Bir Konuşabilse...

(2003)

Lost in Translation

Film 1 Saat 42 Dk. Komedi, Dram ABD, Japonya 4 Haziran 2004

6.7

452 OY
PUAN VER
5

Imdb: 7.7 (447.097 OY)

KONUSU
Orta yaşı çoktan geçmiş, evli ve çocuklu Amerikalı aktör Bob bir reklam çekimi için Japonya’ya gelir. Tokyo’da kaldığı otelde bir başka Amerikalı ile, fotoğrafçı kocasının peşinden buraya gelmiş olan sevimli ama ciddi Charlotte ile tanışır. Dillerine ve kültürlerine uzak oldukları bu insanların ülke ... Devamı
Orta yaşı çoktan geçmiş, evli ve çocuklu Amerikalı aktör Bob bir reklam çekimi için Japonya’ya gelir. Tokyo’da kaldığı otelde bir başka Amerikalı ile, fotoğrafçı kocasının peşinden buraya gelmiş olan sevimli ama ciddi Charlotte ile tanışır. Dillerine ve kültürlerine uzak oldukları bu insanların ülkesinde fazlasıyla yabancı olan ve iletişimsizlik denizinde boğulan bu iki yabancı, bir Tokyo haftasonunda birdenbire yakınlaşacaktırlar.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@erutururu

1 yıl önce

7 / 10

Hepimizin başından geçebilecek bir hikayeyi, olması gerektiği gibi sade ve samimi
şekilde işleyen bir film. Biraz durağan, klişe ve sonunda ne olacağını az çok kestirebiliyorsunuz ama yine de izlettiriyor kendini. Bunu da güzel oyunculuklarına ve rengarenk Tokyo manzaralarını güzel bir sinematografiyle sunmasına borçlu bence. Velhasıl büyük beklentilere girmeden izlenmesi gereken hoş bir film Lost in Translation.

Not: Normalde Scarlett Johansson’ın oyunculuğunu sevmem ama bu filmde hiç fena olmayan bir performans sergilemiş. Gençliğinden midir bilmem, çok duru ve inandırıcı geldi bana oyunculuğu. Keşke hep bu tarz filmlerde oynasaymış.

@theugurkaya

2 yıl önce

6.6 / 10

Tokyo şehrini ve japon kültürüne dair şeyleri öğrenmek isterseniz bu filmi izlemeyin arkadaşlar. belgesel izleyin. filmin özeti; Japonyada 5 yıldızlı bi otele Bill Murray ve SCarlett Johanssonu koyup 1saat42dakikalık zaman kaybı yaratmak.
G

@galadrim

2 yıl önce

7 / 10

Genellikle bir durumu değil bir olayı anlatan filmleri izlemeye daha çok alışığım. O nedenle durgun senaryoya, hikaye akışına sahip filmleri pek sevemiyorum. Ama bu film anlatmak istediği hikayeyi anlatırken bizi bambaşka bir atmosfere götürmüş. Japonya tercihi çok başarılı olmuş. Yoksa bu orta yaş bunalımındaki adamla hayatında ne yapacağını bilmeyen genç kızın hikayesini Amerika'da da anlatabilirdi. Ancak Japonya da bu filmde üçüncü bir başrol adeta. Özellikle filmin çekildiği 2003 yılında, her ne kadar dünya globalleşmiş olsa da günümüzdeki kadar aynılaşmış değil. Japon kültürü çok farklı
Dünyanın geri kalanına komik ve tuhaf geliyor. Kendine bile yabancılaşma sürecindeki iki Amerikalıya ise oldukça tuhaf gelmekte. Ama aslında Bill Murraynin oynadığı karakterin kalmak istemesinden sorunun Japonya olmadığını anlıyoruz. Bu noktada eleştireceğim konu Japonya'da çok kısa süre kalmış olmaları. Belki bu süre biraz daha uzun olmuş olsaydı
... Devamı
Genellikle bir durumu değil bir olayı anlatan filmleri izlemeye daha çok alışığım. O nedenle durgun senaryoya, hikaye akışına sahip filmleri pek sevemiyorum. Ama bu film anlatmak istediği hikayeyi anlatırken bizi bambaşka bir atmosfere götürmüş. Japonya tercihi çok başarılı olmuş. Yoksa bu orta yaş bunalımındaki adamla hayatında ne yapacağını bilmeyen genç kızın hikayesini Amerika'da da anlatabilirdi. Ancak Japonya da bu filmde üçüncü bir başrol adeta. Özellikle filmin çekildiği 2003 yılında, her ne kadar dünya globalleşmiş olsa da günümüzdeki kadar aynılaşmış değil. Japon kültürü çok farklı
Dünyanın geri kalanına komik ve tuhaf geliyor. Kendine bile yabancılaşma sürecindeki iki Amerikalıya ise oldukça tuhaf gelmekte. Ama aslında Bill Murraynin oynadığı karakterin kalmak istemesinden sorunun Japonya olmadığını anlıyoruz. Bu noktada eleştireceğim konu Japonya'da çok kısa süre kalmış olmaları. Belki bu süre biraz daha uzun olmuş olsaydı bunalımları daha ikna edici olabilirdi.

Ayrıca oyunculuklar çok başarılı, ikisi arasındaki uyum ise inanılmaz. Aralarındaki ilişkinin net bir aşk hikayesi olmaması, güzel bir bağ olmasını da çok sevdim.
A

@aysaaw

3 yıl önce

imdb yüksek, oyuncular iyi, beklentiler hayli yüksek. ama beklentimi karşılamadı. görsellik güzeldi, vintage hissettirdi ama boş.

@iamgzde

3 yıl önce

Related: Her.. İki film arasındaki bağlantıyı yıllar sonra öğrenmekle kalmadım tekrar izleyerek , kendimi onların ellerine bıraktım. Çok özgün bir yapım, sanatsal olmasına gerek yok. Senaryosu gereği yönetmenden çok izler taşıyor.

@messiyg

4 yıl önce

2.8 / 10

Film değildi bu, ne olduğu belli olmayan görüntüler ve diyaloglar...Lanet gelsin sana harcadığım dakikalara beee...!
M

@mfa

5 yıl önce

5 / 10

Japonların bu kadar aptal gösterilmiş olması beni çok rahatsız etti. Klasik ABD’li şımarıklığı işte. Japon halkının, hamburger beyinli Amerikan’lardan 10 kat daha akıllı olduğuna da eminim. Hani ırkçılığa katlanıp filmi izleyelim desek, hiçbir numara yok. Diyalog yazamamış Sofia Coppola doğru düzgün, boşluğu şehir görüntüleriyle kapatmaya çalışmış. Sanki Tokyo ile ilgili bir belgesel izliyoruz. IMDB puanı 7.8, buradaki puanı 6.9. Bu siteninki çok daha gerçekçi.

@freudjuice

6 yıl önce

6.3 / 10

Çok uykum varken izlememden mi kaynaklı bilmiyorum ancak nedense internette hakkında okuduğum yorumların ardından beni hayal kırıklığına uğratan bir film oldu.

Film çok eksik geldi bana, öykü de epey kopuk. Kısa gösterilmesi gereken sahneler uzun, uzun gösterilmesi gereken sahneler kısa gösterilmiş bu da filmi biraz sıkıcı hale getiriyor maalesef. Bir anda pat diye bambaşka bir sahneye geçiş oluyor ama ortası bomboş... Nasıl en iyi özgün senaryo ödülü almış çok anlamlandıramadım açıkcası. İzleyin ama beklentinizi düşük tutun.
S

@sekoleyte

8 yıl önce

4.1 / 10

hani bazı filmler vardır ya az uykuluyken bile izlemeye başladığınızda gözleriniz açılır , uykuyu unutursunuz.. işte bu onlardan değil :D

@paranoyakvisne

8 yıl önce

Ben hayatımdan bu kadar zaman kaybı bir film görmedim ya.

Film bitsin diye içimden dua ettim o derece sıkıldım.

Bide oscar almış, şaka gibi!

Sıkıntıdan patlamak istemiyorsanız uzak durun bu filmden derim

@fthgzl79

9 yıl önce

Kötü bir film ama senaryo oscarı almış..Şaka gibi ama gerçek10/5,3

@meyziyade

9 yıl önce

Ben konusunu tam bilmediğim için komedi beklentisiyle izlemeye başladım filmi, o yüzden filmin havasına uzun süre alışamadım, film büyük şehirdeki yalnızlık, yabancılaşma, orta yaş krizi gibi temalar etrafında dönmüş başarılı bir dram. Özellik Bİll Murray mimikler konusunda çok başarılıydı.Hüzünleniyor insan onun yüzüne bakınca.

ve filmin sonundaki sarılma çok etkileyiciydi.

@mickey3d

10 yıl önce

10 / 10

Çok samimi, çok sıcak bir film. Karakterlerin değişimleri ve içinde bulundukları durumlar bundan daha güzel anlatılamazdı. Bill Murray muhteşem oynamış. Başucu filmleri kategorisindedir kesinlikle. İyi seyirler...

@erdem_karvan

10 yıl önce

7.5 / 10

Filmin içindeki izleyiciye karşı sunulmuş sıcaklık hissiyle birlikte alt metinlerde işlenen işin felsefe boyutu da beni bir o kadar derin düşüncelere götürdü.

@alejandro06

10 yıl önce

7.9 / 10

Scarlet Johanson ve Bill Murray ın başarılı oyunculukları için izlenebilinecek bir film..
SPOILER

Bir Konuşabilse... filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Bir Konuşabilse... filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Bir Konuşabilse... filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL