Aşk Zamanı

(2000)

Fa yeung nin wah a.k.a In the Mood for Love

Film 1 Saat 38 Dk. Dram, Romantik Hong Kong, Çin 28 Eylül 2001

7.8

365 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.1 (119.665 OY)

KONUSU
Hong Kong, 1962. yerel günlük gazetenin baş editörü Bay Chow ile eşi, genellikle Şangay kökenli kişilerin oturduğu bir binaya taşınır. Adam kısa süre sonra, onlar gibi kocasıyla birlikte binaya yeni taşınmış olan Li-Chun adında güzel bir genç kadınla tanışır. Kadın bir ihracat firmasında sekreter ol ... Devamı
Hong Kong, 1962. yerel günlük gazetenin baş editörü Bay Chow ile eşi, genellikle Şangay kökenli kişilerin oturduğu bir binaya taşınır. Adam kısa süre sonra, onlar gibi kocasıyla birlikte binaya yeni taşınmış olan Li-Chun adında güzel bir genç kadınla tanışır. Kadın bir ihracat firmasında sekreter olarak çalışmaktadır. Kocası ise bir Japon firmasının temsilcisidir ve sık sık iş gezilerine çıkmaktadır. Kendi karısı da çoğunlukla dışarda olduğundan, Chow, Li-Yun’la gittikçe daha çok vakit geçirmeye başlar. Sık sık ev sahipleriyle buluşup mahjong oynar ya da birlikte son dedikoduları tartışırlar. Chow ve Li-Yun arkadaş olurlar, ama bir gün gerçekle yüzyüze gelmek zorunda kalırlar: eşlerinin arasında bir ilişki vardır...

Yönetmen Wong Kar-Wai’nin, artık geride kalmış bir döneme ve kaybolan aşka verilmiş zarif ve şaşırtıcı bir selamı olan "Aşk Zamanı", 2000 Cannes Film Festivali’nde, Tony Leung’a "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü getirmiş, Vietnam’da da "En İyi Görüntü" ve "En İyi Kurgu" ödüllerini kazanmış; 20. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde de "Dünya Festivallerinden" bölümünde yer almıştı.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@egokterim

6 ay önce

İnsanın içine dokunan çok naif bir film. İzlerken hüzünlenmemek, sahnelerdeki uyuma ve renklere kapılmamak elde değil. Ne kadar uzak kalsa da çift birbirine, düşünceleri ve sevgileri en deriden hissettirilmiş. Her zaman izlemiş olduğum romantik filmlerinden kendini hemen ayırdı ve bambaşka bir yere sahip oldu. Ki bence alışılagelen çoğu romantikten filmden farkını ortaya rahatlıkla koyuyor.

@sirenien

6 ay önce

Mekanlar ve mekanlara dair ayrıntılar içinizi daraltacak cinsten. O boğucu havayı çok net bir şekilde alıyorsunuz. Filmin ortalarına dek gidişata alışmakta zorlandım. Ama o nasıl bir finaldi öyle? Müzikler ve kapanış filme dair düşüncelerimi değiştirmeye yetti. Özellikle chow mo-wan karakterinde sonrasında kendimden parçalar görmeye başladığım için epey etkilendim. Sanırım arada sırada dönüp tekrar izleyeceğim bir film olacak.
Vallahi anlamadım, herkes de beğenmiş ama bir ara tekrar izleyeyim.

@iorigins

1 yıl önce

Wong kar-wai, Asyanın en iyi dünyanın en cool yönetmeni.
Film binlerce aşk hikayesinden sıradan bir aşk hikayesi analtır. Bu basit hikaye Wai kamerasıyla nasıl büyülendiğini zaman ile uzamın nasıl duygusal bir atmosfere dönüştüğünü izliyoruz.
Filmin hikayesine değinmek yerine Wainin ustaca yönettiği filmin sinematografisi, müzik, ses kurgusu, renkleri ışığı, atmosferi ve mekanı nasıl kullandığından bahsetmek gerek.
Wai bu filmde diğer filmlerinin baskın özelliği olan monoloğu hiç kullanmamıştır. Bu filmle yaptığı yeni denemelerden bir tanesi; Wai göstermediği oyuncuların sadece sesini duyarız. Kimsenin olmadığı sokaklar, odaları ve koridorları görürüz.
Film için iyi okunması için bilinmesi gerekenlerden bir tanesi; Wai Çinnin en büyük şehirlerde hatta Asyanın Parisi olarak bilinen yüksek zümrenin kaldığı Şangaydan Hongkonga gelmiştir. Bu geliş Kantoon göçü sebebiyle olur.
Şangaydan gelen Wai diğer göçmen ailelerinden ziyade üst sınıf b
... Devamı
Wong kar-wai, Asyanın en iyi dünyanın en cool yönetmeni.
Film binlerce aşk hikayesinden sıradan bir aşk hikayesi analtır. Bu basit hikaye Wai kamerasıyla nasıl büyülendiğini zaman ile uzamın nasıl duygusal bir atmosfere dönüştüğünü izliyoruz.
Filmin hikayesine değinmek yerine Wainin ustaca yönettiği filmin sinematografisi, müzik, ses kurgusu, renkleri ışığı, atmosferi ve mekanı nasıl kullandığından bahsetmek gerek.
Wai bu filmde diğer filmlerinin baskın özelliği olan monoloğu hiç kullanmamıştır. Bu filmle yaptığı yeni denemelerden bir tanesi; Wai göstermediği oyuncuların sadece sesini duyarız. Kimsenin olmadığı sokaklar, odaları ve koridorları görürüz.
Film için iyi okunması için bilinmesi gerekenlerden bir tanesi; Wai Çinnin en büyük şehirlerde hatta Asyanın Parisi olarak bilinen yüksek zümrenin kaldığı Şangaydan Hongkonga gelmiştir. Bu geliş Kantoon göçü sebebiyle olur.
Şangaydan gelen Wai diğer göçmen ailelerinden ziyade üst sınıf bir ailenin çocuğudur ve ailesi sanatla uğraşır.
İlk birkaç sahnenin anatomisine beraber bakmak; Chan kiralayacağı eve gider ev sahibiyle görüşür, Chow da tam o evin ilanını gördüğü için gelir, tesadüfü karşı evi tutar. Bu sahnede 1 saniyeliğine göz göze gelirler.
Baka bir sahne; Evi de aynı gün taşırlar ev eşyaları karışınca ikinci kez göz göze gelinir iki cümle edilir.
Filmin altıncı dakikasında isekelet hikaye kurulmuş ve ete şekil verilmesi gerekir artık. Altıncı dakikada katta yaşayan herkes salonun ortasındaki masa başında toplanırken kamere dışardan bir gözle kapı çerçevesinden kare alırken Wai tarzını konuşuştur ve sahneye müzik ile yavaş çekim dahil olunca atmosfer bir an efsunlanır.
Başka bir sahne: Wai makarnanın satıldığı lokantanın küçük ara sokağına müzik ve yavaş çekimle dünyanın en romantik sahnesini yaratır.
İki karakter bir birlerine yaklaştıkça kendi bekar günlerindeki özlem duydukları şeyleri hatırlar ve evlilik kurumunu sorgular. Evliliği sıkıştırılmış iki insan olduklarını düşünürler. Bu gerçekle yüzleşen çift eski sevdikleri şeylere yöneler, Chow savaş dizisi yazar, Chanda okuyup akıl verir.
Filmde karakterlerin sırtını bel, el ve ayak detaylarını sık görürüz.
Wai yağmur, ışık, duman ve müziği çok iyi harmanlar.
Filmde zamanın önemini göstermek için sık sık saat kadraja alınır
Çiftimizin birbirlerine ve birbirlerine besledikleri sevgi o kadar saygı çerçevesinde devam ediyor ki tüm bu aşk dedikodulardan ve ahlak dışı bir şey yapmaktan korkma yüzünden biter. Sanırım 1960ların Hongkongunda bu evlilik dışı ilişki önemli bir nokta bu yüzden böyle.
Chow bir şeyleri değiştirmeye çabasıyla otele yerleşince, filmin bu zaman kadar akan müziği de değişir.
Filmdeki çiftin Prova yapması aslında ayrılığın nasıl acı olduğunu gösteriyor.
Çift diğer iki çift gibi olmaktan korktuğundan sürekli ilişkilerinde diken üstündedir. Chow aşık olunca kendisini kaybetmemek için ve bu imkansız aşkın umutlu olmadığını görünce 1966 Singapura gider.
Çift ayrılmadan önce bir prova yapar. Biz seyirci olarak sahnenin bir prova olmadığını öğrenene kadar büyük bir acı yaşarız. Bu sayede usta yönetmen filmde prova(yapay) ile gerçekliği iç içe geçirierek anlatıyı parçalar.
Chan, Chowu görmek için Singapura gider elbiselerine bakar, yatağında uzanır sigarasını yakar ve tekrar geri döner.
1966 Hongkong, Çift bir birlerini görme bahaneleriyle eski evlerine gider.
Ara yazı: O devir geçti, on ait hiçbir şey kalmadı artık
1966 Kamboçya: Filmde Kamboçya gösterilirken ilginç bir şekilde filmin anlatısında hiçbir yeri olmayan Kamboçya başbakanı ile ilgili bir haber verilir. Bu sahnede politik bir gönderme var mı bilmiyorum ama mesafeli anlatım, estetik mesafe koyduğunu söyleyebilirim.
Filmin sonunda doğru Chow Kamboçyada bir Budist mabedinde içinde barındırdığı sırrı bir ağacın deliğine fısıldar ve ağacın deliğini kapatır. Mabetteki tek Budist çocuğu görürüz. Ve Film şu sözlerle sonlanır o kaybolan yılları hatırladı. sanki tozlu bir pencereden bakar gibi. geçmiş görebildiği ama dokunamadığı bir şeydi ve gördüğü herşey bulanık ve belirsizdi.
Waiin filmlerinde diğer filmlerine gönderme de de bulunur. Bu filmde bir önceki filmi Fallan Angelda kadın erkekten senden bana bir iyilik yap ve filmin sonunu belirler. Aşk Zamanı filminde erkek karakterimiz ayrılık çanları çaldığında gidiş gözüktüğünde bana bir iyilik yap var der.
Wai bu filmde bir sonraki filmine de gönderme yapar; Chow otelin 2046 nolu odasında kalır.

@selmass

2 yıl önce

7.2 / 10

Film öncelikle müziği ile etkileyici, müzik yaşamın fon müziği gibi. Oyuncular çok başarılı, sade ama şık. Sahnelerin fotoğraf gibi oluşu filmin durağanlığı yanındaki iç çatışmaları güzel yansıtmış. İnsanı sakinleştiren bir film.

@utopiainmyhead

3 yıl önce

9 / 10

Ne kadar da trajik fakat buna rağmen rengarenk bir film. Kırmızının ve mavinin tonları. Daracık mekanların getirdiği boğuk hava. Çiçekler. Kadının çekiciliği. Erkeğin sigarası ve ondan çıkan duman.
Her karesi ayrı güzel. Her diyaloğu ayrı anlamlı.

@ponstan

4 yıl önce

Aşk hiç böyle yaşanmamış ve anlatılmamıştır sanırım.

@pam-ekho

4 yıl önce

Bu kadar naif bir aşk filmi izlememiştim daha önce. Bir filmde müziğin ne kadar etkili olduğunu da, the fountain'den sonra tekrar hatırlattı bana. Kendisi için söylenecek en doğru şeylerden biri ''dupduru bir aşk filmi'' olduğu. Çok beğendim, çok! MASTER WKW!

@su

4 yıl önce

içimi yaktı !yarım kalan bir aşk daha güzel anlatılamazmış

@malignita

4 yıl önce

Sırrını ağaç kovuğuna fısıldayıp, onun sonsuza dek yok olacağına inanmak isteyecek denli naif insanların hissedebileceği bir film. zaten hep haykırılmak istenen bastırılırken, şaşırtıcı olmasa gerek.
G

@gaspar-noe

5 yıl önce

o ne mükemmel bi müziktir öyle.

@josephwhite

5 yıl önce

7 / 10

oldukça sanatsal ama bir o kadar da topal... bunlar hep bergman izlemekten oluyor ama kopyalar asla aslına ulaşamıyorlar, çok kapalı mesajları var, söylemek istediğini sanki bir tek kendi biliyor gibi, o terlikleri yerden neden almadı mesela ? özel anılarını filme koymuş sanki, evrensel değil oldukça kişisel. kadının kıyafetlerini ve renkleri unutmam ama !

@carpathia

5 yıl önce

8.3 / 10

Filmin ekseninde sık sık soluduğumuz bir havanın kompozisyonunu çizmektedir.Aşkın güzel yanlarından ziyade sancılı sürecini müthiş kurgusuyla realist bir şekilde bizlerede yaşatır.En azından ben izlerken yaşadım.2000'li yılların en çarpıcı filmlerinden....
D

@diviner

5 yıl önce

9 / 10

Hayatta söylenmemiş söz ve yaşanmamış aşk bırakmayın dedirten film...

@asdf-13

6 yıl önce

7 / 10

Hem kamera kullanımı hemde senaryo akışı farklı bir film izlemek isterseniz önden buyrun. Oldukça sade, oldukça minimal bir hikaye olmuş.
SPOILER

Aşk Zamanı filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Aşk Zamanı filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Aşk Zamanı filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL