7.4

559 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.9 (521.300 OY)

KONUSU
Takvimlerin 2027 yılını gösterdiği dünya üzerinde, nedeni çok anlaşılamayan olaylar yaşanmaktadır. Son dünyaya gelen bebeğin üzerinden 19 yıl geçmiştir ve insanlık artık üreyememek gibi bir çıkmazla karşı karşıyadır. Ülkelerin politik düzenlerini de etkileyen bir şekilde değişimler yaşanmasına neden ... Devamı
Takvimlerin 2027 yılını gösterdiği dünya üzerinde, nedeni çok anlaşılamayan olaylar yaşanmaktadır. Son dünyaya gelen bebeğin üzerinden 19 yıl geçmiştir ve insanlık artık üreyememek gibi bir çıkmazla karşı karşıyadır. Ülkelerin politik düzenlerini de etkileyen bir şekilde değişimler yaşanmasına neden olan bu durum, kendini olayların akışına bırakarak çöküşe giden insanların yanında, bu durumuun nedenlerini bulmaya çalışan mücadeleci insanları da yaratır.

Büyük Britanya, benimsediği askeri emperyalist yönetimi ile sınırları içinde herhangi bir kargaşa çıkmasını önleyen, bu nedenle de huzurun hala hüküm sürdüğü bir coğrafyadır. Buna karşılık, sınırlarında, bu ülkeye giriş yapmak isteyen bir dolu mültecinin dramı yaşanmaktadır.

Theo, tüm bu olaylardan kendini soyutlamış bir şekilde, geçmiş yaşantısının eylemci yapısına ters, büyük bir hiçliğin içinde yaşamaktadır. Artık eski bir eylemciden bir bürokrata dönüşmüştür. Fakat bir gün kaçırılarak kendisini, eski silah arkadaşı ve sevgilisi Julian’ın önünde bulur. Julian, mülteci hakları için mücadele eden gizli bir örgütün başıdır ve Theo’dan, bu mültecilerden biri olan Kee’nin tehlikesizce yurt dışına çıkabilmesi için gerekli olan kağıtları sağlamasını ister. Yardım teklifini kabul edip Kee ile birlikte yola çıkan Theo’nun, onun aslında bütün dünya için ne kadar önemli bir kişi olduğunu anlaması hiç de uzun zaman almayacaktır.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kbrcktlbs

9 ay önce

7.9 / 10

2027 yılına 4 yıl kaldı :(

@okumusoglu

2 yıl önce

Konusu bakımından zaten ayrı bir film.Bu konuyu hissedebiliyorsunuz.Atmosfer sizi o ortamın içine sokuyor.İzlenmeli diye düşünüyorum.

@rambollezi

2 yıl önce

Müthiş, gerçekten. Özellikle tek plan sahnesi harika.
M

@muaddib

3 yıl önce

10 / 10

eşsiz...

@hicbilemezsin

3 yıl önce

8 / 10

filmin konusu çok başarılı işlenmiş. karakterlerin yaşadığı gerilimi birebir verebiliyor neredeyse

@poormf

4 yıl önce

4.5 / 10

Anlatım, görsellik çok iyi. Konu oldukça basit, sıradan... 50/100

@iorigins

5 yıl önce

Film Distopik bir evren anlatır. Filme asıl gücünü veren senaryosudur. Film 2027 yılında dünyanın karşı karşıya kaldığı çocuksuzluğu, kısırlığı anlatır, evrensel çöküşü anlatır. Bu çöküşte ayakta kalan güneş batmayan emperyalist ülke Büyük Britanyadır. Bebek ve çocuk sesi bitmiş bu distopyanın kaotik atmosferini ve savaş ortamını izleriz. Büyük Britanya kendi halkını ve sınırını korumak için hudutlarını ihlal eden göçmenlere karşı sıkı önlemler almış hatta Nazi toplama kamplarına benzer mülteci kampları yapılmıştır.
Filmin isminden de anlaşıldığı gibi filmde bir Son Umut olacaktır elbet. Ama bu son umut vasıtasıyla yönetmen bize dünyanın tepeden bir bakşını olaylar karşısındaki eleştirel bakışını da sunacaktır. Yönetmen git gide kaotik bir yere dönüşen dünyayı kısırlık senaryosuz üzerinden bir kurmaca bir filmle ayrı bir perspektiften sunar.
Filmin olay örgüsünün üzerinde kurulduğu hikayeye bulaşmadan, filmin etrafında ilerleyen yan öy
... Devamı
Film Distopik bir evren anlatır. Filme asıl gücünü veren senaryosudur. Film 2027 yılında dünyanın karşı karşıya kaldığı çocuksuzluğu, kısırlığı anlatır, evrensel çöküşü anlatır. Bu çöküşte ayakta kalan güneş batmayan emperyalist ülke Büyük Britanyadır. Bebek ve çocuk sesi bitmiş bu distopyanın kaotik atmosferini ve savaş ortamını izleriz. Büyük Britanya kendi halkını ve sınırını korumak için hudutlarını ihlal eden göçmenlere karşı sıkı önlemler almış hatta Nazi toplama kamplarına benzer mülteci kampları yapılmıştır.
Filmin isminden de anlaşıldığı gibi filmde bir Son Umut olacaktır elbet. Ama bu son umut vasıtasıyla yönetmen bize dünyanın tepeden bir bakşını olaylar karşısındaki eleştirel bakışını da sunacaktır. Yönetmen git gide kaotik bir yere dönüşen dünyayı kısırlık senaryosuz üzerinden bir kurmaca bir filmle ayrı bir perspektiften sunar.
Filmin olay örgüsünün üzerinde kurulduğu hikayeye bulaşmadan, filmin etrafında ilerleyen yan öykücükler ile filmin gönderme yaptığı, eleştirdiği, dikkat çekilmesi gerektiği konulara bakalım.
Film canlı bombalar ve Allahu ekber nidalarıyla terör estiren İslam dünyasına göndermede bulunur.
Dünya yok oluş eşiğindeyken tek hamile olan Kee, dalga geçerek aslında bakire olarak hamile kaldığını olduğunu söyler böylece yönetmen hristiyan dinine karşıda büyük bir gönderme yapar.
Emperyalist bir geçmişi olan İngiltere zaten eleştiri oklarının hedefi olur.
Bir sahnede başkahramanımız Theonun göreve lazım olan evraklar için bir Burjuvanın evine girer. Yönetmen bu ev sekansındaki birkaç sahne ile günümüze eleştirilerde bulunur.
Bu evde savaşta kurtarılan Michelangelonun Davut heykelini görürüz ama Davut heykelinin ayağı protezdir. Michelangelonun bir diğer heykeli olan Pieta(Acı) dini temsil eden heykeli ise savaşta kaybedilmiştir (Pieta (Acı); İsanın çarmıhtan indirildikten sonra Meryem ana tarafından tutulduğu heykel)
Yemek yenilen sofranın arkasında ise Picassonun İspanyanın iç savaş döneminde faşistlerin barbarca zulmünü anlatan Guernica tablosunu görürüz.
Ayrıca sofrada Burjuvanın oğlu Alexin bir robot gibi elindeki teknoloji cihazıyla oynar (Günümüz telefonlarıyla oynayan bireyler gibi)
Yönetmenin biçimsel özelliklerine baktığımızda: Kurgudan ziyade plan-sekanslar kullanmış. Kamera çoğu yerde çerçeve içinde eylem dorukta olmasına rağmen uzun çekimler vermiştir.
Savaş ortamındaki kesintisiz çekimde kameranın camına kan sıçrar böylece yönetmen izleyici kurduğu suni gerçekliğin farkına vardırır.
Filmdeki bebek metaforu aslında güçtür, insanlığın devamıdır. Bu güce sahip olmak isteyen Ayrıkçılar Keeyi elde etmek ister. Ama iki inanlığın devamı için İnsanlık Projesi adlı yere gitmek ister.
Theo yani Beyaz bir erkek, Keeyi hamile olan siyah kadını ve yeni doğan Dylan bebeğini kurtarır. Theo bu yolda kendisini feda eder. ve Kee çocuğuyla beraber Tomorrow gemisiyle İnsan projesine doğru yola çıkar.
Filmin son jeneriği akarken fonda çocukların sesi duyulur, ve evren eski neşesine dönmüştür.
Unutulmamalıdır ki güçlü Distopik sanat eserleri insanı uyarır, uyandırmaya çalışır. İnsanları standart hale getiren tek düze yapmaya çalışan sisteme karşı sarsar.
K

@korkutan

10 ay önce

Hayatımda okuduğum en iyi film yorumu, bunun üstüne film güzeldi, ehh işte gibi sıradan bir yorum yapmam size hakaret olur. Yorum yaptığınız tüm filmleri izleyeceğim.
S

@scarletcarson

6 yıl önce

Üzücü bir distopya. 2027’de hala bisikletimsi arabalar görmek çok ilginçti. Beni asıl düşündüren dünyada doğumlar durmuş olsa en önemli meta (para) erişkin bireylere geçer ve toplumun refah seviyesi artar. Filmde bütün hükümetler düşmüş, dünyanın hakimi İngiltere olmuş, son çocuk ölmüş, İngiltere mülteci akımına uğramış gibi gösterilmiş. Kusura bakmayın ama saçmalık. Böyle bir durum olmuş olsaydı milleti mülteci konumuna düşecek ilk ülkelerden biri de İngiltere olurdu. Her neyse filmin akışına gelecek olursak ilk 30 dakikadan sonra biraz izleme isteğim kaçsa da izledim. 45. dakikadan sonra film kendini gösterdi.

O değil de filmi izledikten sonra insanın çocuk yapası geliyor :) Açılın dünyayı ben kurtarıcam :D

@contra

6 yıl önce

9 / 10

Hikayenin gelişimi ve içinde barındırdığı alt metinleri ile beslenmiş harika bir distopya.Yönetmenin tek plan sahnesi için bile defalarca seyredilecek müthiş bir film.

@sercanakgul

6 yıl önce

8.6 / 10

alfonso cuaron ve emmanuel lubezki'nin bi arada olduğu ve üstüne de kıyamet sonrası dünya ve clive owen'ın pivotluğunda umudun taşındığı, renkli bir karanlık ile çoğu karesinin birer kartpostal niteliğinde olan film. içine alıyor sizi, yeri geliyor in the court of the krimson king çalıyor, yeri geliyor jasper'ın mabedinde donovan ve john lennon duyuyorsunuz.

bu film yapılırken belli ki her şey kurallar esas alınarak yapılmış. ama kuralına uygun, hakkı verilerek yapılmış. yenilik yok belki ama her şey yerli yerinde. tarifine uygun ve annenizin elinden yapılmış gibi olan fakat dışarda yediğiniz yemek gibi bir tat bırakıyor.

@cemiyettepisiyo

6 yıl önce

9.5 / 10

keyifle izleyebileceğiniz bir film. özellikle tek plan sahnelerde gerçekten filmin içinde gibi hissediyorsunuz. yapılan yorumları boş verin. adam bu filme balon film demiş. bunu diyen kesin avatar hayranı falan biridir. konusu gayet basit ama izlediğinize pişman olmayacağınız A+ değil ama A filmlerden biri.

@act

7 yıl önce

İyi bir gangsta rap şarkısında hiç küfür geçmemesi gibi bir şey Theo’nun eline hiç silah almıyor olması. Dikkat çekici.

American Cyborg: Steel Warrior’a benzeyen finali de ’’tadında bırakmak’’ oluyor sanırım.

@cartoonshowroom

7 yıl önce

Guzel bir sonu kotu islenmis. Cok berbat bir film degildi ama izledigim en basarili distopya filmlerinden biri de degildi. Ozellikle final sahnesi film boyle bitmeyecek herhalde dedirtti.

@kabanbay

8 yıl önce

7 / 10

Biraz balon film. 7,9 için fazla bonkör olmak lazım. Zamanınız varsa çerezlik.

@cruachan

9 yıl önce

7.6 / 10

Çatışma sahneleri oldukça gerçekçiydi farklı bir konusu vardı oldukça başarılıydı.
SPOILER

Son Umut filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Son Umut filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Son Umut filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL