8.2

1,018 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.9 (103.938 OY)

KONUSU
1920lerin Los Angeles'ındayız. Kolu kırıldığı için Los Angeles Hastanesinde yatmakta olan 10 yaşındaki Alexandria, burada filmlerde dublörlük yapmakta olan Roy ile tanışır.

Bir çekim sırasında sakatlandığı için yataktan kalkamayan Roy, Alexandriaya Vali Odioustan çeşitli sebeplerden nefret eden ve
... Devamı
1920lerin Los Angeles'ındayız. Kolu kırıldığı için Los Angeles Hastanesinde yatmakta olan 10 yaşındaki Alexandria, burada filmlerde dublörlük yapmakta olan Roy ile tanışır.

Bir çekim sırasında sakatlandığı için yataktan kalkamayan Roy, Alexandriaya Vali Odioustan çeşitli sebeplerden nefret eden ve onu öldürmek isteyen 6 adamın hikayesini anlatmaya başlar. Fakat Roy, yaşadığı sorunlar sebebiyle hikayeyi giderek daha karamsar bir hale sokar. Bir süre sonra masal ile gerçeği birbirine karıştıran Roy, kendi acılarından kurtulmak için Alexandriayı da kullanmaya başlayacaktır.

Ülkemizde de If İstanbul kapsamında gösterilen film, Berlin Film Festivalinden de ödülle döndü. Tarsem Singhin 18 farklı ülkede, 26 farklı gerçek mekanda çekimlerini gerçekleştirdiği The Fallda hiç özel efekt kullanılmadı. Yönetmenin titizliği sonucu çekim ve post-prodüksiyon aşaması 4 yıl süren film, ilk geniş gösterimini ancak 2008'de yapabildi.
Catinca Untaru

Alexandria

Lee Pace

Roy Walker...

Justine Waddell

Nurse Evel...

Kim Uylenbroek

Doctor / A...

Aiden Lithgow

Alexander'...

Sean Gilder

Walt Purdy

Andrew Roussouw

Mr. Sabatini

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
B

@buraknroll

1 gün önce

10 / 10

En son ne zaman birine masal anlattınız ?

Fiziksel 'düşüş'lerin rastlantısal birlikteliğini, bir masal atmosferi içerisinde heyecan dolu an'lar ve görseller ile sunarken bireyin içsel 'düşüş'üne doğru çekilişimiz, yapıtın ne kadar etkileyici dokunmuş kanıtı gibiydi.

@warriorpoet

2 hafta önce

Beni esir aldığını mı düşünüyorsun? Aslında sen benim kurtarıcımsın.

@mg28

1 yıl önce

8.9 / 10

Görsel şölen adeta nirvana

-Bir insan yüzünü gizlerse gönlünde ne yattığını gösteremez.

-Asla para,şöhret,güç ya da güvence için evlenme.Sürekli yüreğinin götürdüğü yere git

@tibetli

1 yıl önce

8.2 / 10

senaryosu kurgusu en önemlisi de görüntü yönetmenliği açısından zirve bence

@dilekalikoc

2 yıl önce

Defalarca bıkmadan usanmadan izliyorum.. anlamadığım için değil. Her izlediğimde bana güzel olan şeyleri hatırlattığından. Özel insanlara adanmış bi film.

@stuntman-mike

2 yıl önce

9.9 / 10

favori filmlerimden biri

@mryz

2 yıl önce

8.5 / 10

Nev-i şahsına münhasır bir filmken her filme benzetilmiş güzelim film, bu filme benzer bir film izleyeyim diye "benzer filmler" linkine tıkladım ama tıklamaz olaydım, sıradan bir filme dönüşmüş kıymetlimiz :/

@aleynaa

2 yıl önce

10 / 10

Ya insan der ki kardeşim bu film aşırı doz dram barındırır.Ben filmin yarısından itibaren ağlamak zorunda mıyım? Bütün oyunculardan özellikle o küçük cadıdan nefret ediyorum.Roy'un morfin lafından itibaren kendime gelemedim ve ''haaa demek daha gülemeyeceğiz'' diyerekten kafamı taşlara vurup nerden açtım bu filmi havasına girdim.Muhteşemdi.Muhteşem.

@akadlar

3 yıl önce

5 yaşındaki çocuğa öyle hikaye anlatılır mı Roy
C

@canion2

3 yıl önce

Gugli gugli gugli şak şak şak 6 lı 7 li

@poormf

4 yıl önce

6 / 10

Gerçekte evine, babasına ne olmuş, niye başka biri değil de Darwin diye bir karakter var? Anlayamıyoruz. Ama çocuk algısıyla yaşamın tasviri güzel ancak fazla dramatize edilmiş...60/100

@faj

4 yıl önce

Modern bir masal ile karşı karşıyayız. üstelik özel efekt içermeyen tutucu yapısına rağmen masal olgusunu layıkıyla kotarmayı bilmiş bir eser. tek kelimeyle görsel bir ziyafet vaadi var filmimizde. denebilirki filmden diyalogları çıkarın, film filmliğinden çok şey kaybetmez. tabi bu tespitimden diyalogların dandik olduğu verisine ulaşmayın. senaryo bir ölçü duygusallığa yaslanmakla birlikte oldukça sağlam. hikayemiz eski dublör yeni sakat roy ile hayat dolu bir çocuk olan alexandria arasındaki dostluğu anlatıyor. roy yaşadığı düşüşten kurtulmanın yolu olarak intiharı seçer ve küçük kıza anlattığı bir masalı kullanarak ihtiyacı olan haplara ulaşmaya çalışır. fakat umut bulaşıcıdır ve royun kurtuluşu fazla doz ilaçtan değil fazla doz dostluktan geçmektedir

sinema da farklı ve iyinin kolay kolay bir araya gelmeyeceğini düşünürsek the fall'ın kolay bulunmayan bir film olduğunu söyleyebiliriz. izleyin izlettirin...

@kimliksizadam

5 yıl önce

Tarsem oturmuş düşünmüş bir film yapıcam insanların ağzına sıçacağım demiş ve bu filmi yapmış. Film tamamen hindistan metasına bağlı. Mekanlar kıyafetler tamamen hindistan menşeili. Peki filmin içindeki acı ve keder nereden geliyor ve baş rollerimizin neden gözleri doluyor? filmin kamera arkasına bakılmasını şiddetle tavsiye ederim. yatalak sahneleri için lee pace tüm gün alçıyla geziyor. tüm gün. filme ruhunu veriyor. film düşüşü anlatıyor evet, karamsarlığın içinde raks eden uzun boylu bir adamdan bahsediyor. bu adam daha önceki filmlerin birinde trans bir bireyi, başka bir dizide ise mülayim bir pastacıyı oynamıştı. ama filmi tek bir kelime özetliyor. "benimle mutlu son yok!" bu yeterli sanırım. ölümsüz bir film. sönmeyecek bir ışığa sahip 500 defa izledim yine bir 500 defa izlerim.

@melisa95

5 yıl önce

10 / 10

Öyle bi film ki ne desem yetersiz kalacak gibi..

@lowen

5 yıl önce

7 / 10

Hala izlemeyen kaldımı bilemiyorum ama benim gibi çok pişman olmadan, bir an önce bu filmi izleyin.
SPOILER

Düşüş filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Düşüş filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Düşüş filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL