Ayin Yorumları

Ayin filmi detayları

T

@tetris

1 hafta önce

8 / 10

Zamana ve tonlarca ön yargıya yenik düşmüş film.Efsane olacakken bunu öylesine kusursuz bir şekilde başaramamış ki insan sinema tarihi adına üzülüyor,yine de korku sineması adına efsanedir bana göre.Toni Collette o nasıl bir oyunculuktur şunlar gerçekten başına gelse daha az gerçekçi oynardın.

@fthgzl79

5 ay önce

5.6 / 10

Bu tarz filmleri pek seyretmem/sevmem ama arada dikkatimi çeken filmlere de bakarım..Bu filmin başrolündeki Toni Collette'in iyi bir oyunculuk sergilediğini bir videoda gördüm ve o yüzden seyrettim açıkçası..Gerçekten de iyi iş çıkarmış..Film de fena değil..

@ekopyen

7 ay önce

Özene bezene çekilmiş bir film. Kurgusu, gerilimi, şok sahneleri bir yana, estetik olarak da doyurucu. Foreshadowing işini naif bir şekilde dokumuş bence, filmin hiçbir sahnesinin boşa harcanmadığı hissini iletiyor.

Midsommar’ı geçenlerde izlemiştim. Demin söylediklerim; estetik olsun, durağanlıkla sağladığı rahatsız ve tedirgin edici atmosfer olsun, o film için de geçerli. Yönetmenin gelecek projelerini merakla bekliyorum, hem yetenekli hem de çalışkan/özenli biri izlenimi bıraktı gözümde ilk iki filmiyle.

@vegidemiyorum

1 yıl önce

son zamanlarda izlediğim en iyi korku filmlerinden. düşünmeyi hobi olarak gören arkadaşlar beğenmemiş.

@dehsett

1 yıl önce

6.5 / 10

Aslında bu filme yorum yazmak niyetinde değildim; fakat yapılan yorumları görünce kendimce bir yanlışlığı düzeltmek zorunda hissettim kendimi.
Filmin sonundan çokça bahsedilmiş ve siz de izlediğinizde sonuna takılıp kalacaksınız. Aslında bakılırsa açıkta kalan çok bağlantı var, şimdi burada bahsetmeyeyim. Fakat sonunda da bir yere bağlanmıyor diyebilirim.
Vaktiniz varsa ve gerilim korku seviyorsanız, öylesine izleyin; ama çok şey beklemeyin. İyi bir korku filmi izleyicisiyseniz, benim gibi gece karanlıkta kulaklıkla izleyebilirsiniz ve hiçbir şey olmaz.
Farklı bir lezzet almak için izledim. Sonuç mu? Eh işte, bunu da izlemiş olduk. Korkulacak bir film değil, yeni bir şey de söylemiyor ve bir çok şeyi karıştırarak kendine gizem katmaya çalışıyor; ama ııh olmamış, olmamış.

@gunerakdemir

1 yıl önce

5 / 10

Vakit kaybı olabilir başka filme geçebilirsiniz.

@parfenrogojin

2 yıl önce

Bu film gerçekten çok ürkütücü. Filmin sonunun beğenilmemesi de normal çünkü bizler parapsikolojik bir olay izlediğimizi sanırken filmin sonlarına doğru ve finalin tamamında aslında ne izlediğimizi ve neye tanık olduğumuzu öğreniyoruz. Final kısmı bu yüzden filmin geri kalanındaki psikolojik gerilim ögelerinin tamamını alt üst ederek öyküyü başka bir yere yerleştiriyor. Bu yenilik ise gerçeklik duygumuzu zedeliyor, oysa film aslında başka bir gerçeklikten, aşina olmadığımız ama var olan ve kendi kültürü, psikolojisi, ayini ile sürüp giden, kadim bir gerçeklikten, dinden, şeytandan, tanrıdan besleniyor. Benzerleri defalarca çekilmiş bir öykü olsa da bu tarzda, bu şekilde çekilmiş bir filmi ben hatırlamıyorum kendi adıma. Belki The Witch’i andırıyor diyebilirim. Tekinsizlik hissi birbirine benziyor, ancak burada filmi boyunca bitmek bilmeyen, film müziği diyemeyeceğimiz ama bir korku filmi ses çalışması adını verebileceğimiz kimi zaman müziği andıran ses kullanımı filmin ağır atmosferine
... Devamı
Bu film gerçekten çok ürkütücü. Filmin sonunun beğenilmemesi de normal çünkü bizler parapsikolojik bir olay izlediğimizi sanırken filmin sonlarına doğru ve finalin tamamında aslında ne izlediğimizi ve neye tanık olduğumuzu öğreniyoruz. Final kısmı bu yüzden filmin geri kalanındaki psikolojik gerilim ögelerinin tamamını alt üst ederek öyküyü başka bir yere yerleştiriyor. Bu yenilik ise gerçeklik duygumuzu zedeliyor, oysa film aslında başka bir gerçeklikten, aşina olmadığımız ama var olan ve kendi kültürü, psikolojisi, ayini ile sürüp giden, kadim bir gerçeklikten, dinden, şeytandan, tanrıdan besleniyor. Benzerleri defalarca çekilmiş bir öykü olsa da bu tarzda, bu şekilde çekilmiş bir filmi ben hatırlamıyorum kendi adıma. Belki The Witch’i andırıyor diyebilirim. Tekinsizlik hissi birbirine benziyor, ancak burada filmi boyunca bitmek bilmeyen, film müziği diyemeyeceğimiz ama bir korku filmi ses çalışması adını verebileceğimiz kimi zaman müziği andıran ses kullanımı filmin ağır atmosferine ilgi çekici bir hava katıyor kesinlikle, bunu The Witch filminde görmemiştik diye hatırlıyorum.

En büyük korkunun ceset görmek, ruh çağırma seansları, kara büyü ya da şeytana tapmak değil de korkunun insan bedenine ve ruhuna, psikolojisine yaptığı büyük zararlar ve hasarlar olduğunu düşünürsek Hereditary yani "Irsi" bunu çok iyi kotarıyor, bu hissi çok iyi geçiriyor ve ciddi bir etki yaratıyor bence. Eğer gece vakti izlemiş olsaydım kendimi çok rahatsız hissederdim gibi geliyor bana. Gerçek üstü şeyleri, olayları ve sebep olduğu korkuları böylesine gerçekçi bir atmosfer yaratarak verebilmek bir yetenek gerçekten. Bu sebeple izlenmesi gerektiğini düşünüyorum: bir korku mekanı olarak tekinsiz bir ev, bir aile ve insan ruhu. Herkese öneririm.
T

@tyfngkts

2 yıl önce

Sonunu hiç beğenemedim. Onun dışında iyiydi.

@basribabam

2 yıl önce

5.5 / 10

Film son 15-20 dakikasına kadar fena değil kategorisinde iken, son bölümde çoğu korku filminin düştüğü hataya düşerek saçmalamış kategorisine terfi(!) etmiş. Daha mantıklı bitirilse bayağı iyi bir film olabilirmiş. 5,5/10

@zulalcamgoz

2 yıl önce

Hayal kırıklığı.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL