7.4

340 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.8 (672.333 OY)

KONUSU
Chris sıradan bir siyahi gençtir. Sevgilisi Rose ile mutlu bir ilişkisi vardır. Rose bir gün Chrisi ailesinin mülküne davet eder. Avrupalı Amerikalı sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen Chris bir süre sonra mülkte kalmakta olan siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunu öğrenir. Bunun üzeri ... Devamı
Chris sıradan bir siyahi gençtir. Sevgilisi Rose ile mutlu bir ilişkisi vardır. Rose bir gün Chrisi ailesinin mülküne davet eder. Avrupalı Amerikalı sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen Chris bir süre sonra mülkte kalmakta olan siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunu öğrenir. Bunun üzerine tuz biber olan şey ise başka bir siyahi adamın kendisine iş işten geçmeden gitmesi yönündeki uyarısı olur. Chris bir şeylerin ters gittiğini sezmeye başladığında kurtulması sandığından çok daha zor olacaktır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@serifayaz

3 ay önce

Enteresan ve bir o kadar da güzel bir film.

@athelstan

3 ay önce

6.8 / 10

Film bana gore gizemli bir senaryoya sahip değildi ama bittiginde tuhaf bir etki bıraktı diyebilirim
A

@asim_2

7 ay önce

8.6 / 10

son donemlerin en iyi filmlerinden

@poormf

9 ay önce

6.2 / 10

Eva Green oynasaydı ancak o zaman olurduymuş :) 60/100

@jeremythesnail

1 yıl önce

7.5 / 10

Sürükleyici ve özgün senaryolara hasret kaldığım bir zamanda ilaç gibi geldi. Tekrar tekrar izlenecek bir film değil ama tadında bir akışı var. Irkçılığa başka bir bakış açısı getirmiş diyebilirim. Öyle beklediğim gibi klasik siyahi ırkçılığı çıkmadı. Hatta galeri sahibi karakterin Walter'la yaptığı son konuşmada "rengin hiç umrumda değil ben senin gözünü istiyorum" minvalindeki diyalog filmin ırkçılıkla çok da alakası olmadığını gösterdi bence.

@serkanaydemir

1 yıl önce

7 / 10

Hani farklı tamam da.

Yorumlar tabi ki önemlidir ama çoğu zaman yorumların beni etkilemesine izin vermem. Bu filmde -açık konuşmak gerekirse- yorumlar beni bayağı etkiledi doğrusu. Filmi izlemeden önce vay be hazırlan bakalım güzel bir film izleyeceksin dedim kendime. Peki, bu dediklerimi buldum mu?

Film başından itibaren denildiği gibi bir farklılık hissettiriyor izleyiciye. Oyunculuğun verdiği gerilim de eklenince izlemek daha da keyifli hale geliyor ama açık konuşmak gerekirse en fazla 7 puanlık bir senaryo var. O da belki hani bu kadar övgü aldı diye bilinçsiz yükselen notum. Filmin güzel birçok yanı var. Siyahi dramından bahsediyor olması aslında ters beyin fırtınası yapılarak oluşturulmuş. Yani millet film siyahi tarihinin acısını anlatırken aslında bu dramın sebeplerini sayıp siyahi ırkı yüceltme yoluna gidiyor. Subliminal tam da bu. Beyazın acizliği hep gözler önüne seriliyor. Bu çok zekice bir yaklaşım doğrusu. Filmin siy
... Devamı
Hani farklı tamam da.

Yorumlar tabi ki önemlidir ama çoğu zaman yorumların beni etkilemesine izin vermem. Bu filmde -açık konuşmak gerekirse- yorumlar beni bayağı etkiledi doğrusu. Filmi izlemeden önce vay be hazırlan bakalım güzel bir film izleyeceksin dedim kendime. Peki, bu dediklerimi buldum mu?

Film başından itibaren denildiği gibi bir farklılık hissettiriyor izleyiciye. Oyunculuğun verdiği gerilim de eklenince izlemek daha da keyifli hale geliyor ama açık konuşmak gerekirse en fazla 7 puanlık bir senaryo var. O da belki hani bu kadar övgü aldı diye bilinçsiz yükselen notum. Filmin güzel birçok yanı var. Siyahi dramından bahsediyor olması aslında ters beyin fırtınası yapılarak oluşturulmuş. Yani millet film siyahi tarihinin acısını anlatırken aslında bu dramın sebeplerini sayıp siyahi ırkı yüceltme yoluna gidiyor. Subliminal tam da bu. Beyazın acizliği hep gözler önüne seriliyor. Bu çok zekice bir yaklaşım doğrusu. Filmin siyahi birinden çıkıyor olmasına bu nedenle şaşırmamalıyız. Zamanla artan -korku filmde yok- gerilim filme ilgili yükseltse de çok daha açık konuşuyorum. En yüksek yerinden aniden dibe vuran bir senaryoyla karşı karşıyayız. Hatta bana sorarsanız berbat bir devam edişi var filmin. Bu mu yani diyorsunuz.

Siyahi insanların ya da işte tarihte hep az oldukları için ya da farklı dine, dile, renge sahip oldukları için yok edilmeye çalışılan her insan adına filmi beğendim. Öncelikle her zaman filmin anlatmak istediği daha önemli olmuştur benim için. Toplum için sanat anlayışını savunmanın birçok akademik boyutu bile var. Bu filmin bakış açısı yönüyle iyi ama film akışı yönüyle kötü diyorum. Bunu bilerek izleyin. Ne az şey bekleyin ne de çok şey.

İyi seyirler.

@ilaydagog

2 yıl önce

Filmin sonunun belli olması filmden keyif almaya engel değildi. Güzel bir gerilim filmi.

@samsaara

3 yıl önce

8.5 / 10

Aman tanrım. Filmden beklediğim şey ırkçı bir aileye zenciye işkence yapacaklar falan filandı. Size şunun garantisini veriyorum kesinlikle olay o değil. Muhteşem bir gerilim filmi. Film akıyor resmen
B

@burak_senel

3 yıl önce

Ömer Kavur’un Yatık Emine filmi için yazdığım yorumumun, bu filmi ilgilendiren kısmını buraya yapıştırıyorum. Eğer gelecekte filmle alakalı daha uzun bir yorum yapacak olursam, bu gönderiyi düzenlerim:

https://i.hizliresim.com/jz4qGz.jpg Rainer Werner Fassbinder, Ali Korku Ruhu Kemirmek (1974)
https://hizliresim.com/7xvY8w Ömer Kavur, Yatık Emine (1975)
https://hizliresim.com/frzjEe Jordan Peele, Get Out (2017)

Ötekinin Hiçliği! Üç filmde de dışardan gelen bir yabancı var, üçüne de cinsel bir obje olarak bakıyorlar. Karşılarındaki insanın vücutlarına istedikleri gibi dokunabiliyorlar. Kendilerinden alt sınıfta olarak gördükleri için onlara istedikleri şeyleri yapabileceklerini sanıyorlar ve Almanya, Türkiye ve Amerika’dan üç farklı zamanda gelen üç farklı kare, insanlığın bu tutumuna karşı bir eleştiride bulunuyor.

@ozan_taylan

3 yıl önce

Yüreğim ağzıma geldi mi? Evet. Yusuf yusuf mu? Evet

@ravenna

3 yıl önce

7.8 / 10

Bu türde çok iyi sayılabilecek bir filmdi. Sıradan olmadığı da kesin. Piyasada abuk sabuk senaryolar cirit atarken bu film seyircisine ilaç gibi geliyor. Senaryo, kurgu ve oyunculuklar tatmin edici. Ben çok beğendim. İzlemenizi tavsiye ederim.

@mkarakose

4 yıl önce

7.7 / 10

Tam ayarında güzel bir gerilim filmi. Ama rotten tomatoes puanı neden %98? Neden yani neden?

@filmist

4 yıl önce

6.5 / 10

güzel bir psikolojik gerilim filmi
sıkılmadan izleyebileceğiniz türden bir film

@steed

4 yıl önce

Orijinal bir senaryo, mükemmel oyunculuk.Kusursuz!

@sineemmmoz

4 yıl önce

Konusu farklı olan filmleri seviyorum ne olacak acaba simdi diye ınsan bekliyor güzeldi
SPOILER

Kapan filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kapan filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kapan filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL