8.2

836 OY
PUAN VER
5

IMDb: 8.9 (1.064.425 OY)

Vizyon Tarihi

4 Mart 1994

Süre

3 Saat 15 Dk.

Ülke

ABD

KONUSU

Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan film, Oskar Schindler adlı bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya'da kurduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırmaya başlaması ve bu sayede 1100 Yahudi'nin hayatını kurtarmasını konu alıyor.

Steven Spielberg'in en önemli yapıtları arasında sayılan ve ünlü yönetmene Oscar kazandıran film, 1994 yılında 12 dalda Oscar'a aday olmuş ve 7 dalda kazanmıştı. Filmin kazandığı Oscar'lar : En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması.

Liam Neeson

Oskar Schi...

Ben Kingsley

Itzhak Stern

Ralph Fiennes

Amon Göth

Caroline Goodall

Emilie Sch...

Jonathan Sagall

Poldek Pfe...

Embeth Davidtz

Helen Hirsch

Malgorzata Gebel

Wiktoria K...

Mark Ivanir

Marcel Gol...

YORUMLAR

POPÜLER YORUMLAR

SPOILER

TÜM YORUMLAR (53)

@apen yazdı...

Per, 12 Oca 2017, 02:18 (2 yıl önce)

9 / 10

Tereddütsüz bir başyapıt.Bence sinemayı seven birinin bu filmi izlememiş olması çok büyük eksiklik.İlk Baba filminden sonra soluksuz izlediğim ikinci film.Aslında yorumu şimdi yapıyorum ama filmi sezonunda sinemada izlemiştim.Bu filme olan saygımdan dolayı birşeyler yazmak istedim.

@bocckk yazdı...

Çar, 11 Oca 2017, 20:52 (2 yıl önce)

Çoğu zaman büyük övgülerin ardından okuduğum bir kitabı ya da izlediğim bir filmi "Bu kadar övmeye de gerek yokmuş ya." diyerek geçiştiriyorum. Ama Schindler'in Listesi kesinlikle daha da fazla övgüyü hak ediyormuş. Hep izlemeyi geciktirmiştim. Keşke bu kadar geç izlemeseydim

Film boyunca söylediğim tek kelime vardı "Niye?". Niye yani bu kadar eziyet niye? Sen yaşarken diğer insanların da yaşaması bu kadar zor mu? Bir insan nasıl böyle bir nefretle dolabiliyor anlamıyorum. Nefret edip öldürüyorsun. Hırsını alamayıp, gömdüğün insanları bir de çıkarıp yakıyorsun! Ve daha nicesi. Bu nasıl bir şeydir. Bunu nasıl kabul edip sindirebilmiş bu insanlık? Kimseyi sevmek zorunda değilsin ama nefret etme! Bu kadar! "Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur" Maide-32
A

@aleyna4 yazdı...

Pzt, 11 Nis 2016, 00:52 (3 yıl önce)

10 / 10

'kırmızı mantolu kız' filmin en önemli kısmı şüphesiz. Spielberg sanatını konuşturmuş.
O

@onrfilm yazdı...

Çar, 23 Mar 2016, 09:23 (3 yıl önce)

9.2 / 10

Tipik amerikan klişelerini barındırsa da soykırımı anlatan en iyi film. Bir başyapıt... O kadar insanla o sahneleri çekmek çok zor iş, çok emek harcanmış. Göndermeler çok iyiydi, ancak sonu daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum; o kadar aciteye gerek yoktu zannımca

@redmullet yazdı...

Çar, 08 Tem 2015, 00:31 (3 yıl önce)

7.8 / 10

Filmin dramdan duygu sömürüsüne kayması bana Yahudileri iyi gösterme amacı güden bir yapım olduğunu düşündürse de Liam Neeson'un oyunculuğunu da hesaba katınca olumsuz yorum yapmak pek mümkün değil.
K

@kultursuz yazdı...

Cmt, 27 Ara 2014, 12:25 (4 yıl önce)

benim bu filmden tarihi hezeyan dışında aldığım en büyük şey; bir insanın sadece iyi veya kötü olamayacağıdır insanların bu hisleri organ değildir sonuçta..ne niyetle olursa olsun oskar para kazandı belki en büyük amacıda para kazanmaktı ama insan işte farklı reaksiyon gösterebilen duygulu bi mahluk,bunu amon goethde de oskarın ona yaptığı güç tanımından sonra sergilediği ama başaramadığı hallerindede görüyoruz..ama tüm bunlardan sonraa sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki insan iyiliğede kötülüğüde eğilimi eşittir belki kötülüğü daha fazla eşittir ama hangisini yapacağını zekasından önce karakteri karar verir..

@jelibon yazdı...

Cum, 21 Kas 2014, 13:34 (4 yıl önce)

10 / 10

Gerçek bir başyapıt.Uzun süredir bir film izlerken bu kadar ağlamamıştım.Boğazda bir düğüm hissi filmin sonuna kadar devam ediyor.Çok etkilendim.

@punisheremir yazdı...

Pzt, 27 Eki 2014, 17:11 (4 yıl önce)

10 / 10

İzledikten sonra nasıl bu kadar geç kalmışım bu başyapıtı izlemekte dedim. İnsan hayatının aynı anda hem ne kadar değerli hem de ne kadar değersiz olabileceğini çok iyi gösterdi.

Amon Goeth'in good side'a geçmesini bekledim son ana kadar ama olmadı.

@seko yazdı...

Paz, 19 Eki 2014, 11:48 (4 yıl önce)

Bu filmi izlemek için neden bu kadar geç kaldım bilmiyorum. Sanırım belki fazla abartıldığını düşündüğüm için olabilir. Film bittikten sonraki düşüncem abartmadan geçtim az bile anlatmışlar.

İlk olarak bu film gerçek bir hikayeyi anlatıyor kurgu değil. Bunun üstüne oyunculuk, çekim kalitesi , prodüksiyon ve müzikleri ekleyince izlediğim en iyi filmlerden biri ortaya çıkmış.

Filmin politik yönüne gelecek olursam: Sayının, dinin bir önemi yok katledilen insanların yanında. Bugün hepimiz görüyoruz yanı başımızda olanları. O insanlar için nasıl üzülüyorsam, bu filmde gördüğüm insanlar içinde aynı şekilde üzülüyorum. Günümüzde yapılan zulmün acısını geçmişte yaşayanlardan çıkarmıyorum yani.

Puanım: 10

@poormf yazdı...

Çar, 14 May 2014, 18:59 (5 yıl önce)

7 / 10

Güzel görüntüler var iyi de anlatılmı, gerçeklere de dayalı ama gerçeklik duygusunu yaşatabiliyor mu?

"Biraz daha param olsaydı...Çok daha fazlasını kurtarabilirdim. Neden satmadım ki bu arabayı? On insana bedeldi" diye dövündüğü sahne Sadri Alışık'ın "bu da mı gol değil" repliğini akla getiren gereksiz melodramatik sahnelerdi... 70/100

@nezlelikelebek yazdı...

Sal, 29 Nis 2014, 16:26 (5 yıl önce)

9.8 / 10

Özellikle ''Tanrı bile Yahudilerden uzak durmamızı istemiş'' Repliğini söyleyen adamın özgüvenine hasta oldum...Ama film biraz abartılı olarak Yahudi propagandası yapıyor olsa da tamamen bir başyapıt...Auschwitz'te fırına giden insanların olduğu sahne ve müziği çok etkileyiciydi..Usta ara sıra mizah ta katmış..Hele kül yığınına hırsını alamayıp ateş eden manyağı görmenizi isterim..
D

@doris yazdı...

Paz, 30 Mar 2014, 23:51 (5 yıl önce)

Siyah-beyaz olmasını çok sevdim. Hele son sahnesi...
T

@tunahan-atmaca yazdı...

Sal, 11 Mar 2014, 10:41 (5 yıl önce)

Dönemin siyasi ve sosyal hayatını tam anlamıyla yansıttığı düşünüyorum.Ayrıntılar da kırmızı paltolu kız göze çarpıyor.Nazilerin gözü kapalı insan vurabildiğine , işkence yapabildiğine filmde çok iyi anlatıyor..

@pinarskywalker yazdı...

Paz, 02 Mar 2014, 21:49 (5 yıl önce)

10 / 10

3 saatin tek bir saniyesinde bile sıkılmadım. Değil 3 saat, 300 saat olsa gene izlerim. En çok etkilendiğim filmlerden biri oldu, belki de en etkilendiğim. Bir insanın hayatının ne kadar değerli olduğunu tekrar idrak ettim.
---SPOILER---
Özellikle oskar'ın "bu rozet bir insan ederdi ama satmadım" diye ağlamasında kahroldum, parçalandım.
---SPOILER---

@pearlcheriedior yazdı...

Pzt, 23 Eyl 2013, 20:43 (5 yıl önce)

Bu filme yorum yapmasaydım kendimden utanabilridim. Filmin süresi hep gözümü korkutmuştu; ama kararlı davranıp izledim. Neden daha önceden izlemediğimi sordum kendime. Bu konuda çekilen çok fazla film vardır. Piyanist, Hayat Güzeldir tarzı filmler... Hepsi de ayrı ayrı kendi içerisinde güzellikler barındırıyor; ama bu filmin ayrı bir yanı var. İnsan olmanın üzerinde çok fazla duruyor. Kırmızı paltolu kız ise en mükemmel ayrıntılardan. Bilmiyorum çoğu kişi kırmızı partolu bir kız olduğunu bile fark etmemiştir muhtemelen izlerken. Çekim gücü, oyunculuklar... Aldığı her ödülü sonuna kadar hak ediyor film. Birkaç tane tane küçük ayrıntılar vardı daha güzel olabilirdi. Şu da olsa daha da güzel olurdu dediğim. Yahudilerin her zaman nasıl da toparlandıklarını, sivri bir şekilde nasıl farklı düzenlemeler yaptıklarını ince ince aralara serpiştirmiş film. Belki biraz daha diğer amaçlardan bahsediledebilirdi. Almanların neden Yahudileri katlettiğini de görebilirdik belki. Neden bu düşünceye bu kadar sıkı sıkıya bağlı olduklarını. Yine de mükemmellik zodur. Her şeyde bir kusur görürüz. Hele ki mükemmele çok yakın filmlerde kusurlar daha da fazla göz önünde durur. Fazla övüp göklere çıkartmak değil amacım. Sadece filmi izlerkenki hislerim bunlar. Bu filmiizleyin, izletin, yeniden izleyin.

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

Schindler'in Listesi filmine Benzer Film ekliyorsun.

Arama Sonuçları

Schindler'in Listesi filmini Kategorize ediyorsun.

Bu filmi aşağıdaki seçenekleri işaretleyerek kategorize edebilirsin.

Arama Sonuçları

Schindler'in Listesi filmine Konu ekliyorsun.

Arama Sonuçları

FİLM İLE İLGİLİ İSTATİSTİKLER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL