7.6

302 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.5 (21.086 OY)

KONUSU
Nuri Bilge Ceylanın Mayıs Sıkıntısından sonra çektiği ikinci uzun metrajlı filmi.

Orta metrajlı Kasaba ve ardından Mayıs Sıkıntısı filmlerinde Çanakkalenin Yenice kasabasını kendisine mekan olarak seçen yönetmen, Uzak filmi için karlar altında bir İstanbulu tercih etmiş.

Film, ideallerinden uzakla
... Devamı
Nuri Bilge Ceylanın Mayıs Sıkıntısından sonra çektiği ikinci uzun metrajlı filmi.

Orta metrajlı Kasaba ve ardından Mayıs Sıkıntısı filmlerinde Çanakkalenin Yenice kasabasını kendisine mekan olarak seçen yönetmen, Uzak filmi için karlar altında bir İstanbulu tercih etmiş.

Film, ideallerinden uzaklaşmaya başladıkça yaşamının anlamını yitiren ve uzaklara gitmeyi düşleyen bir adamla, hayallerini gerçekleştirmek için İstanbula gelen bir gencin hikayesini anlatıyor.

Minimalist bir sinema anlayışına sahip olan Nuri Bilge Ceylan, filmin senaryosunu ve yönetimini üstlendiği gibi, görüntü yönetmenliğini de kendisi yapmış.

Sinemasında doğuya özgü yavaşlığı ve sadeliği temel almasıyla tanınan yönetmenin son filmi, en olgun çalışması olarak kabul edildi.

Uzak, 39. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film ödülü alırken, Mehmet Emin Toprak’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ve Ceylan’a da En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini getirdi.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@babe

4 ay önce

"benim yüzümde her şeyler var
üç dilim ekmek bunlardan biri
annem bir taşa oturmuş bunlardan biri
sur dışlarında hafif bir eskici olur
olur ya bir kendi olur bir de elleri
insan yalnız mı buna bir çare düşünmeli.."
U

@umitakcali

1 yıl önce

Köyden İstanbul’a iş aramak için gelen, yeni bir hayata adım atmaya çalışan Yusuf, uzaktan akrabası olan Mahmut’un evinde misafir olarak kalır. İki farklı insan, iki farklı hayat tipi görüyoruz. Yusuf taşra hayatı yaşamış, kadın-erkek ilişkilerinden uzak, şehir yaşamının zorluklarını bilmeyen genç bir adamdır. Mahmut ise kitaplar okuyan, sinemayla ilgilenen, entelektüel bir tiptir. Yönetmenin filme koyduğu sahnelerin hiçbiri boş değil. Ceylan’ın düşündürmeye sevk ettiği, insanı iç dünyasına yönelttiği tipik filmlerden biri. Sonunda yakaladıkları farenin acı dolu çığlıklarını dinleyip onun çırpınışını izlemeleri aslında kendilerini izlemesidir. Kovanın dışında kalan ve çırpınan balık Yusuf’un özellikle dikkatini çeker ve onu izler burada kendini bağdaştırması muhtemel, en azından böyle düşündürülmeye çalışılmış. Yavaş ilerleyen, sakin ve az diyalog içeren bir film.

@melihkaya

2 yıl önce

İlk 60dk civarı sıkılsamda sonlara doğru o sıkıcı olduğunu düşündüğüm sahnelerin anlam kazandığını görmek her şeyi sildi attı ve yerini güzel bir film izlediğini hissetme duygusuna bıraktı.
N

@notoriyas

3 yıl önce

8.8 / 10

Dönemin arkaplanını muhteşem anlatan, diyalogların doğallığı ve karakterlerin işleyişleriyle beni son derece etkileyen bir NBC filmi
F

@fmf86

3 yıl önce

Mahmut özünden kopmuş, kentli olmayı gözünde yüceltmiş hem yalnızlıktan muzdarip hem yalnızlığa mahkum bir karakter. Yusuf, hamlığıyla kente gelmiş taşralı. Mahmut özünden o kadar uzaktır ki Yusuf, mutfağında yaşayan fare gibidir. İstemediği halde evinde yaşayan... Bu filmde her şey birbirine uzak. Başta karakterler... Yaşanılan yerler, çalan müzikler, kadınlara bakış açısı, yaşam şekli... Her şey uzak.
S

@saade

4 yıl önce

Burda birçokları filmi seyredip yorumda bulunmuş, ben neden hiç bir film açıp seyredemiyorum, bileniniz varmı

@senadir

6 yıl önce

Herkes her şeye uzak , bunu gayet güzel anlatmış. İç içe görünüyor belki ama yakından baktığında uzak.
B

@bernausanmaz

8 yıl önce

filmde, yönetmenin anlatmak istediğini çok iyi bir dil ve görsellikle ifade etmesini bir kenara koyarsak -ki detaylarda gerçekten de harika göndermerler var ve sahnelerin yalınlığı içindeki doluluk tartışılamaz- ’yalnızlık’ ’yabancılaşma’ hatta ’yozlaşma’ temalarının şehir ve taşra üzerinden bu kadar yüzelsel tartışılması ödüle giden en kısa yol gibi geliyor bana. Şu şehirde hepimiz çok yalnız ve yozlaşmış durumdayız ama taşralı hala insancıl duygularını koruyor yaklaşımı ile çekilen filmlerin ödül almasıyla oscarda özürlülerin hayatının anlatıldığı filmlerin ödül alması arasında fark yok benim için. Tabi film 2002 yapımı. ve yönetmenin her çektiği filmin bir öncekinden daha iyi olması detayını düşünürsek benim bu filmi bugün izleyerek eleştirmem benim ayıbım oluyor.

@neleus

8 yıl önce

9.5 / 10

ustanın en özel filmidir kanımca... yozlaşan kent insanı, küfürle reddettiği "gemici cigarası" elinde, denize karşı kalakalacaktır öylece...

@looking_califor

8 yıl önce

"Varoluş" a yaklaşıp ona yakışarak yaşayamayan mahmut ve "varoluş"dan bihaber yusuf’un hikayesi.

Öyle ki yapışıp kalan mahmut fareye dokunamaz bile. tüm olanların ardından denize nazır sigara yakar şapşalca.

Yeni yetme yusuf o fareyi alır, kedilere yem etmeden öldürür bırakır.

Aynen ne gemilere ne damlara kendini yar etmeden memleketine dönmesi gibi.

@dozajfilesi

9 yıl önce

’’insanlar kendileriyle yaşar kendileriyle ölür sen ölümünü çok erken ilan ettin.’’

@prethorian

9 yıl önce

Stalker filminin film içerisinde kullanılma amacı gülümsetti:)

@ahmetkutlu

9 yıl önce

9 / 10

Gayet akıp gidiyor film. Nasıl bir beklentiyle izliyorsunuz anlamıyorum. Sonuna doğru iyice keyif verici bi hale giriyor zaten. Emin Toprak'ın oyunculuğu çok iyi.

@macbeth

10 yıl önce

Bence yorgunken ve uyumak üzereyken izlenmesi gereken bir film.Az müzik az hareket münasebetiyle diyorum bunu.Filmin başlarında uyuyakalmanıza sebebiyet verebilir.Onun dışında şikayet edilecek bir mevzu göremiyorum adamın tarzı bu.

@benkendimveben

11 yıl önce

8.5 / 10

köylü bir genç ve köyden seneler evvel kopmuş köylülük köyde yaşama psikolojisini üzerinden atmış hayatının karmaşaları artık iş bulmak olmayan bir fotoğrafçıyı hikaye eden film..

iki karakter de aynı çatı altında aynı sosyal-kültürel şapka altında kısa bir süre de olsa yaşamaya kalkıştığında karşımıza çıkan ilginç diyaloglar( diyalog da yok değil hani!!) gülmeyi unutmuş bir fotoğrafçının karşısına geçip çocuk gibi gülen yusuf ..tezatlar, hayat beklentileri tamamen farklı . içinden bir bit yeniği aramak için kıçımı yırttığım film.. ama yok abartma fazla ve otur olduğu gibi izle dedim kendi kendime olağan sadeliği ile izle.. marlboro ile samsun un içildiği sahneleri izle.. kahve de işsizlerle muhabbet etmeye çalışan iş arayan yusuf ile eski eşi ile konuşmaya çalışan mahmut u izle dedim..
SPOILER

Uzak filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Uzak filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Uzak filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL