7

196 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8 (377.726 OY)

Süre

1 Saat 46 Dk.

Yönetmen / Senarist

KONUSU

2. Dünya Savaşı'nın kaderini belirleyen olaylardan biri olan Dunkerque Tahliyesi'ni konu edinen filmi, yüz binlerce İngiliz ve müttefik askerlerinin, düşman askerleri tarafından etrafının sarılması ile başlar. Arkaları deniz olan bir yerde sıkışan askerler, düşman saldırısına karşı çaresiz bir durumda kalırlar. 

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (41)

@dream-master yazdı...

Çar, 21 Mar 2018, 18:15 (2 ay önce)

Baş rolsüz ingliz tarihi filmi, konusu savaş. . .bana göre değildi, full metal jacket bekliyordum. 10 üzerinden 6. Keşke başka bir yönetmen çekseydi ve sadece ingilterede vizyona girseydi. Nolan'dan beklediğimiz bu değildir genelde.

@no-one yazdı...

Paz, 11 Şub 2018, 23:26 (3 ay önce)

Sürükleyici ve kaliteli bir yapımdı , Nolan'ın diğer filmlerinin aksine ( protagonist-antagonist veya baş kahraman-villain karakterler yerine) genel anlamda ,savaşı tüm yönleriyle ele almaya çalışan , bazen bireye indirgenip kahraman yaratmaya çalışma durumları olsa da karada,denizde,havada savaşan ,kurtulmaya çalışan tüm askerlerin içinde bulundukları vaziyeti ve ruhsal durumlarını yansıtmaya çalışan bir film . Bunun için Dunkerque Tahliyesi'ni ele almış tarihsel olarak ve tahliyenin ilerdeki sonucuna dikkat çekmek istemiş .Hitler'in saldırı emri vermedeki tereddütünden yararlanarak (2.Dünya Savaşı ile ilgili yazılmış en kapsamlı ve objektif kitaplardan birinin yazarı olan Basil Liddell Hart'ın kitabında bu konuyla ilgili olarak Nazilerin Avrupa'da kendilerinin bile tahminlerinin ötesindeki hızlı ilerleyişlerinden dolayı Hitler'in tuzağa çekildiklerini düşünmesi ve kıyıya sıkışmış İngiliz askerlerine saldırı konusunda tereddütte kalmasına neden olduğunu belirtir.) gerçekleştirilen bu eylem sonrası kurtulan askerlerin Normandiya Çıkarması'yla Avrupa'yı Nazi işgalinden kurtmasına vurgu yapılmak istenmiş fakat dünyayı Nazi işgalinden kurtaran en büyük etken Nazilerin Sovyet topraklarını da bu kadar kolay geçebileceklerini sanması ama Rusya'da Avrupa'daki kadar güzel yollar ,yer şekilleri ve iklimle karşılaşmaması ve de Rusya'da Avrupa'da görmediği ( belki de dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş ) halk direnişini hesaba katmaması . Filmde her ne kadar bu geri çekilmenin ilerdeki bir zafere ,kahramanlığa dönüşeceği vurgulanmak istense de asıl gerçek yani Normandiya'nın da sebebi Sovyet halklarının eşsiz direnişidir ...    Her ne kadar tüm payı kendinde görmek ister gibi bir görüntü çizse de film ; bu ayrıntılar hesaba katılmazsa oyunculuk ve kurgu olarak , görsel ve sekans geçişleri açısından başarılı bir film . 7.5/10

@philocine yazdı...

Sal, 26 Ara 2017, 05:22 (5 ay önce)

6.5 / 10

Savaş filmleri genelde, empati kurabileceğimiz bir ana karakterin etrafında döner. (Braveheart, Life is Beautiful, Er Ryan vs)    Bu filmde, az az gördüğümüz ve bizi çok da etkilemeyen karakterler olduğu için onlara üzülmedik ya da kurtuluşlarına sevinmedik. Haliyle belgesele döndü film ve heyecansız, sıkıcı bir hal aldı. Nolan fimlerinde hikayeyi destekleyen müzik arka planda devamlı olur ve hikaye sürükleyici olduğu için fark etmezsiniz bile. Ancak burada hikaye içine almadığı için arkadaki müzik 'Hadi gerilin' zorlaması bir hal almış. 100 dk boyunca arka planı müzikli bir yerli dizi izler gibi oldum bir ara. Müzik devamlı var ama hikaye, gerilim?  Filmin sonuna gelirken neyse en azından film savaş kahramanlığı ya çığırtkanlığı yapmamış dedim. Onu da finaldeki yapay gazete cümleleriyle çöpe attı. Tüyünü de dikti ve büyük bir hayal kırıklığı oldu benim adıma.Üç ayrı zaman dilimi konusuna hiç girmiyorum bile. Filme pek de bir hizmeti olmamış.   Bir Nolan filmi için bunları yazacağım aklıma gelmezdi. Özetle : Hayal kırıklığı.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Dunkirk filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Dunkirk filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Dunkirk filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI