7.1

157 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.5 (2.411 OY)

Süre

2 Saat 1 Dk.

Tür

Dram

Yönetmen / Senarist

KONUSU

Hayat, babası ve yatalak dedesi ile birlikte, İstanbul Boğazı’na açılan bir dere ağzındaki ahşap bir evde yaşamaktadır. Babası ailenin hayatta kalmasını sağlamak için küçük teknesiyle bu sularda balıkçılık yaparken, bir taraftan da birtakım yasadışı işlere girip çıkar. Hayat bu zorlu, sert ve acımasız dünyaya doğmuştur ama yaşama sıkı sıkıya sarılır. Dünyadaki adaletsizliklere karşı cesaretini, dayanıklılığını ve umudunu yitirmez.Korkuyorum Anne , Beş Vakit gibi filmlerin yönetmeni Reha Erdem'in son filmi Hayat Var, dram yüklü bir hikaye.

''Hayat Var'' mı ?

Bu yazı, filmin genel bir değerlendirmesinden çok, filmdeki göstergelsel anlamlar ve feminist bir bakış açısıyla çözümlenmeye çalışılmasından ibarettir.   ---spoiler---    ''Hayat'',...
enik-kral

@enik-kral yazdı...

16.12.2016

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (16)

@hontt yazdı...

Sal, 29 Kas 2016, 18:29 (1 yıl önce)

9.6 / 10

herkes reha erdem'in önünde diz çöküp tövbe isteyecek, net!

@turtlescanfly yazdı...

Cum, 26 Şub 2016, 00:28 (2 yıl önce)

İzlediğimde beni çok fazla etkilediğini duşunmediğim fakat durdukça guzelleşen,durdukça guzelleştiğini ise her boşluğa duşuşumde yani o an duşunecek herhangi bir şey bulamadığımda bana o malum şarkıyı mırıldattığı vakit farkettiğim filmdir.

@faj yazdı...

Pzt, 19 Oca 2015, 12:23 (3 yıl önce)

hani bebek taşıyan arabaların arkasına yazarlar ya arabada bebek var diye, hani insanlar içinde küçük bir can taşıyan araçlar konusunda daha dikkatli olsunlar diye. oysa o canların biraz büyümüş versiyonlarını kimsenin önemsediği yok. evet hayat var dünyanın her bir köşesinde, varolma sebebi sadece varolması olan, bu yazıyı yazan ve bu yazıyı okuma yeteneğine sahip herkes gibi olan, itinayla acı çekme ve ara sıra mutlu olabilme yeteneğine sahip hayatlar her yerde. reha erdemin bizi sorunlarıyla sorumlu kılan hayat karakteride böyle işte. kendi hayatlarına tutunurken nefret suçları işleyen ve herkesin böyle yaşadığı bir dünyada kendilerini ziyadesiyle haklı gören insanların dünyasında 13 yaşında bir kızın ne kadar şansı olabilir.   bu coğrafyada doğan her kız ilk evliliğini erkek egemen kültürle yapmak zorunda yoksa yersiz yurtsuz kalır, elbette bir insan için geçerli olan her inat ve inanç öyküsü bir kadını da anlatır; fakat hangi kadın usta bir sörfçü edasıyla büyük dalgalara karşı duracak kadar şanslı, profesör temelin yaptığı karınca deneyi gibi kadınların hayatı, hani temel önce karıncaların ayağını koparıyor sonrada zıplamalarını istiyordu, zıplayamayan karıncaları görüncede günlüğüne not düşüyordu, karıncalar bacağı koparıldığında sağır oluyorlar diye. evet hayat sağır ama onun sağırlığı yalanları duymamasından ileri gelen bir sağırlık. başına türlü işler gelir hayatın, ama o sağırlığından taviz vermez. sonra nefret suçu işlemeye başlar ve hayata tutunur.    hayatın öyküsünden alacağımız çok ders var, sinema sadece kendi hayatlarından mesul olmanızı engelleyen yönetmenlerle dolu. bu yönüyle sevimsiz bir yönetmen reha erdem, ama sevimsizliklerle yüzleşmek kendimizi bir tık daha fazla sevmemizi sağlıyorsa ne mutlu hayat var filmiyle kurduğumuz 2 saatlik ilişkiye. 

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Hayat Var filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hayat Var filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hayat Var filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER