6.6

50 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.3 (127.171 OY)

Vizyon Tarihi

8 Haziran 2018

Süre

2 Saat 7 Dk.

Ülke

ABD

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Graham Ailesi'nin başı olan Ellen'ın ölümünün ardından başta kızı Annie ve ailenin diğer üyelerinin, Graham Ailesi'nin geçmişinde saklı, hiç bilmedikleri dehşetengiz sırları keşfetmeye başlamaları ve her gün biraz daha karanlıklaşan bu aile mirasından kurtulmak için verdikleri mücadele konu ediniyor.

YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (9)

@dehsett yazdı...

Cum, 16 Kas 2018, 22:32 (3 ay önce)

6.5 / 10

Aslında bu filme yorum yazmak niyetinde değildim; fakat yapılan yorumları görünce kendimce bir yanlışlığı düzeltmek zorunda hissettim kendimi.
Filmin sonundan çokça bahsedilmiş ve siz de izlediğinizde sonuna takılıp kalacaksınız. Aslında bakılırsa açıkta kalan çok bağlantı var, şimdi burada bahsetmeyeyim. Fakat sonunda da bir yere bağlanmıyor diyebilirim.
Vaktiniz varsa ve gerilim korku seviyorsanız, öylesine izleyin; ama çok şey beklemeyin. İyi bir korku filmi izleyicisiyseniz, benim gibi gece karanlıkta kulaklıkla izleyebilirsiniz ve hiçbir şey olmaz.
Farklı bir lezzet almak için izledim. Sonuç mu? Eh işte, bunu da izlemiş olduk. Korkulacak bir film değil, yeni bir şey de söylemiyor ve bir çok şeyi karıştırarak kendine gizem katmaya çalışıyor; ama ııh olmamış, olmamış.

@gunerakdemir yazdı...

Çar, 31 Eki 2018, 03:51 (3 ay önce)

5 / 10

Vakit kaybı olabilir başka filme geçebilirsiniz.

@parfenrogojin yazdı...

Sal, 25 Eyl 2018, 19:07 (5 ay önce)

Bu film gerçekten çok ürkütücü. Filmin sonunun beğenilmemesi de normal çünkü bizler parapsikolojik bir olay izlediğimizi sanırken filmin sonlarına doğru ve finalin tamamında aslında ne izlediğimizi ve neye tanık olduğumuzu öğreniyoruz. Final kısmı bu yüzden filmin geri kalanındaki psikolojik gerilim ögelerinin tamamını alt üst ederek öyküyü başka bir yere yerleştiriyor. Bu yenilik ise gerçeklik duygumuzu zedeliyor, oysa film aslında başka bir gerçeklikten, aşina olmadığımız ama var olan ve kendi kültürü, psikolojisi, ayini ile sürüp giden, kadim bir gerçeklikten, dinden, şeytandan, tanrıdan besleniyor. Benzerleri defalarca çekilmiş bir öykü olsa da bu tarzda, bu şekilde çekilmiş bir filmi ben hatırlamıyorum kendi adıma. Belki The Witch'i andırıyor diyebilirim. Tekinsizlik hissi birbirine benziyor, ancak burada filmi boyunca bitmek bilmeyen, film müziği diyemeyeceğimiz ama bir korku filmi ses çalışması adını verebileceğimiz kimi zaman müziği andıran ses kullanımı filmin ağır atmosferine ilgi çekici bir hava katıyor kesinlikle, bunu The Witch filminde görmemiştik diye hatırlıyorum.

En büyük korkunun ceset görmek, ruh çağırma seansları, kara büyü ya da şeytana tapmak değil de korkunun insan bedenine ve ruhuna, psikolojisine yaptığı büyük zararlar ve hasarlar olduğunu düşünürsek Hereditary yani "Irsi" bunu çok iyi kotarıyor, bu hissi çok iyi geçiriyor ve ciddi bir etki yaratıyor bence. Eğer gece vakti izlemiş olsaydım kendimi çok rahatsız hissederdim gibi geliyor bana. Gerçek üstü şeyleri, olayları ve sebep olduğu korkuları böylesine gerçekçi bir atmosfer yaratarak verebilmek bir yetenek gerçekten. Bu sebeple izlenmesi gerektiğini düşünüyorum: bir korku mekanı olarak tekinsiz bir ev, bir aile ve insan ruhu. Herkese öneririm.
T

@tyfngkts yazdı...

Sal, 11 Eyl 2018, 16:53 (5 ay önce)

Sonunu hiç beğenemedim. Onun dışında iyiydi.

@basribabam yazdı...

Paz, 09 Eyl 2018, 22:45 (5 ay önce)

5.5 / 10

Film son 15-20 dakikasına kadar fena değil kategorisinde iken, son bölümde çoğu korku filminin düştüğü hataya düşerek saçmalamış kategorisine terfi(!) etmiş. Daha mantıklı bitirilse bayağı iyi bir film olabilirmiş. 5,5/10

@gaffarson yazdı...

Cum, 24 Ağu 2018, 06:38 (6 ay önce)

Film kesinlikle çok başarılı. Yönetmende özellikle iki unsur çok dikkatimi çekti:

1) standart ve çoğu alışılagelmiş şeylerin ötesinde değişik şeyler denemiş ve girdiği bu riske rağmen kendisinde patlamamış, çünkü her bir detay izlerken vaaav dedirtebiliyor. Bunu kamera geçişlerinde de hissedeceksiniz, açıları nasıl kullandığını gördüğünüzde de... ve hatta bazı özel sahnelerde de...

2) Senarist de kendisi ve filmi izlediğinizde anlıyorsunuz ki; son dönemlerde büyük bir hızla yükselen ve gerçekten başarılı Türk Korku filmlerinin başarısı bu yönetmenin gözünden kaçmamış. Çünkü ana tema daha çok hatta direkt bizde olan konuların daha onların kültürüne ufak tefek farklarla yedirilmiş versiyonu.
Bildiğiniz adam oturup güzel korku filmlerimizi izlemiş ve bunu direkt çalmak yerine yabancı korkulara ve yabancı seyircisine alışık olan kişilerin yadırgamasını sağlamayacak şekilde sunabilmiş ve bunu çok da başarılı bir şekilde yapmış.

Filmde sürekli korkmuyorsunuz. Dram da muhteşem bir şekilde içine empoze edilerek her açıdan güzelce yoğurulmuş.

Biz grup olarak izledik ve filmden sonra yarım saat kritik yaptık. Uzun süredir izlediğim en iyi korku/gerilim/dram türünde bulunan filmlerden.

Sinema kültürüne güvenen ve gerçekten filmden anlayan kişileri asla pişman etmeyecek bir yapımdır.

@zulalcamgoz yazdı...

Çar, 13 Haz 2018, 10:03 (8 ay önce)

Hayal kırıklığı.

@hazal811 yazdı...

Pzt, 11 Haz 2018, 23:20 (8 ay önce)

6 / 10

Fragman efsaneydi. Sinemada izlerim, uzun zamandır kaliteli korku filmi izlemedim diye seviniyordum. Yine umutlarım boşa çıktı, kesinlikle kötü değil fakat sinemada izlenecek kadar da değildi.
Film boyunca beni en derinden etkileyen sahne kız kardeşin öldüğü sahne oldu. Peter ve Charlie'nin o görüntüleri aklımdan çıkmadı.
Fragman aşırı güzel yapılmış, bu yüzden ister istemez beklenti biraz fazla artıyor. 10/6

@alisesen yazdı...

Çar, 21 Şub 2018, 11:19 (1 yıl önce)

7.8 / 10

Fragmanı çok kaliteli. Film de fragman kadar kaliteliyse tadından yenmez bir korku filmi olacağını düşünüyorum. 8 Haziranı iple çekeceğim.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Ayin filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Ayin filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Ayin filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL