7.6

634 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (384.146 OY)

KONUSU
Trevor Reznik bir fabrikada işçidir. İşi sadece tekdüze değil, aynı zamanda yıpratıcı ve çok da gürültülüdür. En ufak bir dikkatsizliğin korkunç bir kazayla cezalandırılacağı türden bir iştir. Oysa, Trevor hiç bir şeye konsantre olacak durumda değildir; çünkü bir yıldır hiç uyumamıştır. Trevor gecel ... Devamı
Trevor Reznik bir fabrikada işçidir. İşi sadece tekdüze değil, aynı zamanda yıpratıcı ve çok da gürültülüdür. En ufak bir dikkatsizliğin korkunç bir kazayla cezalandırılacağı türden bir iştir. Oysa, Trevor hiç bir şeye konsantre olacak durumda değildir; çünkü bir yıldır hiç uyumamıştır. Trevor gecelerini, Marie isimli garson kızla buluştuğu hava limanındaki kafeyle; sokak kızı Stevienin apartman dairesi arasında gidip gelerek geçirmektedir.

Trevorın tuhaf hayatı bir de evindeki buzdolabının üzerinde şifreli mesajlar bulmaya başlayınca iyice esrarengiz bir hal alır.

Yönetmen Brand Anderson, obsesyon, paranoya ve şüphe ekseninde dönen filmini çekerken Kafka ve Dostoyevskiden etkilendiğini pek gizleme gereği hissetmiyor. Christian Bale Trevor rolü için 3 ayda 28 kilo vermeyi göze almış.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@mehmetyuksekdag

3 hafta önce

#TheMachinist Christian Bale'in fiziğinin sınırlarını zorladığı, neredeyse "yok olacak" seviyesine geldiği film. Hem oyunculuk olarak hem de atmosfer olarak seyirciyi etkileyen bir yapım. Uykusuzluk, bozuk bir psikoloji, paranoya, obsesiflik, vicdan muhasebesi.. Farklı eksenlerin farklı hayatlarla işlendiği izlenmeye değer bir film.

@deadmanwalking

1 yıl önce

7.3 / 10

Trevor’ın hayatındaki iki kadından birisi olan Stevie, Trevor’ın para karşılığı birlikte olduğu bir karakter. Stevie filmin başındaki bir sahnede ona omlet yapabileceğini söylüyor. Bunun nedeni Stevie’nin yaşadığı hayatı eğer bunu yapabileceğini birisini bulursa, bırakmak istemesi. İlerde bu hayalini Trevor’la gerçekleştirmeyi deneyecek ama bu denemesi hüsranla neticelenecek.
Trevor’ın her gün kahve içmeye geldiği mekânın havaalanı olduğu anlaşılıyor. Trevor iş çıkışında arkadaşlarının poker oynama teklifini Başka bir planım var. diyerek reddetmişti. O her gün buraya geliyor ve saatlerce kahvesine bakarak hiç kimse ile konuşmadan oturuyor. Trevor’ın havaalanına gelme nedeni tam bir yıl önce gerçekleşen kazada ölen çocuğa havaalanı yolunda çarpması.
Trevor hayali senaryosunu işte bu mekânda oluşturuyor. Bu sahnede görülen kadın Trevor’ın daha önce arabasıyla çarparak kaçtığı çocuğun annesi. Masadan kalktığında bahşiş olarak masaya 20 dol
... Devamı
Trevor’ın hayatındaki iki kadından birisi olan Stevie, Trevor’ın para karşılığı birlikte olduğu bir karakter. Stevie filmin başındaki bir sahnede ona omlet yapabileceğini söylüyor. Bunun nedeni Stevie’nin yaşadığı hayatı eğer bunu yapabileceğini birisini bulursa, bırakmak istemesi. İlerde bu hayalini Trevor’la gerçekleştirmeyi deneyecek ama bu denemesi hüsranla neticelenecek.
Trevor’ın her gün kahve içmeye geldiği mekânın havaalanı olduğu anlaşılıyor. Trevor iş çıkışında arkadaşlarının poker oynama teklifini Başka bir planım var. diyerek reddetmişti. O her gün buraya geliyor ve saatlerce kahvesine bakarak hiç kimse ile konuşmadan oturuyor. Trevor’ın havaalanına gelme nedeni tam bir yıl önce gerçekleşen kazada ölen çocuğa havaalanı yolunda çarpması.
Trevor hayali senaryosunu işte bu mekânda oluşturuyor. Bu sahnede görülen kadın Trevor’ın daha önce arabasıyla çarparak kaçtığı çocuğun annesi. Masadan kalktığında bahşiş olarak masaya 20 dolar bırakıyor. Film boyunca ona iyilik yapmaya ve hem onunla hem de çocuğu ile ilgilenmeye çalışarak vicdanını rahatlamaya çalışıyor.
Trevor, Mariee’nin burada söylediği Biraz daha zayıf olsaydın var olmazdın sözünü dejavu olarak niteliyor. Bu sözün aynısını ona daha önce Stevie söylemişti. Trevor şu an gerçeklikten kopmuş bir halde hayal dünyasında olduğu için aslında rahatlıkla kimin söylediğini hatırlaması gereken bu sözün dejavu olduğunu düşünüyor.
Trevor havalanında saate baktığında saatin 01:30’da sabitlendiğini saniyenin hareket etmediğini görüyor. Bunun nedeni geçmişte yaşadığı kazanın tam olarak bu saatte gerçekleşmesi. Trevor film boyunca defalarca saatin ilerlemediği anlarla yüz yüze gelecek.
Havalanı sahnesinde dikkatimizi çeken iki nokta var. İlki daha önce de bahsettiğim gibi yüksek miktarda bahşiş bırakması. İkincisi şu: Bu sahneyi dikkatle izlerseniz hiç kopma yaşanmadan ilerleyen bu sahnede Trevor’ın eline çatal almasına rağmen kekten hiç yemediğini görebilirsiniz. Ancak masadan kalkarken kekten bir parça yenildiği görülüyor. Bunun nedeni Trevor’ın hayali kurgusunda kendisinin kekten bir parça yediğini düşünmesi.
Trevor’ın banyoda özellikle belirli bir yeri temizlemeye çalıştığı sahnenin de tamamen hayali olduğunu söyleyebiliriz. Bu temizlediği yer daha sonra Ivan’ın kanının aktığı yer. Belki zihni bu hesaplaşmanın kaçınılmaz olduğunun ve yaşanacakların farkında. Ya da ikinci bir olasılık şu: Filmin en sonunu nasıl en başında seyrettiysek bu sahne de Ivan’ı öldürdükten sonra yaptığı temizliği gösteren bir an. Her iki durumda da bu sahnenin gerçek olmadığını söyleyebiliriz.
İş yerinde Trevor’dan uyuşturucu testi için idrar istemeleri ayrıca daha sonrasında yaşayacağı bazı olaylar Trevor’ın hayali kurgusunda iş yerindeki herkesi kendisine karşı komplo kurmakla suçlamasına neden oluyor.
Trevor araba çakmağına baktığında kısa süreli bir duraksama geçiriyor. Bunun nedeni, araba çakmağının daha önce onun kaza yapmasına neden olması. Trevor burada çakmağın atmasını beklerken bir an gözlerini kapıyor ve yan tarafta Ivan beliriyor. Bu Ivan’ın ilk kez kendini gösterdiği sahne. Zaten çakmağın atma süresinin ne kadar uzun olduğunu fark edebilirsiniz. Trevor başka bir sahnede araba çakmağına tekrar basacak ve çakmağın ne kadar kısa sürede attığına şahit olacağız. Trevor burada tamamen halüsinasyon görmekte. Zaten ilerideki sorgu sahnesinde Ivan diye birisinin fabrikada çalışmadığını öğrenecek. Tabi ki Trevor’ın buna inanması epey zaman alacak.
Gördüğü halüsinasyonun etkisiyle yaşadığı dikkatsizlikten ötürü arkadaşı Miller’ın kolunun makinede sıkışmasına ve kopmasına neden olur. Filmin kırılma anlarından biri tam da bu an. Bu durum Trevor’ı iyice paranoyak hale getirecek ve işten kovulmasına neden olacak.
Bir başka sahnede ödenmeyen faturalar için kendisine ihtar gönderildiğini görüyoruz. Buzdolabına faturaları öde, notunu assa da gerçeklikten kopan Trevor’ın daha sonra eve geldiğin faturaları ödemediği için elektriğinin kesildiğini göreceğiz.
Notları buzdolabının üzerine asan kişi kendisi. Ancak bunu hatırlayamıyor. İlk notta adam asmaca oyunuyla bir kelime sorulmuş. Trevor’ın yaşayacağı yüzleşme sonucu bu kelimenin ne olduğu adım adım ortaya çıkacak. Bu notlara her seferinde farklı kalemle yazı yazmaya çalışan Trevor son sahnede yani kim olduğunu anladığı sahnede doğru kalemi yani keçeli kalemi kullanır.
İş yerindeki sahnedeki sorguda yöneticilerin aslında iyi niyetli olduklarını ve Trevor’a karşı art niyet taşımadan gerçekten ne yaşandığını ortaya çıkarmaya çalıştıklarını anlıyoruz. Yani Trevor’ın arkadaşları ve çalıştığı yer hakkındaki teorileri onun hayal gücünden ibaret.
Trevor arabanın içerisinde ve yolun ortasında hareketsizce kalıyor ve uçak kulesine bakıyor. Bunun nedeni az önce çakmakla uğraşırken atlattığı kaza anı Bir yıl önceki kazada yine çakmakla uğraşırken tam da burada bir çocuğa çarpmıştı. Zihni geçmişi hatırladığı için direksiyon başında adeta donup kalıyor. Aynı sahnede Marie ve havaalanı kulesinin aynı anda gösterilme nedeni de bu kaza. Marie aslında çarptığı çocuğun annesiydi.
Lunaparkta gerçekleştiğini gördüğümüz fotoğraf çekme sahnesini daha sonra Trevor’in fotoğraf albümünde göreceğiz. Travel’in zihninin kurgusundan ibaret olan bu sahnelerde Trevor onlarla ilgilenerek kendi vicdanını rahatlatmaya çalışıyor.
Tünelin adı olan rota 666 aslında Trevor kaza yaptığında arabasının ön camında asılı olan yazıdır.
Korku tünelinde geçmişiyle ve vicdanıyla yüzleşen kişi Trevor. Korku tünelinin başlarında gördüklerini hiç umursamasa da kendisiyle ilişkili görüntüleri gördükçe korkusu daha da artıyor.
Kesik el ona kazayı hatırlatıyor.
Bu sahnede işlediği suçtan ötürü cezalandırılacağını düşündürüyor.
Bu sahnede işlediği suçtan ötürü cezalandırılacağını düşündürüyor.
Mezara çiçek koyan kadın; kazada ölen anneyi ve çocuğunu anımsatmakta.
Suçlu yazısı
Önüne çıkan çocuğa kırmızı bir araba ile çarpılması kazayı hatırlatmaktadır.
Bir araba kazası ve ölen bir çocuğu görmesi
Yolun ikiye ayrılması.. Sağ taraf cehennem.. Yani airport kazası
Korku tüneli çıkışında yaşanan sahnede vicdansal bir rahatlama olduğu bir gerçek. Çocuk kriz geçiriyor. Trevor buna kendisinin neden olduğunu düşünürken annesi onun sara hastası olduğunu, endişe edecek bir şey olmadığını belirtiyor. Yani Trevor çocuğu zarar veren kişi olmadığı bizzat çocuğun annenin ağzından duyuyor. Bu arada Marie koşarken ekrana gelen görüntü 1 yıl önce yaşanan kaza anına bir gönderme.
Marie’nin evinde gördüğümüz plakçalar ve cam kavanoz aslında Trevor’ın eşyaları Taşınma sırasında bu plakçaları ve bu oyuncak ya da kukla palyaçoyu onun eşyaları arasında görüyoruz. Ayrıca kavanozu almak isteyen ev sahibine Trevor Hayır, o annemin diyor. Bu sahne tamamen hayali ve onun zihninde yaşanıyor. Ayrıca saatin yine tam olarak 01.30’da sabitlendiğini ve saatin saniye göstergesinin olmadığını görüyoruz.
Marie’nin evinde mutfağa doğru giden Trevor’ın bir an durakladığını görmekteyiz. Bunun nedeni az önce Marie’nin söylediği cümle. Mutfağın yerini tarif ederken Soldaki son kapı. diyor. Trevor ise evin çok küçük olduğunu zaten başka kapı olmadığını görüyor. Muftaktaki gariplikler bununla sınırlı kalmıyor. Saatin yine 01:30 olduğunu görmekteyiz. Trevor saate bakmayı keser kesmez dijital saatin göstergeleri yok olmakta. Bu bir rüya da hayal olduğu için onun bakmadığı yönde bulunan saatin çalışmaması anlaşılır bir durum.
Makineye sıkışan kolunu kurtaran arkadaşlarının kendisine tuzak kurduğu gibi bir düşünceye kapılan Trevor, cüzdanında olduğunu düşündüğü resmi bulamıyor. İş arkadaşının Ivan ile balık tutarken görüldüğü bu resimdeki kişi aslında kendisi ancak bunu Stevie’nin evinde öğrenecek.
Buz dolabından kan geldiği bu sahnenin gerçek olmadığını ve buzdolabının içinde oldukça büyük balık kafalarının olduğunu göreceğiz Balıklar onun kabullenmek istemediği gerçeği yani resimdeki kişinin kendisi olduğu gerçeğini simgelemektedir.
Trevor’ın film boyunca defalarca elini çamaşır suyuyla yıkadığını görmekteyiz. Bunun nedeni kendi kurgusunda sürekli birilerini öldürdüğünü düşünmesi ve eline bulaşan kanları bu şekilde temizlemeye çalışması.
Elini çamaşırla yıkayan Trevor aynada kendisini ilk kez Ivan’a benzetir. Ancak hemen kendisini yan tarafa çekerek bunun aynadaki yansımadan kaynaklandığını düşünür.
Ev sahibi yaşlı kadının eve girme sahnesi de Trevor’ın hayali kurgusunda gerçekleşiyor. Trevor ona daireye neden girdiğini sorduğunda yaşlı kadın tatmin edici bir cevap veremiyor. Tavandaki sızma için bir not bırakmayı düşündüğünü söylüyor ancak bu hiç mantıklı değil. Notu dış kapıya da bırakabilirdi. Trevor notu yazan kişinin kendisi olmadığına inanmayı sürdürmek istiyor. Bu nedenle bu kurguyu oluşturuyor. Zaten kadın az sonra buzdolabını kastederek bu koku da ne, diye soruyor. Dolaptan akan kanın gerçek olmadığını düşünürsek kadının yaşlı kadının bu kokuyu duyması bu sahnenin gerçek olmadığını gösteriyor.
Trevor’in, Ivan’ı takip ettiği bu sahnede aslında takip rotası tamamen bir yıl önceki kazayla aynı. Işıkların hemen ardından havaalanı olduğu görülmekte ve Trevor yine kırmızı ışıkta geçmektedir.
Trevor’ın içine girdiği bu tünel daha önce hayalindeki kurguda girdiği korku tünelini andırmaktadır. Takip ettiği kırmızı arabanın plakasını okuyan Trevor onun 743 CRN olduğunu görür ki bu plaka şu an kullandığı araba plakasının tam tersidir. Arabada görünen diğer kişinin ilerde Stevie olduğunu anlayacağız.
Trevor yaşadığı kaza sahnesi öncesin yani kendisini arabanın önüne atmak üzereyken ona bakan birisini görür. Bu kişi gözünü ondan ayırmadan ona bakmaktadır. Bu kişi, Trevor’ın zihnini daha önce yaşadığı kazayı da birilerinin gördüğüne ilişkin içirisinde taşıdığı şüpheyi ya da endişeyi temsil etmektedir.
Bu sahnede Trevor’ın önüne atladığı arabada yan koltukta oturan hiç kimse bulunmuyor. Ancak iç çekimde emniyet kemerinin koltuğun boşluğundan geçtiğini ve koltukta bir bebeğin olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla tünelden sonra devam eden bu çarpma kurgusundaki arabanın gerçek olmadığını söyleyebiliriz. Trevor büyük olasılıkla burada kendisini araba çarpmış gibi yere attı. Zaten arabanın çarptığı anda çıkan sese rağmen hiç kimsenin dönüp bakmadığı ancak sonrasında yerde yatan bir adam gördükleri zaman ona doğru gittikleri görülmekte. Gerçek bir kaza olsaydı bu kişilerin görültü duyulur duyulmaz tepki vermeleri gerekiyordu.
Trevor’ın polis merkezinde arananlar tabelasının hemen altında beklemesi yine kendi içerisinde yaşadığı hesaplaşmaya bir gönderme. Kendisinin kanundan kaçan birisi olduğunun farkında. Kazayı rapor etmek için geldiğini söylediği bu polis karakolunda takip ettiği arabanın kendisine ait olduğunu ve tam bir yıl önce bu arabanın hurdalığa gitmesi için başvuruda bulunduğunu öğrenecek. Polislerin sadece birkaç soru sorma istekleri karşısına onlardan ölesiye kaçması henüz gerçeği kabullenerek teslim olmaya hazır olmadığını gösteriyor.
Polislerden yani teslim olmaktan ve gerçekleri itiraf etmekten o kadar korkmaktadır ki çıkış kapalı olması rağmen pes etmez ve kanalizasyonun içine girer. Polisler burada onu takip etmeyi bırakırlar.
Kanalizasyonun içerisindeyken daha önce korku tünelinde olduğu gibi karşısına yine iki seçenek gelir. Aslında bu iki seçenek onun vicdanıyla olan hesaplaşmasına bir göndermedir. Hatırlarsanız tünelde ısrarla sağ tarafa gitmek istemişti ama çocuk direksiyonu sola kırmıştı. Sol taraf gerçeklikte havaalanına çıkan yolu temsil ediyor. Ondan ne kadar kaçarsa kaçsın tüm yollar ona bu yaşadığı acı olayı unutturmuyor. Daha önce çocuğun zorlamasıyla sol tarafa yani havaalanı tarafına giden Trevor, bu kez de sağ taraftan gelen korkutucu adamı görünce yine aynı yöne gitmek zorunda kalıyor. Ne olursa olsun bu yöne gitmekten kaçamıyor.
Travıl, Stevie’nin evinde gördüğü ayakkabıların Ivan’a ait olduğunu düşünür. Ayrıca resimde gördüğü kişinin Stevie’nin eski kocası olduğunu düşünecek kadar paronoyak davranmaktadır. Stevie resimdeki kişinin kendisi olduğunu söylese de Trevor direnmeye devam eder ve resme bakmayı kabul etmez. Arabanın kendisine ait olduğu gerçeği ile yüzleşmek istemediği gibi resimdeki kişinin kendisi olduğu gerçeği ile de yüzleşmek istemez ve evden adeta kaçar; aynen polislerden kaçtığı gibi Kendisine bu kadar yakın davranan, yaralarını iyileştiren ve herkesin onu bıraktığı anda ona sahip çıkan Stevie’yi böylece kaybeder.
Stevie’nin yanından ayrılan Trevor hala kendisinin Ivan olduğunu ya da Ivan’ın kendisi olduğunu kabullenmek istemez. Ancak tüm yollar onu bu gerçeği kabul etmeye zorlayacaktır. Stevie kapıdan çıkarken ona arkasından bağırarak hakaret eder. Trevor, Stevie’nin burada kullandığı kelimelerden hareketle kendisinin Ivan olduğunu ve kırmızı arabada oturan kişinin de Stevie’den başkası olmadığını yavaş yavaş anlamaya başlar.
Trevor her zaman olduğu gibi havaalanının kafe kısmına gelir. Ancak bu kez buranın daha önce gördüğümüz yerden oldukça farklı olduğunu görüyoruz. Bu kez saatler düzgün çalışıyor ve hava alanı oldukça kalabalık. Trevor şu an kurgu dünyasında değil. Garsona Marie’nin nerede olduğunu soruyor ancak orada öyle birisinin çalışmadığı cevabını alıyor. Trevor artık gerçeklerle adım adım yüzleşiyor.
Garsonun sözlerinden onun her gün buraya geldiğini, aynı sandalyeye oturup hiç kimse ile konuşmadan sadece kahvesine baktığını öğreniyoruz. Trevor bunları duydukça şok geçirir ama gerçeği kabullenmek yerine oradaki herkesi kendisine karşı oyun oynamakla suçlayarak oradan ayrılır.
Havaalanından çıktıktan sonra kırmızı arabayı gören Trevor onu kendi evine kadar takip eder. Artık Ivan’la yani kendisinin karanlık tarafıyla yüzleşme vakti geldi ve Trevor artık bundan kaçamayacak.
Kendi karanlık tarafını temsil eden Ivan ’ı evde yaşadığı arbede sonucunda öldüren Trevor onun cesedinden kurtulmak istediğinde cesedin ortadan kaybolduğunu görür. Hemen ardından Ivan tekrar sağ salim bir şekilde ona görünür. Trevor ne yaparsa yapsın ondan kurtulamayacağını ve yüzleşmenin kaçınılmaz olduğunu artık anlamıştır. Duvarda gördüğü sen kimsin, sorusundan sonra aynaya döner ve kendisine defalarca kim olduğunu biliyorum diye seslenir.
Trevor filmin sonunda film boyunca defalarca karşılaştığı seçeneğe tekrar yaklaşıyor. Her seferinde sol tarafı seçen Trevor’ın bu kez sağ tarafa yönlendiğini anlıyoruz. Polis karakoluna tekrar geliyor ve bir yıl önce yaşadığı kazayı rapor ediyor.
Vicdanıyla hesaplaşabilen Trevor en sonunda uyumayı başarabiliyor.

@filmist

1 yıl önce

7.6 / 10

Psikolojisiyle yaptığı savaşı kazanmak için çabalayan bir adamın hikayesi.
Gerçeklerle yüzleşmek, vicdanla olan savaş hiç bu kadar zor olmamıştı.Kendini arama çabası, havada kalan sorular ve o soruların cevaplarını bulmaya çalışan Trevor’un etkileyici hikayesi izleyiciyi bambaşka bir havaya sokuyor.Çarpıcı sahneleriyle izlerken filmi yaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz.Özellikle bazı sahnelerde gizem o kadar iyi korunmuş ki izlerken kendi kendinize arka arkaya sorular soruyorsunuz.Özgün bir senaryosu var.
Christian’nın performansına değinilmeden geçmek olmaz gerek fiziksel değişimiyle gerek oyunculuk performansıyla muazzam bir yetenek sergilemiş hakkını vermek gerekir.
Kaçırılmaması gereken bir film.

@ravenna

2 yıl önce

Bu filmi izlerken Christian Bale’i gördüğümde gözlerime inanamadım.Adam resmen bir deri bir kemik kalmış.Bir oyuncu eğer bir film için bu kadar kilo kaybetmeyi göze alıp neredeyse evrim geçiriyorsa ne olursa olsun onun bu azmi için bile düşünmeden o film izlenir.Bunun haricinde filmdeki senaryo ve gösterilen oyuncu performanslarının hepsi birbirinden başarılıydı.Merak uyandırıcı,sürükleyici,gerilimi ve gizemi tadında izleyicisine verebilen bu müthiş filmi izlemenizi tavsiye ederim.
S

@siyahtuval

4 yıl önce

ben daha büyük beklentiyle izlediğim için sanırım pek beğenmedim ortalama bir filmdi.

@ustunkoru

5 yıl önce

7.5 / 10

tüm puanlar christian bale için

@satan_cat

5 yıl önce

Christian Bale'ın oyunculuğu tek kelimeyle harikaydı karakterin ruh hali,monoton hayatı ve kendi içindeki çelişkisini seyirciye harika aktarmış.Filmin sonu çok barizdi buna rağmen son dakikaların seyir zevkinin gayet iyi olduğunu söyleyebilirim.

@ereneliacik

7 yıl önce

Daha önce bu tarz filmler izleyenler için sonu pek sürpriz olmamıştır bence sıradan bir senaryosu olmasına rağmen Christian Bale'in oyunculuğu ile film bir üst seviyeye çıkmış
M

@murat1534

7 yıl önce

Uyu, uyu, ne olursan ol yine uyu,

İster zayıf, ister şişman,

İster puta tapan ol yine uyu,

Bizim dergahımız, vurup kaçanların dergahı değildir.

"Ivan"

@nurcihan

8 yıl önce

Gerek ivan denilen karakterin iticiliği gerek trevor ın zayıflığı gerek konunun sıkıcılığı ve daha bir çok konuda benim için karantinalık bi filmdi ta ki son on dakikasına kadar filmi güzel bağlamışlar şaşırtıcı geldi bana ama lütfen Christan Bale bi daha bu kadar zayıflamasın.

@yejades

8 yıl önce

Filmde en çok şaşırtan şey Christian Bale'in nasıl zayıfladığı.

e

@birkan250

9 yıl önce

6.5 / 10

filmin atmosferi çok güzel ama senaryo bilindik sonu çok basit bağlanmış izleyin yinede

@vili

9 yıl önce

Hiç beğenmedim çok sıkıldım ve beni çok geren bir filmdi.

@cesc

9 yıl önce

Yapılan bir hatanın pişmanlığından dolayı psikolojik sorunlarla boğuşan bir adam, normalde bir kaç yerde ters köşe yapmış olsa da o kadarda karışık bir film değil aslında ilk başından beri bir çok yerde geçmişindeki bir hatadan dolayı psikolojik rahatsızlığı başlaması, bu nedenle uyumadığını ve sinir sisteminin adama oyun oynadığını anlamak çok zor değil.. Daha iyi olabilirmiş..10/7.5

@perakendeshakes

9 yıl önce

trevor, nicholas'la birlikte korku tünelinde ilerlerken bir ara arka planda "crime and punishment" yazısı gözükür. bu da senarist ve yönetmenin, birer dostoyevski hayranı olarak filme kattığı ayrıntılardan biridir zannımca.
SPOILER

Makinist filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Makinist filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Makinist filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL