7.9

1,289 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.3 (756.664 OY)

KONUSU
Şarküteri, Kayıp Çocuklar Şehri ve Alien 4 yönetmeninden Fransa’yı altüst eden yeni film. Mösyö Poulain’in bahçesinde neler oldu? Paris sokaklarında yırtılmış portreleri dolaşan esrarengiz adam kim? Yakışıklı Nino’nun fotoğraf albümü ile alıp veremediği ne var? Ve hepsinin ötesinde Amelie Poulin’i k ... Devamı
Şarküteri, Kayıp Çocuklar Şehri ve Alien 4 yönetmeninden Fransa’yı altüst eden yeni film. Mösyö Poulain’in bahçesinde neler oldu? Paris sokaklarında yırtılmış portreleri dolaşan esrarengiz adam kim? Yakışıklı Nino’nun fotoğraf albümü ile alıp veremediği ne var? Ve hepsinin ötesinde Amelie Poulin’i kim mutlu edecek? Jean Pierre-Jeunet tüm bu günlük hayata dair sorulara varoluşçu yanıtlarla geliyor.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@simgee_0

3 ay önce

10 / 10

sinematografi, müzikler, karakterler, renoir, fotoğraflar... kırmızı ve yeşilin karşıtlığının bu kadar harika kullanılması... her 'küçük detayı' harika bir film.

@cananoyit

5 ay önce

9.9 / 10

özgün bir film keyifliydi

@ayaz55

6 ay önce

8.3 / 10

"hayat asla sahnelenemeyecek bir oyunun sonsuz tekrarından ibaret"

İzlemeyi ertelediğim filmleri izleme haftamda izlediğim en güzel filmdi. Mutlu mesut ilerliyor ve mutlu bir şekilde bitiyor. Gereksiz bir dram yok filmde bu en çok hoşuma giden şey oldu. Aldığı puanı hak ediyor kesinlikle.
#Amelie Obsesyonlara sahip bir ailenin çocuğu Amelie'nin hayal gücü oldukça gelişkindir. Annesini travmatik bir kazada kaybettiğinden bir süre babasıyla yaşar. Bir cafede garsonluk yapmaya başlamasıyla yalnız başına bir eve çıkar. Çalıştığı kafede beraber çalıştığı kişilerin yanı sıra oranın müdavimi farklı insan portrelerine yer verildiğini görüyoruz. Birbirinden oldukça zıt karakterlere sahip olmaları filmin çatısında kontrast oluşturarak ayrı bir hava katıyor. Başrolümüz başta olmak üzere her birinin enteresan zevklere ve alışkanlıklara sahip olduğunu öğreniyoruz. Kimisini garipseyebileceğiniz gibi kimisini kendinize yakın bulabilecekleriniz de olabilir. Karakterlerin zaman zaman kameraya bakmaları ve sizle konuşuyormuşcasına davranmaları tiyatrodaki 4.duvar etkisi yaratıyor, seyirciye filmin içerisindeymiş hissi uyandırıyor. Banyoda tesadüf eseri bulduğu kutunun sahibini bulmak adına bulduğu ipuçlarının peşinden gider. Sahibi kutuyu
... Devamı
#Amelie Obsesyonlara sahip bir ailenin çocuğu Amelie'nin hayal gücü oldukça gelişkindir. Annesini travmatik bir kazada kaybettiğinden bir süre babasıyla yaşar. Bir cafede garsonluk yapmaya başlamasıyla yalnız başına bir eve çıkar. Çalıştığı kafede beraber çalıştığı kişilerin yanı sıra oranın müdavimi farklı insan portrelerine yer verildiğini görüyoruz. Birbirinden oldukça zıt karakterlere sahip olmaları filmin çatısında kontrast oluşturarak ayrı bir hava katıyor. Başrolümüz başta olmak üzere her birinin enteresan zevklere ve alışkanlıklara sahip olduğunu öğreniyoruz. Kimisini garipseyebileceğiniz gibi kimisini kendinize yakın bulabilecekleriniz de olabilir. Karakterlerin zaman zaman kameraya bakmaları ve sizle konuşuyormuşcasına davranmaları tiyatrodaki 4.duvar etkisi yaratıyor, seyirciye filmin içerisindeymiş hissi uyandırıyor. Banyoda tesadüf eseri bulduğu kutunun sahibini bulmak adına bulduğu ipuçlarının peşinden gider. Sahibi kutuyu bulduğunda mutluluktan gözleri dolar. Amelie'nin karakterlerle olan ilişkilerindeki değişim ve gelişimler gözle görülür düzeyde. Nino'yla aralarındaki ilişki gizemli oyunlarla farklı bir boyut kazansa da Amelie duygularını ifade etmekte zorlanır. Ona olan aşkını itiraf edemez bir türlü. Fransız kültürüne dair izler bu yapım izlenmeye değer.

@trao

7 ay önce

8.1 / 10

Hayatımda izlediğim en müthiş filmlerden biri.

@henriette

9 ay önce

10 / 10

bu filmi izlemek bana hoşlandığım kişiyle ilk kez buluşmaya gidiyormuşum gibi hissettiriyor

@hrarchon

11 ay önce

8.3 / 10

Hayata anlam ve renk katanlardan...

@nisaozdil13

1 yıl önce

10 / 10

ahh o kadar güzel ki ...

@naksidil

1 yıl önce

8.4 / 10

Bir varmış bir yokmuş.. Çiçeklerin arasında rengarenk uçuşan Amelie adında bir kelebek varmış... Masal tadında, çok hoş esintilere sahip tablo gibi bir film. Ufak ayrıntıları içselleştirmek, kalbin güzelliğindendir mutlaka ;)

@neferneferura

2 yıl önce

yıllarımdır sanki ne olduğunu biliyorum gibi hissedip izlemediğim bi filmdi. aşşırı depresif zamanlarıma ihanet gibi olacaktı izlersem eğer. böyle ansızın bir sabah, kahvaltıma eşlik etmesi için açıverdim filmi. güzel tatlı bi şey yani. ertelememek lazımmış. aptallık etmemek gerekirmiş hakkaten. ne gerek vardı çiçek böcek takılsaymışım işte.
iç açıcı bi film karantinada iyi gider.....
B

@bvargel27

3 yıl önce

9.8 / 10

Çok sevip terk edildiğim kız tarafından 2 sene sonunda konuşma fırsatı elime geçti sohbet esnasında bu filmi önerdi ben de bugün izleyebildim gerçekten muhteşem bir film
B

@bluemoonn

4 yıl önce

10 / 10

Kaçıncı kez izledim hatırlamıyorum ama hissettirdiği güzel duygular hep aynı
S

@sekoleyte

4 yıl önce

9 / 10

Bilirsin. İzlediğin bazı filmler seni alır bambaşka bir dünyaya taşır. Sana iyi hissettirir. Sen de orada olmak, orada kalmak istersin. Etkisini bir süre daha hissedersin.

Eğer öyle bir film arayışında isen doğru yoldasın ;)

@rorschachv1

5 yıl önce

9 / 10

İzlediğim en iyi romantik filmdi diyesim geliyor, fakat sadece romantik bir film değil Amelie. Sadece romantizm yönü ağır basan bir yapım. Bunun dışında insan ve ona bağlı olarak toplum yaşamı hakkında çıkarımlarda bulunabileceğiniz bir yapım olmuş. Oyunculuklar harikaydı. Görsel açıdan ise, kullanılan kırmızı ve sarı renk paletleri filmle çok uyumlu olmuş. Film sadece Amelie'nin yaşamını değil, etrafındaki yaşamı da konu edinmiş ve bu da filmi benzerlerinden ayrı bir yere taşımış. İyi seyirler.
K

@kahramansmt

5 yıl önce

8.1 / 10

Bu filmi çocukluğumda izlemiştim. Şimdi tekrar izleme fırsatım oldu. Yaşlanmışız be üstad. Kült denir mi bilemiyorum fakat çok güzel bi film.
SPOILER

Amélie filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Amélie filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Amélie filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL