Hong Kong Ekspresi

(1994)

Chung Hing sam lam a.k.a Chungking Express

Film 1 Saat 42 Dk. Komedi, Polisiye Hong Kong

8

217 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (63.886 OY)

KONUSU
Film, PC 233 ve PC 633 yaka nolu iki polisin sevgilileri tarafından terk edilmeleri sonrasında yaşamlarında yeni bir sayfa açmaya çalışmalarını konu ediyor. İçine düştükleri bu durumdan ve yemek yemek için uğradıkları "Midnight Express" adlı büfeden başka ortak özelliği olmayan iki karakterin öyküle ... Devamı
Film, PC 233 ve PC 633 yaka nolu iki polisin sevgilileri tarafından terk edilmeleri sonrasında yaşamlarında yeni bir sayfa açmaya çalışmalarını konu ediyor. İçine düştükleri bu durumdan ve yemek yemek için uğradıkları "Midnight Express" adlı büfeden başka ortak özelliği olmayan iki karakterin öyküleri de film içinde herhangi bir ortaklığa sahip değil.
WKW’nin, "Fallen Angels" filminin çekimleri arasında 23 günde çektiği film, 90’lı yılların en sevilen işlerinden biri olarak yönetmeni şöhrete taşımıştı.
Brigitte Lin

Woman in b...

Tony Leung Chiu-Wai

Policeman 663

Takeshi Kaneshiro

He Zhiwu, ...

Valerie Chow

Air Hostess

Piggy Chan

Owner of e...

Wong Chi-Ming

K store clerk

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@1ap1may

2 ay önce

10 / 10

dünyanın en iyi filmi
G

@gargamell

4 ay önce

10 / 10

Tek kelimeyle harika bir filmdi cok eğlendim izlerken

@tiamath

5 ay önce

7 / 10

İki ters edilen polisin bunu atlatma ve yeni birisi ile tanışma sürecini anlatan film. İçerisinde oldukça yaratıcı replikler barındırıyor. En bilinen iki tanesi, "ağlamamak için koştururum ve vücudumda göz yaşı çıkaracak sıvı kalmaz" ile "anıları da bir konserveye koysak son kullanma tarihleri olurmu?" sözleridir. Fakat filmin ikinci kısmı olan 663 nolu polisin hikayesi çok uzatılmış. Bence ilk polisin hikayesi bu kadar derin işlenseydi gözümde çok daha değerli olabilirdi. Tamam tezgahtar kızım mücadelesi falan anlıyorum ama ilk polisinde o mayfavari kadınla nasıl devam ettiğine biraz değinmesi gerekirdi. Sonuçta kadın yorgunluk ve içkinin etkisiyle sızmak üzereyken uykuya ihtiyacım var dedi ve polisin evine gittiler. Peki ayıkken neler oldu? O polis hayatını devam ettirecek birini bulmuş mu oldu yani? yada o kadının bir suçlu olduğunu öğrendikten sonra noldu?

@mimozafm

7 ay önce

8.5 / 10

BİR YÖNETMENİN TARZI OLMALI DERKEN TAM DA BU İŞTE! EN İYİ FİLMİ KUŞKUSUZ BU.

Karakterlerle olan benzerlikler daha da bağladı. Eşyalarla konuşma, son kullanma tarihine dikkat, ananas, California tutkusu ve en sevdiğim şarkının adında California olması, kötüyken koşuya çıkma. Defalarca izleyeceğime eminim.

@acemiseyirci

1 yıl önce

Ananas.

@iamgzde

2 yıl önce

Çok karmaşık gibi görünen bir senaryoda aslında birden fazla hikayeye tanık olacaksınız. Konusu olarak eşsiz filmlerden.

@iorigins

2 yıl önce

Son kullanma tarihi olmayan bir şey varmı ? Hatırlaralar kutulansaydı son kullanma tarihi olur muydu ?
ChungKing Express film Aşkı, ayrılığı, yalnızlığı, iç sesi ve mutluluğu çok güzel yansıtmıştır. Wong kar-wai ulusaşırı ününü zaten bu tarz aşk filmlerine borçludur. Wai sinemasının genel özellikleri sinematografisi, müzik, renk ve monologdur. Bu filmde de hepsini ziyadesiyle görüyoruz ayrıca Wainin oyuncu seçimi de çok iyi.
Filmimiz 233 Nolu polis memuruyla başlar, Bu polis memurunun ayrılık acısını izleriz, Ananas kutularının 1 Mayıs doğum gününe denk gelecek şekilde toplar. 1 Mayıs ta sevgilisi gelmezse son kullanma tarihi geçen Ananas konserveleri gibi aşkının da çektiği ayrılık sancısının da son kullanma tarihi bitecektir diye düşünür.
Velhasıl 1 Mayıs gelir 223 nolu polisi sevgilisi aramayınca tüm konserveleri bitirip bir bara gider. bu barda tesadüfü tanıştığı Sarı Peruklu uyuşturucu kaçakçılığı yapan kadının karanlık ve kanlı
... Devamı
Son kullanma tarihi olmayan bir şey varmı ? Hatırlaralar kutulansaydı son kullanma tarihi olur muydu ?
ChungKing Express film Aşkı, ayrılığı, yalnızlığı, iç sesi ve mutluluğu çok güzel yansıtmıştır. Wong kar-wai ulusaşırı ününü zaten bu tarz aşk filmlerine borçludur. Wai sinemasının genel özellikleri sinematografisi, müzik, renk ve monologdur. Bu filmde de hepsini ziyadesiyle görüyoruz ayrıca Wainin oyuncu seçimi de çok iyi.
Filmimiz 233 Nolu polis memuruyla başlar, Bu polis memurunun ayrılık acısını izleriz, Ananas kutularının 1 Mayıs doğum gününe denk gelecek şekilde toplar. 1 Mayıs ta sevgilisi gelmezse son kullanma tarihi geçen Ananas konserveleri gibi aşkının da çektiği ayrılık sancısının da son kullanma tarihi bitecektir diye düşünür.
Velhasıl 1 Mayıs gelir 223 nolu polisi sevgilisi aramayınca tüm konserveleri bitirip bir bara gider. bu barda tesadüfü tanıştığı Sarı Peruklu uyuşturucu kaçakçılığı yapan kadının karanlık ve kanlı hayatına şahit oluruz.
Polisin aşk acısı vardır, Sarı peruklu kadın ise dolandırılmıştır. Bunların ilişkileri bir kıvılcım verir ve film bu karakterlerini unutur. Kamerasını başka karatelere çevirir.
Filmin başından sonuna kadar olay örgüsünün merkezinde olacak bir karakter yoktur, karakterler filmde hikayesi sonlanınca çıkar. Filmin merkezinde filmin sonuna kadar yer alan ise sandviç büfesidir.
Filmin ikinci yarısından sonra Faye ile 633 nolu polisin hayatına şahit oluruz.
Faye California aşkıyla para toplayan yüksek müziğe tutkun şipşirin bir kadın. 633 nolu polis ise hostes sevgilisinin onu terk etmesiyle yalnız kalan bir adamdır. İki karakterde idealiz karakterlerdir hemen hemen hiç kötü yönleri yoktur.
Fayenin 633 polisin evine kaçak girdiği ve evde kendisine göre değişimler yaptığı sahneler çok tatlıydı
633 Polisin yalnızlıktan dolayı; Sabunla, bezle, havluyla, oyuncak bebekler ve birayla konuştuğu diyaloglar çok güzeldi böylece yönetmen yalnızlığı çok güzel somutlaştırmış.
Yönetmen oyuncuları tanıtmayı vs. her şeyi ağır ağır yapar daha sonra ise kurguyu çok iyi kullanarak karakterini hızlı hızlı tanıtır. Yönetmenin karakterleri hayattan insanlardır ve geçmişleriyle görürüz onları.
Wainin filmlerinde hem var olan bir nesne Pervane.
Wai gerilim yaratmak için el kamerasıyla yavaşlatılmış çekim kullanır.
633 polis kendi hissetlerini varoluşundaki değişimleri sabun havlu v.b eşyalar üzerinden dile getirir. En son eve su bastığında söylediği *Musluk mu açık, dairem mi sulu göz ? cümlesi çok iyiydi.
Filmin sonunda filmin merkezinde olan büfeyi de 633 nolu polis satın alır.

@this_guy

3 yıl önce

8 / 10

Filmi beğendim ama neden beğendiğimi açıklayamıyorum.

İlk Hikayeyi çok beğendim. İkinci hikayeyi beğendim ama fazla uzattıklarını düşündüm.

Ve California Dream :)
I

@iyiniyetlikiz

5 yıl önce

kırmızıyı alelade yerlerde bile farkettirip sunan yönetmenin filmi..

bana göre benzeri ve zannımca bu filmi esin kaynağı olarak alan o meşhur " fransız" filmden daha güzeldir..

wkw nin filmlerinde karakterlerin acı çekişlerini , "hayatta başka yollar da var" mesajlarını seviyorum..

@mimozafm

7 ay önce

benzeri hangi film oluyor

@stiff

6 yıl önce

8 / 10

Çok uzun zamandır bekletiyordum. Öyle bir zamanda izlemiş bulundum ki, resmen kendi yaşadıklarımı gördüm. Her iki polisin hikayesinde de kendimi buldum. Ama o takıntılar, o düşünceler adamlarda tatlı duruyor ya. Beni hala acıtan şeyler. Şarkı seçimleri de insanı olayın içinde hissettiriyor zaten. İlk hikayenin büyüsüne kapılmışken, yeni bir hikayeye geçmesi çok hoşuma gitmese de; kısa süre sonra ikinci hikayenin büyüsüne kapıldığımı hissettim. Bir de hiç 1994 yapımı gibi değil, günümüzde gibi duruyor oysa... Sırf bu yüzden bile hayran olunası. Bittiğinde bir yandan bağıra bağıra ağlayasım geldi, bir yandan gülümseme hissi. Hem acı, hem mutluluk, hem umut sattı bana.

@josephwhite

6 yıl önce

5.5 / 10

Albert Camus un betimlemelerini düşünün, detaylı, uzun ama gözünüzde canlanan; bu filmde de kişilere çok eğilmiş, sanki bir kitap var önünde ve her cümlesi filme aktarılmalı, açıkçası biraz sıkıldım, böyle bir film çekiliyorsa sorguladığınız şeyler çok derin olmalı, Bergman gibi, Tarkovsky gibi; garip ki filmin ilk bölümü zihnimde bile canlanmıyor, ikinci bölümü daha güzel geldi bana. Yine de; çekildiği yıla göre kalbur üstü bir film fakat benim görüşüme göre 8 değil, 6 - 7 alır en fazla ama kötü bir film değil, eh işte
S

@siyahtuval

7 yıl önce

9.3 / 10

ne zaman izlemek için açsam bir sebeble 2 dk sonrasını izleyemiyordum. bir ara yorumlara baktım, malüm + ve - beraber olunca acaba izlemesem mi dedim.ama oturup izledim, izlemeye başladım ki film kendini zaten izlettirdi.güzel anlamlı bir film. eğer sizde denk gelirseniz düşünmeden izleyin derim....

@peaceful89

7 yıl önce

belki çok bilinmeyen belki de her izlediğinizde farklı anlamlar çıkarabileceğiniz bir film. ilk izlediğimde anlamadığım çok nokta olmuştu nedense. 2. izlediğimde anladım anladıkça kendimce başka anlamlar çıkardım.bazı noktaları anlamazsanız sıkılıp bırakmayın aslında yalnızlığı,terkedilmişiliği, çaresizliği, yeni bi aşka tutunmayı çok farklı şekilde izliceksiniz. etkilendiğim bir film oldu. bu filmi duyup buraya geldiyseniz mutlaka izleyin

@enik_kral

7 yıl önce

7.9 / 10

''film çekmek insanın farklı yaşlarda kendi fotoğrafını çekmesi gibi bir şey.hepsi farklı görünür, ama aslında hepsi aynıdır.'' wong kar-wai'nin filmler için söylediği bu sözü boş yere kullanmadığını bu filminde görebilirsiniz...

''birisini tanımak, onu elde tutabilirsin anlamına gelmez.

İnsanlar değişir. birisi bugün ananas sever...

ama yarın başka bir şey sevebilir.''

film insanların görünüşlerinin zamanla değiştiği gibi, fikir ve beğenilerinin de değişebileceğini güzel bir şekilde gösteriyor...

@kuzgunadam

7 yıl önce

7.9 / 10

Film içten sıcak atmosferiyle sizi alıp götürüyor beğendim. bu arada bir Cranberries seven olarak en sevdiğim parçalardandır Dreams japoncası da fena olmamış.
SPOILER

Hong Kong Ekspresi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Hong Kong Ekspresi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Hong Kong Ekspresi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL