Köpek Dişi

(2009)

Dogtooth a.k.a Kynodontas

Film 1 Saat 37 Dk. Dram, Gerilim Yunanistan 17 Ağustos 2018

7.5

611 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (111.603 OY)

KONUSU
Üç genç kardeş, baskıcı anne babalarıyla, sanki paralel bir evrende, farklı bir gezegende yaşar gibidir. Farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadıkları bu evde, günlerini hep aynı kaseti dinleyerek geçirirler. Sürekli yeni kelimeler öğrenen bu gençler için anlam bilindik sınırların çok dışındadır. ... Devamı
Üç genç kardeş, baskıcı anne babalarıyla, sanki paralel bir evrende, farklı bir gezegende yaşar gibidir. Farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadıkları bu evde, günlerini hep aynı kaseti dinleyerek geçirirler. Sürekli yeni kelimeler öğrenen bu gençler için anlam bilindik sınırların çok dışındadır. İzole yaşamlarını erkek kardeşleri fark etmeye başlayınca, ailedeki dengeler alt üst olur.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
E

@enes146

3 yıl önce

9.2 / 10

Yönetmen Yorgos Lanthimos’la beraber yeniden şaha geçen yunan sinemasının en önemli parçalarından ve belki de yönetmenin gözbebeği, en iyi filmi. İşlediği konu bakımından da çok ilginç, konuyu işleyişi bakımından da ilginç ve eşsiz aynı zamanda. Kamera açıları ve kendine has atmosferi de çok rahatsız edici olabiliyor bazı zamanlar. Tam bir yeni Haneke filmi. Aynı zamanda filmin sağlam sosyal ve siyasi alt metinleri de var. Yani tüm bu bileşenleri bir arada bulunan başka bir film bulamazsınız gibi şu çağda. Zaten çıktığı yıl da çok övülmüştü, gerçekten övülmeye layık, rahatsız edici ve tokat gibi bir o kadar da etkili bir film.

@superhans

3 yıl önce

6.6 / 10

Şahsi fikrim çoğunluğun aksine filmin çok sığ kaldığı. Anlatılmak istenen şeylere hayran kaldım, fakat anlatımda eksiklikler bariz görülüyor.

@muhammed_b

4 yıl önce

Tek izlemenin yetmeyeceği yoran filmlerden.

@thecherrynight

4 yıl önce

10 / 10

Özgürlük ölümdür/Gerçek öğrenilendir

@hrarchon

4 yıl önce

İzlediğim en farklı filmlerden biri. Gerçekten Platonun Mağara Benzetmesine gönderi yaptığı gibi daha bir çok konuya atıf yapıyor. Yer yer trajedi yer yer komedi. Eğitimin insanlara neler yapabileceğini gözler önüne seriyor. Asıl soru şu:

Ya bütün bildiklerimiz yanlışsa?

@ravenna

5 yıl önce

8.9 / 10

Uwww!!!İnsanda soğuk duş etkisi yaratan filmlerden biri.Aile içi yaşanan çarpık ilişkileri çok sert bir anlatımı söz konusu.Rahatsız edici ve hazmetmesi hiç kolay değil.Bir aile içinde bunlar nasıl olur?Sorup sorup sinirleniyorsunuz.Kesinlikle Yorgos Lanthimos'un şu ana kadar yaptığı en iyi ve çarpıcı filmi.

@sineemmmoz

5 yıl önce

rahatsız edici carpıcı tıpkı toplumun gercekleri gibi

@pamuksim

6 yıl önce

10 / 10

karantinaya mı almalıyım baş ucuna mı eklemeliyim diye düşündürdü. fakat gerçekten çok güzeldi. düşündürürken dehşete düşüren gerçeklerle çarpıştım, tebrikler.
A

@askindiyebiri

6 yıl önce

Althusser'in Devletin İdeolojik Aygıtları'nın "rahatsız edici" bi' bir varoluş anlatısı, Yorgos Lanthimos filmi.
U

@uberhaupt

6 yıl önce

8 / 10

Yedinci kıta ayarında, hatta daha çarpıcıydı. İzlerken dehşete kapılmamak ve aynı anda özgür hissetmemek imkansız fakat özünde bize dikte edilen hayat da bir o kadar absürt.

@ogunberat

6 yıl önce

Sözkonusu filmimiz eğitimin bir aygıt olarak kullanıldığını, gerçekliğin müphem bir kavram olduğunu ve aile yaşantısı üzerinden belki bir devlet prototipini belki de daha büyük bir pencereden otorite kavramını bir arada ele almış; bu birbirine yakın ve anlaşılması güç olmayan kavramları da çok gizlemeden izleyicisine aktarmış. Bir yandan yönetici ikiyüzlülüğünü yansıtır bir yandan da gerçekliği sorgularken veyahut başka bir deyişle yukarıda bahsettiğim tüm kavramları bir potada eritirken çeşitli tabulara selam çakmış bunun üzerinden de sosyal inşalara ve modern kimlikten bağımsız bir insanın hayalini kurdurmuştur. Tüm bunlar biz meraklıları için güzel, hoş ve düşünsel olarak faydalı da olsa filmin daha derinlere inebilecekken kıyılarda yüzmeyi tercih ettiğini düşünüyorum. Seyirciyi kurgusal ve düşünsel olarak biraz daha zorlamak daha felsefi, daha gizemli ama en önemlisi daha izlenebilir olurdu.
... Devamı
Sözkonusu filmimiz eğitimin bir aygıt olarak kullanıldığını, gerçekliğin müphem bir kavram olduğunu ve aile yaşantısı üzerinden belki bir devlet prototipini belki de daha büyük bir pencereden otorite kavramını bir arada ele almış; bu birbirine yakın ve anlaşılması güç olmayan kavramları da çok gizlemeden izleyicisine aktarmış. Bir yandan yönetici ikiyüzlülüğünü yansıtır bir yandan da gerçekliği sorgularken veyahut başka bir deyişle yukarıda bahsettiğim tüm kavramları bir potada eritirken çeşitli tabulara selam çakmış bunun üzerinden de sosyal inşalara ve modern kimlikten bağımsız bir insanın hayalini kurdurmuştur. Tüm bunlar biz meraklıları için güzel, hoş ve düşünsel olarak faydalı da olsa filmin daha derinlere inebilecekken kıyılarda yüzmeyi tercih ettiğini düşünüyorum. Seyirciyi kurgusal ve düşünsel olarak biraz daha zorlamak daha felsefi, daha gizemli ama en önemlisi daha izlenebilir olurdu. Son olarak:

Bir filmde belirgin bir renk paleti kullanıp, çeşitli zıtlıklardan faydalanmak üstüne de seyircide duygu alçalıp yükseltmesi yaratmak için ensest sahne çekmek özgün ve sanatsal sinema demek değildir malesef artık şunda bir anlaşalım.
2.Yerleştirme Kuramında Freud ruhsallığın 3 parçadan oluştuğunu söyler: Altbenlik, üstbenlik ve benlik. Altbenlik kişiliğin en ilkel, dürtüsel boyutunu barındırır. Benlik, kişiliğin çıkarlarını gözetir ve dengeyi sağlar. Üstbenlik ise yargılayıcı, eleştiren sistemleri temsil eder. Anne-baba-çocuk ilişkisinde ebeveynlerin çocuk açısından bu ruhsallığı kurucu niteliği vardır. Fakat filmde anne baba kurucu değil adeta ruhsallığı yıkıcı bir işlev üstlenir. Haz ilkesiyle çalışan altbenlik, gerçeklik ilkesine galip gelmiş iktidarı ele geçirmiştir. Anne baba Psikoz'da olduğu gibi gerçekliği inkar edip yerine başka bir gerçeklik koymaya çalışır...
R

@rectangularr

7 yıl önce

"Baskılar kötüdür, sınırlanmak kötüdür." diyor bize. At gözlüklerine sahip olanların bu baskıyı, bu sınırlamayı sonuna kadar uyguladığını ve buna genelde itaat ettiğimizi, etmek zorunda kaldığımızı, ama aslında bir farkedebilsek; o boşluk en zor yol da olsa oradan sıyrılmak isteyeceğimizi, ancak bunu başarıp başaramayacağımızın belirsiz olduğunu anlatan bir filmdi.

@arem

7 yıl önce

7.1 / 10

Filmin ilk 20 dakikasında çevirmen tarafından trollendiğini düşünenler ???
S

@skynyrd

7 yıl önce

9.7 / 10

Mary Tsoni ışıklar içinde uyusun
SPOILER

Köpek Dişi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Köpek Dişi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Köpek Dişi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL