7.2

327 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.7 (647.702 OY)

KONUSU
X-Men: Birinci Sınıf, X-Men serilerinin kökenine iniyor ve dünyada çapındaki olayların ardındaki gizemli hikayeyi açığa çıkarıyor.

Mutantlar dünyaya ayak basmadan ve Charles Xavier ile Erik Lehnsherr, Profesör X ve Magneto isimlerini almadan önce, güçlerini henüz keşfeden iki gençtiler. En kötü kar
... Devamı
X-Men: Birinci Sınıf, X-Men serilerinin kökenine iniyor ve dünyada çapındaki olayların ardındaki gizemli hikayeyi açığa çıkarıyor.

Mutantlar dünyaya ayak basmadan ve Charles Xavier ile Erik Lehnsherr, Profesör X ve Magneto isimlerini almadan önce, güçlerini henüz keşfeden iki gençtiler. En kötü karakterler olmalarının yanısıra, biribirlerinin en iyi arkadaşıydılar da; diğer Mutantlarla(kimi bildiğimiz, kimi yeni eklenen) işbirliği yapar, nükleer Mahşeri önlemeye çalışırlardı. Süre zarfında aralarında ölümüne bir düşmanlık yeşerdi ve Magnetonun Birliği ile Profesör Xin X-Meni arasında daimi bir savaşa dönüştü. İnsanların akıllarını okuyup, kontrol edebilen, telepatik güçlere sahip Oxford mezunu genç Charles, uzun zaman boyunca kendisi gibi başkalarının da olup olmadığını merak etmiştir. Diğer mutantların varlığını keşfedince, hepsini bir araya toplar ve dünyanın görüp görebileceği en büyük tehlike olan Tom Cohen’i birlikte durdurmaya çalışırlar.
James McAvoy

Charles Xa...

Laurence Belcher

Charles Xa...

Michael Fassbender

Erik Lehns...

Éva Magyar

Edie Lensherr

Kevin Bacon

Sebastian ...

Rose Byrne

Moira MacT...

Jennifer Lawrence

Raven Dark...

Bill Milner

Young Erik

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@lowen

6 yıl önce

7 / 10

2013 yapımı the Wolverine ile birlikte, bana göre X-Men filmlerinin en zayıf halkalarından birisi. İnsanlık ile Mutantlar arasında yaşanan-yaşanacak çatışmayı, haklıyı-haksızı, savaşın nedenlerini göstermesi açısından başarılıydı sadece. Bu çatışmayı iyi yansıtmış hepsi bu.

@rinustalarin

7 yıl önce

8 / 10

Filmin oyuncu kadrosu ve performansları bile fazlasıyla yeterli. CGI'dan hakkıyla yararlanan film, karakterlerin hikayelerinin birbirleri ile bağlanması konusunda da başarılı olduğunu söylemek lazım.

X1-X2 filmlerindeki derinlik elbette yok, hatta aslında o seri ile bu filmin ne kadar ilintili olduğu da tartışılır, ancak kendi başına hoş bir hikaye.

Filmin parlayan yıldızı kesinlikle oyunculuk.

Wolverine olayı şahane ötesiydi. O anda kahkahayı patlattım. Kedim yerinden sıçramıştı, hiç unutmam.

Ya o değil de, çizgi filmine ve romanlarına benzesin diye magneto'nun giydiği cadılar bayramından kalma kostümü neydi öyle be... Sen de mi Bürütüs dedim...


Saygılar, izleyiniz.

@karrigan

8 yıl önce

Emma Frost karakteri x-men origins wolverine ve x-men first class filmlerindevar ve daha geleceği anlatan wolverine de daha küçük bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.Bu konuda bi tutarsızlık var ya da ben biyerde bişeyi kacırıyorum anlamadım..

@vfv

8 yıl önce

''Toplumun seni kabul etmesini bekliyorsun ama daha sen kendini kabullenemiyorsun.'' X men 1. sınıf Şu ana kadar izlediğimiz Tüm X men filmlerinin daha öncesini konu alıyor. Magneto ile Profesörün Dost olduğu zamanları. Dünya ise tehlikededir ve ikisi birlikte düşmana karşı savaşacaklardır. Mutantlarımızın Ana hikayesinin Temelleri bu filmde atılıyor. Magneto İle Profesör ün neden sonradan ayrıldıklarını da filmin sonunda da görüyoruz. O eski filmlerde kötü olarak izlediğimiz İyilere Kök söktüren Magneto halbuki kendi haklı düşünceleri için bir savaş veriyormuş. Magneto insanların mutantları kabul etseler bile mutantlara karşı farklı bir şekilde bakacaklarını söylüyor. Aslında haklı da. İnsanlar Mutantlığı bir hastalık olarak görüyor ve onlara ucube olarak bakıyorlar. Film görsel efectler olarak çok iyi. Serinin eski filmlerinin gerisinde kalmamış. Aksiyon sahneleri mükemmel. Oyuncu seçimleri çok
... Devamı
''Toplumun seni kabul etmesini bekliyorsun ama daha sen kendini kabullenemiyorsun.'' X men 1. sınıf Şu ana kadar izlediğimiz Tüm X men filmlerinin daha öncesini konu alıyor. Magneto ile Profesörün Dost olduğu zamanları. Dünya ise tehlikededir ve ikisi birlikte düşmana karşı savaşacaklardır. Mutantlarımızın Ana hikayesinin Temelleri bu filmde atılıyor. Magneto İle Profesör ün neden sonradan ayrıldıklarını da filmin sonunda da görüyoruz. O eski filmlerde kötü olarak izlediğimiz İyilere Kök söktüren Magneto halbuki kendi haklı düşünceleri için bir savaş veriyormuş. Magneto insanların mutantları kabul etseler bile mutantlara karşı farklı bir şekilde bakacaklarını söylüyor. Aslında haklı da. İnsanlar Mutantlığı bir hastalık olarak görüyor ve onlara ucube olarak bakıyorlar. Film görsel efectler olarak çok iyi. Serinin eski filmlerinin gerisinde kalmamış. Aksiyon sahneleri mükemmel. Oyuncu seçimleri çok iyi olmuş. Müziklere de bayıldım. Kısa bir süreliğine de olsa Wolverine'yi de bu filmde görme imkanımız var. ''Bizi tek hücreli yaşamdan bugünün üreyebilen baskın türleri haline getiren şeydir mutasyon. Her kuşaktaki sonsuz türde çeşitlenme sonucu meydana gelen mutasyon.'' 10/ 8.0

@edward_blake

8 yıl önce

x men 2. sınıfı sabırsızlıkla bekliyorum

@airking

8 yıl önce

8 / 10

X-men serisinin en iyi filmi bence. Adı üstünde First Class.

@thegmnk

9 yıl önce

9 / 10

Uyarlama olarak bakılınca en başarılı X-Men'dir, hatta "tek" başarılı X-Men'dir.

Ama ayrı film olarak bakarsak, X-Men 2'den iyi değil. Orijinal X-Men ile aynı mertebede.

9/10

@aman_ne_bileyim

9 yıl önce

bu yapita hikaye kapukluklari var diyen dostlar anlasilan foxkidste x-men izlmemisler.
L

@lahanaman

10 yıl önce

7.8 / 10

Filmin henüz başlarında Sebastian Shaw'ın Erik karakterini Magnet'likten Magneto'luğa evrilttiği sırada sarfettiği kelime bütün dikkatimi dağıttı maalesef. Kevin Bacon'ın müthiş şiveyle söylediği o kelime "şokolade" idi. "Mmm, çikolata yesene" repliği o kadar içtendiki hemen dolaba koştum ve BİM'den aldığım Buono marka şokoladenin pakedini aynen onun gibi yavaşça açtıktan sonra şokoladenin o müthiş hazzını tv'nin karşısında bende hissettim. Bu hisden sonra filme karşı bir laubalilik oluştu şahsımda. Misal Wolverinli kısımda koskoca Erik ile Xavier'in o ayıpçı laftan sonra gıklarını çıkarmadan gitmeleri yakışmamış. Xavier hadi neyse de filmde Nazi'ye en çok benzeyen karakter Erik'in en azından bi tepki vermesi gerekirdi. Ayrıca filmin finalinde Xavier'in acı dolu haykırışının bir benzerini yaşamışlığım var mazide. Bir Coca Cola otomatına tıpkı Erik'in finalde yaptığı gibi son bozuk paramı atmış ancak hain dolap kolamı vermediği gibi para
... Devamı
Filmin henüz başlarında Sebastian Shaw'ın Erik karakterini Magnet'likten Magneto'luğa evrilttiği sırada sarfettiği kelime bütün dikkatimi dağıttı maalesef. Kevin Bacon'ın müthiş şiveyle söylediği o kelime "şokolade" idi. "Mmm, çikolata yesene" repliği o kadar içtendiki hemen dolaba koştum ve BİM'den aldığım Buono marka şokoladenin pakedini aynen onun gibi yavaşça açtıktan sonra şokoladenin o müthiş hazzını tv'nin karşısında bende hissettim. Bu hisden sonra filme karşı bir laubalilik oluştu şahsımda. Misal Wolverinli kısımda koskoca Erik ile Xavier'in o ayıpçı laftan sonra gıklarını çıkarmadan gitmeleri yakışmamış. Xavier hadi neyse de filmde Nazi'ye en çok benzeyen karakter Erik'in en azından bi tepki vermesi gerekirdi. Ayrıca filmin finalinde Xavier'in acı dolu haykırışının bir benzerini yaşamışlığım var mazide. Bir Coca Cola otomatına tıpkı Erik'in finalde yaptığı gibi son bozuk paramı atmış ancak hain dolap kolamı vermediği gibi paramıda sömürmüştü.

Bütün bunlar bir yana yüksek konsantrasyonla ikinci kez izledikten sonra vardığım sonuç, filmi yöneten Matthew Vaughn'un gelecekte ismi saygınlıkla anılacak yönetmenlerden birisi olacağı öngörüsüdür. Kendisi en azından Brett Ratner (X Men-3) veya Gavin Hood (Wolverine) gibi kafası karışık hatta ruhsuz bir eser yaratmamış. Bu derece yüksek bütçeli, bol karakterli ve özellikle merkezinde anti kahraman barındıran bir senaryoyu öncüllerinden neredeyse 3o dakika daha uzun olmasına rağmen ritmini bozmadan sonlandırıyor. Üstelik bu karışık senaryonun içindeki alegori duygusunu (insanoğlu da ne pis cinsmiş arkadaş) bir şekilde hissettiriyor. Sanırım verilecek kırık notların en büyük sorumlusuda daha önceki filmlerle çelişen noktalar.

Tekrardan ilk izleyişimdeki kafaya dönecek olursam eğer, filmin ortalarında yani Sovyet'lerle Amerika'lıların arasının iyice kızıştığı 22 Ekim 1962 tarihli bir gazete manşeti görünüyor ekranda. Peki o tarihte misal Milliyet'in manşetinde ne vardır acaba dedim kendime. Muhtemelen saat farkından dolayı memlekette durum olağan gibiydi. Manşette Sayın İsmet İnönü'nün İktisadi, siyasi ve sosyal görüşleri vardı. Temel hedefin süratli bir kalkınma olduğunu söylüyordu. Ayrıca AP kongresi ilkbahara kalmış CHP İl Kongresi nihayete ermişti. Esas gümbürtü ertesi günkü gazetede kopuyordu. Manşetler 4-5 gün boyunca Küba Füze Krizinden, Kennedy'den, Kruşçev'den bahsediyordu. Tabi arada trafik kazaları, cinayet, öğretmen yürüyüşleri gibi haberlerde eksik değildi. Ancak tüm bu zaman diliminde en ilginç haber 26 Ekim 1962 tarihli gazetenin baş sayfasında küçük bir yer kaplayan havadisdi. Adana'da Küba olayları yüzünden Yaşar Karaca ile Süleyman Toytekin tartışmaya başlamışlar. Tartışmanın galibi olmak isteyen Yaşar Karaca ne yazık ki Süleyman Toytekin'i bıçaklayıp öldürerek son noktayı koymuş. Bu küpürden çıkabilecek en iyi sonuç, filler tepişirken ezilmek için fillere ihtiyacımız yoktur gibi geldi bana.

@kabanbay

10 yıl önce

IMDB ve Filimadamı kullanıcılarından gereğinden fazla puan almış filmdir.

@toshiro

10 yıl önce

hollywood'un çizgi roman uyarlama furyası sanırım bir müddet daha böyle bol efektli, zayıf senaryolu bir şekilde gidecek. çizgi romanları okuyup ta bu filmi beğenenler sanırım yalnızca özel efektlere hayran olmuş ki bu bi filmi beğenmek için yeterli olamaz. iyi bir film izleyicisinin bu filmi kolay kolay beğeneceğini sanmam.

hollywood'da istense daha iyi uyarlamalar yapılabilir tabi ( mesela nolan'ın batman'i ( bknz. biz daha iyisini yapasıya kadar en iyisi bu ) ) bunun için gerekli oyuncu, teknik ekipman, bütçe var. ama o zaman da çizgi roman okumayan izleyici kitlesi sıkılır diye mi düşünüyorlar acaba? bunu anlayamıyorum.. bu durum böyle devam ettikçe bu tür filmler benim için her zaman çerezlik olacaktır,diğer benzerleri arasında unutulup gideceklerdir.. filmde beğendiğim tek kısım erik'in kısa tutulmuş intikam yolculuğu ve arjantin'deki ufak aksiyon. bu kısımların daha çok olmasını isterdim doğrusu.

neyse, filmin adın'da "first" i
... Devamı
hollywood'un çizgi roman uyarlama furyası sanırım bir müddet daha böyle bol efektli, zayıf senaryolu bir şekilde gidecek. çizgi romanları okuyup ta bu filmi beğenenler sanırım yalnızca özel efektlere hayran olmuş ki bu bi filmi beğenmek için yeterli olamaz. iyi bir film izleyicisinin bu filmi kolay kolay beğeneceğini sanmam.

hollywood'da istense daha iyi uyarlamalar yapılabilir tabi ( mesela nolan'ın batman'i ( bknz. biz daha iyisini yapasıya kadar en iyisi bu ) ) bunun için gerekli oyuncu, teknik ekipman, bütçe var. ama o zaman da çizgi roman okumayan izleyici kitlesi sıkılır diye mi düşünüyorlar acaba? bunu anlayamıyorum.. bu durum böyle devam ettikçe bu tür filmler benim için her zaman çerezlik olacaktır,diğer benzerleri arasında unutulup gideceklerdir.. filmde beğendiğim tek kısım erik'in kısa tutulmuş intikam yolculuğu ve arjantin'deki ufak aksiyon. bu kısımların daha çok olmasını isterdim doğrusu.

neyse, filmin adın'da "first" ibaresi var zaten. belki sonraki filmler daha yaratıcı ve efekti dozajında kullanılmış olur..
L

@lemasque

10 yıl önce

The Last Stand bölümüne sadık kalmayıp malca bir hata yaptıkları halde, en iyi xmen filmi diyen izleyicilere.

wolverine spoiler hediye etmek istiyorum....

@aphazel

10 yıl önce

spoilerlı baya

bunu geçiş filmi olarak kabul ettim biraz. ilerde gelecek öyküleri tamamlaması açısından önemli adımlar atılmış. zamanlama konusunda kesinlikle problem var gibi görünüyor. yani ben xavier ve magneto'nun arasındaki hukukun çook uzun zaman sürmüş bir şey olduğunu düşünüyordum. böyle belki haftalar bile denemicek kısa bir işbirliğiyle magneto'nun ölümüne kankayız demesini yadırgadım. yine sonunda ölen elemanın yancılarının eöö biz de ortada kalmayalım bari, şöyle yanaşalım tadındaki yaklaşımı komikti. ancak filmi izlemesi çok zevkliydi. hani efektler, aksiyon sahnelerini izlemekten keyif aldım.

spoilerlı baya

@babelfish

10 yıl önce

6.6 / 10

Sıkı bir X-Men serisi hayranı olmama rağmen maalesef ben bu filmden keyif alamadım. Güya seneler öncesini anlatıyor ama karakterler maalesef 21. yüzyıldan fırlama repliklerle konuşuyor. Kaldı ki daha önce izlediğimiz şeylerle tutarsızlıklar da gözden kaçacak gibi değil (örn: Mystique'in hikayesi, Prof. Xavier'in sakat kaldığı yaş, vs.). Zamansal ve mantıksal hataların/sapmaların yanı sıra, kendi başına ortaya çıkmış olsa gayet karizmatik bir karakter olabilecek "genç Magneto", maalesef bizim bildiğimiz mantık abidesi ve süperzekalı Magneto'yla pek bir alakasız tavırlar sergilemekteydi kanımca. Üstelik bu filmi sinemada izlemiş olmama rağmen aksiyon sahnelerinden de pek etkilenemedim. Özetle serinin en iyi filmi diyenleri falan anlamakta güçlük çektim oldukça. Tabii zevkler renkler vs...vs...

@alone

10 yıl önce

8.5 / 10

Hikayeyi derinlemesine işlerken sıkılmanın pek mümkün olmadığı film. İyilik,fedakarlık, hırs, farklılık ve intikam kelimelerinin anlamlarını derinlemesine irdeliyor. Sayesinde bu gece tüm seriyi yeniden izleme kararı aldım; herşey yerli yerinde diyebiliriz First Class için. 10/9.
SPOILER

X-Men: Birinci Sınıf filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

X-Men: Birinci Sınıf filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

X-Men: Birinci Sınıf filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL