7.8

513 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.8 (14.344 OY)

KONUSU
Kör düğüm olmuş bir aşk üçgeni, Bekir, Uğur ve Zagor... Bekir Uğur’a, Uğur Zagor’a, Zagor’da serseriliğe aşıktır. Karşılığını bulamayan kalplere tutkun bu üç insanın yolu, tutkunun beslediği bir kaderle birbirine bağlanır.

Uğur, Zagor’un hapisten çıktığı gece, mahallede işlenen bir cinayetin ardınd
... Devamı
Kör düğüm olmuş bir aşk üçgeni, Bekir, Uğur ve Zagor... Bekir Uğur’a, Uğur Zagor’a, Zagor’da serseriliğe aşıktır. Karşılığını bulamayan kalplere tutkun bu üç insanın yolu, tutkunun beslediği bir kaderle birbirine bağlanır.

Uğur, Zagor’un hapisten çıktığı gece, mahallede işlenen bir cinayetin ardından ortadan kaybolur. Bu kayboluş, ilk başta Bekir’in umutsuz aşkından kurtulması için bir umut olsa da, aylar sonra Zagor’un İzmir’de işlediği bir cinayet sonrası hapse girmesinin ardından Uğur’un mahalleye dönmesi ile Bekir için yıllar sürecek amansız bir kovalamaca başlayacaktır. Aşkının peşinde, kendini hiçe sayarak sürecek bu kovalamaca ile gururunu, benliğini, bütün kişiliğini yitirse de, bir tek şeyi, aşkın masumiyetini yitirmez.

Zeki Demirkubuz, Uğur ile Bekir’in 40’lı yaşlarındaki hikayelerini anlattığı, başyapıtlarından sayılan Masumiyet filminin ardından, şimdi de Kader ile bu karakterlerin gençlik yıllarına bir bakış atıyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@yigithan300

9 ay önce

8.7 / 10

Aslında filmleri farklı ele almak istemedim. Masumiyet Bekir,Uğur,Yusuf ve Zagor takık Bekir uğura ama gömüş aşkı bir yerlere Uğur un aklı ise Zagor da hayat kadınlığı yapıyor oradan aldığı parayı da Zagora götürüyor Bekir de bırakamıyor uğuru ayrılmıyor beşinden bu hikaye bir de Yusuf dâhil oluyor saf bir delikanlı bir otel odasına sıkışıp kalıyorlar kaçacak yer yok nereye gitseler hayat.1997 yapımı Masumiyet Bekir ve Uğurun hikayesinin nasıl başladığını anlatan Kader ise 2006 yılında geliyor. Bekir in uğur için geçmişte yaptıkları ama uğurun bitmeyen Zagor sevdası bir yoldur uzar gider hayat aşk dediğin gezdirir adamı diyar diyar peşinden sürükler uyuşturur aklını yüreğini vicdanında kalmaz üzüldüğün seni üzene çevirir. Zagor Uğuru üzer Uğur Bekiri üzer Bekir de evdeki karısını üzer. Bekir neler yapıyor ama olmuyor Zagor hiç bir şey yapmazken herkes onun etrafında dönüyor. Hayattan daha usta bir sillesi var mı? Feda ettiklerimiz neye,
... Devamı
Aslında filmleri farklı ele almak istemedim. Masumiyet Bekir,Uğur,Yusuf ve Zagor takık Bekir uğura ama gömüş aşkı bir yerlere Uğur un aklı ise Zagor da hayat kadınlığı yapıyor oradan aldığı parayı da Zagora götürüyor Bekir de bırakamıyor uğuru ayrılmıyor beşinden bu hikaye bir de Yusuf dâhil oluyor saf bir delikanlı bir otel odasına sıkışıp kalıyorlar kaçacak yer yok nereye gitseler hayat.1997 yapımı Masumiyet Bekir ve Uğurun hikayesinin nasıl başladığını anlatan Kader ise 2006 yılında geliyor. Bekir in uğur için geçmişte yaptıkları ama uğurun bitmeyen Zagor sevdası bir yoldur uzar gider hayat aşk dediğin gezdirir adamı diyar diyar peşinden sürükler uyuşturur aklını yüreğini vicdanında kalmaz üzüldüğün seni üzene çevirir. Zagor Uğuru üzer Uğur Bekiri üzer Bekir de evdeki karısını üzer. Bekir neler yapıyor ama olmuyor Zagor hiç bir şey yapmazken herkes onun etrafında dönüyor. Hayattan daha usta bir sillesi var mı? Feda ettiklerimiz neye,niye kim için öylece yanımızdan geçen insanların hikayesi.Kader de karşılıksız hiç bir şey yapmayan mahvettikleri hayatları izleriz yada insanların sahip olmak istedikleri şeyler için yaptıklarını. Masumiyet ise bunların sonucunu gösterir. Ama her iki koşulda elinin tersiyle iten tek bir kişi vardır oda Bekir. Zeki Demirkubuz kenar mahallelerde, taşra pavyonlarında kendini tüketenlerin ruh hallerini en kırılgan noktalarından kavrıyor. Masumiyetini kaybetmiş insanların Kaderi. Kadersizlerin Masumiyeti.

@berfiin

1 yıl önce

8 / 10

"Sen de anla artık başka yolu yok bunun. Yazıkmış, kılmış, tüymüş hepsi hesap edildi bunların ya. Her şeye hazırım diyorum sana. De ki iyilik ediyorsun, de ki sevap işliyorsun. Herkesin inandığı bir şey vardır bu a* kodumunun hayatında. Benimkisi de sensin ne yapayım"
Film bittikten sonra insanın içinde bir boşluk oluşuyor. Bu boşluk oyunculukların bu kadar iyi olması ve duygunun bize geçmesinden dolayı mı yoksa filmin bu kadar gerçek bir şeyi yüzümüze çarpması mıdır bilemedim.
Ana tema çok belli ki takıntıydı. Uğur’un Zagor’a takıntısı, Bekir’in Uğur takıntısı... Film boyunca dedim ki değer miydi be...

@mathiviolet

2 yıl önce

8.1 / 10

Türk sinemasının en iyi filmlerindendir muhakkak ama ilk izlediğimde Bekir’in karısının hiçbir suçu olmadığı halde mağdur edilmesi yüzünden sinirlerimi bozmuş, Bekir’in aşkını gözüm görmemişti ama sonra Demirkubuz’un röportajını okudum. Sanki inandığı şeyi duymayı bekliyormuşçasına okur okumaz Kader filmindeki mantığı kavradım işte o zaman Bekir’in ve Uğur’un aşkına mantık erdirebildim. Ayrıca önce bu filmi daha sonra Masumiyeti izlediğime çok memnunum benim için daha özel bir hale geldi.

" ...Aşk duygusu da ideal anlamda kendi varlığını başka bir varlığa teslim etme, bütün iradeni her şeyi onun kollarına terk etme eğilimidir. Bunun geliştirilmiş hali bence tanrıya kadar da gidebilir. İnanç duygusunun başlangıcında da bu vardır. Zaten Dostoyevski ve Nietzsche’ye duyduğum sevgi de bundandır. Onlar aşk ve tutkuya şekil biçmezler. Ne olursa olsun, ister ahlaki, ister ahlak dışı bütün tutkuların ve aşk duygusunun tanrısal bir öz taşıdığını
... Devamı
Türk sinemasının en iyi filmlerindendir muhakkak ama ilk izlediğimde Bekir’in karısının hiçbir suçu olmadığı halde mağdur edilmesi yüzünden sinirlerimi bozmuş, Bekir’in aşkını gözüm görmemişti ama sonra Demirkubuz’un röportajını okudum. Sanki inandığı şeyi duymayı bekliyormuşçasına okur okumaz Kader filmindeki mantığı kavradım işte o zaman Bekir’in ve Uğur’un aşkına mantık erdirebildim. Ayrıca önce bu filmi daha sonra Masumiyeti izlediğime çok memnunum benim için daha özel bir hale geldi.

" ...Aşk duygusu da ideal anlamda kendi varlığını başka bir varlığa teslim etme, bütün iradeni her şeyi onun kollarına terk etme eğilimidir. Bunun geliştirilmiş hali bence tanrıya kadar da gidebilir. İnanç duygusunun başlangıcında da bu vardır. Zaten Dostoyevski ve Nietzsche’ye duyduğum sevgi de bundandır. Onlar aşk ve tutkuya şekil biçmezler. Ne olursa olsun, ister ahlaki, ister ahlak dışı bütün tutkuların ve aşk duygusunun tanrısal bir öz taşıdığını, bu tutku ve aşk olmadan tanrısal bir inanç geliştirmenin mümkün olmadığını söylerler.
..."
A

@aglamalikbaby

2 yıl önce

8.4 / 10

Bu amınakoduğumun hayatında herkesin inandığı bir şey var benimki de sensin
N

@notoriyas

3 yıl önce

9.5 / 10

Sadece senaryosu ile birlikte birçok eksiğini görmezden geldiğim başyapıt.

@birduman

4 yıl önce

8.2 / 10

denizden çıkıp sigara yakmak gibi bir film..
böyle hayatlar olduğuna eminim,
aşık olup koluna faça atan milletiz biz.

@delahoya

5 yıl önce

İlk önce şunu belirtmeliyim Masumiyet filmini izlemeden "Kader" filmini izledim... Eğer ki birbiri ile bağlantılı olduğunu bilseydim ilk Masumiyeti izlerdim fakat yakın zamanda onuda izlicem...

Uzun lafın kısası Kader filmi ile alakalı şudur ;

bıçak gibi bir film; bazısı için yaralayıp geçen bazısı için deşen, kanatan ve işkence eden.
C

@chavdar

7 yıl önce

8.1 / 10

iyi film ama masumiyet'ten sonra böyle bir filme gerek yoktu. konuları aynı hemen hemen. zeki bey aynı oyuncularla daha farklı bir film çekseymiş keşke. bir de, zeki bey oyunculuk yapmasa keşke. onun olduğu sahnelerde gülesim geliyor. geçen gün bekleme odasını izlerken de kopmuştum.
S

@starbuck

7 yıl önce

Duygu icerikli bir filmde kendinizden hicbir sey bulamamaniza ragmen filme baglaniyorsaniz o filmde sizde eksik olanlar vardir ve guzel anlatilmistir. Bu yuzden "kader" aklima her gelisinde acip tekrar izlemek istiyorum.

@strangelove

8 yıl önce

filmdeki tek kötü şey vildan atasever olsa gerek.

@paranoyakvisne

8 yıl önce

''Sonra gözümü bir açtım karşıdan karlı dağlar geçiyor. Bir daha açtım başımda bir çocuk, kalk abi diyor Kars'a geldik.''
K

@kultursuz

9 yıl önce

10 / 10

güzel film deyip geçilcek veya okadar iyi değil denilcek bi film değil öle ortası yok bu filmin..izledikten sonra ya nefret edersin söversin yada bi iki gün etkisinden çıkmazsın..bi kültürsüz olarak bana sorarsanız hayatımda izlediğim en kral türk filmi

@peaceful89

9 yıl önce

masumiyet daha iyiydi bu da iyiydi ama uğur rolünü oynayan kızı sevmediğimden sanırım masumiyet kadar sevemedim bunu. oyunculuğu beni etkilemiyor

@davay_davay

9 yıl önce

6.9 / 10

hem filimadami hem imdb’de hak ettiğinden fazla puan almış filmdir.

@sesver

9 yıl önce

7.8 / 10

oyunculukların muhteşem, konunun hiç sıkmadığı film. türk filmlerinin kötü şöhretini bir nebze olsun kurtarmıştır.
SPOILER

Kader filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kader filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kader filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL