaa

6 yıl önce

Kitabı okumadan izlemeyin ki hem yönetmen hem de yazar adına adaletli yorumlar yazın,çünkü kitap müthiş olduğu için,doğrusal olarak Stanley'in ortaya koyduğu pek bir şey olmuyor,bazı arkadaşlar hazıra konmuş deyimini kullanmışlar,doğrudur.Yalnız müziklerin kullanım yerleri,müziklerin kendisi,böyle gergin bir eseri daha yumuşatması açısından çok başarılıydı.
A

@alexxxdelarge

6 yıl önce

10 / 10

devletin bireye baskısının nelere sebep olabileceğini eleştiren bir EF-SA-NE...

Kesinlikle imdb top 250 listesinde en üst sırada olmayı hakediyor.

@yasinnbabacan

6 yıl önce

7.7 / 10

Kitabını okumadan önce filmi izlemiş olmayı dilerdim. Kitapta olup da filmde olmayan kısımlar vardı malesef. Özellikle kitaptaki sonun, filmde gösterilmiyor oluşu büyük hayal kırıklığıydı benim için. Yine de gayet başarılı bir yapım bence. Oyunculuklar gayet başarılıydı.
S

@sadues

7 yıl önce

9.9 / 10

Harika bir kubrick filmi.Tekrar tekrar sıkılmadan izletiyor.Başrol oyuncusu tavırları mimikleri ara ara seyirciyle konuşması hayran bırakıyor.Usta elinden çıktığı anlaşılıyor

@ecem_altun

7 yıl önce

Müzikler...Filmin gerginliğini o tuhaf diyebileceğim konuşmalar ile merhahahaba! lar düşünülmesi gereken sözler ile sevdiren belki de eğlendiren bir film olmuş.

@aliozen93

7 yıl önce

9.9 / 10

Filmi 2 günde izledim, zorla bitirdimtarzı yorumlar var ama bir ingiliz filmi olduğunu yönetmeninStanley Kubrick olduğunu göz önüne alırsak zaten filmden beklentilerimiz değiştiği için soluksuz izleyebiliyoruz. Çok başarılı buldum. Müzikleri de gerçekten insana işliyor.

I'm singing in the rain!

@naksidil

8 yıl önce

1 / 10

İlk 35 dakikasına zor tahammül edip yine garip terimlerle süslenen bu filmi cahil kalmamak adına bitirdik. Defolu doğup ya da zaman içinde ergen psikolojisiyle yırtıklara maruz kalan bu garip insancıklar için, tıp ve felsefe hangi terimlerle yama olacağını şaşırmıştır :)

Sonrasında bizim gibi normal insanlar anlamayanlar sınıfına dahil edilmiştir..

Film hakkında ki en normal görüşüm Giyotin dir..
SPOILER

Otomatik Portakal filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Otomatik Portakal filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Otomatik Portakal filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL