Dune: Çöl Gezegeni Yorumları

Dune: Çöl Gezegeni filmi detayları

@athelstan

1 hafta önce

yuzuklerın efendısınden sonrakı en muthıs utopyası olan dune kitabından alıntılanmış filmin asıl olaylar zinciri 2. filmde baslayacak. star wars ve benzeri uzay filmlerinin bi nevi kutsal kitabı dune dur..

@fthgzl79

2 hafta önce

5.3 / 10

Denis Villeneuve’un izlediğim en tatsız/kötü filmi. Prisoners, Arrival ya da Scario gibi inanılmaz filmlere imza atmış birisinin bu kadar saçmalaması trajikomik.
10191 yılında, mesih/mehdi beklentisi nedir? Baba ölüyor, çölde birileri mesih/mehdi bekliyor, babanın oğlunun hazır olup olmadığı tartışılıyor, dua edenler, bir şeyler okuyanlar, mucizeler gösterenler, rahibeler filan. Başroldeki Timothe Chalamet, alenen İsa gibi sunulmuş. Kılıç konusu bile İsa ile alakalı.
Ayrıca Timothe Chalamet’in oyunculuğu da sırıtmış.
Belki de benim Denis Villeneuve’den beklentim çok yüksekti, bilmiyorum ama filmden hiç haz almadım.

@giriftar

1 hafta önce

film kitap uyarlaması..

@alisinatif

2 hafta önce

Herbert sever ’Arapca’ kelime oyunlarini... Caladan/El Adn, lisan al gaib vs.

"Burada,Caladan’da havaya ve suya hukmediyoruz. Sira toprakta/Yer’de"

Dune ’kumul’ degil de Dun-e/Dunya olmasin?

(susuzlugun iyice ayyuka ciktigi su siralarda hortlatilmasi da pek bi’manidar)

iste bunlar hep holy woody woodpecker, iste "bunlar hep Amariga’nin oyunlari"

@dilekcandar

3 hafta önce

8.4 / 10

Filmi imax izleyebilsem ayrıca keyif alacağıma eminim. Salonun sahnesinden midifr bilmiyorum film aşırı karanlıktı. Ama konusu, oyuncuları ve kostümleri o kadar iyiydi ki göz ardı edebilirim. 2. Partını merakla bekliyor olacağım.

@idekm

3 hafta önce

filmin ilk bölümü kitabı daha önce okumamış biri olarak gerek dublajdan gerekse dublajda kullanılan yabancı terimlerden bir şey anlamamama dolayısıyla bir sahneyi anlayayım derken diğerini kaçırmama sebep oldu. ancak yine de özellikle ikinci bölümün ilk sahnesinde heyecandan yerimde duramadım kullanılan görsel efektler çok hoşuma gitti. izlemenizi tavsiye ederim.

@lavn

3 hafta önce

8.2 / 10

Görsel şölen. Ses, görüntü, sahne geçişleri, renkler..Tamamen perdeye kilitledi. Çok keyif aldım. Çok iyi iş, gerçekten.
Konu işleyişi, yormayışı, net oluşu filmin güzel ambiyansından kopmamamı sağladı.
S

@sersak53

1 ay önce

8 / 10

Dün izledim. Uzun zaman sonra sinemada film gibi film izlediğimi farkettim. Denis Villeneuve çok takip ettiğim ve beğendiğim bir yönetmendi ve bu filmiyle de şaşirtmadı. Klasik bir fantastik filmden daha fazlasını verdiğini düşünüyorum filme. Sinematografi, Diyaloglar,Ses gerçekten iyiydi. Film yerine 6-7 bölümlük mini dizi olsa sanki daha iyi olurdu. Müzikleride Hans Zimmerin yapması filme zaten başka bir boyut katıyor. Çok basit bir sahnede bile heyecanlandırıyor. Sözün özü bu film gayet izlenebilir bir kalitede . 8/ 10

@darkblue

1 ay önce

8.5 / 10

Filmi İmax olarak izledim, öncelikle imkanınız varsa filmin yarattığı dünyaya daha iyi girebilmek adına imax izlemenizi öneririm. Dune serisi okurken oldukça zevk aldığım bir seriydi. Bir bilim kurgu kitabında bu kadar çok altını çizeceğim cümle olmasını beklemezdim okurken ama özellikle siyaset ve din hakkında bu kadar derinlikli tespitler olması okurken işte aradığım bilimkurgu dememe yol açmıştı. Kitapta sevdiğim taraf hikayenin kendisinden ziyade siyasetin ve dinin iç içe geçtiği o grift dünya ve yazarın bu dünyayı anlatış biçimi olduğu için filmden çok bir beklentim yoktu ancak Denis Villeneuve beklentimin üstünde bir film yapmış. Görsel olarak muhteşem bir iş olmuş, Dune evreninin o tozlu havası, damıtıcı giysiler, rahibeler, ornitopterler her şey dört dörtlük tasarlanmış. Eksik kalan yön ise kitapta yer alan o derinlikli cümleler olmuş, bence diyaloglarda bunu daha çok yansıtabilirlerdi. Bir diğer eksik kısım da kitabın omurgasını oluşturan fremenlerin dünyasının ve inançlarının
... Devamı
Filmi İmax olarak izledim, öncelikle imkanınız varsa filmin yarattığı dünyaya daha iyi girebilmek adına imax izlemenizi öneririm. Dune serisi okurken oldukça zevk aldığım bir seriydi. Bir bilim kurgu kitabında bu kadar çok altını çizeceğim cümle olmasını beklemezdim okurken ama özellikle siyaset ve din hakkında bu kadar derinlikli tespitler olması okurken işte aradığım bilimkurgu dememe yol açmıştı. Kitapta sevdiğim taraf hikayenin kendisinden ziyade siyasetin ve dinin iç içe geçtiği o grift dünya ve yazarın bu dünyayı anlatış biçimi olduğu için filmden çok bir beklentim yoktu ancak Denis Villeneuve beklentimin üstünde bir film yapmış. Görsel olarak muhteşem bir iş olmuş, Dune evreninin o tozlu havası, damıtıcı giysiler, rahibeler, ornitopterler her şey dört dörtlük tasarlanmış. Eksik kalan yön ise kitapta yer alan o derinlikli cümleler olmuş, bence diyaloglarda bunu daha çok yansıtabilirlerdi. Bir diğer eksik kısım da kitabın omurgasını oluşturan fremenlerin dünyasının ve inançlarının çok az gösterilmiş olması. Devam filmleri için beklenti yaratmak adına fremen inançlarına ve onların mehdi beklentilerine biraz daha zaman ayrılabilirdi. Film çok büyük bütçeyle çekildiği ve kitabı okuyan ve okumayan tüm kesimlere hitap ettiği için bunlar affedilebilir kusurlar. Mutlaka sinemada izlenmesi ve o tozlu çöl manzaralarının içine kendinizi bırakmanız gereken bir film.
"Yaşamın sırrı çözülecek bir problem değil tecrübe edilecek bir gerçekliktir."

@ozgeolmez

1 ay önce

8.5 / 10

bu filmin sinematografisi... izlediğim en iyi görsel şölenlerden biriydi :’) Dennis Villeneuve artık ilk 3’ümde

@kuzgunadam

1 ay önce

8.1 / 10

Bu gözler maviş Javier Bardem da gördü
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL