Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında Yorumları

Doktor Strange: Çoklu Evren Çılgınlığında filmi detayları

@tolgakocak

3 ay önce

8 / 10

bence güzel filmdi aksiyon sahneleriyle görsel efekt sahneleri ile muazzam sahneleri vardı ilk cıktığında sinemada izlemiştim zaten marvel evrenini severek takip ediyorum her filmini izliyorum son zamanda cıkan filmlerinin tadı olmasada avengers endgameden sonra no way home ve bu film ile biraz toparladıklarını düşünüyorum zaten yönetmen ilk cıkan başyapıt spiderman filmlerinin yönetmeni yine marvele dönmesi beni mutlu etti inşallah başka marvel evrenlerindede görürürüz doktor strangein diğer evrenlerde kara kitap yüzünden delirdiğini ve evrenleri zarara uğrattığını görüyoruz bizim strangede olayları düzeltiyor aynı tehlikeyi wanda yaşatıyor 10/8

@rinustalarin

11 ay önce

6.5 / 10

Filmi kurtaran en önemli sahne sanıyorum ki ilk Multiverse yolculuğundaki eşi benzeri görülmemiş CGI çalışmasıydı. Rick and Morty s03e05 bölümünde kafaları açan solucan deliği geçişinin hissettirdiği şeyleri hissettirdi.

Filmde bolca klişe ve Marvelin artık kabak tadı veren detayları göze çarpmıyor diyemeyiz elbette, ancak olmuş şeyleri de değerlendirmek lazım. Niyetleri o muydu bilemem ancak Wanda'nın "Amerikan Rüyası"na kapıldığı andan sonuna kadar sergilediği tavırları düşününce burada metalaştırılan aile kavramına ciddi anlamda bir saldırı görüyorum. Böylesine çerezlik kıvamda olan bir film için bu yönüyle takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

"Film müthişti, harikaydı" falan demek çok aklıma yatmıyor açıkçası ancak, filmin saçma bulduğum anlarında bile sıkılmamış olmam vasat senaryoyu "paralel evrene" göndermemi sağladı.

6.5-7.0 arası bir puan fazlasıyla yeterli. Objektif değerlendirme ile puanını daha aşağı çekenlere ise itiraz etmem. Benim yorumum biraz taraflı çünkü
... Devamı
Filmi kurtaran en önemli sahne sanıyorum ki ilk Multiverse yolculuğundaki eşi benzeri görülmemiş CGI çalışmasıydı. Rick and Morty s03e05 bölümünde kafaları açan solucan deliği geçişinin hissettirdiği şeyleri hissettirdi.

Filmde bolca klişe ve Marvelin artık kabak tadı veren detayları göze çarpmıyor diyemeyiz elbette, ancak olmuş şeyleri de değerlendirmek lazım. Niyetleri o muydu bilemem ancak Wanda'nın "Amerikan Rüyası"na kapıldığı andan sonuna kadar sergilediği tavırları düşününce burada metalaştırılan aile kavramına ciddi anlamda bir saldırı görüyorum. Böylesine çerezlik kıvamda olan bir film için bu yönüyle takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

"Film müthişti, harikaydı" falan demek çok aklıma yatmıyor açıkçası ancak, filmin saçma bulduğum anlarında bile sıkılmamış olmam vasat senaryoyu "paralel evrene" göndermemi sağladı.

6.5-7.0 arası bir puan fazlasıyla yeterli. Objektif değerlendirme ile puanını daha aşağı çekenlere ise itiraz etmem. Benim yorumum biraz taraflı çünkü.

@maximumgore

1 yıl önce

7.4 / 10

Eski spider man serilerinden sonra Sam amca bu sefer kasmış baya :) teknik açıdan beğendim filmi.

@linquter

1 yıl önce

Endgame'den sonra marvel filmleri mi değişti yoksa artık ben mi yaşlanmaya başladım bilmiyorum ama artık tat ve heyecan vermez oldu. Zaman öldürmek için izlenebilir ama beklentiyi düşük tutmakta fayda var.

@hrarchon

1 yıl önce

6 / 10

Beğenmedim. Aynı ve sıradan.

@serkanaydemir

1 yıl önce

Az biraz Çinli, biraz başörtüsü, ah bak LGBT ekleyeyim az tam dikkat çekmesin, aile ve çocuklar önemlidir o da var Hristiyanlar mutlu oldu, Büyük Britanya'yı da araya sıkıştıralım tamam... Oley sonra salla gitsin senaryoyu.

Berbat bir film bizi karşılıyor. Başından sonuna kadar saçma sapan bir işleniş var. Her yeri aptallık. Konu desen yok senaryo desen yok her şey yok yani. Wanda'nın olayı olsun Doktor'un olaya verdiği tepki falan yeminle DC'den daha beter bir olayla karşı karşıyayız. Yazık ya. CGI ayağına efekt ekleyip her şeyin sınırsız anlamsızlığa sıkıştırıp duruyorlar. Artık sinema dünyası bitecek algısına daha da itibar etmeye başladım. Uzun zamandır sağlam film izleyemediğimi fark ettim. Şu Marvel olayı yavaştan ara vermeli. Amaçlarından çıktılar. Bu arada oyunculuk da kötüydü.

Tam bir zaman kaybı.
İzlemesen de olur.

@tiamath

1 yıl önce

8 / 10

MCU filmlerini izleyenlerin en büyük yanılgısı, filmin yapılırken bir çizgi roman okuyan kitleye de hitap etmeye çalıştığı detayını unutuyor olması. Film oldukça dolu ve bir çok noktadan zengin bir filmdi. 1996'dan beri marvel dergilerini okumaya çalışan biri olarak, illuminati, bolt gibi karakterleri bir anlığına görmüş olmaktan oldukça keyif aldım diyebilirim. Filmin ana teması olan Wanda karakterinin, çocuklarıyla yaşadığı bir hayata sahip olma arzusu ve zihnini bununla bozarak tüm gücüyle herşeyi yapabilecek bir karaktere dönüşümünü dergi okurları, house of M -eventinden biliyorlardır. Burada bir house of M işlenemeyeceği aşikar olduğundan, hem o eventin hemde çoklu evrenlerin çökme eventinin birleşimini tetikleyen bir hikaye ortaya çıkarılmış -ki oldukça da başarılı olmuş. Yönetmen farkının yansıması, Wanda karakterini gerçek güçlerinde görebiliyor olmamız gibi unsurlar da cabası denilebilir. Hiçbir olumsuz yoruma takılmamıştım -çünkü her marvel filmi öncesi böyle muhabbetler oldu
... Devamı
MCU filmlerini izleyenlerin en büyük yanılgısı, filmin yapılırken bir çizgi roman okuyan kitleye de hitap etmeye çalıştığı detayını unutuyor olması. Film oldukça dolu ve bir çok noktadan zengin bir filmdi. 1996'dan beri marvel dergilerini okumaya çalışan biri olarak, illuminati, bolt gibi karakterleri bir anlığına görmüş olmaktan oldukça keyif aldım diyebilirim. Filmin ana teması olan Wanda karakterinin, çocuklarıyla yaşadığı bir hayata sahip olma arzusu ve zihnini bununla bozarak tüm gücüyle herşeyi yapabilecek bir karaktere dönüşümünü dergi okurları, house of M -eventinden biliyorlardır. Burada bir house of M işlenemeyeceği aşikar olduğundan, hem o eventin hemde çoklu evrenlerin çökme eventinin birleşimini tetikleyen bir hikaye ortaya çıkarılmış -ki oldukça da başarılı olmuş. Yönetmen farkının yansıması, Wanda karakterini gerçek güçlerinde görebiliyor olmamız gibi unsurlar da cabası denilebilir. Hiçbir olumsuz yoruma takılmamıştım -çünkü her marvel filmi öncesi böyle muhabbetler oldukça sıradanlaştı. Yüksek beklenti ile gittim ve karşılığını aldım.

@heartofglass

1 yıl önce

7.6 / 10

İnternetteki kötü yorumlara aldanıp beklentimi düşük tutup da gittim ama film sinemada izlenmesi gereken muazzam bir deneyimdi. Oturmayan mantık hatası yerler olmasına rağmen seyretmek keyifliydi ve iyi vakit geçirtti.

@nisayaren

1 yıl önce

6.5 / 10

Film bir dr strange filmiydi, üç phase’i sonlandıran infinity war ve endgame filmleri gibi bol cameolu, devasa bir içerik beklemek hata olurdu zaten. İzlediğimiz, dr strange’in ve wanda maximoff’un mistik sanatlar yolculuklarında kendilerine dair yaptıkları keşif olmalıydı. O bakımdan eleştirilerin bir kısmını gereksiz buldum ben. Eleştirilmesi gereken en büyük noktalardan birinin, hikayenin çok üstünkörü yazılmış olması olduğunu düşünüyorum. Phase 4 başladığından beri Wandavision ve Loki hariç her senaryoda buram buram kokan o “ne yapsak izlenir bundan sonra, adımız var bir kere” hali hakimdi burada da. What if’te o kadar kudretlenişini izlediğimiz Sinister Strange’in bizim doktora ekstra bir notayla yenilmesi kadar basit yazılmış bir şey uzun zamandır görmemiştim. Wanda’nın WandaVisiondaki karakter gelişimini çöpe attıklarını, White Vision’ı yarattık ama ne yapacağız bilmiyoruz modunda olduklarını ve Wanda’yı katliam moda sokmakta çok erkenci
... Devamı
Film bir dr strange filmiydi, üç phase’i sonlandıran infinity war ve endgame filmleri gibi bol cameolu, devasa bir içerik beklemek hata olurdu zaten. İzlediğimiz, dr strange’in ve wanda maximoff’un mistik sanatlar yolculuklarında kendilerine dair yaptıkları keşif olmalıydı. O bakımdan eleştirilerin bir kısmını gereksiz buldum ben. Eleştirilmesi gereken en büyük noktalardan birinin, hikayenin çok üstünkörü yazılmış olması olduğunu düşünüyorum. Phase 4 başladığından beri Wandavision ve Loki hariç her senaryoda buram buram kokan o “ne yapsak izlenir bundan sonra, adımız var bir kere” hali hakimdi burada da. What if’te o kadar kudretlenişini izlediğimiz Sinister Strange’in bizim doktora ekstra bir notayla yenilmesi kadar basit yazılmış bir şey uzun zamandır görmemiştim. Wanda’nın WandaVisiondaki karakter gelişimini çöpe attıklarını, White Vision’ı yarattık ama ne yapacağız bilmiyoruz modunda olduklarını ve Wanda’yı katliam moda sokmakta çok erkenci davrandıklarını düşünüyorum. Fragmandaki “Try not to break the multiverse Stephen” sahnesinin click bait olması beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Scarlet witch’in öldüğünü düşünmemekle beraber tapınağı ve darkhold kopyalarını yok etmek de scarlet witch’i yok edemez çünkü scarlet witch’i scarlet witch yapan şey ritüeller, muskalar vs değil; enerjisinin kaosun bizzat kendisi olması. Bir nevi fırtınanın gözü. Bu bakımdan son çok saçmaydı. İkinci after credit sahnesinin sinir bozuculuğuna da girmiyorum.

@kumik

1 yıl önce

Scarlet Witch bence de ölmedi, artık bir yaşam amacı kalmadığı için kendini Darkhold'la birlikte gömdü. Tercihen, belki yaptıklarının kefaleti olarak orada gömülü duruyor diye düşünüyorum.

@whitebeard

1 yıl önce

Filmi izlemeden önce ne yönetmenine baktım ne de senaristine. Neyse filmi izlerken direk aklıma 90 lı yılların korku filmleri geldi. Ve film boyunca buna takıldım. Nitekim filmin yönetmenini film bittikten sonra öğrendim. Filmin yönetmeni Sam Raimi. Kendilerini Evil Dead ile tanıyoruz. Ve haliyle filmin içinde bol bol korku temaları vardı. Açık ve net olarak ben bu korku temalarını beğenmedim. Çok ucuz ve çok boş geldi. Bunun yerine gerilim eklenebilirdi. Sanki klasik marvel filmi değil de başka bir yapım izliyor gibi oldum. Pekala bu temadan memnun olan kesim de vardır. Ama fark ettiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum; filmin gişede ilk yayınlanmaya başladığı bir iki gün twitter da gündem oldu ve insanların çoğu "harika bir film, süper bir film, oha vs" gibi cümlelerle filmi twitter tabiriyle hype'lamaya çalıştılar. Ben bunu twitter da linç kültürüne bağlıyorum (eğer beğenmezsem linçleneceğim). Neyse konumuz bu değil, ben ilk filmi daha başarılı bulmuştum ama marvel ın ikinci faz film ça
... Devamı
Filmi izlemeden önce ne yönetmenine baktım ne de senaristine. Neyse filmi izlerken direk aklıma 90 lı yılların korku filmleri geldi. Ve film boyunca buna takıldım. Nitekim filmin yönetmenini film bittikten sonra öğrendim. Filmin yönetmeni Sam Raimi. Kendilerini Evil Dead ile tanıyoruz. Ve haliyle filmin içinde bol bol korku temaları vardı. Açık ve net olarak ben bu korku temalarını beğenmedim. Çok ucuz ve çok boş geldi. Bunun yerine gerilim eklenebilirdi. Sanki klasik marvel filmi değil de başka bir yapım izliyor gibi oldum. Pekala bu temadan memnun olan kesim de vardır. Ama fark ettiğim bir şeyi paylaşmak istiyorum; filmin gişede ilk yayınlanmaya başladığı bir iki gün twitter da gündem oldu ve insanların çoğu "harika bir film, süper bir film, oha vs" gibi cümlelerle filmi twitter tabiriyle hype'lamaya çalıştılar. Ben bunu twitter da linç kültürüne bağlıyorum (eğer beğenmezsem linçleneceğim). Neyse konumuz bu değil, ben ilk filmi daha başarılı bulmuştum ama marvel ın ikinci faz film çalışmalarında bir sapma var gibi geldi. Ayrıca;

Wanda karakterinin sebebi bana çok sığ geldi ve koca film bu sebep üzerinden yürüdü. Daha özgün bir şey beklemiyorum sonuçta konsept ve tema belli fakat daha iyi bir sebep üzerinden gidilseydi daha iyi bir sonuç alınabilirdi diye düşünüyorum.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL