Sil Baştan

(2004)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Film 1 Saat 48 Dk. Dram, Romantik ABD 26 Mayıs 2006

7.6

1,691 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.3 (1.005.868 OY)

KONUSU
Joel Barish, iki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alıyor. Kadın, bir teknolojik deneye katılarak, ilişkilerini tamamen hafızasından silmiştir. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde ... Devamı
Joel Barish, iki yıl boyunca beraber olduğu sevgilisinden oldukça şaşırtıcı bir haber alıyor. Kadın, bir teknolojik deneye katılarak, ilişkilerini tamamen hafızasından silmiştir. Yani Barish’in kim olduğunu bile hatırlamamaktadır. Bu gelişme üzerine küplere binen adam, aynı prosedürü kendi üzerinde de gerçekleştirmek ister... Film, adamın hafızaları silinirken, yaşanılan ilişkiyi gözler önüne serer. Adam da bir kez daha oldukça iyi başlayan ve sonradan tadı kaçan ilişkiyi izler. Fakat zaman geçtikçe ve sıra yaşanılan güzel şeylere gelince, üzerindeki müdaheleyi durdurmak ister. Pişman olmuştur!
Jim Carrey

Joel Barish

Kate Winslet

Clementine...

Kirsten Dunst

Mary Svevo

Mark Ruffalo

Stan Fink

Tom Wilkinson

Dr. Howard...

Jane Adams

Carrie Eakin

David Cross

Rob Eakin

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

Daha fazla yanıt göster

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@silversurfer

4 ay önce

8 / 10

Duygusal anında izlemelisin. Jim'in nadir dramlarından
#EternalSunshineOfTheSpotlessMind ya da kısa adıyla #SilBaştan. Keşke istemediğimiz, unutmak istediğimiz anıları ya da anları silebilsek. Peki silmek her zaman pozitif sonuçlar mı doğurur? Kumsalda bir partide tanışan Joel ile Clementine'nin ilişkilerinin farklı evrelerini koleston kataloğu ile izliyoruz. Birbirini seven fakat yapıları oldukça zıt kutuplarda olan iki karakterin hayatları Clementine'nin anılarını sildirmeye karar vermesiyle değişir. “Neden daha önce izlemedim?“ dedirten türde filmlerden.

@yusufozsynn

1 yıl önce

6.8 / 10

Eğer bir aşk filmiyle match edilmiş bilim kurgu izlemek istiyorsanız Eternal Sunshine of the Spotless Mind size göre.

@alchan

1 yıl önce

8.9 / 10

sahneler ve oyuncular çok güzeldi ama aralarda bir yerlerde sıkıldığımı itiraf etmeliyim.
N

@nevroz

1 yıl önce

10 / 10

sonu iç ısıtan derecede güzel

@masquerade

1 yıl önce

Clementinenın saçları zaman kavramını anlamamızda yardımcı oluyor. Yeşil saçlı zamanları yeni tanıştıkları zamanlar, kırmızı saçlı zamanları en mutlu oldukları aşklarının en şehvetli dönemleri. Daha sonra saçları turunculaşmaya başlıyor bu sonbaharın gelişini ve aralarında yavaş yavaş soğuklukların başlamaya başladığını anlatıyor. Mavi saç rengi de ilişkilerinin sonlarını ve gerçek zamanı anlatıyor. Filmin etkisini izlerken değil ama 2 gün sonra daha iyi anlıyorum.

@fbsarp

1 yıl önce

10 / 10

Diğer romantik filmlerden çok daha sıradışı bir yapıt kesinlikle ama kesinlikle klişe değil. Konu bazında anlamlı mesaj niteliğinde bir yapım ortaya sunmuşlar. Zaten oyunculuk hakkında konuşmaya bile gerek yok herşey ortada. 10 üzerinden 10 puanı sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum ve hala izlemeyen varsa şiddetle tavsiye ediyorum.
E

@enes146

2 yıl önce

8.7 / 10

Açıkçası böyle klişe bir konuyu böyle teknik ve harbiden kalbe dokunacak bir şekilde işlemek zordur. Ama Charlie Kaufman bu yükün altından iyi bir şekilde kalkıyor ve akıllardan silinmeyecek bir film oluşturmayı beceriyor. Özellikle filmde renklerin kullanımı, ilk başta anlaşılamayan kurgusu (Clementine’in saçlarının o mevsimlerle uyumlu olması da güzel bi ayrıntı), Jim Carrey ve Kate Winsletin mükemmel uyumuyla birleşince harika bir film ortaya çıkmış. Ve böyle dram yüklü bir konuyu (insanlar anıları mı hatırlamak istemezler, yoksa o anıları oluşturduğu insanları mı?) bilim kurgu ve yer yer de komedi eşliğinde anlatmak da takdire şayan.
M

@mervenur94

2 yıl önce

6.8 / 10

Çok önce izlediğim bir filmdi. Hoş bir filmdi.

@filmist

2 yıl önce

7.4 / 10

Benim gibi sıradan bir aşk filmi bekleyenlere tavsiyem öyle bir film beklemeyin.
Film izleyiciye farklı bir duygu hissettiriyor.
Özellikle Jim Carry'nin oyunculuğu çok güzel.

@mkarakose

2 yıl önce

8.3 / 10

Basit bir aşk filmi gibi giderken hikayenin karanlık bir hal alması çok hoşuma gitti
Mary Jane ablanın nerd’ün tekiyle manita olması şüphe uyandırmıştı zaten
M

@mdoner

4 yıl önce

2.6 / 10

Çok aptalca vakit geçirmelik bir film

@delavida

4 yıl önce

8.6 / 10

Sadece aşk filmi olarak bakmamak gerek aslında, hayatın gerçeklerini o kadar güzel anlatıyor ki... Hem filmin ismi hem de kendisi gerçekten muazzamdı.

@dead_blue

5 yıl önce

9 / 10

Bu film için o kadar çok şey yazılır ki fakat yazılanda az kalır. Aşka inanmayanı aşık eder izleyin izlettirin.

@nurisenrecper

5 yıl önce

Titanik filminde konu güzeldi o rolde daha iyi oynayabilecek bolca oyuncu var diyebilirsiniz lakin buradaki kate winslet oyunculuğundan sonra kate winslet'ın tüm filmlerini listeme ekleme kararı almıştım.

Jim carey'nin diğer filmlerinden daha sönük olduğu bir film, bence bunda kate winslet'ın muhteşem oyunculuğunun parmağı var.

Senaryo'ya gelirsek memento filmi bir çok filmin senaryosuna ilham verdiği aşikar."50 ilk öpücük", "ghajini" ve "Sil baştan" izlediklerimden...
SPOILER

Sil Baştan filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Sil Baştan filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Sil Baştan filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL