Schindler'in Listesi

(1993)

Schindler's List

Film 3 Saat 15 Dk. Biyografi, Dram ABD 4 Mart 1994

8.3

930 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.9 (1.144.808 OY)

KONUSU
Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya'da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaya başlaması ve bu sayede 1100 Yahudi'nin hayatını kurtarmasını konu alıyor.

Steven Spielberg'in en önemli yapıtları arasında sayı
... Devamı
Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya'da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaya başlaması ve bu sayede 1100 Yahudi'nin hayatını kurtarmasını konu alıyor.

Steven Spielberg'in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ünlü yönetmene Oscar kazandıran film, 1994 yılında 12 dalda Oscar'a aday olmuş ve 7 dalda kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar'lar : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.
Liam Neeson

Oskar Schi...

Ben Kingsley

Itzhak Stern

Ralph Fiennes

Amon Göth

Caroline Goodall

Emilie Sch...

Jonathan Sagall

Poldek Pfe...

Embeth Davidtz

Helen Hirsch

Malgorzata Gebel

Wiktoria K...

Mark Ivanir

Marcel Gol...

YORUM YAZ

SPOILER

POPÜLER YORUMLAR

YENİ YORUMLAR

Tüm Yorumlar

@ravenna

3 ay önce

9.5 / 10

Üzerinde çok fazla yazılıp çizilecek şey var da.Bazen anlatmaya kelimeler yetmez.Tek diyeceğim hiç düşünmeden izleyin!

@warriorpoet

9 ay önce

Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.

@berkg

11 ay önce

10 / 10

Başyapıt!

@apen

3 yıl önce

9 / 10

Tereddütsüz bir başyapıt.Bence sinemayı seven birinin bu filmi izlememiş olması çok büyük eksiklik.İlk Baba filminden sonra soluksuz izlediğim ikinci film.Aslında yorumu şimdi yapıyorum ama filmi sezonunda sinemada izlemiştim.Bu filme olan saygımdan dolayı birşeyler yazmak istedim.

@bocckk

3 yıl önce

Çoğu zaman büyük övgülerin ardından okuduğum bir kitabı ya da izlediğim bir filmi "Bu kadar övmeye de gerek yokmuş ya." diyerek geçiştiriyorum. Ama Schindler'in Listesi kesinlikle daha da fazla övgüyü hak ediyormuş. Hep izlemeyi geciktirmiştim. Keşke bu kadar geç izlemeseydim

Film boyunca söylediğim tek kelime vardı "Niye?". Niye yani bu kadar eziyet niye? Sen yaşarken diğer insanların da yaşaması bu kadar zor mu? Bir insan nasıl böyle bir nefretle dolabiliyor anlamıyorum. Nefret edip öldürüyorsun. Hırsını alamayıp, gömdüğün insanları bir de çıkarıp yakıyorsun! Ve daha nicesi. Bu nasıl bir şeydir. Bunu nasıl kabul edip sindirebilmiş bu insanlık? Kimseyi sevmek zorunda değilsin ama nefret etme! Bu kadar! "Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur" Maide-32
A

@aleyna4

4 yıl önce

10 / 10

'kırmızı mantolu kız' filmin en önemli kısmı şüphesiz. Spielberg sanatını konuşturmuş.
O

@onrfilm

4 yıl önce

9.2 / 10

Tipik amerikan klişelerini barındırsa da soykırımı anlatan en iyi film. Bir başyapıt... O kadar insanla o sahneleri çekmek çok zor iş, çok emek harcanmış. Göndermeler çok iyiydi, ancak sonu daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum; o kadar aciteye gerek yoktu zannımca

@redmullet

5 yıl önce

7.8 / 10

Filmin dramdan duygu sömürüsüne kayması bana Yahudileri iyi gösterme amacı güden bir yapım olduğunu düşündürse de Liam Neeson'un oyunculuğunu da hesaba katınca olumsuz yorum yapmak pek mümkün değil.
K

@kultursuz

5 yıl önce

benim bu filmden tarihi hezeyan dışında aldığım en büyük şey; bir insanın sadece iyi veya kötü olamayacağıdır insanların bu hisleri organ değildir sonuçta..ne niyetle olursa olsun oskar para kazandı belki en büyük amacıda para kazanmaktı ama insan işte farklı reaksiyon gösterebilen duygulu bi mahluk,bunu amon goethde de oskarın ona yaptığı güç tanımından sonra sergilediği ama başaramadığı hallerindede görüyoruz..ama tüm bunlardan sonraa sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki insan iyiliğede kötülüğüde eğilimi eşittir belki kötülüğü daha fazla eşittir ama hangisini yapacağını zekasından önce karakteri karar verir..

@jelibon

5 yıl önce

10 / 10

Gerçek bir başyapıt.Uzun süredir bir film izlerken bu kadar ağlamamıştım.Boğazda bir düğüm hissi filmin sonuna kadar devam ediyor.Çok etkilendim.

@punisheremir

5 yıl önce

10 / 10

İzledikten sonra nasıl bu kadar geç kalmışım bu başyapıtı izlemekte dedim. İnsan hayatının aynı anda hem ne kadar değerli hem de ne kadar değersiz olabileceğini çok iyi gösterdi.

Amon Goeth'in good side'a geçmesini bekledim son ana kadar ama olmadı.

@seko

5 yıl önce

Bu filmi izlemek için neden bu kadar geç kaldım bilmiyorum. Sanırım belki fazla abartıldığını düşündüğüm için olabilir. Film bittikten sonraki düşüncem abartmadan geçtim az bile anlatmışlar.

İlk olarak bu film gerçek bir hikayeyi anlatıyor kurgu değil. Bunun üstüne oyunculuk, çekim kalitesi , prodüksiyon ve müzikleri ekleyince izlediğim en iyi filmlerden biri ortaya çıkmış.

Filmin politik yönüne gelecek olursam: Sayının, dinin bir önemi yok katledilen insanların yanında. Bugün hepimiz görüyoruz yanı başımızda olanları. O insanlar için nasıl üzülüyorsam, bu filmde gördüğüm insanlar içinde aynı şekilde üzülüyorum. Günümüzde yapılan zulmün acısını geçmişte yaşayanlardan çıkarmıyorum yani.

Puanım: 10

@poormf

6 yıl önce

7 / 10

Güzel görüntüler var iyi de anlatılmı, gerçeklere de dayalı ama gerçeklik duygusunu yaşatabiliyor mu?

"Biraz daha param olsaydı...Çok daha fazlasını kurtarabilirdim. Neden satmadım ki bu arabayı? On insana bedeldi" diye dövündüğü sahne Sadri Alışık'ın "bu da mı gol değil" repliğini akla getiren gereksiz melodramatik sahnelerdi... 70/100

@nezlelikelebek

6 yıl önce

9.8 / 10

Özellikle ''Tanrı bile Yahudilerden uzak durmamızı istemiş'' Repliğini söyleyen adamın özgüvenine hasta oldum...Ama film biraz abartılı olarak Yahudi propagandası yapıyor olsa da tamamen bir başyapıt...Auschwitz'te fırına giden insanların olduğu sahne ve müziği çok etkileyiciydi..Usta ara sıra mizah ta katmış..Hele kül yığınına hırsını alamayıp ateş eden manyağı görmenizi isterim..
D

@doris

6 yıl önce

Siyah-beyaz olmasını çok sevdim. Hele son sahnesi...
SPOILER

Schindler'in Listesi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Schindler'in Listesi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Schindler'in Listesi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL