7.3

323 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.8 (277.109 OY)

KONUSU
21. yüzyılda genetik mühendisliği çok gelişmiş ve bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaktadır. Özel pozisyonlar için yetiştirilen bu yeni süper insan ırkı yüzünden, normal yollardan dünyaya gelmiş insanlar işsiz kalmakta ve ikinci plana itilmektedir.

Onlardan biri olan astronot adayı Vincent,
... Devamı
21. yüzyılda genetik mühendisliği çok gelişmiş ve bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaktadır. Özel pozisyonlar için yetiştirilen bu yeni süper insan ırkı yüzünden, normal yollardan dünyaya gelmiş insanlar işsiz kalmakta ve ikinci plana itilmektedir.

Onlardan biri olan astronot adayı Vincent, Gattaca şirketinde ancak temizlikçi olarak iş bulabilecekken, komadaki bir atletin kan örneklerini ve kimliğini alarak iyi bir pozisyonda işe girer.

Fakat şirkette işlenen bir cinayet, olayı araştıran dedektifin dikkatini Vincent’ın üzerinde yoğunlaştırmasına sebep olacaktır.

Jude Law, Ethan Hawke ve Uma Thurman’lı kadrosu ve klonlamayı konu alan ilgi çekici konusuyla öne çıkan film, ülkemizde nedense sinemalarda gösterilmemişti. Filmin en iyi sanat yönetimi dalında bir Oscar adaylığı olduğunu da hatırlatalım.
Ethan Hawke

Vincent Fr...

Jude Law

Jerome Eug...

Gore Vidal

Director J...

Uma Thurman

Irene Cassini

Alan Arkin

Detective ...

Jayne Brook

Marie Freeman

William Lee Scott

Young Anto...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@didemkalayci

10 ay önce

Son kontrolden geçerken Lamarın geçirmesinin ardından o bakış. Anlatmak istediğini çok güzel anlatan, hissettirdiklerini de yoğun bir şekilde hissettiren izlenmesi gerekli bir film

@movieman99

4 yıl önce

Filmin senaryosu gayet başarılı bir şekilde kurgulanmış zevk alıyorsunuz ancak sizde benim gibi bilim kurgu hayranıysanız mantık hataları sizi filmden bezdirecektir güzelim senaryo çarçur edilmiş

@thematrixhasyou

5 yıl önce

-Bu dünya için yaratılmamış birisi olarak ayrılmakta birdenbire zorlandığımı itiraf etmeliyim. Vücudumuzdaki her atomun bir zamanlar, yıldızların parçası olduğu söylenir. Belki de ayrılmıyorum. Belki de eve dönüyorum...

@film_kadini

6 yıl önce

9.5 / 10

Düşünsenize doğacak çocuğunuzun cinsiyetini , göz rengini, boyunu posunu her şeyini seçebiliyorsunuz, hiç bir genetik rahatsızlığı olmayan son derece sağlıklı çocuklarınız oluyor. Her şeyi siz belirliyorsunuz. Doğal şekilde oluşan çocuklar, bu şekilde oluşan çocukların yanında son derece ilkel kalıyor ve toplumda ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Ama tüm bunlara rağmen kaderin başka planları olabilir. İzlemeyene anlatmak zor, harika bir filmmiş Gattaca.

@tylerdal_durden

6 yıl önce

5.2 / 10

Çerezlik bir film bile değil, ethan için izledim ama o bile kurtaramamış bence. Zaman kaybı izlemeyin.

@seko

6 yıl önce

İnsanların yazılımına müdahale etmek suretiyle mükemmel insanı yaratmak sanırım tarihin her döneminde bazı insanların ilgi ve çalışma alanı peki bu ne kadar doğru ya da mükemmel insandan söz edebilir miyiz? Günümüzde genetik üzerine yapılan çalışmalar bu yolda ilerliyor maalesef.

Puanım: 9

@holyghost90

6 yıl önce

3 / 10

Sırf ethan hawke için izledim yoksa dayanılacak gibi değil.

@rinustalarin

7 yıl önce

5.5 / 10

Bir önceki yoruma çoğunlukla katılarak sözlerime başlamak istiyorum.

Katılmadığım en çarpıcı nokta otomobil meselesidir. Otomobil dünyasında, kabaca, 50-70 dönemleri, altın çağ olarak kabul edilir. Lakin, klasik olarak tabir ettiğimiz neredeyse tüm araçlar bu dönem ve yakın çevresinden çıkmaktadır. 100 sene de geçse bu 'doğal' insan ırkı tarafından inkar edilmeyecek birşeydir.

Estetik kaygısı daha çok 21. yüzyıla maledilmiş olsa da, bu estetik teknolojinin ve mühendisliğin yani bilimin armağan etmiş olduğu birşeydir. 50-70 dönemi araçları ise yapaylıktan uzak, tamamen el becerisi ve yaratıcılıktan oluşur. Filmimizde kullanılan araçların bu döneme denk gelen klasik araçlardan oluştuğu ve yalnızca seslerinin fütüristikleştirildiği düşünüldüğünde, filmin kendi kendisiyle çelişiyor olduğunu anlamak çok da zor değil. Araçların tam tersine Equilibrium filmindeki gibi olması gerekiyordu. Hepsi tek tip, hepsi benzer renk, hepsi aynı sese sahi
... Devamı
Bir önceki yoruma çoğunlukla katılarak sözlerime başlamak istiyorum.

Katılmadığım en çarpıcı nokta otomobil meselesidir. Otomobil dünyasında, kabaca, 50-70 dönemleri, altın çağ olarak kabul edilir. Lakin, klasik olarak tabir ettiğimiz neredeyse tüm araçlar bu dönem ve yakın çevresinden çıkmaktadır. 100 sene de geçse bu 'doğal' insan ırkı tarafından inkar edilmeyecek birşeydir.

Estetik kaygısı daha çok 21. yüzyıla maledilmiş olsa da, bu estetik teknolojinin ve mühendisliğin yani bilimin armağan etmiş olduğu birşeydir. 50-70 dönemi araçları ise yapaylıktan uzak, tamamen el becerisi ve yaratıcılıktan oluşur. Filmimizde kullanılan araçların bu döneme denk gelen klasik araçlardan oluştuğu ve yalnızca seslerinin fütüristikleştirildiği düşünüldüğünde, filmin kendi kendisiyle çelişiyor olduğunu anlamak çok da zor değil. Araçların tam tersine Equilibrium filmindeki gibi olması gerekiyordu. Hepsi tek tip, hepsi benzer renk, hepsi aynı sese sahip vb... bu filmde hepsi bir önceki cümlenin tam tersiydi. Yani bilimin yok ettiği öne sürülen haz ve zevkler, otomobillerde vücut bulmuş.... Saçma.

Kısacası film bu detayla dizlerinden birine ciddi bir kurşun sıkmış. Yönetmenin ilk filmi olduğu düşünüldüğünde, bunlar affedilmeyecek şeyler değil, ama filmi de izleyen bir insan var sonuçta...

Filmin müziklerinin de gene araçların tercih edildiği dönemden seçilmiş olduğu aşikardır. Daha doğrusu o dönemdeki, ya da 80lerdeki Türk filmlerindeki, müzik altyapısı tercih edilmiş. Bu hem güzel bir katkı, hem de çelişki. Çelişki; çünkü filmin anlatmaya çalıştığı şeylerin aksine, daha çok aşk filmlerinin ve insan faktörünün ön planda tutulduğu filmlerin çekildiği dönemlerden seçilmiş müzik teması. Katkı; çünkü temanın seçildiği dönemin aksine, müzikler filmin insandan uzak, sıkıcı ve bir yandan sorgulayıcı havasına eşlik ediyor. Açıkçası filmin müziklerini hiç ama hiç beğenmedim. Eşlik edebilecek çok daha yaratıcı müzikler bulunabilirdi. Burada topu Blade Runner'a atmak doğru olacaktır diye düşünüyorum. Lakin kendisinden 15 sene eski bir filmde daha yaratıcı ve daha teknolojik bir müzik ile daha karanlık ve duyguların tırpanlanmış olduğu bir dünya yaratılmış. Fütüristik dünya tasarımının, Gattaca filminde küçük düşürücü derecede geri kalmış olması ve kendisinden 15 sene önce çekilmiş bir filmin görselliğinin 10da 1ini yansıtamamış olması ise şaklabanlık kelimesini tanımlamak için yeterli. Oscar'a sanat yönetimi-set dekorasyonu konusunda aday gösterilmiş olması gerçekten komik. Tamam CGI kullanılmamış 1 gram bile, bu çok değerli, ancak 70'lerin, 80'lerin CGI'sız galactica, star trek, star wars ortamlarının da ilerisine 1 adım dahi atamamış.

Bu da diğer dizine bir kurşun idi... Zaten filmin hikayesi içerisindeki karakterlerimizden birisi, bu durumu güzel sembolize etmiş. Filmin tekerlekli sandalyeye mahkumiyetini bilinçaltında vurgulamış ;)

Piyano sahnesi filmin en çarpıcı, belki de tek, sahnesiydi. Bilimin, sanat üzerine üstünlüğünü vurgulamaya çalışıyordu. Bestenin duygudan çok beceriye hizmet ediyor oluşu filme büyük bir +. Clair de Lune düşünün. çalması sapıkçasına zor bir bestedir, son derece karmaşıktır bu çalan gibi ancak insanı çok farklı yerlere götürür. Filmdeki beni tamamen anın ve bilimin içerisine hapsetti. Harika bir katkı film için.

Senaryo tabanına baktığımızda, filmin sonunda bizleri yalnızca 1 adet ancak çok çarpıcı bir sürpriz bekliyor. Bunun haricinde, bu yaratıcı temaya rağmen, klasik holywood diyaolg kurgusu biçiminden NEREDEYSE hiç dışarı çıkılmamış. Özellikle ana diyaloglarda HİÇ çıkılmamış olması çok canımı sıktı. Son 10 dakika içerisinde tanıklık ettiğimiz 2 adet diyalog var. 2'si de tek başlarına çok güzel diziler, ancak 2si de resmen sadece güzel diye filme konmuş. Ne hikayeye, ne de herhangi bir mantığa, duyguya hizmet eden, kısacası filme katkı sağlayan cümleler değil.

Filmin Psikolojik ve sosyolojik kısmına dair aşağıdaki yorum zaten durumu güzelce anlatmış. Ben bu detaylara girmedim. Yalnızca filmin kendisiyle çeliştiği noktalardan bahsettim.

Bu izlenmeyecek bir film değil, hatta teması son derece özgün, ancak filmde bunun haricinde özgün ya da yaratıcı başka bir detay bulmak zor. Tema, aslında filmin sorduğu önemli sorusu da şu: 'Teknoloji bizi tamamen ele geçirdiğinde nasıl bir dünya bizi bekliyor?

Bu soruyu sorgulayıp, bu derinlikte anlatmaya çalışan başka film bulmak neredeyse imkansız. Ancak bunu dolaylı yapan, kendi hikayesi içerisinde ufaktan bahsederek, bu filmin kattığından daha fazla şey katan film bulmak, bu filmi izlemekten daha mı kolay, buna siz karar verin.

Bence film bulma işi daha kolay.

İzlemesem olmazmış. Bu kadar şeyi yazdırabilen filme kötü diyemeyiz, ancak iyi dememiz de tartışılır. Bence film için kurulabilecek tek cümle ' Temasıyla mükemmel ancak son derece sıkıcı, detaylarıyla çelişkili' olduğudur.

55/100

Saygılar.

Not: Film gibi yorumum da çelişki içermektedir. Filmin havasına uygun yorum yazmaya çalışma huyumdan olsa gerek.

@ciddiyethemensi

9 yıl önce

evet, başladığı gibi biten bir film. zaten başladığı gibi bitmeyen, öyle farklı bitireceğiz diye içine edilen filmlerle kıyaslandığında bu yüzden çok özel bir film.

sadece diyaloglar ve o yüzme sahnesi için bile izlenir. film akıyor mu? hayır. çünkü bu film de ayda yürüyor.

@poormf

10 yıl önce

4 / 10

Teknoloji o kadar ilerlemiş ki takım elbise ile uzay yolculuğuna çıkabiliyorsunuz :)

Temel amacı azmin zaferini anlatmak olan film, bilim-kurgusal fon altında polisye bir ürün çıkarmış ortaya.

Sıradan bir izlencelik ...

5/10

@okan_adam

10 yıl önce

4.5 / 10

Kesinlikle abartıldığı kadar bir film değil, bir sürü eksiklik ve hatalarla dolu(yazmak istemiyorum kim ne kadarını görüyorsa film öyle kalsın aklında)."Brave new world"ün temel fikri üzerine hiçbirşey katmadan film boyunca da hiçbir değişiklik, süpriz olmaksızın,başladığı gibi biten basit bir film. Hiç gerek yok çoğunluğa uymaya, çıplaksa çıplaktır kral. Ha kıyafetli görüyorsanız ona birşey demem.
H

@hande34

11 yıl önce

Yıllar önce 3-4 kez üst üste izlediğim bu muhteşem kurgulu filmi bir kez daha üstün körü( hızlandırılmış metodla:::))) .) tekrar izledim.

Örneklerine ender rastlanacak cinsten bir kurgu .Uma' yı düşünüyorumda hala o filmde kalmış sanki zamanı tersine döndüren mrs benjamin button:)tempolu,akıcı,tertemiz bir ışık ve üstüne üstlük flash backleri çok yerinde.TAVSİYE EDERİM.
O

@okidian

11 yıl önce

andrew niccol düğün çekse izlenir
P

@pekipis

12 yıl önce

8.5 / 10

kurgu mantık konu hepsi müthiştir bu filimde.gerçekten izlemeye değer bir film dünyanın halini,dna larla oynanmasını güzel bir biçimde açıklamıştır.ethan hawke in kendini bi nevi zımparalama tenini soyması,hayaline kavuşmak için yaptıkları ve sonunda hayaline kavuşması.yaptıkları takdire şayandı :) filmin müzikleri de sağlamdır.ayrıca laborant abimiz sağolsun o olmasa ulaşamazdı bi nevi hayaline:D
SPOILER

Gattaca filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Gattaca filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Gattaca filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL