Geliş Yorumları

Geliş filmi detayları

@hanimbarman

4 gün önce

8 / 10

Durağan olmasına rağmen merak uyandırıcı ve güzeldi.

@oguvencc

4 ay önce

1 / 10

vakit kaybı israf saçma sapan manasız amaçsız sonuçsuz bir film yada kim bilir belkide birtek ben anlamadım

@olanzveins

5 ay önce

2.4 / 10

Filmin değindiği iletişim türü üzerinden şekillenen konu aslında son derece önemli bir detay. Dünyayı bilme, onu kavrama ve onu zihnimizde konumlandırmamız sonucu bir görüş kazanırız ve bu görüşünde dünya genelinde ortalama olarak ne kadar sığ ve yavan bir boyutta olduğunu hepimiz az çok biliriz. Filmde birkez daha vurgulanmış yönetmen.

Küçük bir ekleme gerekirse eğer dünyadaki iletişimsizlik problemi dilbilimciler tarafından değil toplumbilimciler tarafından çözülebilecek bir meseledir. Toplumbilimcilerden ziyade tüketim kültürüne tapanlar ise çözüm değil problem yaratır ve başka dünyaları daha doğrusu uzaylıları ve evreni kavramaya yeltenmez.

Uzay araştırmalarını uzayı kolonileştirme yönünde yapan dar vizyona sahip NASA sığ bakışın bir başka örneğidir.

Filmin sonundaki telefon görüşmesi sahnesi dışında sorguladıkları güzeldi.
Telefon açma sahnesi ve devamı seyirciyle alay eder boyutta bir hollywood romantizmi içermeseydi çok daha iyi olacaktı.
D

@dayidream

11 ay önce

7.5 / 10

Bu film bakış açısına bağlı olarak farklı değerlendirilebilir. Kişisel görüşüm olumlu ben beğendim. Sonunda ''bi dakka şimdi...'' oluyorsun ama bu filmin iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bir kere dilin uygarlığın temeli olduğu fikri ve iletişim kurma düşüncesi üzerine gelişen senaryo beni mutlu etti çünkü daha önce böyle bir film izlememiştim. Anca vurdu kırdı... Halbuki insan insanla bile iletişim kuramıyor bence çok temel bir konu bu, çok da güzel. Farklı bilim dallarını görmek de öyle... Filmin sonu hakkında şöyle bir yorum yapıcam, kendimce şu şekilde bir açıklama getirdim. Bence hikaye iki hattan ilerliyor birincisi uzaylılar neden geldiler bizden ne istiyorlar ikincisi Louise in hayat hikayesi... Aslında anladığım çoğu kişi sona geldiğinde ''...eee uzaylılar ne oldu şimdi romantiğe mi bağladık bilim kurgu dedik ne çıktı bu'' diye yorumlamış. Ancak uzaylıların insanlara öğretmek istediği teknoloji-dil-iletişim-zaman (nasıl ifade ederseni
... Devamı
Bu film bakış açısına bağlı olarak farklı değerlendirilebilir. Kişisel görüşüm olumlu ben beğendim. Sonunda ''bi dakka şimdi...'' oluyorsun ama bu filmin iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bir kere dilin uygarlığın temeli olduğu fikri ve iletişim kurma düşüncesi üzerine gelişen senaryo beni mutlu etti çünkü daha önce böyle bir film izlememiştim. Anca vurdu kırdı... Halbuki insan insanla bile iletişim kuramıyor bence çok temel bir konu bu, çok da güzel. Farklı bilim dallarını görmek de öyle... Filmin sonu hakkında şöyle bir yorum yapıcam, kendimce şu şekilde bir açıklama getirdim. Bence hikaye iki hattan ilerliyor birincisi uzaylılar neden geldiler bizden ne istiyorlar ikincisi Louise in hayat hikayesi... Aslında anladığım çoğu kişi sona geldiğinde ''...eee uzaylılar ne oldu şimdi romantiğe mi bağladık bilim kurgu dedik ne çıktı bu'' diye yorumlamış. Ancak uzaylıların insanlara öğretmek istediği teknoloji-dil-iletişim-zaman (nasıl ifade ederseniz-çünkü hepsi bir) öğretildi ve onlar da amaçlarına ulaştı ve gittiler. Ama bu öğretme şekli Louise in hayat örgüsü üzerinden tamamlanmış sonunda bunu anlıyoruz. Yani illa bir uzayda saçılmalar kopmalar yaşamamıza gerek yok konu istediğini veriyor. Bağladığı sonuç ''herşeyi bilseydin yine aynı şekilde yaşar ya da yapar mıydın?'' da oldukça düşündürücü. Zaten bence güzel olan film senin aklında kalmalı ve zihnini meşgül etmeli ki bu film de benim için öyle oldu. Kitabını da merak ettim doğrusu.
Yorumlardan şüpheye düşenler için söyleyeyim. Ben de baya gittim geldim izlemedim ama şimdi izlediğime memnun oldum. Dediğim gibi herkese hitap etmeyebilir ama bir şansı hak ediyor, başarılı :)

@rusyena

1 yıl önce

Ted Chiangın Story of Your Life isimli hikayesinden uyarlanmış. Bir gün dünyaya uzaylılar geliyor ve dilbilimci olan bir adam onlarla insani bir ilişki çerçevesinde iletişim kurmak istiyor. Ordu ise tam tersi, sertlikten, zorbalıktan yana Tabii bunun bu dereceye gelmesi için, yakalanmak istenen o iletişim süreci üzerine şekillenmiş pek çok sahne var Bu hali ile de, böyle bir durumla karşılaşma olasılığı olan izleyiciye kendi tepkisinin nasıl olacağını da sorgulatan bir film Bazı sahneler sıkıcı ve yersiz germelere sebep olduğu için çok da keyifle izlediğimi söyleyemem.

@tibetli

1 yıl önce

8.2 / 10

bir şeyin sonucunu bilerek o yolda karar kılmak nasıl bir şey. hislerinin, duygularının esiri olmak olası her yanlışa bahane olabilir mi ? Duygular ne matematik ne de mantık anlar. Sonunda ne kadar mutsuz olacağını bilsen de gidişattan duyulacak mutluluğu yeğler insan.

@zeytincekirdegi

2 yıl önce

iyi. güzel. hoş..
Benim mantığıma oturmadı ama..

@mrs-ozcan

2 yıl önce

kolay kolay başucuma film eklemem ya da karantinaya almam. tam başuçluk bir film buldum helal olsun farklı bi konsept farklı bir bakış açısı dedim ama sonuyla düşünceelerimi yerle bir etti. bu filmden çok müthiş bir son beklentim vardı ama canım film heder oldu.

@yargic-dredd

2 yıl önce

1 / 10

Üçüncü türden yakınlaşmalar özentisi dandik bi film müsveddesi. O filme ulaşması için daha kırk fırın ekmek yemesi gerek. Uzaylılarla aynı dili konuşmuyorlarmışmış... Peh! Onların anladığı dilden konuşan bir tek Çin vardı ama her zaman insanlığı kurtaran ABD bu kez uzaylıları kurtardı :)

@seinfeld

3 yıl önce

aynı dili konuştuğumuz kişilerle bile anlaşamıyorken bir de başka bir gezegenden ne olduğu belirsiz yaratıklarla anlaşmaya çalışmak iletişime artık pek de değer vermeyen biz insanlar için çok zor hatta çoğu zaman bir külfet olarak görüyoruz anlamayı, gerçekten dinlemeyi...

daha ne olduğu anlaşılmadan dünyanın her yerinde insanlar kaostan yararlanarak yağmalara yıkıp dökmeye başladılar. yani zor bir zamanda sakin kalmayı durup bir olanı biteni anlamaya çalışmadan düşmanca senaryolar üretilmeye başlandı.zaten amaç istila olsa ne yapsak da karşı koyabileceğimizi pek sanmıyorum üst teknolojiye karşı.film bana insanların ne kadar yıkıcı olduğunu,saldırgan olduğunu hatırlattı.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL