7.9

614 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (278.397 OY)

KONUSU
Avrupa’da bir tren yolculuğu sırasında tesadüf eseri tanışan iki genç... Jesse ve Celine, Viyana’da trenden inerek ertesi gün sabaha kadar şehri dolaşıp birlikte vakit geçirmeye karar verirler. Viyana sokaklarında durmaksızın dolaşıp kafelerinde bir şeyler içmek için konaklayan ikili, birbirlerine h ... Devamı
Avrupa’da bir tren yolculuğu sırasında tesadüf eseri tanışan iki genç... Jesse ve Celine, Viyana’da trenden inerek ertesi gün sabaha kadar şehri dolaşıp birlikte vakit geçirmeye karar verirler. Viyana sokaklarında durmaksızın dolaşıp kafelerinde bir şeyler içmek için konaklayan ikili, birbirlerine her an daha da yakınlaşırlar. Ama her ikisi de, bunun birlikte geçirecekleri ilk ve tek gece olduğunu bilmektedir.

Richard Linklater’in dokuz yıl sonra devam filmi Before Sunset’i de çektiği bu ilk film, hem yönetmenin filmografisinde hem romantik filmler arasında önemli bir yer edinmiştir.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

2 ay önce

8 / 10

Kadın-Erkek ilişkilerindeki bir çok unsura, trende karşılaşmış rastgele iki kişinin birbirlerine olan çekimi sonucu geçirdikleri tek bir geceye sığdırıp enine boyuna anlatmaya çalışıldığı bir film. Filmin esas amacı mükemmel romantiklikte bir ilişki sunmaktan ziyade, ilişkiler içindeki konuları derinlemesine ele almak denilebilir. Ki bu konuda oldukça da başarı olmuş. Her ele alınan konu ve kadın-erkek zihni açısından söylenenler, gerçek ile oldukça uyumlu bir yapıda olmuş. Sadece diyalog ve iki kişi üzerinden yürüyerek böylesi başarı yakalayabilen film sayısı oldukça azdır.
I believe if there’s any kind of God it wouldn’t be in any of us, not you or me but just this little space in between. If there’s any kind of magic in this world it must be in the attempt of understanding someone sharing something. I know, it’s almost impossible to succeed but who cares really? The answer must be in the attempt.

@sadecevrim

1 yıl önce

9.8 / 10

Felaket güzel bir filmdi. 21 yıllık hayatımda bir filmi bu kadar geç izlediğime pişman olduğum nadir anlar vardır. Şu an tamda öyle bir an. Birbirini hiç tanımayan iki insanın birlikte geçirdiği bir günü izliyoruz. Başından sonuna çok güzeldi. Celine ve Jesse’nin birbirlerine bakışları, yaptıkları sohbetler, gülüşleri ve daha neler neler. Birbirleri ile sadece bir günü değil birçok şey paylaşıyorlar. Kalbime dokundu gerçekten! Filmin sonunda birlikte oturdukları, sohbet ettikleri yerlerin onlarsız halini görmek çok güzel bir detaydı. Çok çok güzel. Masal gibiydi ya da şiir. Serinin devamını izlemek için sabırsızlanıyorum.
S

@sellukaa

1 yıl önce

Yaşam koca bir boşluk. İçerisinden birileri bize çarpıp geçer. Bir anlam bulduğumuzu sanıp avuturuz kendimizi. Çünkü yaşam sadece irili ufaklı avunmalardan ibarettir.

@ce_nedra

3 yıl önce

10 / 10

Az evvel yıllar önce izlediğim bu filmi tekrar izledim. Sanırım büyüdükçe ya da "aşk" tanımını kafanızda oluşturdukça bu tarz filmler size daha farklı şeyler katıyor. İki karakterin yaşadıklarını kendi hayatınızla örtüştürmeye kalktığınızda kendiniz için biraz üzülebilirsiniz tabi. Ama işte boşuna demiyorlar; "böyle aşklar anca filmlerde olur. " diye. Serinin diğer iki filmini de takip eden günlerde izleyip "keşke hiç bitmeseydi" diye hayıflanacağım. Muhtemelen sevdiğin bir şarkıyı tekrar tekrar dinlemek gibi bunu da elimden geldiğince hafızama kazıyacağım. Samimiyeti içinde kaybolacağınız bir film efendim. İzleyiniz, izlettiriniz.

@nurisenrecper

4 yıl önce

Güzel bir rüya gibiydi bitince uyandığım.

@gamazashi

4 yıl önce

9.8 / 10

Film bitince bitmesini istemediğim bir rüyadan uyanmışcasına kalkamadım yerimden, asla gerçekleşmeyeceğini bildiğiniz o tatlı rüyanın acı uyanışı. Büyüledi beni, harika bir film her yönüyle.

@fadik

6 yıl önce

7.7 / 10

Celine: Bazen uzaklara baktığımda gözlerini üzerimde hissetmek hoşuma gidiyor.

@senadir

6 yıl önce

sadelik ile hollywood arasında kalmış bir hikaye.

@ramazanpidesi

7 yıl önce

8 / 10

2 kişiyle film çekilir mi?

savaş, aksiyon sahneleri olmadan, diyaloglar üzerine kurulu bir film izlenir mi? sorularının cevabı "evet" olarak verilebilecek bir film..

o kadar çok çift var birbirini seven.. kaçı jesse ve celine gibi birbiriyle bu denli diyalog kurabiliyor?

geç izlediğim için pişman olduğum filmlerden biri daha..

@arafkitap

7 yıl önce

8.5 / 10

bu film yonetmen dehasıdır...oyunculuklar müthiş... 3 film olarak ayrılan hiyaye... 3üde cok harika..

@rien_toutce

7 yıl önce

Filmdeki karakterin hayali izlediğimiz yapıtla hayat bulmuş oluyordu aslında. Bir tv serisi değil belki ama beyaz perdeye aktarılması bile manidar. Bazen böyle gerçekçi ama hoş konulu filmlere ihtiyaç duyuyor bünyemiz. Dışarıdan baktığında iki karakterin 24 saati gibi görünse de samimi ve dürüst bir film. İyi hoş falan işte, izlenir.

@julioo

7 yıl önce

Bu film hakkında söylenecek olumsuz birşey yok aslında.

Her ikiside ayrılıp kendi yaşantılarına dönerken ki hüzün eminim izleyen herkeste aynı orantıda bir acı bırakmıştır.

@upapaz

8 yıl önce

Eros oku iyi saplamış

@lowen

8 yıl önce

8.4 / 10

Serinin ilk filmini izledim.Ne yalan söyleyeyim ikinci ve son filmini izlemek gelmiyor içimden.O kadar güzel ki herşey.Aşk dedikleri bu olmalı aslında.İlk gün,ilk yaşananlar,ilk dokunmalar,ilk gidilen yerler,ilk uyanış,yer ya da zaman farketmeksizin.

İzlemediğim devam filmleri hakkında yorum yapmak çok anlamsız olsa da,daha sonra kirlenecektir herşey.Kirlenmese bile o filmdir diye kirlenmez.Hani,Harry Potter gerçekte olsa uçamaz ya,ya da Gandalf öldü sanıldığı,gelmez denildiği yerde çıka gelir ya,böyledir filmlerde aşklar.Gerçek hayata uyarlanamaz.

Filmde dönelim;

Belki bir çoğumuz gerçek aşkı bu şekilde ıskalamıştır hayatımızda.Ağzımızdan dökülemeyen kelimeler,hayatımız boyunca karanlığa mahkum edebilir bizi,işin kötü tarafı farkında bile değilsinizdir.Gerçek aşkı ’O’ nu ararsanız hayatınız boyunca,ıskaladığınız farkında olmadan devam ederken hayatınıza,boşluğu doldurmak için her ilişkiyi aşk
... Devamı
Serinin ilk filmini izledim.Ne yalan söyleyeyim ikinci ve son filmini izlemek gelmiyor içimden.O kadar güzel ki herşey.Aşk dedikleri bu olmalı aslında.İlk gün,ilk yaşananlar,ilk dokunmalar,ilk gidilen yerler,ilk uyanış,yer ya da zaman farketmeksizin.

İzlemediğim devam filmleri hakkında yorum yapmak çok anlamsız olsa da,daha sonra kirlenecektir herşey.Kirlenmese bile o filmdir diye kirlenmez.Hani,Harry Potter gerçekte olsa uçamaz ya,ya da Gandalf öldü sanıldığı,gelmez denildiği yerde çıka gelir ya,böyledir filmlerde aşklar.Gerçek hayata uyarlanamaz.

Filmde dönelim;

Belki bir çoğumuz gerçek aşkı bu şekilde ıskalamıştır hayatımızda.Ağzımızdan dökülemeyen kelimeler,hayatımız boyunca karanlığa mahkum edebilir bizi,işin kötü tarafı farkında bile değilsinizdir.Gerçek aşkı ’O’ nu ararsanız hayatınız boyunca,ıskaladığınız farkında olmadan devam ederken hayatınıza,boşluğu doldurmak için her ilişkiyi aşk olarak adlandırırsınız.Oysa tren kaçmıştır.Bitirdiğiniz her ilişkiyi aşk bitti diye adlandırırsınız,aşk bitmemiştir,çünkü hiç başlamamıştır,siz buna fırsat vermemişsinizdir.

Jesse ve Celine kendi hayatlarına bu şansı verdiler.Onlar aşık oldular.


Filmin diyalogları,diyalogların alt metinleri,Aşk’a dair her tespiti mükemmel bence.İlişikilere bakış açısı oldukça iyi.
SPOILER

Gün Doğmadan filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Gün Doğmadan filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Gün Doğmadan filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL