Dunkirk Yorumları

Dunkirk filmi detayları

@idris_mert_sune

4 gün önce

5 / 10

Belgesel olmak yerine film olmayı tercih etseydi sevebilirdim güzel bir tarihi olayı keşke güzel karakterlerle süsleyebilselermiş işte o zaman İngilizler ve müttefik güçlerinin çaresizliğini daha iyi yansıtırlardı.
B

@bubba

1 ay önce

Nolan ismiyle izlediğim filmlerden ... Fakat geçişler ve hikaye çok vasat geldi ..

@mavimilena

1 ay önce

6.3 / 10

Nolan söz konusu olunca izlemeden olmuyor. Fakat bu filmde biraz hayal kırıklığı yaşadım. Kötü değil ama Nolan yine yapmış diyemedim. Film sıradan geldi ve beklediğimin çok çok altında kaldı. İzlerken bir heyecan seline kapılamadım. Yönetmeni yüzünden büyük umutlarla açacaklara fazla umutlu olmayın diyorum.

@ravenna

1 yıl önce

3 / 10

Bende Christopher Nolan ismine aldanıp yananlardanım.Filmden çok belgelesel tadındaydı.Hem kaçar hem de kahraman olurum!ya yaa!!Hiç beğenmedim.Gerçekten zaman kaybı başka hiçbir şey değil.

@paez

1 yıl önce

6.5 / 10

"hak etmediği halde en çok oscar alan film oscarı" olsa, kesin onu da alırdı.

@angelofthelord

1 yıl önce

3 / 10

Ne desem bilmiyorum. Gerçekten zaman kaybıydı, hiç beğenmedim. Abartıldığını düşünüyorum. Müzikleri her ne kadar beğenmiş olsam bile çok uzun tutulduğundan insanı sıkmaya başladı bir süre sonra. Tam bir savaş ortamı yaratıldığı söylenmiş, evet doğrudur. Ama her şeyi tamamen aynı şekilde yansıtmak filmin iyi olduğunu göstermez. Beğenmedim, önermiyorum.
J

@jashara_merve

2 yıl önce

7.1 / 10

Christopher Nolan 'ın adını görünce hemen izledim. Ama umduğumu bulamadım. Sıradan bir filmdi. Bir savaş filmi olarak çarpıcı değildi. Sarmadı beni.
R

@rhnvlkrtl

3 yıl önce

Nolan Nolan olalı böyle s*çmamıştır. Sen git Batman serisini çek yetmesin İnception’ı çek o da yetmesin Interstellar’ı çek sonra git bunu s*ç, pardon çek.

@dream_master

3 yıl önce

Baş rolsüz ingliz tarihi filmi, konusu savaş. . .bana göre değildi, full metal jacket bekliyordum. 10 üzerinden 6. Keşke başka bir yönetmen çekseydi ve sadece ingilterede vizyona girseydi. Nolan'dan beklediğimiz bu değildir genelde.

@no_one

3 yıl önce

Sürükleyici ve kaliteli bir yapımdı , Nolan’ın diğer filmlerinin aksine ( protagonist-antagonist veya baş kahraman-villain karakterler yerine) genel anlamda ,savaşı tüm yönleriyle ele almaya çalışan , bazen bireye indirgenip kahraman yaratmaya çalışma durumları olsa da karada,denizde,havada savaşan ,kurtulmaya çalışan tüm askerlerin içinde bulundukları vaziyeti ve ruhsal durumlarını yansıtmaya çalışan bir film . Bunun için Dunkerque Tahliyesi’ni ele almış tarihsel olarak ve tahliyenin ilerdeki sonucuna dikkat çekmek istemiş .Hitler’in saldırı emri vermedeki tereddütünden yararlanarak (2.Dünya Savaşı ile ilgili yazılmış en kapsamlı ve objektif kitaplardan birinin yazarı olan Basil Liddell Hart’ın kitabında bu konuyla ilgili olarak Nazilerin Avrupa’da kendilerinin bile tahminlerinin ötesindeki hızlı ilerleyişlerinden dolayı Hitler’in tuzağa çekildiklerini düşünmesi ve kıyıya sıkışmış İngiliz askerlerine saldırı konusunda tereddütte kalmasına neden olduğunu belirtir.) gerçekleştirilen bu
... Devamı
Sürükleyici ve kaliteli bir yapımdı , Nolan’ın diğer filmlerinin aksine ( protagonist-antagonist veya baş kahraman-villain karakterler yerine) genel anlamda ,savaşı tüm yönleriyle ele almaya çalışan , bazen bireye indirgenip kahraman yaratmaya çalışma durumları olsa da karada,denizde,havada savaşan ,kurtulmaya çalışan tüm askerlerin içinde bulundukları vaziyeti ve ruhsal durumlarını yansıtmaya çalışan bir film . Bunun için Dunkerque Tahliyesi’ni ele almış tarihsel olarak ve tahliyenin ilerdeki sonucuna dikkat çekmek istemiş .Hitler’in saldırı emri vermedeki tereddütünden yararlanarak (2.Dünya Savaşı ile ilgili yazılmış en kapsamlı ve objektif kitaplardan birinin yazarı olan Basil Liddell Hart’ın kitabında bu konuyla ilgili olarak Nazilerin Avrupa’da kendilerinin bile tahminlerinin ötesindeki hızlı ilerleyişlerinden dolayı Hitler’in tuzağa çekildiklerini düşünmesi ve kıyıya sıkışmış İngiliz askerlerine saldırı konusunda tereddütte kalmasına neden olduğunu belirtir.) gerçekleştirilen bu eylem sonrası kurtulan askerlerin Normandiya Çıkarması’yla Avrupa’yı Nazi işgalinden kurtmasına vurgu yapılmak istenmiş fakat dünyayı Nazi işgalinden kurtaran en büyük etken Nazilerin Sovyet topraklarını da bu kadar kolay geçebileceklerini sanması ama Rusya’da Avrupa’daki kadar güzel yollar ,yer şekilleri ve iklimle karşılaşmaması ve de Rusya’da Avrupa’da görmediği ( belki de dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş ) halk direnişini hesaba katmaması . Filmde her ne kadar bu geri çekilmenin ilerdeki bir zafere ,kahramanlığa dönüşeceği vurgulanmak istense de asıl gerçek yani Normandiya’nın da sebebi Sovyet halklarının eşsiz direnişidir ...

Her ne kadar tüm payı kendinde görmek ister gibi bir görüntü çizse de film ; bu ayrıntılar hesaba katılmazsa oyunculuk ve kurgu olarak , görsel ve sekans geçişleri açısından başarılı bir film . 7.5/10
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL