Pan'ın Labirenti

(2006)

Pan's Labyrinth a.k.a El laberinto del fauno

Film 1 Saat 58 Dk. Dram, Fantastik Meksika, ispanya 6 Nisan 2007

7.8

916 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.2 (704.214 OY)

KONUSU
1944 yılı İspanya’sında, sivil savaş kargaşası sona ermiş görünse de, Navarra’nın kuzeyindeki dağlık bölgelerde çatışmalar sürmektedir. Kendi hayal dünyasında yaşayan 10 yaşındaki Ofelia, hamile annesi Carmen’le birlikte, Navarra’ya, üvey babası Kaptan Vidal’in yanına gider. Kaptan Vidal, faşist yön ... Devamı
1944 yılı İspanya’sında, sivil savaş kargaşası sona ermiş görünse de, Navarra’nın kuzeyindeki dağlık bölgelerde çatışmalar sürmektedir. Kendi hayal dünyasında yaşayan 10 yaşındaki Ofelia, hamile annesi Carmen’le birlikte, Navarra’ya, üvey babası Kaptan Vidal’in yanına gider. Kaptan Vidal, faşist yönetimin emrinde çalışan ve sınırları isyancılardan temizlemekle görevli bir memurdur. Sert mizacı ve otoriter tavrı nedeniyle üvey babasıyla en ufak bir yakınlık kuramayan Ofelia, bir gün arka bahçelerinde, esrarengiz bir labirent keşfeder. Bu labirentin içinde tanıştığı, gövdesinin yarısı insan yarısı yaratık olan Pan’la yaşayacakları, Ofelia’nın bütün yaşamını değiştirecektir.

Hellboy ve Blade 2’nin yönetmeni Guillermo del Toro’nun son filmi olan Labirent’in, 2006 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarıştığını belirtelim.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar
M

@minase21

1 ay önce

6 / 10

Gerilim dram yönünden evet iyiydi ama puanıyla öyle abartıldığı kadar vaoovv bi film de degil önemli mantık hataları var birde kesinlikle çocuklara uygun degil kanlı sahneler var orta seviye bi film

@henriette

2 yıl önce

8.2 / 10

çocuk filmi değil, çünkü kanlı sahneler vardı. yetişkinlerin bir kısmına da hitap etmeyen bir film. ben sevdim ve bazı kısımlarında da ağladım. küçük bir kızın hayal dünyası anlatılıyor, o nasıl düşünürse öyle olur.
güzel kızım mesela o üzümü yemese miydin diye kızmıştım. ama ophelia üç gündür yemek yememesi için cezalıymış. yani aslında çok aç olduğu bir anda oraya gitti ve yalnızca üzüm taneleri seçti.
ophelia yalnızca üç dakika bekleseydi kurtularılacaktı.
yine mutsuz sonlu film.
D

@dilsanoi

2 yıl önce

Seneler önce izlediğim ve aşık olup daha sonra da sayısız kez izlediğim izlediğim için objektif olabileceğimi düşünmüyorum. Hayatımdaki yeri bambaşka olan bir film. Çaresizliğin, mutsuzluğun, tüm kapılar kapanmışken yeni kapılar yaratabileceğinin ve ait olduğun yerin masalsı bir dille anlatıldığı bir filmdir. Arka planda ikinci dünya savaşının ve iç savaşın çaresizliğinin de aktığı etkileyici ve çarpıcı sahneleri vardır. Müzikleriyle, görüntüleriyle, korkusuyla izlenebilenecek en çocuksu ve bir o kadar da gerçekçi bir hikayedir. İyi ki vardır.

@patrickjane

2 yıl önce

overrated

@zepuhian

2 yıl önce

7.2 / 10

Bence herkese hitap etmeyen bir filmdi. Hani en iyiler listesine girecek kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. Tamam hikaye çok farklı ve bu farklılık ta apayrı bir şekilde anlatılmış.. Lakin finaldeki yüzbaşı sahneleri biraz saçma olmuş açıkçası. Tamam çocuğun hayal dünyasında ilerliyoruz, fantastik öğeler görüyoruz ama filmin gerçek hayattaki acımasız tarafında bu kadar tutarsız olunmamalı. İnsan nefret ettiği birini neden öldürmez yada ilk anda baş döndüren ilaç o kadar uzun süre nasıl etki etmez.. Yok etmeyecek neden o sahneler var..
Oyunculuklar çok iyi, mekanlar ve kostümler çok harika ve müzikler cuk oturmuş.. Ama filmin çok ağır ilerlemesi biraz seyirciyi filmden düşürüyor doğrusu.. Özellikle çocuğun sahneler aşırı yavaş ve uzun ki neticede çocuk filmi izlemiyoruz..
M

@minase21

1 ay önce

Filmi okadar kötüleyip verdiğin puanla çok güldürdün derler insana

@emrhean

3 yıl önce

8.5 / 10

Çok iyi bir fantastik dram örneği. Özellikle kullanılan müziklere bayıldım.

@naksidil

3 yıl önce

8.8 / 10

Bu filme nasıl böyle geç kalmışım.. Tahmin edebileceğimin çok daha üstünde bir yapım. Masumun kanına göz dikemeyenlere ait olsaydı bu dünya ve bütün yeryüzü..

@melihkaya

3 yıl önce

İki konu ele alınmış ancak ne anlattığını tam oturtamadım çünkü konuları birbirine bağlamada eksik olduğunu düşünüyorum. Filme başlarken fantastik yapım diye girdim en azından filmin afişlerinde öyle gözüküyor ancak filmin yüzde 70i savaşla geçiyor buradan benim çıkarttığım Del Toro’nun bizimle ***** geçmiş olduğudur. İyi yönden bakacak olursak Fantastik öğelerin işlendiği yerler yani Oscar aldığı (makyaj ve sanat yönetmeni alanlarında olan dallarda aldı) sahneler iyiydi.

@okumusoglu

3 yıl önce

9 / 10

Beni şaşırtan bir filmdi. Birbirine zıt olan kavramların harmanlanmasıyla ortaya çıkan bir sanat diyebilirim. Masalsı bir hikaye düşünün fakat içerisinde bolca kan ve savaş var. İzlemenizi tavsiye ederim.
G

@gargamell

3 yıl önce

9.8 / 10

Beklediğimden cok farklı bir filmle karşılaştım cok kanlı sahneler vardı ama yinede her seye ragmen savasin ortasında kucuk bir kizin hayalgucunu izlemek beni cok etkiledio kucuk kiz ne kadar çocuk olsada savasin yansimalari kizin kafasinda kurdugu o karakterlerden belli oluyordu. Onlarda son derece vahşi ve kanlıydı
M

@mervenur94

4 yıl önce

8.2 / 10

En sonunda ağladığım bir yapım bence gayet güzel ve başarılı gönül rahatlığıyla izleyebilirsiniz.
T

@tamayrphalange

4 yıl önce

8.9 / 10

Uyumadan bi film izliyim filmi değil. Film faşizm eleştirisini, mitolojiyi fantastik/dram türüyle bir güzel işler bizlere. Kalbini acıta acıta verir sana mesajını. Kimse seni hatırlamayacak repliğinin geçtiği sahne....favori sahnelerimden biri. Çok seviyorum, harika bir film.

@denizuludag

5 yıl önce

Çok açık bir şekilde şiddet ve kan içeren sahneler mevcut. Bir süre sonra dayanamayıp filmi yarıda bırakmak zorunda kaldım.
Not: "Anlatının merkezinde 11 yaşında bir kızın olması, insanları yanıltmış olacak ki özellikle Meksikada aileler küçük çocuklarını bu film için sinemaya getirmişler. Lakin sinema salonu yöneticileri filmin gösterime girmesinden bir hafta sonra, posterler üzerine filmin grafik şiddet içerdiğine dair ibareler yerleştirerek olası yanlış anlaşılmaların önüne geçmiştir."

@iorigins

5 yıl önce

Film gerçek ile masalı harmanlayıp bu harmanı sosyo-politik bir zemin üstünde inşa edip güzelce renkleyip makyajlayıp ve klasik anlatı sinemasının dışına çıkmadan anlatmış. Filmi izlerken masal ve gerçeğin ayrı ilerlediğini fark ederiz. Yönetmen hem gerçeğin hem de masalın geciktirimini(merakını) çok güzel kurmuş.
Filmin sonunda bir nebzede olsa masal ve gerçeğin birleşmiş oldu diyebiliriz..
Filmin rengi yeşildir. Ofelianın ismini Amelia benzettim; belki de güzel okunuşlarından dolayı böyle bir isim seçilmiştir.
Filmdeki karakterlerin çizgisi açok keskin iyiler tam iyi, kötüler tam kötü.
Görüntü gücü çok başarılı bir şekilde kullanılmış, filmde rahatsız edici görüntülerde var.
Filmdeki mizansen: Dekor, ışık, oyunculuk, makyaj ve kostümler çok güzel kullanılmış.
Sonunda rastlantısal başarı gerçekleşir
Filmin çoğu sahnesi II.D savaşı Nazi zulmünü anlatıyor. Ofelianın karşılaştığı Elleri göz olan adamın bulunduğu mekan; Nazi Kamplarındak
... Devamı
Film gerçek ile masalı harmanlayıp bu harmanı sosyo-politik bir zemin üstünde inşa edip güzelce renkleyip makyajlayıp ve klasik anlatı sinemasının dışına çıkmadan anlatmış. Filmi izlerken masal ve gerçeğin ayrı ilerlediğini fark ederiz. Yönetmen hem gerçeğin hem de masalın geciktirimini(merakını) çok güzel kurmuş.
Filmin sonunda bir nebzede olsa masal ve gerçeğin birleşmiş oldu diyebiliriz..
Filmin rengi yeşildir. Ofelianın ismini Amelia benzettim; belki de güzel okunuşlarından dolayı böyle bir isim seçilmiştir.
Filmdeki karakterlerin çizgisi açok keskin iyiler tam iyi, kötüler tam kötü.
Görüntü gücü çok başarılı bir şekilde kullanılmış, filmde rahatsız edici görüntülerde var.
Filmdeki mizansen: Dekor, ışık, oyunculuk, makyaj ve kostümler çok güzel kullanılmış.
Sonunda rastlantısal başarı gerçekleşir
Filmin çoğu sahnesi II.D savaşı Nazi zulmünü anlatıyor. Ofelianın karşılaştığı Elleri göz olan adamın bulunduğu mekan; Nazi Kamplarındaki krematoryum odalarına benzettim.
Filmin Klasik anlatı yapısı dahilinde mutlu bir sonla bitmiş, aslında alternatif sonu var filmin eğer gerçeğe kaptırdıysak kendimizi gerçekten Ofelia ölmüş düşünür, şayet masala kaptırdıysak Ofelia kurtulmuş enkarnasyona yaşamıştır. Bununla birlikte filmin sonunda kötüler(faşist capital) kaybeder, iyiler kazanır.
Filme tepeden baktığımızda aslında derdini dar bir alanda az kadroyla anlatmış. Bunların tam tersi olarak fantazmya ve grafikler yoğun kullanılmış. Anlam yüklü imgeler çok fazla kullanılmış: Kırık saat, tebeşir, peri, incir ağacı, kirli kurbağa, anahtar, kılıç, saf kan

@mhakannn

6 yıl önce

6.8 / 10

Karanlık bir fantastik masal beklemiştim filmi açarken ama bambaşka bir şeyle karşılaştım. Ben sürekli karamsarlıkla devam eden filmleri sevmiyorum. Filmi sevmememin sebebi sadece bu mu onu da bilmiyorum. Açıkçası verilen puanlar ve yapılan yorumların karşılığı bir film olmadığını düşünüyorum. Bu filmi teknik ve sinematografik açıdan eleştirecek sinema bilgisine sahip değilim ama hatırladığım kadarıyla (filmi izleyeli baya oldu) bu konuda oldukça başarılı bir filmdi. Teknik konular dışında filmin neyde abartıldığı kadar iyi olduğunu gerçekten anlayamıyorum. Görsellik, işleniş açısından belki kusursuzdur falan ama yüreğe dokunan kısmı neresi?

Çocuk, savaş ortamının olumsuzluğundan etkilenip bir çocuğun hayal edemeyeceği kadar karamsar bir dünya hayal ediyor. Başta bunu mantıklı bulamıyorum çocuk hayal gücü ciddiyetten, karamsarlıktan kaçmaya ve masalsı şeyler hayal etmeye meyillidir. Yeterince kö
... Devamı
Karanlık bir fantastik masal beklemiştim filmi açarken ama bambaşka bir şeyle karşılaştım. Ben sürekli karamsarlıkla devam eden filmleri sevmiyorum. Filmi sevmememin sebebi sadece bu mu onu da bilmiyorum. Açıkçası verilen puanlar ve yapılan yorumların karşılığı bir film olmadığını düşünüyorum. Bu filmi teknik ve sinematografik açıdan eleştirecek sinema bilgisine sahip değilim ama hatırladığım kadarıyla (filmi izleyeli baya oldu) bu konuda oldukça başarılı bir filmdi. Teknik konular dışında filmin neyde abartıldığı kadar iyi olduğunu gerçekten anlayamıyorum. Görsellik, işleniş açısından belki kusursuzdur falan ama yüreğe dokunan kısmı neresi?

Çocuk, savaş ortamının olumsuzluğundan etkilenip bir çocuğun hayal edemeyeceği kadar karamsar bir dünya hayal ediyor. Başta bunu mantıklı bulamıyorum çocuk hayal gücü ciddiyetten, karamsarlıktan kaçmaya ve masalsı şeyler hayal etmeye meyillidir. Yeterince kötü olan dünyayı daha iyi bir hale getirmeyen "çocuk(!)" hayal gücü ve sürekli olumsuz gelişen olaylar. Tahammül edilmesi zor sahneler ve yine kötü bir final. Benim hoşlanmayacağım karamsarlıkta.

Eğer film sadece İspanya iç savaşı döneminin dehşet verici halini ve insanların iğrenç yaratıklar olduğunu anlatıyorsa başarılı. İşin içine çocuk ve hayal dünyası girince insan bu rezil dünyadan ayrı bir hayal dünyası istiyor. Her şey kötü, her şey karanlık, çocuğun hayal dünyası dahil...
SPOILER

Pan'ın Labirenti filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Pan'ın Labirenti filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Pan'ın Labirenti filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL