7.3

443 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.3 (66.435 OY)

Vizyon Tarihi

17 Ağustos 2018

Süre

1 Saat 37 Dk.

Ülke

Yunanistan

Senaristler

Efthymis Filippou

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Üç genç kardeş, baskıcı anne babalarıyla, sanki paralel bir evrende, farklı bir gezegende yaşar gibidir. Farkında olmadıkları bir tutsaklıkta yaşadıkları bu evde, günlerini hep aynı kaseti dinleyerek geçirirler. Sürekli yeni kelimeler öğrenen bu gençler için anlam bilindik sınırların çok dışındadır. İzole yaşamlarını erkek kardeşleri fark etmeye başlayınca, ailedeki dengeler alt üst olur.

İstanbul Film Festivali'nin mayınlı bölgesindeki bu film, işlevsiz ailelerin gelebileceği son noktayı gösteriyor...

YORUMLAR

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (76)

@pamuksim yazdı...

Per, 27 Eyl 2018, 00:17 (5 ay önce)

karantinaya mı almalıyım baş ucuna mı eklemeliyim diye düşündürdü. fakat gerçekten çok güzeldi. düşündürürken dehşete düşüren gerçeklerle çarpıştım, tebrikler.

@askindiyebiri yazdı...

Pzt, 18 Haz 2018, 02:48 (8 ay önce)

Althusser'in Devletin İdeolojik Aygıtları'nın "rahatsız edici" bi' bir varoluş anlatısı, Yorgos Lanthimos filmi.
U

@uberhaupt yazdı...

Paz, 11 Şub 2018, 01:20 (1 yıl önce)

8 / 10

Yedinci kıta ayarında, hatta daha çarpıcıydı. İzlerken dehşete kapılmamak ve aynı anda özgür hissetmemek imkansız fakat özünde bize dikte edilen hayat da bir o kadar absürt.

@sametakdag35 yazdı...

Per, 01 Şub 2018, 23:49 (1 yıl önce)

8.7 / 10

aile faşizmi barizdir oradan da genele yani devlete uyarlayabileceğimiz senaryodur (bkz.www.filimadami.com/film/2929/nineteen-eighty-four/ ama izlerken direk aklıma gelen film isewww.filimadami.com/film/840/the-village/ oldu.

village filmindeki canavarı hatırlarsınız, insanların köy dışına çıkmasını engellemek için uydurulmuştu ve bu otorite aşk sayesinde yıkılmıştı. Köpek dişi filminde ise bu öğe tamamen dış dünyaya olan meraktır, son olarak id benliklerinin anlatılması açısından da ''sineklerin tanrısı'' filmi aklıma gelmişti yıllar önce izlerken. bir aralar tekrar izlemek lazım

@ogunberat yazdı...

Cum, 26 Oca 2018, 00:42 (1 yıl önce)

Sözkonusu filmimiz eğitimin bir aygıt olarak kullanıldığını, gerçekliğin müphem bir kavram olduğunu ve aile yaşantısı üzerinden belki bir devlet prototipini belki de daha büyük bir pencereden otorite kavramını bir arada ele almış; bu birbirine yakın ve anlaşılması güç olmayan kavramları da çok gizlemeden izleyicisine aktarmış. Bir yandan yönetici ikiyüzlülüğünü yansıtır bir yandan da gerçekliği sorgularken veyahut başka bir deyişle yukarıda bahsettiğim tüm kavramları bir potada eritirken çeşitli tabulara selam çakmış bunun üzerinden de sosyal inşalara ve modern kimlikten bağımsız bir insanın hayalini kurdurmuştur. Tüm bunlar biz meraklıları için güzel, hoş ve düşünsel olarak faydalı da olsa filmin daha derinlere inebilecekken kıyılarda yüzmeyi tercih ettiğini düşünüyorum. Seyirciyi kurgusal ve düşünsel olarak biraz daha zorlamak daha felsefi, daha gizemli ama en önemlisi daha izlenebilir olurdu. Son olarak:

Bir filmde belirgin bir renk paleti kullanıp, çeşitli zıtlıklardan faydalanmak üstüne de seyircide duygu alçalıp yükseltmesi yaratmak için ensest sahne çekmek özgün ve sanatsal sinema demek değildir malesef artık şunda bir anlaşalım.

@dilsad yazdı...

Sal, 02 Oca 2018, 21:22 (1 yıl önce)

10 / 10

Üstüne saatlerce konuşulacak bir film. Bu tarz filmlerin yarattığı hissiyatı ve anlamı kavramak sizi kesinlikle olgunlaştırıyor.

@littleblackfish yazdı...

Per, 14 Eyl 2017, 22:27 (1 yıl önce)

2.Yerleştirme Kuramında Freud ruhsallığın 3 parçadan oluştuğunu söyler: Altbenlik, üstbenlik ve benlik. Altbenlik kişiliğin en ilkel, dürtüsel boyutunu barındırır. Benlik, kişiliğin çıkarlarını gözetir ve dengeyi sağlar. Üstbenlik ise yargılayıcı, eleştiren sistemleri temsil eder. Anne-baba-çocuk ilişkisinde ebeveynlerin çocuk açısından bu ruhsallığı kurucu niteliği vardır. Fakat filmde anne baba kurucu değil adeta ruhsallığı yıkıcı bir işlev üstlenir. Haz ilkesiyle çalışan altbenlik, gerçeklik ilkesine galip gelmiş iktidarı ele geçirmiştir. Anne baba Psikoz'da olduğu gibi gerçekliği inkar edip yerine başka bir gerçeklik koymaya çalışır...

@rectangularr yazdı...

Per, 13 Tem 2017, 20:16 (1 yıl önce)

"Baskılar kötüdür, sınırlanmak kötüdür." diyor bize. At gözlüklerine sahip olanların bu baskıyı, bu sınırlamayı sonuna kadar uyguladığını ve buna genelde itaat ettiğimizi, etmek zorunda kaldığımızı, ama aslında bir farkedebilsek; o boşluk en zor yol da olsa oradan sıyrılmak isteyeceğimizi, ancak bunu başarıp başaramayacağımızın belirsiz olduğunu anlatan bir filmdi.

@arem yazdı...

Cum, 07 Tem 2017, 03:24 (1 yıl önce)

7.1 / 10

Filmin ilk 20 dakikasında çevirmen tarafından trollendiğini düşünenler ???

@skynyrd yazdı...

Çar, 10 May 2017, 18:16 (1 yıl önce)

6 / 10

Mary Tsoni ışıklar içinde uyusun

@mamcici yazdı...

Paz, 27 Kas 2016, 19:43 (2 yıl önce)

sarsıcı mı? evet. anladım mı? hayır. bazı filmlerin prospektüsü de olmalı.hiç değilse yan etkileri konusunda uyarılmalıydık. benim ulaşmayacağım bi yere koysalardı keşke.

@haoff yazdı...

Sal, 27 Eyl 2016, 11:37 (2 yıl önce)

insanın insanlıktan çıkma ve çıkarmasının tavan noktası. hissettiğim en yoğun duygu utanç oldu.

@iveseenitall yazdı...

Per, 25 Ağu 2016, 04:49 (2 yıl önce)

9.3 / 10

ilk bakışta, baskıcı aileleleri eleştiriyorfilan gibi göründüğündenfazla kör göze parmak; anlatmak istediği şeyi seyirciye hiç kafa yorma şansı vermeden lak diye anlatıyormuş gibi yaptığı için sıradangörünenfilm.

ama biraz düşününce (ya da bence)mükemmel bir devlet prototipiyaratmış. toplumunotorite yapıtaşıolan aile kurumu üzerinden, aslında devlet kavramını eleştirmiş.hayali bir düşman yaratarak(kedi) güven bağlarını güçlendirmek, dış dünyaya dair her şeyi çarpıtmak(su şişeleri), içeridekipatlamaya hazır bombanın(erkek) denetimli biçimde gazının alınması(christina)... falan derken neyse işte bu açıyla izleyince çok daha sarsıcı oluyor, sıradanaile ve otorite eleştirisi olmaktan bir adım öteye çıkıyor.
F

@fakatmuzeyyen yazdı...

Cmt, 06 Ağu 2016, 11:27 (2 yıl önce)

6 / 10

filmde sürekli hakim olan kayıtsızlık güzeldi ancak verlen konu zayıf kalmış ki bu eksiğin lobsterda kapatıldığını düşünüyorum

@wersolame yazdı...

Per, 28 Tem 2016, 18:52 (2 yıl önce)

Sadece yarım saatini izleyebildim eminim ki kapamadığımı düşünürsünüz ilk yarım saatten ama varlığımdan tiksindirdi o yarım saat daha fazlasına gücüm yetmedi.
Ailelerin -ki böyle aileler vardır kesin vardır- ne olduğunu ne olabileceğini ne olmaması gerektiğini güzelce anlatmış kanımca.
Çocuklar sizin hamurunuz değil en insanlar!

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Köpek Dişi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Köpek Dişi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Köpek Dişi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL