7.5

646 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.2 (247.860 OY)

KONUSU
16., 21., ve 26. yüzyılda geçen hikaye, ölümsüzlüğü ve buna bağlı olarak da aşkı arayışın hikayesi. 1500’lerde yaşayan İspanyol keşif Tomas, bütün hayatını etkileyecek önemli bir misyonla görevlendirilmiştir. Kraliçe’nin, ölümsüzlüğün kaynağı olduğuna inandığı ağacı bulacak ve bu sayede, yüzyıllardı ... Devamı
16., 21., ve 26. yüzyılda geçen hikaye, ölümsüzlüğü ve buna bağlı olarak da aşkı arayışın hikayesi. 1500’lerde yaşayan İspanyol keşif Tomas, bütün hayatını etkileyecek önemli bir misyonla görevlendirilmiştir. Kraliçe’nin, ölümsüzlüğün kaynağı olduğuna inandığı ağacı bulacak ve bu sayede, yüzyıllardır insanoğlunun peşinden koştuğu sonsuz yaşam amacına ulaşılmış olacaktır. Bu uğurda yola çıkan Tomas için yüzyıllarca sürecek bir yolculuk başlayacaktır. 2000’lere gelindiğinde aynı Tomas’ı, sevdiği kadının iyileşmesi için amansız bir hastalığa karşı mücedele ederken görürüz; 2500’lerdeyse uzayda bir balonun içinde tek başına bir boşlukta yaşamaktadır.

İnsanoğlunun varoluşundan beri ölümle olan mücadelesi tüm hızıyla devam ediyor ve Pi, Requiem for a Dream gibi filmleri ile bizi sinemasına hayran bırakmış yönetmen Daren Aronofsky, şimdi de kamerasını, bu tükenmeyen mücadeleye çeviriyor.
Hugh Jackman

Tomás / To...

Rachel Weisz

Isabel / I...

Ellen Burstyn

Dr. Lillia...

Mark Margolis

Father Avila

Stephen McHattie

Grand Inqu...

Fernando Hernandez

Lord of Xi...

Cliff Curtis

Captain Ariel

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@kbrcktlbs

1 yıl önce

7 / 10

Müzikleri müthiş.
O

@oznesi_gizli

2 yıl önce

Film genel olarakölümsüzlüğün formülünü arayan bi adam üzerinden aksa da aslında ölümün değil herseyin sonsuz devinim ve dönüşüm halinde olduğunu izleyiciye ispatliyor.Kısacası "şuan ki formunuzda yaşayabileceğinizi yaşamaktan başka bi seçeneğiniz yok."a getiriyor.Evet madde yok olmaz şekil değistirir biz de nitekim madde formundayız öyleyse ölüm sadece form değişimi ve bi kapı olabilir.

@xenites

3 yıl önce

Bazı filmlerin sizde bıraktı etki anlamca farklı bir perspektiflere yol açıyor. Duygularınızı ve mantığınızı o açıdan daha net gözlemleyebiliyorsunuz. Bu filmde olduğu gibi. Müzikleriyle, yaşattığı duygularıyla ve oyuncuklarıyla harika bir filmdi.

@hrarchon

4 yıl önce

7 / 10

Duygulandırıyor. Etkiliyor. Ölümsüz kılıyor.

@naksidil

6 yıl önce

9.7 / 10

Ölmeye Hazır mısın ? Onu kabullenmeye , teslimiyete ve şifa bulmaya hazır mısın ? Henüz yitirmeye razı gelmediğin birisinin , yitirmeyi kabullenerek teslimiyetinivurgulaması kim bilir nasıl korkunç bir histir . Oradan oraya koşarken çabalarken , ellerinin arasından kayıp gitti işte zaman .. Toprak , ağaçlar , kökler ve yıldızlar .. Bu yolun sonunda gerçekte ne var ? Bilmene rağmen hissemediğin için korkuyorsun . Yitirmemek için insan hangi çarelere başvurmaz ki .... Mümkün olsa eski çağlara da şüphesiz dönerdi ..

Hayat Ağacı şifa ve iksir bağlamında enteresan bir şekilde " Yılanın Kucağında " filmini anımsattı. İnsanoğlu yetinmeyi bilmez . Sömürgendir kurutucudur .. Bazı filmleri anlamlandırmak için kendi gerçeğinden de katmalısın :) Bu film ne yazık ki böyle .. Hugh Jackman ve Rachiel Weisz mükemmel oynamışlar ve hissettirmişler ..

@fawkessa

6 yıl önce

Yaşam, Ölüm ve Ölümsüzlük Üzerine Bir Şiir, The Fountain

Ölüm, varlığı bilindiği andan beridir insanlık tarafından kötü, korkulacak bir şey olarak görülür, çünkü insanlardan bilineni alır, onları bilinmeyene götürür. Dinlerin sunduğu öteki dünya, hiç olup yokluğa karışacağını kabullenemeyen insanlığa bir teselli olmaktan başka nedir ki? Bu yüzden insan dünya üzerinde adım atmaya başlayıp ölümün bilincine vardığı günden beri, ölümsüzlüğü arar. Gelmiş geçmiş tüm uygarlıklar, yaşam, ölüm ve ölümsüzlük meselelerini çeşitli mitolojilerle irdelemiştir. Anadoluda dahi, ölümsüzlüğün sırrını bulan ancak ilahi bir müdahale ile kaybeden Lokman Hekimin efsanesi vardır.

İşte Requiem for a Dream ve Black Swan filmleriyle tanıdığımız Darren Aronofsky de The Fountain filmi ile ölümsüzlük üzerine birkaç kelamda bulunuyor. Hikaye, kısaca, geçmiş çağların birinde, günümüzde ve yirmi beşinci asırda sevgilisini ölü
... Devamı
Yaşam, Ölüm ve Ölümsüzlük Üzerine Bir Şiir, The Fountain

Ölüm, varlığı bilindiği andan beridir insanlık tarafından kötü, korkulacak bir şey olarak görülür, çünkü insanlardan bilineni alır, onları bilinmeyene götürür. Dinlerin sunduğu öteki dünya, hiç olup yokluğa karışacağını kabullenemeyen insanlığa bir teselli olmaktan başka nedir ki? Bu yüzden insan dünya üzerinde adım atmaya başlayıp ölümün bilincine vardığı günden beri, ölümsüzlüğü arar. Gelmiş geçmiş tüm uygarlıklar, yaşam, ölüm ve ölümsüzlük meselelerini çeşitli mitolojilerle irdelemiştir. Anadoluda dahi, ölümsüzlüğün sırrını bulan ancak ilahi bir müdahale ile kaybeden Lokman Hekimin efsanesi vardır.

İşte Requiem for a Dream ve Black Swan filmleriyle tanıdığımız Darren Aronofsky de The Fountain filmi ile ölümsüzlük üzerine birkaç kelamda bulunuyor. Hikaye, kısaca, geçmiş çağların birinde, günümüzde ve yirmi beşinci asırda sevgilisini ölümden kurtarmak için ölümsüzlüğü arayan bir adamın etrafında şekilleniyor, bunu ya antik uygarlıkların kadim sırlarına erişmeye çalışan bir İspanyol komutan ya da kanserin tedavisini bulmaya çalışan bir bilim insanı olarak yapıyor.

İnsanın belki de en içgüdüsel davranışlarından biri olan sevdiğini, sevdiklerini ne pahasına olursa olsun koruma isteği, hastalığına, derdine bir çare bulma uğraşı oldukça önemli bir rol oynuyor hikayede. Çünkü ölümsüzlük arayışı yalnızca kendi ölümünden kurtulmak için bir yol olarak çıkmaz insanın karşısına, sevdiklerinin yanında kalabilmesini sağlamak kimi zaman, insanı, kendisi için dahi gidemeyeceği kadar ileriye götürür bu arayışta.

İşte bu arayış, ölümü kabullenme ve kabullenememe anları içerisinde akıp giden film, böylesine duygusal anlamda yoğun bir konuyu sunarken, görsel açıdan da bu yoğunluğa katkıda bulunmayı ihmal etmiyor. Hayat Ağacı gibi dini ve mitolojik birçok sembolü karşımıza çıkarırken, bunları yeri geldiğinde aklın ve rasyonel düşüncenin temsilcisi bilimle de bağdaştırıyor.

Görsellik demişken, Matthew Libatiquenin resmen büyüleyici bir sinematografi ortaya çıkarmış, üzerine de Clint Mansellin, insanı tarifi zor duygulara sürükleyen ve üç farklı festivalde en iyi film müziği ödülü alan müzikleri ile birlikte, film tam anlamıyla etkileyici bir deneyim sunuyor.

Doğrusunu söylemek gerekirse, tüm detaylarıyla, konunun tamamının anlaşılmasının oldukça zor olduğu bir film The Fountain, ancak motiflerinin detaylarını bilmememize rağmen bakıp beğenip zevk aldığım bir resim, ya da imgeleri ve söz sanatlarını anlamamamıza rağmen okuduğumuzda hoşumuza giden bir şiir gibi, filmin görsel işitsel olarak yaşattığı etkileyici deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bedenlerimiz ruhlarımızın hapishaneleridir. derimiz ve kanımız, tutsaklığımızın demir parmaklıklarıdır. yine de korkmayın. et çürür. ölüm her şeyi küle çevirir ve böylece

her ruhu özgür kılar.

@tendopain

6 yıl önce

1 saat 36 dakika mı geri alabilir miyim?

@comeche

7 yıl önce

Beni gerçek anlamda geren, rahatsız ve tedirgen eden; ama bir o kadar da dinlemekten kendimi alamadığım soundtracke sahip -ilk aklıma gelen- iki filmden birisidir. Diğeri de Scario. O da ayrı bir gerginlik yaratıyor bünyemde.

Ayrıca filmin müziklerinin ön plana çıkmış olması yorumuna bir nevze bende katılıyorum ama kendi açımdan bunun The Arrivals belgesel-dizisini izlememle alakalı olabileciğini eklemem lazım.
Z

@zeytinekmek

7 yıl önce

Zaten ağır ve doygun olan konusunun görsellikle sündürüldüğü, müzikleri zaman zaman anlatımın önüne geçen yapıt.
M

@mrs_aurora

8 yıl önce

8 / 10

Uzun zamandır izlemeyi ertelediğim ama çok istediğim bi filmdi.Bende bırakacağı etkisinden korkmuştum sanırım.Çok çok başka bir film.Görselliğiyle,oyuncuları ve o senaryosuyla hele o müziği...Bir filmi daha da etkileyici yapan şey kesinlikle müziklerdir.Bu filmdeki müzik bunu fazlasıyla sağlıyor.Rachel Weisz'ın o saf güzelliği ve Hugh Jackman'ın etkileyiciliği.Filmin felsefesi ise nerden baktığınızla alakalı çünkü içerisinde çok şey barındırıyor.Şu şudur bu budur demem çok yanlış olur.Kendiniz yaşayın.İzleyin izlettirin.

@selmass

8 yıl önce

7.7 / 10

darren aronofsky ve yine harika bir müzik. yani filmin anlamı, ilerleyişi, sonucu, herşeyi o müzikte saklı sanki.

film iyi film izleyin bence.

@normajeane

9 yıl önce

9.4 / 10

Felsefesi o kadar güzel ve anlamlı ki. Hep iç içeyiz bu evrende. Ölüm de yaşam da ayrılıklar da aşklar da birbirinin kaynağı. Bitti dediğimiz şeyler başlangıçlarımız. Tamamiyle bir döngünün içindeyiz. Evren denilen muammanın içinde kendimizi tekrarlıyoruz. Zaman kaybı, hiçbir sey anlamadımcıları bir kenara bırakın ve izleyin. Filmin müzikleri sanki söylenmek istenileni anlatıyor. İzleyin ve izlettirin.

@rinustalarin

10 yıl önce

9.6 / 10

Seneler önce yalnızca bir kere izlemiştim. Arşivim arasında gezinirken şöyle bir daha bakayım dedim. Sonra buraya döndüm, baktım ki hiçbir şey yazmamışım, yalnızca 96/100 puan verip geçmişim...

4 puanı da ya çok kısa bir film olmasından, ya da yavaş ilerlemesinden kırmışımdır diye düşünüyorum.

Teması gibi 'Ölümsüz' bir yapıt. Buna film diyemeyiz. Anlam düşmesi olur. Bu eşi benzeri görülmemiş bir yolculuk çünkü...
P

@palindrom

10 yıl önce

Hani bazı filmler vardır ya sizi alır başka bir dünyanın içine sokar, işte öyle bir film.

@seko

10 yıl önce

Hayat vermek biz insanlara göre bir şey mi? Bu çok önemli bir soru şahsım adına. Cevaplarını henüz bulamasamda :)

Biraz ağır ilerlemesi haricinde iyi bir film zaten süreyi kısa tutarak herkes tarafından izlenebilir hale getirmişler.

Puanım: 7
SPOILER

Kaynak filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kaynak filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kaynak filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL