Geçmişin Gölgesinde

(1998)

American History X

Film 1 Saat 59 Dk. Polisiye, Dram ABD 9 Nisan 1999

8.2

989 OY
PUAN VER
5

Imdb: 8.5 (1.184.429 OY)

KONUSU

Babasının katilini bulup öldürme hırsıyla dolu olan Derek, tüm şiddetini dışarıya yansıtır. Oturduğu bölgede kurulan beyaz hareketin lideri olur. Son derece zeki olan Derek, bu zekasını kasabayı karıştırmak için kullanmaktadır. Bir gün başına fena bir dert alır; birini öldürür ve hapse girer.

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@tiamath

8 ay önce

7.5 / 10

Ülkemize gelen göçmenleri ve işledikleri suçları öyle benimsemişiz ki, bir suç işlediklerinde bu bir ayaklanma değil öfke patlaması ya da yoksulluğun beraberinde getirdiği davranış biçimi diyoruz(!) Derek.

Edward Notron'un harika oyunculuğu ve başarılı bir senaryo ile günümüzde neredeyse tüm dünyanın sorunu haline gelmiş olan göçmen sorunu, göçmenlere karşı öfke birikimi ve sonuçları gibi konuları görüyoruz. Derek, nazizm hayranı ve beyaz ırkın üstün olduğunu düşünen/inanan biridir. Öyle aşırıdır ki beyaz hareketin lideri konumundadır. Fakat bu düşüncesinin bir sonucu olarak bir gün arabasını çalmaya kalkan birkaç siyasiyi öldürmesinden sonra hapse düşer. Burada kendisine tek yoldaş olan kişi ise bir başka siyahi olur. Sonuç olarak zamanla düşüncelerinde değişiklikler başlar ve kardeşine nasıl bir örnek olduğunun üzerine düşünür. Hapisten çıkmasının ardından yaptığı ilk iş kardeşini düzeltmekt
... Devamı
Ülkemize gelen göçmenleri ve işledikleri suçları öyle benimsemişiz ki, bir suç işlediklerinde bu bir ayaklanma değil öfke patlaması ya da yoksulluğun beraberinde getirdiği davranış biçimi diyoruz(!) Derek.

Edward Notron'un harika oyunculuğu ve başarılı bir senaryo ile günümüzde neredeyse tüm dünyanın sorunu haline gelmiş olan göçmen sorunu, göçmenlere karşı öfke birikimi ve sonuçları gibi konuları görüyoruz. Derek, nazizm hayranı ve beyaz ırkın üstün olduğunu düşünen/inanan biridir. Öyle aşırıdır ki beyaz hareketin lideri konumundadır. Fakat bu düşüncesinin bir sonucu olarak bir gün arabasını çalmaya kalkan birkaç siyasiyi öldürmesinden sonra hapse düşer. Burada kendisine tek yoldaş olan kişi ise bir başka siyahi olur. Sonuç olarak zamanla düşüncelerinde değişiklikler başlar ve kardeşine nasıl bir örnek olduğunun üzerine düşünür. Hapisten çıkmasının ardından yaptığı ilk iş kardeşini düzeltmektir ama bazı şeyler için biraz geç kalınmıştır.

Filmin, bir nefret hareketinin nasıl doğduğu ve nasıl körüklendiği, kişinin kendi ailesini bile yok sayabileceği çok başarılı işlenmiştir. Sert-gerçekçi bir hapishane sekansından sonra insanı ekrana kilitleyip tutan bir finali vardır. Bu nefreti "polislere neden bu yetkileri veriyoruz peki?" sorusuna verdiği cevap ile oldukça güzel desteklemiştir.

Göçmenlerin bir kamera alıp, polisin sadece öfkesini kustuğu sahneyi kesmesini çekerek kendi güvenlik güçlerine karşı bir harekat başlattığını anlatmak ister ama gerçekten polisin bir öfke patlaması yaşamış olabileceğini kabullenmez. 2 saatin su gibi akıp gittiği bir film.

@hrarchon

2 yıl önce

8.2 / 10

Hayat sürekli kızgın yaşanacak kadar uzun değil. Mükemmel mesajlar. Fakat içimizdeki kızgınlık dinler mi bilmiyorum. Tavsiyedir.

@alchan

2 yıl önce

9.5 / 10

çok hızlı izleniyor akıcı bir film bunun yanında tabi ki film için söylenecek tek sözler bu değil ama yine de eminim ki başkaları yorumlarında belirtmiştir yüreğimden geçenleri, bazı replikleri defterime yazdım.
C

@cihan_alkan

5 yıl önce

Filmin sonun da Bu zamana kadar neden inatla izlemedim ki dediğim filmlerden bir tanesi film kolik bir bireyseniz beğenmeme ihtimaliniz yok gibi bir şey izleyeceklere şimdiden iyi seyirler

@sehrinazizi

6 yıl önce

bu filmi ilk izlediğimde aklımda tek bişey vardı o da edward norton abi her türlü iyi iştir dedim. ama izledikten sonra zihniniz açılıyo ve şöyle bi düşünüyosunuz ne kadar ırkçıyım ne kadar şiddet yanlısıyım bunların hangilerine sahibim ya da değilim. tam bir başyapıt fazla şey söylemeye gerek yok.

@emrormn

7 yıl önce

9 / 10

Filmin ilk sahnesinde adamın kafasını kaldırıma dayayıp basmasından sonra 1 2 dakika donuk donuk baktım ekrana .Git sopayla döv olmadı çek vur da , bu nedir ? Nasıl bir insan başka bir insandan bu denli nefret edebilir ?

@kahramansmt

7 yıl önce

8.1 / 10

2 saatlik bir film olmasına rağmen zaman çabucak geçiyor ve filmin sonlarına doğru napıyorum ben ? sorusu aklınıza geliyor. Ağlama diyemem çünkü film hayatın gerçeklerini sopayla vura vura anlatıyor.

Kesinlikle bir izlenmesi gereken bir film.

@denihiszionlevi

4 yıl önce

filmin sonunda hiç bitmesin istiyorsun değil mi

@dervis16

8 yıl önce

8.9 / 10

yaptıklarımın yaşamımı iyi yönde etkilemesi düşüncelerimin ve davranışlarımın doğruluğunun ölçütü olamaz... asıl şunu sormalı; yaptıkların yanlış olduğunu düşündüğün şeylerin doğru gitmesine katkı sağladı mı? çok güzel bir filmdi herkese tavsiye ederim...

bu arada ABD de Trump başkan oldu ve meksika sınırına duvar örmeyi düşünüyor, acaba çete yeniden mi hortlayacak...

@fyrat

8 yıl önce

9 / 10

Kesinlikle izlenmeli. Ve asla unutulmamalı ki genelleme yapmak hayattaki en kötü şeylerden biridir. Eşitlik ve adalet aynı şeyler değildir.
R

@redmullet

9 yıl önce

8.8 / 10

Edward Norton'dan mükemmel oyunculuk...

Tutuklanma sahnesinde Derek'in elleri başının üzerinde ayağa kalkarken yüzünde oluşan o öfke ve hırsın karışımı tarifsiz bakış filmi çok iyi özetliyor.
F

@fnk17

9 yıl önce

10 / 10

Hayatımda izlediğim iyi filmler arasından en üst sırada yerini alıyor.Filmde çok fazla unutamauacağım sahne ve replik var.Bunun yanısıra oyuncular hakkını vererek oynamışlar.Özellikle afilli ve trajik birson ile bitirmeleri çok tatmin etti beni.Herkesin izlemesi ve arkadaşlarına tavsiye etmeleri dileği ile.izleyecek olanlara keyifli seyirler.

@bilgebayrak

10 yıl önce

usta oyunculuklar, etkileyici bir senaryo. İnsanın kendini, vicdanıyla hesaplaşmasını sağlayan, İdealleri sorgulatan ve "yaptıklarımızdan bugüne kadar ne elde ettik" bilincini uyandıran harika bir film.
U

@ucanadam

10 yıl önce

Tüylerimizi diken diken eden sahneleri ile izleyen herkesin birazcık olsun kendini sorgulamasını sağlıyor.Milliyetçilik mi, ırkçılık mı ? Yoksa başka bir ideal mi bizim yaşamımızı biçimlendirmeli ? Ya da bu idealler hayatımızdan, sevdiklerimizden değerli mi ...

@zarinacka

10 yıl önce

Müthiş bir filmdi kesinlikle...
SPOILER

Geçmişin Gölgesinde filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Geçmişin Gölgesinde filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Geçmişin Gölgesinde filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL