GATTACA Yorumları

GATTACA filmi detayları

@tiamath

1 yıl önce

8 / 10

Tanrının işini düşünün; O'nun eğri yaptığını kim düzeltebilir? Ecclesiastes 7/13

Özellikle, yıllar geçtikçe daha çok gündeme gelen bir konunun işlendiği bir film. İnsan oğlunun genlerini tamamen okuyabilmek ve bunun sonucu olarak adeta sipariş ile çocuk dünyaya getirebilmek. (Bu konu ile ilgili meraklılarına tavsiyem CRISPR yöntemini incelemeleridir)

Artık çocuk doğar doğmaz olası yakalanabileceği hastalıklar, nasıl bir vücut yapısına sahip olabileceği ve olası yaşayabileceği yıl miktarı hesaplanabilmektedir. Artık sipariş ile tüm hastalıklardan arındırılmış, gayet mükemmel vücut ve akıl sağlığına sahip çocuklar dünyaya getirilebilmektedir. Buna sahip olamayan aileler tarafından, filmdeki tabiri ile "aşk çocuğu" dünyaya getirildiğinde, bu çocuklar kusurlu sayılıyor ve alt tabakaya layık görülen işlerden daha fazla iş yapamıyorlar. Genetik mühendislik ürünü kişiler ise tüm önemli makam-mevki ve işlere sahip olmuş durumdadır. Filmin hikayesinin geçmekte olduğu şirket ise bir as
... Devamı
Tanrının işini düşünün; O'nun eğri yaptığını kim düzeltebilir? Ecclesiastes 7/13

Özellikle, yıllar geçtikçe daha çok gündeme gelen bir konunun işlendiği bir film. İnsan oğlunun genlerini tamamen okuyabilmek ve bunun sonucu olarak adeta sipariş ile çocuk dünyaya getirebilmek. (Bu konu ile ilgili meraklılarına tavsiyem CRISPR yöntemini incelemeleridir)

Artık çocuk doğar doğmaz olası yakalanabileceği hastalıklar, nasıl bir vücut yapısına sahip olabileceği ve olası yaşayabileceği yıl miktarı hesaplanabilmektedir. Artık sipariş ile tüm hastalıklardan arındırılmış, gayet mükemmel vücut ve akıl sağlığına sahip çocuklar dünyaya getirilebilmektedir. Buna sahip olamayan aileler tarafından, filmdeki tabiri ile "aşk çocuğu" dünyaya getirildiğinde, bu çocuklar kusurlu sayılıyor ve alt tabakaya layık görülen işlerden daha fazla iş yapamıyorlar. Genetik mühendislik ürünü kişiler ise tüm önemli makam-mevki ve işlere sahip olmuş durumdadır. Filmin hikayesinin geçmekte olduğu şirket ise bir astronot yetiştirme şirketidir ve en başarılı olanları bu şirketin seferlerine göndermektedir.

Vincent, kusurlu biri olarak hayatına çıkan bir fırsatı değerlendirir ve genetiği düzenlenmiş bir kimse olarak bu şirkete giriş yapar. Herşey yolunda giderken gerçekleştirilen bir cinayet tüm gizemini tehlikeye atar ve ardı ardına kaos başlar. Oyunculukların başarılı olduğu filmde aslında bilimin insanoğlundaki kusurlara yaptığı müdahalenin nasıl bir tek düzeliğe ittiğini ve aslında insanların istediğin bu olmadığı anlatılmaya çalışılmış. Bu konuda karanlık atmosferi besleyici unsurlar da gerekliydi diyebilirim. Özellikle dönem otomobil seçiminin daha tek düze ve ileri çağ yansıtıcı olmasını beklemiştim. Filmin ana teması cinayet olmadığından o olayın perde arkası aydınlanmadan hikaye bitirilmekte ve bu konuda da en azından ana temayı çok etkilemeyen bir alternatif hikaye verilebilirdi.

Sonlara doğru Irene'in, kendisine sunulan saç telini incelemeye gönderme ihtiyacı hissetmeden yere bırakıyor olması, aslında insanların ihtiyacı olan şeyin bir parça kusurda da yattığının güzel bir simgesiydi. Birkaç kere gördüğümüz yüzme yarışı ise tanrı-doğa/bilim çarpışmasının bir tasviri gibiydi.

@asdf_13

2 yıl önce

8 / 10

Teknolojinin topluma olası etkisini en başarılı şekilde öngören film olduğunu düşünüyorum. Günümüzde dahi astronot olmak için bir çok fiziksel testi geçmeniz gerekirken gelecekte bunun DNA seviyesinde yapılması çok normal olacaktır. Teknolojinin ucuzlamasıyla birlikte ise en basit işler dahi genlerimize bakılarak verilebilir. Ve bu süreç zamana yayılırsa gayet normal bir şeymiş gibi davranılabilir.

@didemkalayci

4 yıl önce

Son kontrolden geçerken Lamarın geçirmesinin ardından o bakış. Anlatmak istediğini çok güzel anlatan, hissettirdiklerini de yoğun bir şekilde hissettiren izlenmesi gerekli bir film
C

@cagdasbdy

6 yıl önce

8 / 10

Zamanının ve türünün en iyi örneklerinden, 1997 yapımı füturistik andrew niccol filmi ile ilgili ufak bir kaç hoş ayrıntı vermek gerekirse; Jude Law’ın canlandırdığı karakterin göbek adı "Eugene" yunancada iyi bir aileden gelen, soylu anlamına gelir.

- Sakat ve hasta insanların ayıklanması ve sağlıklı bireylerin çoğaltılması yoluyla bir insan ırkının "ıslah edilmesi" anlamına gelen " eugenics " yani öjenik kelimesi aynı zamanda filmin ana fikrini oluşturur.

- Filmin ismi "Gattaca", DNA’nın dört ana bazının (deoksiribonükleik asit) adenin (A), timin (T), sitozin (C) ve guanin’in (G) baş harflerinin tekrarlanmasından oluşur.

- Jerome’nin evindeki dönen merdiven tıpkı dna gibi helisel bir yapıya sahiptir.

- Filmin açılış sahnesinde G, A, T, C harfleri koyu renk iken kapanış sahnesinde de filmin ismini oluşturan bu harflar mavidir.
M

@movieman99

7 yıl önce

Filmin senaryosu gayet başarılı bir şekilde kurgulanmış zevk alıyorsunuz ancak sizde benim gibi bilim kurgu hayranıysanız mantık hataları sizi filmden bezdirecektir güzelim senaryo çarçur edilmiş

@thematrixhasyou

8 yıl önce

-Bu dünya için yaratılmamış birisi olarak ayrılmakta birdenbire zorlandığımı itiraf etmeliyim. Vücudumuzdaki her atomun bir zamanlar, yıldızların parçası olduğu söylenir. Belki de ayrılmıyorum. Belki de eve dönüyorum...
F

@film_kadini

9 yıl önce

9.5 / 10

Düşünsenize doğacak çocuğunuzun cinsiyetini , göz rengini, boyunu posunu her şeyini seçebiliyorsunuz, hiç bir genetik rahatsızlığı olmayan son derece sağlıklı çocuklarınız oluyor. Her şeyi siz belirliyorsunuz. Doğal şekilde oluşan çocuklar, bu şekilde oluşan çocukların yanında son derece ilkel kalıyor ve toplumda ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Ama tüm bunlara rağmen kaderin başka planları olabilir. İzlemeyene anlatmak zor, harika bir filmmiş Gattaca.

@tylerdal_durden

9 yıl önce

5.2 / 10

Çerezlik bir film bile değil, ethan için izledim ama o bile kurtaramamış bence. Zaman kaybı izlemeyin.

@seko

9 yıl önce

İnsanların yazılımına müdahale etmek suretiyle mükemmel insanı yaratmak sanırım tarihin her döneminde bazı insanların ilgi ve çalışma alanı peki bu ne kadar doğru ya da mükemmel insandan söz edebilir miyiz? Günümüzde genetik üzerine yapılan çalışmalar bu yolda ilerliyor maalesef.

Puanım: 9

@holyghost90

10 yıl önce

3 / 10

Sırf ethan hawke için izledim yoksa dayanılacak gibi değil.
SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL