VİZYONDA

8.3

125 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.2 (358.000 OY)

KONUSU
Uzak bir gelecekte geçen Dune, ailesi çöl gezegeni Arrakisin kontrolüne sahip olan Paul Atreidesin hikayesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil ail ... Devamı
Uzak bir gelecekte geçen Dune, ailesi çöl gezegeni Arrakisin kontrolüne sahip olan Paul Atreidesin hikayesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan çöl gezegeni Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. "Baharat" adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir. Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu "baharat"tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.
Timothée Chalamet

Paul Atreides

Rebecca Ferguson

Lady Jessi...

Oscar Isaac

Duke Leto ...

Josh Brolin

Gurney Hal...

Stellan Skarsgård

Baron Vlad...

Dave Bautista

Beast Rabb...

Sharon Duncan-Brewster

Dr. Liet K...

Stephen McKinley Henderson

Thufir Hawat

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@fthgzl79

2 hafta önce

5.3 / 10

Denis Villeneuve’un izlediğim en tatsız/kötü filmi. Prisoners, Arrival ya da Scario gibi inanılmaz filmlere imza atmış birisinin bu kadar saçmalaması trajikomik.
10191 yılında, mesih/mehdi beklentisi nedir? Baba ölüyor, çölde birileri mesih/mehdi bekliyor, babanın oğlunun hazır olup olmadığı tartışılıyor, dua edenler, bir şeyler okuyanlar, mucizeler gösterenler, rahibeler filan. Başroldeki Timothe Chalamet, alenen İsa gibi sunulmuş. Kılıç konusu bile İsa ile alakalı.
Ayrıca Timothe Chalamet’in oyunculuğu da sırıtmış.
Belki de benim Denis Villeneuve’den beklentim çok yüksekti, bilmiyorum ama filmden hiç haz almadım.

@giriftar

1 hafta önce

film kitap uyarlaması..

@alisinatif

2 hafta önce

Herbert sever ’Arapca’ kelime oyunlarini... Caladan/El Adn, lisan al gaib vs.

"Burada,Caladan’da havaya ve suya hukmediyoruz. Sira toprakta/Yer’de"

Dune ’kumul’ degil de Dun-e/Dunya olmasin?

(susuzlugun iyice ayyuka ciktigi su siralarda hortlatilmasi da pek bi’manidar)

iste bunlar hep holy woody woodpecker, iste "bunlar hep Amariga’nin oyunlari"

@dilekcandar

3 hafta önce

8.4 / 10

Filmi imax izleyebilsem ayrıca keyif alacağıma eminim. Salonun sahnesinden midifr bilmiyorum film aşırı karanlıktı. Ama konusu, oyuncuları ve kostümleri o kadar iyiydi ki göz ardı edebilirim. 2. Partını merakla bekliyor olacağım.

@idekm

3 hafta önce

filmin ilk bölümü kitabı daha önce okumamış biri olarak gerek dublajdan gerekse dublajda kullanılan yabancı terimlerden bir şey anlamamama dolayısıyla bir sahneyi anlayayım derken diğerini kaçırmama sebep oldu. ancak yine de özellikle ikinci bölümün ilk sahnesinde heyecandan yerimde duramadım kullanılan görsel efektler çok hoşuma gitti. izlemenizi tavsiye ederim.
S

@sersak53

1 ay önce

8 / 10

Dün izledim. Uzun zaman sonra sinemada film gibi film izlediğimi farkettim. Denis Villeneuve çok takip ettiğim ve beğendiğim bir yönetmendi ve bu filmiyle de şaşirtmadı. Klasik bir fantastik filmden daha fazlasını verdiğini düşünüyorum filme. Sinematografi, Diyaloglar,Ses gerçekten iyiydi. Film yerine 6-7 bölümlük mini dizi olsa sanki daha iyi olurdu. Müzikleride Hans Zimmerin yapması filme zaten başka bir boyut katıyor. Çok basit bir sahnede bile heyecanlandırıyor. Sözün özü bu film gayet izlenebilir bir kalitede . 8/ 10

@darkblue

1 ay önce

8.5 / 10

Filmi İmax olarak izledim, öncelikle imkanınız varsa filmin yarattığı dünyaya daha iyi girebilmek adına imax izlemenizi öneririm. Dune serisi okurken oldukça zevk aldığım bir seriydi. Bir bilim kurgu kitabında bu kadar çok altını çizeceğim cümle olmasını beklemezdim okurken ama özellikle siyaset ve din hakkında bu kadar derinlikli tespitler olması okurken işte aradığım bilimkurgu dememe yol açmıştı. Kitapta sevdiğim taraf hikayenin kendisinden ziyade siyasetin ve dinin iç içe geçtiği o grift dünya ve yazarın bu dünyayı anlatış biçimi olduğu için filmden çok bir beklentim yoktu ancak Denis Villeneuve beklentimin üstünde bir film yapmış. Görsel olarak muhteşem bir iş olmuş, Dune evreninin o tozlu havası, damıtıcı giysiler, rahibeler, ornitopterler her şey dört dörtlük tasarlanmış. Eksik kalan yön ise kitapta yer alan o derinlikli cümleler olmuş, bence diyaloglarda bunu daha çok yansıtabilirlerdi. Bir diğer eksik kısım da kitabın omurgasın
... Devamı
Filmi İmax olarak izledim, öncelikle imkanınız varsa filmin yarattığı dünyaya daha iyi girebilmek adına imax izlemenizi öneririm. Dune serisi okurken oldukça zevk aldığım bir seriydi. Bir bilim kurgu kitabında bu kadar çok altını çizeceğim cümle olmasını beklemezdim okurken ama özellikle siyaset ve din hakkında bu kadar derinlikli tespitler olması okurken işte aradığım bilimkurgu dememe yol açmıştı. Kitapta sevdiğim taraf hikayenin kendisinden ziyade siyasetin ve dinin iç içe geçtiği o grift dünya ve yazarın bu dünyayı anlatış biçimi olduğu için filmden çok bir beklentim yoktu ancak Denis Villeneuve beklentimin üstünde bir film yapmış. Görsel olarak muhteşem bir iş olmuş, Dune evreninin o tozlu havası, damıtıcı giysiler, rahibeler, ornitopterler her şey dört dörtlük tasarlanmış. Eksik kalan yön ise kitapta yer alan o derinlikli cümleler olmuş, bence diyaloglarda bunu daha çok yansıtabilirlerdi. Bir diğer eksik kısım da kitabın omurgasını oluşturan fremenlerin dünyasının ve inançlarının çok az gösterilmiş olması. Devam filmleri için beklenti yaratmak adına fremen inançlarına ve onların mehdi beklentilerine biraz daha zaman ayrılabilirdi. Film çok büyük bütçeyle çekildiği ve kitabı okuyan ve okumayan tüm kesimlere hitap ettiği için bunlar affedilebilir kusurlar. Mutlaka sinemada izlenmesi ve o tozlu çöl manzaralarının içine kendinizi bırakmanız gereken bir film.
"Yaşamın sırrı çözülecek bir problem değil tecrübe edilecek bir gerçekliktir."

@ozgeolmez

1 ay önce

8.5 / 10

bu filmin sinematografisi... izlediğim en iyi görsel şölenlerden biriydi :’) Dennis Villeneuve artık ilk 3’ümde

@kuzgunadam

1 ay önce

8.1 / 10

Bu gözler maviş Javier Bardem da gördü
Bugün izledim. Kitabını okumadım konusunu da bilmiyorum çok övülüyor diye gittim. Gittiğime değdi ama hikayeyi bilmediğimden ilk 1 saat biraz yavaş ve durgundu benim için. Filmin geneli de çok fazla olay yaşanmadı ama zaten filmin amacı bir giriş yapmak yani muhtemelen bu seri epey filmden oluşur 3lemeden öteye de gidebilir 5 6 filmden oluşabilir. Bu fildme 2. filme altyapı hazırladı esas film 2. film olacaktır bence 10 üzerinden 8 lik bir filmdi diyebilirim. Görsel kalite ve oyunculuklar iyiydi. Günümüzün yüzüklerin efendisi denilebilir bir seri onunda ilk filminde çok savaş falanj olmamıştı ama 2. film efsaneydi bilirsiniz.

@asdf_13

1 ay önce

8.8 / 10

Yönetmeni çok takdir ediyorum. Hem Blade Runner hem de bu seri gerçekten çok büyük prodüksiyonlar ve çok geniş bir fan kitlesine sahipler. Böyle projelerin altından her yönetmen kalkamaz. Hele bu kadar cüretkar kalıp seyirciye güvenerek, filmin IQ seviyesini marvel-netflix ayarına düşürmeyerek bu işi kotarmak çok takdir edilesi.
Keşke bu filmin süresi biraz daha uzun olsaydı. Umarım extended versiyonu çıkar. Henüz ilk film bu biliyorum ama yine de hanedanlıklar ve imparatorluktan biraz daha bahsedilebilirdi bence. Bunun dışında eleştirecek hiç bir nokta bulamıyorum.
Filmin rastgele bir sahnesini açın sonra tablo diye çıkartıp evin duvarına asın. O derece özenle çekilmiş...

@warriorpoet

1 ay önce

8.5 / 10

Film 2 Parttan oluşuyor. İkinci filmi bekliyor olacağım.
fear is the mindkiller

şükür kavuşturana filmi izledim ve bitirdim. bu serinin hayranı olarak seriyi sevenleri ne kadar tatmin eder bilmiyorum. kitaptaki bütün felsefeyi ve siyaseti çıkartıp birazcık serpiştirmişler. en sevdiğim yemek sahnesi bile filmde yoktu. bu kısım gerçekten beni üzdü. izlerken hiçbir şeye coşmadım ama izleniyor mu? evet izleniyor. hiçbir sahnede sıkılmadım. kitapta aklınızda tasvir ettiğiniz şeyler çok düzgün aktarılmış o konuda takdir ediyorum. görünüş olarak iyi içi boş. 8/10

@safaxcl

1 ay önce

8 / 10

Güzel omuş denis villeneuve yine güvenimi boşa çıkarmadı
SPOILER

Dune: Çöl Gezegeni filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Dune: Çöl Gezegeni filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Dune: Çöl Gezegeni filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL