Amelie 2001

a.k.a Le fabuleux destin d'Amélie Poulain

7.8

1,046 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.3 (609.120 OY)

Süre

2 Saat 2 Dk.

Ülke

Fransa Almanya

KONUSU

Şarküteri, Kayıp Çocuklar Şehri ve Alien 4 yönetmeninden Fransa'yı altüst eden yeni film. Mösyö Poulain'in bahçesinde neler oldu? Paris sokaklarında yırtılmış portreleri dolaşan esrarengiz adam kim? Yakışıklı Nino'nun fotoğraf albümü ile alıp veremediği ne var? Ve hepsinin ötesinde Amélie Poulin'i kim mutlu edecek? Jean Pierre-Jeunet tüm bu günlük hayata dair sorulara varoluşçu yanıtlarla geliyor.

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (107)

@rohrshack yazdı...

Cum, 09 Mar 2018, 23:23 (1 ay önce)

9 / 10

İzlediğim en iyi romantik filmdi diyesim geliyor, fakat sadece romantik bir film değil Amelie. Sadece romantizm yönü ağır basan bir yapım. Bunun dışında insan ve ona bağlı olarak toplum yaşamı hakkında çıkarımlarda bulunabileceğiniz bir yapım olmuş. Oyunculuklar harikaydı. Görsel açıdan ise, kullanılan kırmızı ve sarı renk paletleri filmle çok uyumlu olmuş. Film sadece Amelie'nin yaşamını değil, etrafındaki yaşamı da konu edinmiş ve bu da filmi benzerlerinden ayrı bir yere taşımış. İyi seyirler.

@qahraman-13 yazdı...

Sal, 16 Oca 2018, 20:17 (3 ay önce)

8.1 / 10

Bu filmi çocukluğumda izlemiştim. Şimdi tekrar izleme fırsatım oldu. Yaşlanmışız be üstad. Kült denir mi bilemiyorum fakat çok güzel bi film.

@sandel yazdı...

Per, 29 Haz 2017, 18:14 (10 ay önce)

9 / 10

Jean-Pierre Jeunet'in 4. uzun metrajlı filmi ''Le fabuleux destin d'Amélie Poulain'' tüm zamanların en iyi romantik komedi filmleri arasında yer alacak kadar samimi ve sıcak bir film. Herkesin mutlu olması için özel çaba göstererek tesadüfleri bir araya getirmeye çalışan Amelie, aynı şeyi kendisi için yapmadığını görüyoruz. Mutluluğu en çok hak ettiğini düşündüğümüz Amelie, bir bakıma masumiyet ve naifliği simgeliyor. Amelie karakteri o kadar iyi betimlenilmiş ki; onu normal bir karakter olarak görmekte zorlanıyoruz. Sanki bir masalın içinden çıkıp 2000'li yılların tuhaf dünyasına düşmüş iyilik meleği bir kız. Amelie'yi tanımaya çalışırken bir yandan da kendimizi onun yerine koyuyoruz. Ufak tefek takıntıları, hayata olumlu bakışı ve enteresan kişiliğinde yer alan bazı davranışları bize yabancı gelmiyor. Her zaman yansıtmak istediğimiz fakat toplumun ''dur bakalım ne yapıyorsun?'' dediği davranışları Amelie'nin karakterinde yer aldığını görünce seviniyoruz. Kimi zaman ''ben de böyleyim işte ama?'' diyoruz. Amelie'nin çocukluk dönemine bakacak olursak o kadar da iyi geçmediğini görürüz. Sessiz sakin, yalnız ve hayallerini kendi içinde yaşayan birisi olarak buyyen Amelie bir süre sonra düşlerini gerçekleştirmek için yola koyuluyor. Hayatı bir düş gibi algılayan, büyük acıları kendine has mizahı anlayışı ile karşılayan Ameilie sevimli tavırları ile herkesin gönlünü fethetmeyi başarıyor. Peki masumiyetin simgesi haline gelen Amelie aşık olursa ne olur? İşte hikayeyi daha da ilginç hale getiren bu aşk hikayesi görülmeye değer. Düşlerini kendine arkadaş edinmiş bir kızın aşkı da düşler dünyasından küçük parçalarla birleşiyor. Bu film bir bakıma fotoğrafların, mektupların ve teneke kutularının öyküsü? Masumiyetin düşlerle birleştiğinin kanıtı? Hayaller dünyasında yaşayan bir kızın aşk hikayesi? Gerek masalsı anlatımı gerek kurgusu gerekse ilginç karakterleri ile harika bir film. Bir çok dandik romantik-komedi filmlerini popcorn seyircisine yıllardır yedirmeye çalışan yapım ve yönetmenler ''öyle değil böyle yapılır'' diyen bu Fransız filmi türünün en başarılı örneklerinden birisi. Sanat yönetimi, renk tonlarının büyüleyici güzelliği, epik çizgisi ve göz kamaştıran görselliği ile kaçırmamamız gerken filmlerden birisi. Audrey Tautou kariyerinin en iyi performansını sergilemiş ve bu filmden sonra sinema dünyasında tanınır hale gelmiştir ki daha sonra  Dirty Pretty Things (2002) ve The Da Vinci Code (2006) Hollywood filmlerinde de rol almıştı. 5 dalda Oscar?a aday olan ''Le fabuleux destin d'Amélie Poulain'', maalesef ödüllerin hiçbirisini kazanamamıştı. Akademinin bu tür filmlere kolay kolay ödül vermediğini biliyoruz. O yıl ?En İyi Yabancı Film? ödülünü No Man's Land (2001) almıştı. Sabey Sandel

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Amelie filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Amelie filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Amelie filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları