7.3

136 OY
PUAN VER
5

IMDb: 7.2 (96.704 OY)

KONUSU
2005 Cannes Büyük Ödül sahibi bu film, Jim Jarmush’un 21yy varoluş sorularına komik ve minimalist bir göndermesi. Film Bill Murray’in canlandırdığı Don Johnston karakterinin bitik hayatının gizemli bir mektup ile tekrar ivme kazanması üzerine kurulmuş. Don senelerce adeta bir Don Juan gibi yaşamış v ... Devamı
2005 Cannes Büyük Ödül sahibi bu film, Jim Jarmush’un 21yy varoluş sorularına komik ve minimalist bir göndermesi. Film Bill Murray’in canlandırdığı Don Johnston karakterinin bitik hayatının gizemli bir mektup ile tekrar ivme kazanması üzerine kurulmuş. Don senelerce adeta bir Don Juan gibi yaşamış ve Don Juan’vari bir şekilde kadınların kalbini çalmış, ama onlara bağlanamamıştır. Artık hayatı için bir anlam bulamayan Don, yaşayan bir sebze gibidir adeta.

Son kız arkadaşının (Julie Delpy) onu terk ettiği gün, ismini açıklamayan eski bir kız arkadaşından, aslında bir oğlu olduğuna dair bir mektup alır. Sempatik, esrar çözmeye meraklı, iyi aile babası komşusu, bu mektubu yazanı bulması için onu teşvik eder ve hatta onun için tüm bu geziyi organize eder. Böylece Don’un geçmişindeki bu kadınları teker teker ziyaret ettiği bir yolculuk başlar. Her yol macerasının sonunda olduğu gibi, Don’da yolun sonunda anlayacaktır herşeyi.

Jim Jarmush filmi yazarken, başrol için sadece tek bir isim düşünmüş: Bill Murray. Film adeta Jarmush ve Murray ortaklığı gibi. Ayrıca, Hollywood’un 50’lerindeki en ünlü ve seksi kadın yıldızları bu filmde izlemesi keyifli karakter oyuncularına dönüşüyorlar.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@cruachan-erkan

1 hafta önce

8.3 / 10

Jim Jarmusch senaryo itibariyle iyi iş çıkarmış bu filmde zaten iyi yönetmendir bu filmdede göstermiş bunu, gizemini sonuna kadar koruyarak geniş oyuncu kadrosu ve oyuncu performanslarıylada övgüyü hak ediyor, Alexis Dziena çok gençmiş o zamanlar şimdi 36 yada 37 yaşında olması gerek.

@parfenrogojin

4 ay önce

7.2 / 10

Jim Jarmusch'un 9. filmi, çok güzel hikayesini tam anlamıyla, yönetmene uygun şekilde anlatamamanın sıkıntılarını yaşayan bir film. Bunun en önemli sebebi bence senaryo da olabilir, Bill Murray de.

Jarmusch'un temel meselelerini burada bulmak mümkün: Murray de bir çok Jarmusch karakteri gibi (Eddie, Louie, William Blake, Night on earth'teki bütün karakterler, Down By Law'daki bütün karakterler vb) giden bir karakter. Jarmusch filmlerinde karakterlerimiz muhakkak oldukları yerden bir başka yere giderek yaşıyorlar her şeyi. Buna istisna olan durumlar varsa da büyük oranda öyle. Burada da Murray'nin oynadığı karakter, gerçeği öğrenmek adına bir yolculuğa çıkıyor, ama bu, filmin Jarmusch temalarının iyi bir şekilde kotarıldığı, bir çok kişinin hikayesinin birbirine karıştığı ilgi çekici bir film olmasını sağlayamıyor; çünkü öncelikle Bill Murray ya da onun oynadığı karakter Jarmusch'a göre fazla Jarmusch'a uygun olmayan bir karakter. Az ya
... Devamı
Jim Jarmusch'un 9. filmi, çok güzel hikayesini tam anlamıyla, yönetmene uygun şekilde anlatamamanın sıkıntılarını yaşayan bir film. Bunun en önemli sebebi bence senaryo da olabilir, Bill Murray de.

Jarmusch'un temel meselelerini burada bulmak mümkün: Murray de bir çok Jarmusch karakteri gibi (Eddie, Louie, William Blake, Night on earth'teki bütün karakterler, Down By Law'daki bütün karakterler vb) giden bir karakter. Jarmusch filmlerinde karakterlerimiz muhakkak oldukları yerden bir başka yere giderek yaşıyorlar her şeyi. Buna istisna olan durumlar varsa da büyük oranda öyle. Burada da Murray'nin oynadığı karakter, gerçeği öğrenmek adına bir yolculuğa çıkıyor, ama bu, filmin Jarmusch temalarının iyi bir şekilde kotarıldığı, bir çok kişinin hikayesinin birbirine karıştığı ilgi çekici bir film olmasını sağlayamıyor; çünkü öncelikle Bill Murray ya da onun oynadığı karakter Jarmusch'a göre fazla Jarmusch'a uygun olmayan bir karakter. Az yazılmış bir karakter bu, üzerine az düşünülmüş bir karakter.

Ancak; bunları söylerken filmin kötü olduğunu asla söylemiyorum, çünkü film kötü değil, beğenilmesindeki sebeplerden biri, filmin yönetmenin filmografisinin akışında durduğu yeri bilmeyen ya da bunu önemsemeyen ya da benim baktığım gibi bakmayan birisinin beğenisi olabilir, bence. Yoksa bu filmografi içerisinde Broken Flowers bir veya iki adım geriye atılmış bir adım olarak düşünülebilir. Baharatı eksik bir Jarmusch filmi bu. Güzel bir film, ama ve yine de.

Filmin en iyi kısımlarından bir tanesi ilgi çekici finali. Bir diğeri güzel müzikleri- ki Jarmusch filmlerinin en önemli özelliklerinden birisi de zaten bu. Bir diğeri ise ilginç konusu bence.

Filmi kesinlikle öneriyorum.

@tibetli

1 yıl önce

7.9 / 10

algıda seçicilik mi yoksa tesadüf mü diye izleyiciyi sürekli düşüncelere yönelten güzel bir film

@bscglclk

6 yıl önce

Daha ıyısını beklerdim,Jim.

@vfv

8 yıl önce

bu filmi uzun zaman önce izlemiştim beğenmemiştim ama belkide film iyidir son zamanlarda film kültürüm değişti.
F

@fatalsoul

10 yıl önce

5.5 / 10

Julie Delpyiçin izleyecekler vazgeçsin toplam 20 sn. falan gözüküyor.Genel olarak bakarsak bence vasat bir film.
B

@bavitsole

11 yıl önce

8.1 / 10

Filmi izlerken.. Bill Murrayın sinematografisini düşününce başkası bu role uymazdı diyorsunuz..

Müzikler harika.. Hemen albümü temin etmeyi düşünüyorsunuz...

Şu anda en favori albümüm...
SPOILER

Kırık Çiçekler filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Kırık Çiçekler filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Kırık Çiçekler filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL