Sil Baştan

(2004)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Film 1 Saat 48 Dk. Dram, Romantik ABD 26 Mayıs 2006

7.6

1,745 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.3 (1.076.006 OY)

KONUSU
Joel Barish, iki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alıyor. Kadın, bir teknolojik deneye katılarak, ilişkilerini tamamen hafızasından silmiştir. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde ... Devamı
Joel Barish, iki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alıyor. Kadın, bir teknolojik deneye katılarak, ilişkilerini tamamen hafızasından silmiştir. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister... Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!
Jim Carrey

Joel Barish

Kate Winslet

Clementine...

Kirsten Dunst

Mary Svevo

Mark Ruffalo

Stan Fink

Tom Wilkinson

Dr. Howard...

Jane Adams

Carrie Eakin

David Cross

Rob Eakin

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

Daha fazla yanıt göster

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ayazwho

4 ay önce

7 / 10

Bu filmin isminin tercümesine hayranım ya. Bu filmi çevirirken büyük ihtimal şöyle bir diyalog yaşandı:

-Abi eternal sunshine ne diyor ya bu şunu çevirsene
+Konusu ne bunun
-Abi Jim Carrey hafızasını sildiriyor sevdiği kızı unutmak için
+Yaz oğlum sil baştan yapıştır gitsin kimse gelmez bu filme zaten

@yigithan300

4 ay önce

10 / 10

Sevgilimle izlediğim ilk film.
Benim de sevgilimle izlediğim ilk film.

@zeynepamaoz

5 ay önce

Popüler kültürün ve Instagram reelslerin baskısına dayanamayıp izledim. Bana çok bişey kattığını veya izlerken çok keyif aldığımı söyleyemiyeceğim. Kötü bir film değil aslında ama boğuk bir havası var.
Clemintine'ın saç renginin değişimi ve bunun ilişkinin evreleriyle kurulan bağ çok hoşuma gitti. Film aslında "Birini aklınızdan silebilirsiniz, ama onu kalbinizden atmak kolay değildir." Perspektifinde ve değinilen yer gayet güzel. Kendimi izlemek zorunda hissedip izlemeseydim büyük ihtimalle daha çok beğenirdim, ödev olarak görmeyin ve öylesine izleyin.
gerek konu herekse oyunculuk anlamında, tamamen aşmış bir yapıt.

@theotan

1 yıl önce

7.8 / 10

sırf aşk-dram filmi diye izleyecekseniz önce bu fikri aklınızdan çıkarın. epey sıradışı ve zaman zaman "nasıl ya??" diye sorgulatan bir film. bana kalırsa anlatılmak istenen mevzulardan esas olan, insanların ütopik olarak gördükleri şeylerin aslında o kadar da ütopik olmadığıdır. işlenen ütopik konu aslında gerçekten de gerçek! işte şimdi tamamen anlıyorum verdiği mesajı... sometimes you have to start all over again with a spotless mind.

@peterpan

1 yıl önce

8 / 10

Hiç sıradan olmayan senaryosula ve jim carrey'nin oyunculuğuyla üst düzey bir iş ortaya çıkmış. Bu filmi izlememiş olmak mağarada yaşıyorum demekle aynı şeydir benim gözümde.

@silversurfer

1 yıl önce

8 / 10

Duygusal anında izlemelisin. Jim'in nadir dramlarından

@mehmetyuksekdag

2 yıl önce

#EternalSunshineOfTheSpotlessMind ya da kısa adıyla #SilBaştan. Keşke istemediğimiz, unutmak istediğimiz anıları ya da anları silebilsek. Peki silmek her zaman pozitif sonuçlar mı doğurur? Kumsalda bir partide tanışan Joel ile Clementine'nin ilişkilerinin farklı evrelerini koleston kataloğu ile izliyoruz. Birbirini seven fakat yapıları oldukça zıt kutuplarda olan iki karakterin hayatları Clementine'nin anılarını sildirmeye karar vermesiyle değişir. “Neden daha önce izlemedim?“ dedirten türde filmlerden.

@yusufozsynn

2 yıl önce

6.8 / 10

Eğer bir aşk filmiyle match edilmiş bilim kurgu izlemek istiyorsanız Eternal Sunshine of the Spotless Mind size göre.

@alchan

2 yıl önce

8.9 / 10

sahneler ve oyuncular çok güzeldi ama aralarda bir yerlerde sıkıldığımı itiraf etmeliyim.

@masquerade

3 yıl önce

Clementinenın saçları zaman kavramını anlamamızda yardımcı oluyor. Yeşil saçlı zamanları yeni tanıştıkları zamanlar, kırmızı saçlı zamanları en mutlu oldukları aşklarının en şehvetli dönemleri. Daha sonra saçları turunculaşmaya başlıyor bu sonbaharın gelişini ve aralarında yavaş yavaş soğuklukların başlamaya başladığını anlatıyor. Mavi saç rengi de ilişkilerinin sonlarını ve gerçek zamanı anlatıyor. Filmin etkisini izlerken değil ama 2 gün sonra daha iyi anlıyorum.

@fbsarp

3 yıl önce

10 / 10

Diğer romantik filmlerden çok daha sıradışı bir yapıt kesinlikle ama kesinlikle klişe değil. Konu bazında anlamlı mesaj niteliğinde bir yapım ortaya sunmuşlar. Zaten oyunculuk hakkında konuşmaya bile gerek yok herşey ortada. 10 üzerinden 10 puanı sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum ve hala izlemeyen varsa şiddetle tavsiye ediyorum.
E

@enes146

3 yıl önce

8.7 / 10

Açıkçası böyle klişe bir konuyu böyle teknik ve harbiden kalbe dokunacak bir şekilde işlemek zordur. Ama Charlie Kaufman bu yükün altından iyi bir şekilde kalkıyor ve akıllardan silinmeyecek bir film oluşturmayı beceriyor. Özellikle filmde renklerin kullanımı, ilk başta anlaşılamayan kurgusu (Clementine’in saçlarının o mevsimlerle uyumlu olması da güzel bi ayrıntı), Jim Carrey ve Kate Winsletin mükemmel uyumuyla birleşince harika bir film ortaya çıkmış. Ve böyle dram yüklü bir konuyu (insanlar anıları mı hatırlamak istemezler, yoksa o anıları oluşturduğu insanları mı?) bilim kurgu ve yer yer de komedi eşliğinde anlatmak da takdire şayan.
M

@mervenur94

3 yıl önce

6.8 / 10

Çok önce izlediğim bir filmdi. Hoş bir filmdi.

@filmist

4 yıl önce

7.4 / 10

Benim gibi sıradan bir aşk filmi bekleyenlere tavsiyem öyle bir film beklemeyin.
Film izleyiciye farklı bir duygu hissettiriyor.
Özellikle Jim Carry'nin oyunculuğu çok güzel.
SPOILER

Sil Baştan filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sil Baştan filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sil Baştan filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL